Strategie obrábění II

Odpovědět
Uživatelský avatar
Mrosconi
Příspěvky: 1978
Registrován: 22. 2. 2015, 6:30
Bydliště: Netřebská 47, Praha 6 Ruzyně
Kontaktovat uživatele:

16. 6. 2021, 1:19

Ciao,

časy se mění, evoluce pokračuje... Prohlížím si tak internet a stále častěji vidím, jak na profi mašinách hoooodně těžkých a drahých se stále častěji používá rychlostní obrábění. A to mně přivání k zamyšlení zda je lepší a šetrnější ta či ona metoda, strategie chcete-li.

Jasně, vše záleží na typu stroje, instalovaným vřeteni a rozhodně i na složená zakázek... ale co je vlastně lepší? Je lepší hnát to posuvy 8-10m/min frézou d40mm do hloubky 1mm a nebo raději zabrat 5mm a zpomalit na původně předepsané hodnoty pro konvenční obrábění?

V mém konkrétním případě jsem limitovaný výkonem vřetene, takže asi těžko budu moci využívat rychlostní obrábění. Zároveň mi ale chybí síla pro těžké obrábění s velkým úběrem.

Zapomeňme na to co máme doma v dílně nebo v práci a zkusme se zamyslet nad tím, zda je lepší ta či ona metoda. Aby to bylo snadné, představme si že obrábíme díl z polotovaru 300x300x300mm a chceme z něj udělat podobný o velikostí 200x200x200mm. Tedy zejména hrubování a finiš s důrazem na geometrii. Dovolíme si trochu fantazmagorizování a můžeme si dovolit i dražší stroje než běžně máme. Po čem by jsme šáhli a proč?

Očekávám ostrá souboj zastánců silového obrábění s příznivci rychlostního frézování, tak pojďme do toho.

Díky a fajn den. Osobně jdu raději na kolo:)
Uživatelský avatar
robokop
Site Admin
Příspěvky: 22371
Registrován: 10. 7. 2006, 12:12
Bydliště: Praha
Kontaktovat uživatele:

16. 6. 2021, 1:22

vyrobit masinu na tezke obrabeni stoji mnohonasobne vic
jelikoz to nastroje zacali umoznovat obrabi se rychleji po mensich kouskach, neni to tak narocne na tuhost masiny
cena masiny se prenasi na cenu nastroju
marketingove je to super tah protoze na prvni pohled kupujes masinu za levno a naklady za hi-tech nastroje v tu chvili nevidis
Vsechna prava na chyby vyhrazena (E)
Lukas_2
Příspěvky: 523
Registrován: 6. 11. 2017, 3:58
Kontaktovat uživatele:

16. 6. 2021, 2:00

Rychlostní a tyhle destičky https://www.aliexpress.com/item/4000095 ... 4c4dYpw5up

Protože nic ekonomičtějšího asi není :lol:
Na 200m/min - Ap 0,5 - Fz 0,3 - vydrží 2 hodiny. Mám tu frézu hodně vytaženou, takže hranice destiček jsem nezkoušel. Ale určitě dají i víc. Za těch cca 450kč mám s dvacítkou frézou 20 hodin hrubování, no neber to :lol: :lol:
BF30 přestavěná, Optimum F100 přestavěná
Kamodel.cz
Mach4
Uživatelský avatar
Mrosconi
Příspěvky: 1978
Registrován: 22. 2. 2015, 6:30
Bydliště: Netřebská 47, Praha 6 Ruzyně
Kontaktovat uživatele:

16. 6. 2021, 4:51

OK, takže není to má úchylka, že se mi to více líbí...
U mně s tím 3kW motůrkem to stejně jinak nejde. Zkoušel jsem 50ku s 45st. a 40ku s APKT jako Lukáš a ta 45st se mi líbí více. Hranice před přetížením motoru je u mně Ap=1,5mm, Ae=42mm, F=3000mm/min. Převod 1:1, protože na rychlý to neutáhnu. Řezná rychlost 320. Hrál jsem si asi hodinu a destičky absolutně jako nové. Materiál byl špatně upnutý, takže jsem jím určitě nepomohl, ale i přes to absolutní pohoda.
Zkoušel jsem i fakt rychlé posuvy a menší hloubku (Ap=0,5mm), ale jediný rozdíl je v tom, že to při 8000mm/min zanechává Audi kruhy po celé délce. Takže za mně finální hodnoty pro hrubování budou těch Ap=1mm, Ae=42mm, F=4500mm/min.
Na takové to domácí obrábění snad stačí. Mašina má ale na dvakrát tolik.
josef109
Příspěvky: 597
Registrován: 21. 5. 2017, 5:15
Bydliště: Praha

16. 6. 2021, 9:58

Jsa zvyklej na konvenční bych vzal monolitní dvacítku, a největší hloubku záběru co tuhost snese. Řeznou rychlost nižší doporučenou. Ostatní podmínky přizpůsobit. Fakt v tom nemám praxi, ale nedalo mi to :oops:
Miki2t
Příspěvky: 462
Registrován: 22. 9. 2010, 9:02
Bydliště: Levice SR

17. 6. 2021, 6:37

Jestli chceš delat z vetsi kostky menší, tak tam HFC nemá co delat. To je výhodné úplne jinde.
Ja bych u sebe použil 160mm hlavičku s 10z Ap15 Ae150 fz0.5 2000Nm nominal vreteno
HellGrip
Příspěvky: 1282
Registrován: 21. 5. 2019, 10:26

17. 6. 2021, 7:47

Mrosconi píše: 16. 6. 2021, 1:19 Ciao,

časy se mění, evoluce pokračuje... Prohlížím si tak internet a stále častěji vidím, jak na profi mašinách hoooodně těžkých a drahých se stále častěji používá rychlostní obrábění. A to mně přivání k zamyšlení zda je lepší a šetrnější ta či ona metoda, strategie chcete-li.

Jasně, vše záleží na typu stroje, instalovaným vřeteni a rozhodně i na složená zakázek... ale co je vlastně lepší? Je lepší hnát to posuvy 8-10m/min frézou d40mm do hloubky 1mm a nebo raději zabrat 5mm a zpomalit na původně předepsané hodnoty pro konvenční obrábění?

V mém konkrétním případě jsem limitovaný výkonem vřetene, takže asi těžko budu moci využívat rychlostní obrábění. Zároveň mi ale chybí síla pro těžké obrábění s velkým úběrem.

Zapomeňme na to co máme doma v dílně nebo v práci a zkusme se zamyslet nad tím, zda je lepší ta či ona metoda. Aby to bylo snadné, představme si že obrábíme díl z polotovaru 300x300x300mm a chceme z něj udělat podobný o velikostí 200x200x200mm. Tedy zejména hrubování a finiš s důrazem na geometrii. Dovolíme si trochu fantazmagorizování a můžeme si dovolit i dražší stroje než běžně máme. Po čem by jsme šáhli a proč?

Očekávám ostrá souboj zastánců silového obrábění s příznivci rychlostního frézování, tak pojďme do toho.

Díky a fajn den. Osobně jdu raději na kolo:)
Tak to zoberem na bomarku a šmyknem to z troch strán a hotovo :)
Uživatelský avatar
Mrosconi
Příspěvky: 1978
Registrován: 22. 2. 2015, 6:30
Bydliště: Netřebská 47, Praha 6 Ruzyně
Kontaktovat uživatele:

17. 6. 2021, 8:47

Miki2t píše: 17. 6. 2021, 6:37 Jestli chceš delat z vetsi kostky menší, tak tam HFC nemá co delat. To je výhodné úplne jinde.
Ja bych u sebe použil 160mm hlavičku s 10z Ap15 Ae150 fz0.5 2000Nm nominal vreteno
...to jsem čekal:)
A co bys dělal kdybys měl jen 20Nm? A fakt to musíš nějak obrobit. Prostě jsi amatér a máš jen jednu mašinu menšího kalibru. Chceš to obrobit ihned, takže nikam jinam to neponeseš.

Ještě otázka proč HFC nemá smysl? Když si spočítám, že za stejnou dobu co Ty projedeš s nízkým posuvem jednu délku, tak já to udělám těch 15x a jsem na menším zatížení stroje, destiček...
Teoreticky, nehádám se. Prostě porovnávám zkušenosti.
Díky
Modros
Příspěvky: 1652
Registrován: 31. 3. 2019, 7:58

17. 6. 2021, 9:15

Mrosconi píše: 17. 6. 2021, 8:47
Miki2t píše: 17. 6. 2021, 6:37 Jestli chceš delat z vetsi kostky menší, tak tam HFC nemá co delat. To je výhodné úplne jinde.
Ja bych u sebe použil 160mm hlavičku s 10z Ap15 Ae150 fz0.5 2000Nm nominal vreteno
...to jsem čekal:)
A co bys dělal kdybys měl jen 20Nm? A fakt to musíš nějak obrobit. Prostě jsi amatér a máš jen jednu mašinu menšího kalibru. Chceš to obrobit ihned, takže nikam jinam to neponeseš.

Ještě otázka proč HFC nemá smysl? Když si spočítám, že za stejnou dobu co Ty projedeš s nízkým posuvem jednu délku, tak já to udělám těch 15x a jsem na menším zatížení stroje, destiček...
Teoreticky, nehádám se. Prostě porovnávám zkušenosti.
Díky
polotovary si snad připravuju přesné a na míru a né že vemu tunovj blok a dělám z toho šroubek do hodinek....pokud to nemám jak zkrátit tak prodám ledvinu a jdu vybavit dílnu i když sem jen hobík...bud chci něco vyrábět...nebo hledám postupy jak si to co nejvíc zkomplikovat


Tak co Mariáne...už pracuješ na videich jak brousíš na frézce? nemůžu se dočkat...tak mě nenapínej
Masso, stroje všemožný, autoservis, amatérské závody Nissan GTR
Uživatelský avatar
Mrosconi
Příspěvky: 1978
Registrován: 22. 2. 2015, 6:30
Bydliště: Netřebská 47, Praha 6 Ruzyně
Kontaktovat uživatele:

17. 6. 2021, 10:23

Neboj, všechno bude. Mimochodem pokud jsi mně nepochopil... chtěl jsem popsat konkrétní podmínky, aby bylo co porovnávat. Co je snadnější než z velké kostky udělat menší? Kdyby jsi nebyl takový rýpal, tak odpovíš na dotaz a neřešíš zda z tunové kostky chci udělat šroubek M6. Ale zvykám si:)
jergus.balaz
Příspěvky: 1537
Registrován: 24. 6. 2020, 8:41
Kontaktovat uživatele:

17. 6. 2021, 11:21

Mrosconi píše: 16. 6. 2021, 1:19evoluce pokračuje...
Na tvoju otázku neexistuje žiadna odpoveď. Musíš rozlišovať sériovú výrobu a kusovku, musíš rozlišovať typ materiálu, typ výrobku, konkrétnu operáciu.
Na ohrubovanie základných polotovar je stále najekonomickejšie použiť klasickú frézu. Je síce pomalšia ako CNCéčko, ale prevádzkové náklady sú častokrát 3-4x nižšie. Miki tu zas trepe s tými jeho Ap a posuvmi, opäť dostaneš nejakú K110, formvar alebo podobnú oceľ, a budeš rád keď to vôbec opracuješ.
Potom si to šupneš na hrubovacie CNCéčko, podľa tvaru, materiálu, operácie a pod si zvolíš technológiu. Sú tvary kde je ekonomické použiť vysokoposuvové frézy, tvary ideálne na trochoidu, tvary a materiály pre kruhové plátky. Neexistuje ideál. Hrubovacie CNC máš bez elektrovretena, poväčšine firmy volia lacnejšie stroje, prípadne repasované, kde nikto nerieši nejakú desatinu.
Na záver to fukneš na dokončovacie CNC, má elektrovreteno, dajme tomu nejaká 5 oska a dokončíš čo potrebuješ v presnosti čo potrebuješ.
Pri sériovkách sa riešia špeciálne kombinované nástroje, kombinované vrtáky, tvarové plátky, proste čokoľvek čo ti zníži náklady. Keď ideš robiť ročne z niečoho milión kusov, tak aj najmenšia úspora jedna kopejka na kuse, ti vo výsledku zarobí tisíce.
BalazKovo.sk
Lukas_2
Příspěvky: 523
Registrován: 6. 11. 2017, 3:58
Kontaktovat uživatele:

17. 6. 2021, 11:49

Je to jak píše jergus.balaz. Teď dělám nějaké kusy na upínací přípravek. Jedu to HFM. Sice to trvá o něco déle než kdybych to bral monolitní bokem, ale je to asi tak 5x levnější.

Tu věc co budu dělat v tom přípravku budu dělat převážně monolitní frézou bokem. Protože tam už chci srazit výrobní čas a cena opotřebení té frézy se v tom ztratí...
Taky celý výrobní proces bude optimalizovaný na použití monolitní frézy (polotovar, přídavky, upnutí), takže tam se není o čem bavit...

No, a došly mi MZG destičky, osadil jsem mitsubishi, a je to hroznej shit :oops: Achjo :roll:
BF30 přestavěná, Optimum F100 přestavěná
Kamodel.cz
Mach4
kiko01
Příspěvky: 1572
Registrován: 27. 10. 2008, 9:06
Bydliště: Martin,Slovakia
Kontaktovat uživatele:

17. 6. 2021, 1:07

Mrosconi píše: 17. 6. 2021, 10:23 Co je snadnější než z velké kostky udělat menší? Kdyby jsi nebyl takový rýpal, tak odpovíš na dotaz a neřešíš zda z tunové kostky chci udělat šroubek M6. Ale zvykám si:)
Tak konkretne urobit z vecsej kocky mensiu nieje prave ta najjednoduchsia vec na frezovanie :)
Teda nieje to jednoduche obrobit rychlo na 2 upnutia...

Na klasike to spravis postupne 1 stranu za druhou...
Odpovědět

Zpět na „pro frézku“