Dotaz na záhadný nástroj

Uživatelský avatar
jenicek
Příspěvky: 1528
Registrován: 17. 9. 2018, 9:35
Bydliště: Vedle Trautenberka

11. 1. 2022, 2:04

Dyť to je to samý, jestli nejdřív vyosíte o obrobek a pak odjedete a čekáte kdy se vystředí nebo do toho ťuknete prstem a vystředíte o obrobek, nééé? Přesně tohle řešili, když dobývali Severní pól: Jdu na sever/jdu na jih :mrgreen:
Jinak šmajdátko nemam a asi si ho pořídim, občas by se šiklo.
Josef
Sponzor fora
Příspěvky: 5699
Registrován: 19. 11. 2006, 9:25
Bydliště: Valašsko

11. 1. 2022, 2:29

Charon píše: 11. 1. 2022, 1:56
Milan199 píše: 11. 1. 2022, 1:22
Charon píše: 11. 1. 2022, 11:41 No tak to teda celou dobu asi používám blbě. Bod uklidnění není hrana, hrana je přesně bod, kdy to z klidného stavu šmajdne, tak to aspoň dělám já
Já to používám // od roku 1987 // takto :

Pustím vřeteno na 500 ot / min.

Najedu tak 0,5 mm od hrany a do šmajdátka strčím prstem a by se viditelně vyosilo.

Najíždím posuvem tak 5 mm / min až se šmajdátko uklidní a přestane viditelně házet.

Posuv snížím na minimum

Dále najíždím vždy pouze ťuknutím o jeden krok a nechám tomu tak 2 až 3 sec čas. Ono to totiž chvilinku trvá nežli šmajdátko odskočí.

Jakmile šmajdátko odskočí // o cca 1 mm - je to dobře viditelné ! // jsem na souřadnici.

Přesnost je dle povrchu a materiálu. Na běžné frézované kostce nebo hlazence je to pod 0,02 mm
Tak jsem rád že to dělám stejně, akorát já jedu ručně kolečkem podle citu :D
Taky to tak dělám.
jenicek píše: 11. 1. 2022, 2:04 Dyť to je to samý, jestli nejdřív vyosíte o obrobek a pak odjedete a čekáte kdy se vystředí nebo do toho ťuknete prstem a vystředíte o obrobek, nééé? Přesně tohle řešili, když dobývali Severní pól: Jdu na sever/jdu na jih :mrgreen:
Jinak šmajdátko nemam a asi si ho pořídim, občas by se šiklo.
Tohle zpětné odjíždění jsem nezkoušel, ale myslím, že to není ta správná cesta. Najetím na plochu a vysunutí šmajdátka je na broušené ploše možné dosáhnout opakované přesnosti 0,01 mm. Jde jen o způsob najíždění. Alespoň tak to mám vyzkoušeno. Povrch dělá taky jeden z parametrů přesnosti najetí. Až bude čas a chuť, dám si mikronové hodinky a vyzkouším i to odjíždění.
Milan199
Příspěvky: 2926
Registrován: 18. 8. 2010, 9:04

11. 1. 2022, 2:56

jenicek píše: 11. 1. 2022, 2:04 Dyť to je to samý, jestli nejdřív vyosíte o obrobek a pak odjedete a čekáte kdy se vystředí nebo do toho ťuknete prstem a vystředíte o obrobek, nééé? Přesně tohle řešili, když dobývali Severní pól: Jdu na sever/jdu na jih :mrgreen:
Jinak šmajdátko nemam a asi si ho pořídim, občas by se šiklo.
To není to samé. Odjíždění nebude fungovat.
Odpovědět

Zpět na „pro frézku“