Stratégie obrábění (frézování)

Uživatelský avatar
Mrosconi
Příspěvky: 1978
Registrován: 22. 2. 2015, 6:30
Bydliště: Netřebská 47, Praha 6 Ruzyně
Kontaktovat uživatele:

24. 3. 2021, 7:42

Ciao,

Doposud jsem se řídil spíše radami "starších" frézařů a tak většinou jsem obráběl viceméně silově. No, prostě tolik co dovolil stroj, v mém případě vřeteno. Možná by bylo dobré začít trochu moderněji. Konečně jsem se pustil do Fusion360, tak mám možnost použít jiné stratégie než to co dovoloval Cut2D o Vectriku. Tak by mně zajímalo, jak jste na tom vy. Co preferujete a proč.

Frézování vysokým posuvem HFM, tedy obrábění s vysokým posuvem na zub = fz,malou axiální hloubku řezu, větší radiální hloubku řezu, vysoké posuvy a střední až vysoké řezné rychlosti

nebo

Vysokorychlostní frézování HSM, tedy obrábění s vysokou řeznou rychlostí = vc ...obrábění s malou radiální i axiální hloubkou řezu, s malým úběrem materiálu vysokou řeznou rychlostí, ostrými břity a tvrdými řeznými materiály.

nebo HMP, nebo "dynamicky" tedy TPC?

Co zvoli kdy a proč?

Já se přikláněl spíše k HFM, tedy rychhle a plytko. Zkoušel jsem TPC a to frézou, která k tomu není určená a celkem se mi to líbi.

A co Vy?

Díky
Uživatelský avatar
robokop
Site Admin
Příspěvky: 22371
Registrován: 10. 7. 2006, 12:12
Bydliště: Praha
Kontaktovat uživatele:

24. 3. 2021, 7:52

to preci volis podle typu nastroje (platek/monolit/hss)
a nastroj volis podle typu operace, materialu, seriovosti, rozpoctu, a dalsich parametru
Vsechna prava na chyby vyhrazena (E)
Lukas_2
Příspěvky: 523
Registrován: 6. 11. 2017, 3:58
Kontaktovat uživatele:

24. 3. 2021, 8:04

Podle tvaru, možností. Pro tvarovou plochu nebo malej úběr v Z rychloposuvovou. Je lepší na to sehnat přímo určenou, dávají i 1 mm/zub do oceli... Pro odebrání velkého množství materiálu - kapsy, drážky, ale i obvod jasné TPC. To můžeš praktikovat s 3 i 6ti zubou frézou.

Podle aktuální operace, na rychloposuv potřebuješ správný nástroj aby to mělo smysl, ale je fakt že efektivita obrábění je tímto způsobem vynikající. Super jsou oba způsoby...

To i to Fusion umí výborně. Akorát tvar destičky té rychloposuvové nejspíš budeš muset nakreslit.
kiko01
Příspěvky: 1572
Registrován: 27. 10. 2008, 9:06
Bydliště: Martin,Slovakia
Kontaktovat uživatele:

24. 3. 2021, 8:27

Tie HFM frezy maju v katalogu definovany "virtualny" radius, takze to zadefinujes ako BALL nose end mill napr....
Nasledne si to overis pri dokoncovani kolko ti to robi realne radial pridavok...
Uživatelský avatar
Mrosconi
Příspěvky: 1978
Registrován: 22. 2. 2015, 6:30
Bydliště: Netřebská 47, Praha 6 Ruzyně
Kontaktovat uživatele:

25. 3. 2021, 8:59

Díky, ale kdyby jste se trochu rozepsali, bylo by to leší. Klidně ve formě... upřednostňuji TPC před HFC protože na mojím stroji mám to či ono.

Všeobecné rady typu na "každou operací volím něco jiného"... Robo promiň, ale to je celkem jasné a moc to za odpověd nestojí. Takže konrktértní případy. Možná z toho bude časem zajímavé čtení.
Díky:)
Modros
Příspěvky: 1648
Registrován: 31. 3. 2019, 7:58

25. 3. 2021, 9:07

Mrosconi píše: 25. 3. 2021, 8:59 Díky, ale kdyby jste se trochu rozepsali, bylo by to leší. Klidně ve formě... upřednostňuji TPC před HFC protože na mojím stroji mám to či ono.

Všeobecné rady typu na "každou operací volím něco jiného"... Robo promiň, ale to je celkem jasné a moc to za odpověd nestojí. Takže konrktértní případy. Možná z toho bude časem zajímavé čtení.
Díky:)
nebylo by lepší vzít frézu co mám...podle katalogu zjistit na jakou strategii je určená...vzít špalek matroše a testovat dokud nejsem spokojenej s rychlostí a povrchem, takhle to dělám já.....tím najdu hranice svého stroje....to že ti někdo řekne jak to dělá neznamená že je to vhodné pro tvuj stroj, chceš se vyhnout tomu čím si každej prošel a zjednodušit si to...ale tak to nefunguje.....já vždy hledal hodnoty posuvů a rychlosti vřeten a pak bylo velké bác a nebo sem jen tupil frézy.....co sem koukal na videa lidí co tomu opravdu rozuměj....přijde novinka nástroj...a oni nečtou v manuálu jak s ním pracovat.....vemou ho a daj mu na prdel dokud pomalu neulítne a věděj co si můžou dovolit....a pak s ním začnou pracovat, přestan vypisovat na netu a mazej k frézce dělat špony :P
Masso, stroje všemožný, autoservis, amatérské závody Nissan GTR
kiko01
Příspěvky: 1572
Registrován: 27. 10. 2008, 9:06
Bydliště: Martin,Slovakia
Kontaktovat uživatele:

25. 3. 2021, 10:19

Mrosconi píše: 25. 3. 2021, 8:59 Díky, ale kdyby jste se trochu rozepsali, bylo by to leší. Klidně ve formě... upřednostňuji TPC před HFC protože na mojím stroji mám to či ono.

Všeobecné rady typu na "každou operací volím něco jiného"... Robo promiň, ale to je celkem jasné a moc to za odpověd nestojí. Takže konrktértní případy. Možná z toho bude časem zajímavé čtení.
Díky:)

Problem je vtom ze robocop ti napisal pravdu :D

Predsa ked mas nastroj s kratkym britom tak vecsiu hlbku nezoberies...
ked mas slabe upnutie tak tiez nie... ked potrebujes odobrat maly objem materialu tak to spravis TK frezou....
ked potrebujes obehnut obvod vypalku napr. tak je tiez rychlejsia tk monolit...

https://youtube.com/shorts/gJohPa3xIJU

tu som napr vyuzil celu dlzku britu, lebo to bolo vhodne na danu suciastku a mal som taky nastroj....

Osobne moc HFM nepouzivam, aj ked nejake mam, ale proste suciastky kde by sa to salo vyuzit moc nerobim...

A ked som robil nejake veci kde bolo treba vela odoberat tak som pouzil 45st. Platkovu frezu (SEKT, SEMT platky) a cim vecsie percento prekrytia (Ae) - velmi kludny chod a velky objem rychlo odobraty...

A pozri si videa kde robia reklamu tym high feed frezam - vecsina tych strojov ma tazsie samotne vreteno ako cele nase stroje :D
Uživatelský avatar
Mrosconi
Příspěvky: 1978
Registrován: 22. 2. 2015, 6:30
Bydliště: Netřebská 47, Praha 6 Ruzyně
Kontaktovat uživatele:

25. 3. 2021, 11:23

Ano, nejlepší je vzít špalek, frézu kterou mám a vyzkoušet si co to dá. To jen již všechno udělal. Proto vím co a jak.

Zajímaly mne vaše postřehy, protože máme různé mašiny, různé obrobky... Takže asi tak. Ale díky za snahu.
Vídeňská jsou super, kdybY byly i popisky🤗🤗🤗
Lukas_2
Příspěvky: 523
Registrován: 6. 11. 2017, 3:58
Kontaktovat uživatele:

25. 3. 2021, 11:30

Nemůžeš říct že něco upřesňuješ před jiným. Ty strategie jsou obě výborné a použitelné každá na něco jiného.

HFM je super na tvarové plochy, hloubkové obrábění, hluboké kapsy, obvody. Tam kde se s monolitní frézou nedostaneš vezmeš tuhle. Dají se až nesmyslně prodlužovat, samozřejmě se s tím snižuje výkonnost obrábění. Já na to ani nemám frézu, protože nedělám moc tvarové plochy, ani hloubkové frézování atd... Pro mou povahu práce je většinou tedy výhodnější TPC. Při výrobě do hliníku silově - mále 1 břité nástroje. Až budu moc chtít tak si HFM určitě seženu, občas by se hodila...

TPC je zase mnohem lepší na kapsy, drážky, obvody. Ale je to limitováno max. hloubkou kam tě pustí fréza. Teď jsem dělal s TPC, frézou D6. Hloubka Ap 15mm, Ae 0.3. Vc 80m/min. 4 zubá obyč fréza, HRC50. materiál 19 573. trochu jsem se bál aby to nevylítlo, jak jsem to viděl najeté vedle toho, v té hloubce, před prvním záběrem :D Hotovo za minutu, jakákoli jiná strategie by trvala mnohem déle... A třeba když bych to chtěl brát na sílu tak by to na 100% vylítlo. Výhoda je že můžeš tuto strategii používat s 3 i 6 zubými nástroji, s průměrem řekněme 3 až ... co ti utáhne mašina...

Reálně ti do toho vstupuje hromada proměnných. Jaký mám nástroj, jaké je upnutí... třeba mě by to HFM D50 neutáhlo ani náhodou, 35 nějak asi jo, 25 už určitě jo...

Třeba CNC frezar dělá furt nějaké tvary, velké obrobky, hluboké atd... Takže furt jede HFM. https://www.youtube.com/watch?v=mqIBOMr ... =CncFrezar
BF30 přestavěná, Optimum F100 přestavěná
Kamodel.cz
Mach4
kinedryl
Příspěvky: 229
Registrován: 19. 8. 2013, 10:29

25. 3. 2021, 11:57

F360 tutorialy na rozne strategiie robi J.Saunders na jeho NYC CNC kanaly :


https://www.youtube.com/channel/UCe0IyK ... HPg/videos
kiko01
Příspěvky: 1572
Registrován: 27. 10. 2008, 9:06
Bydliště: Martin,Slovakia
Kontaktovat uživatele:

25. 3. 2021, 12:18

kinedryl píše: 25. 3. 2021, 11:57 F360 tutorialy na rozne strategiie robi J.Saunders na jeho NYC CNC kanaly :


https://www.youtube.com/channel/UCe0IyK ... HPg/videos
Tych videi a navodov su mraky, ale NYC mam rad aj ja :)

A TITAN gilroy ma dobru akademiu vraj...
prochaska
Sponzor fora
Příspěvky: 8159
Registrován: 16. 7. 2006, 12:33
Bydliště: Praha Bohnice + Roudnice nad Labem
Kontaktovat uživatele:

25. 3. 2021, 12:21

Teoreticky je to zmáknuté, ale obecně platí, že když dělám jeden kus, jdu na jistotu a volím opatrnou strategii a řezné podmínky, když dělám sérii, tak si klidně vyzkouším těch strategií několik (tady jsou ve výhodě firmy, kde neprogramují v režimu "closed shop", čili plus pro hobíky) a když se chystám dělat celý příští rok skoro totéž a na čase záleží, tak si klidně udělám i experiment (končící lomem nástroje...).
Aleš Procháska
kiko01
Příspěvky: 1572
Registrován: 27. 10. 2008, 9:06
Bydliště: Martin,Slovakia
Kontaktovat uživatele:

25. 3. 2021, 12:21

Mrosconi píše: 25. 3. 2021, 11:23 Ano, nejlepší je vzít špalek, frézu kterou mám a vyzkoušet si co to dá. To jen již všechno udělal. Proto vím co a jak.

Zajímaly mne vaše postřehy, protože máme různé mašiny, různé obrobky... Takže asi tak. Ale díky za snahu.
Vídeňská jsou super, kdybY byly i popisky🤗🤗🤗
pripadne ak chces mozem ti naposielat subory nejakych specialit co som robil a pozries si priamo vo fusione ake operacie som pouzil atd. len tak pre inspiraciu :D

Ale hlavne treba pametat na 1 vec - 3d adaptive a 3d pocket su hrubovacie operacie po ktorych musi vzdy nasledovat dokoncovanie....

a este 1 dobra rada:
tie operacie z 2D skupiny (ta vlavo) su viac manualne ( mas plnu kontrolu nad vyberom oblasti, pohybov atd. )

kdezto operacie z 3D skupiny pracuju dost automaticky podla modelu, takze vzdy treba volit to co v danej situacii potrebujes...

Napr. vyhrubujes adaptivom a potom jednotlive useky dokoncis 2D pocket a 2 D contour, pripadne BORE (na kapsy)

Este je dobre spravit si nejake sablony na operacie ktore sa casto opakuju...
priklad:
1. face milling - zrovnanie vrchu
2. adaptive 3d - (spodna referencia napr. 5mm od spodku polotovaru - to co je upnute vo zveraku)
3. 2D contour - (rovnako ako pri kroku 2 ale treba vybrat konturu suciastky )

a tieto kroky sa ti automaticky nahodia na suciastku aj s drahami a mas to na par klikov... ideal ak robis podobne veci casto....
Lukas_2
Příspěvky: 523
Registrován: 6. 11. 2017, 3:58
Kontaktovat uživatele:

25. 3. 2021, 12:36

Tak teda poznatek. TPC dělá hezké špony :lol:
Kdybych měl 20ku HFM tak použiju ji...
IMG_20210325_133028.jpg
IMG_20210325_133219.jpg
BF30 přestavěná, Optimum F100 přestavěná
Kamodel.cz
Mach4
Uživatelský avatar
Mrosconi
Příspěvky: 1978
Registrován: 22. 2. 2015, 6:30
Bydliště: Netřebská 47, Praha 6 Ruzyně
Kontaktovat uživatele:

25. 3. 2021, 4:59

Cha! Tak TPC není nam oje možnosti. Maximum dám Ae=0,3mm do hloubky 25mm rychlostí 8000/min. to už motor pláče (7000ot). Fréza D10 4z Hoffmann&Vratny 0142-1040. Nemáte někdo půjčit silnější včřeteno ale i s elektřinou? ...já v tom podělaném baráku mám jen 2 zásuvky s 16A 230V:( Tak v životě nevyzkouším, kolik toho ta konstrukce snese.
Odpovědět

Zpět na „pro frézku“