Frézování hliníkového plechu

Odpovědět
S4IT4M4
Příspěvky: 1
Registrován: 15. 1. 2022, 8:15

16. 1. 2022, 4:20

Dobrý den,

Mám CNC stepcraft M 1000 s FRÉZOVACÍ JEDNOTKA S ŘÍZENOU REGULACÍ OTÁČEK AMB1400 FME-P SC.
Pracuji s programem Vectric CUT 2D.

Důvodem pořízení tohoto stroje byl záměr frézovat na něm hliníkové štítky, do plechu tl.: 1 mm. Tedy nejdříve vygravírovat požadovaný text do hliníkového plechu a následně vyříznout štítek cca 150x100mm. Takových štítků by se na pracovní plochu mělo vejít v řádu desítek kusů.

Ke stroji jsem obdržel základní sadu nejrůznějších fréz, pro vyříznutí samotného štítku se mi nejlépe osvědčila "SPIRÁLOVÁ O-FLUETE ČELNÍ FRÉZA PRO OBRÁBĚNÍ ALU" Neboli jednobřitá fréza, bohužel jsem nenašel žádnou vhodnou frézu která by byla schopná do hliníku gravírovat bez nutnosti následné úpravy daného štítku. zkoušel jsem i "KARBIDOVÁ GRAVÍROVACÍ FRÉZA" k tomu určenou.

Mohu poprosit o radu, jaké stopkové frézy by jste doporučili pro vyříznutí štítku a především jaké frézy jsou nejvhodnější pro gravírování drobného textu do tak tenkého plechu ?

Děkuji,
Uživatelský avatar
robokop
Site Admin
Příspěvky: 22371
Registrován: 10. 7. 2006, 12:12
Bydliště: Praha
Kontaktovat uživatele:

16. 1. 2022, 4:26

to gravirovani bude fungovat v zavislosti na typu slitiny, pomuze chlazeni lihem a kryticke bude ulozeni nastroje v ramci hazeni vretene
rezne podminky nevyjimaje
Vsechna prava na chyby vyhrazena (E)
Mex
Příspěvky: 10288
Registrován: 6. 2. 2014, 10:29

16. 1. 2022, 4:58

Pod tím pojmem "KARBIDOVÁ GRAVÍROVACÍ FRÉZA" máš předpokládám na mysli gravírovací jehlu. Něco takového:
https://www.kofix.cz/nastroje-serie-a/

Tak bys asi měl napsat jednak jakou jsi konkrétně zkoušel (úhel břitu, šířku špičky) a jaké parametry jsi používal (rychlost posuvu, otáčky, hloubka vniku).
Na tom samozřejmě bude silně záležet.
A stejně na případném mazání a chlazeni, lihem nebo lihovou mlhou.

U tak velkých a tenkých objektů (několik štítků o rozměru 100x150mm, to už je pořádná plocha), přitom o minimální tloušťce, bude docela výzva jejich upínání. To už by snad chtělo vakuový stůl, jinak to půjde pěkně blbě.

Gravírování bude (podle mě) brnkačka proti tomu do pak pěkně vyříznout.
Odpovědět

Zpět na „pro frézku“