tepelné upínání nástrojů

testone
Sponzor fora
Příspěvky: 7201
Registrován: 3. 12. 2010, 5:56
Bydliště: Slaný

16. 3. 2022, 9:51

díky za tip
poptal jsem to
uvidíme
Obvykle se dějí věci obvyklé. Méně často se dějí věci neobvyklé a zcela vyjímečně se dějí věci vyjímečné...
Masturn 40 CNC, Hermle UWF1200H CNC a pár klasik
http://www.radialengine.cz" onclick="window.open(this.href);return false;
http://www.autopejsek.cz" onclick="window.open(this.href);return false;
Milan199
Příspěvky: 2925
Registrován: 18. 8. 2010, 9:04

16. 3. 2022, 10:59

Nějak se mi to nezdá. // ten odkaz //

Materiál se přeci roztahuje všemi směry rovnoměrně. Je li tedy kruhová díra ve čtvercovém profilu a bylo to vyrobeno třeba při 20°C a nyní je to ohřáté třeba na 100°C, tak ta díra přece musí být šišatá a ten čtverec bude mít jakoby vytažené ty rohy. Víc materiálu se přeci nikam neztratí.

Ono při ohřátí upínače, kdy je ten povrch kuželový, tak ta válcová díra je po ohřátí kuželová. Když to ořeješ málo, tak to tam zasuneš jenom kousek. Je jasné že upínač NENÍ rovnoměrně ohřátý.

Já jsem to kdysi zkoušel a takovýhle kuželový díl byl v pícce ohřátý rovnoměrně a ta díra byla po ohřátí kuželová. A když se nechala ta stěna silnější tak to přestalo "fungovat".
kiko01
Příspěvky: 1586
Registrován: 27. 10. 2008, 9:06
Bydliště: Martin,Slovakia
Kontaktovat uživatele:

16. 3. 2022, 11:55

prochaska píše: 16. 3. 2022, 8:24 Tak jsem se dostal k tomu přístroji, pořád se vyrábí (jen trochu novější verze, ale pořád "basic" provedení), je to tenhle:
https://www.gmthifreq.com/en/shrink-fit-unit
Používáme ho už více let, bez problémů.
A nieje tych 30A vela na jednu fazu?

Toez by ma zaujimala aktualna cena, vyzera to pekne...
prochaska
Sponzor fora
Příspěvky: 8163
Registrován: 16. 7. 2006, 12:33
Bydliště: Praha Bohnice + Roudnice nad Labem
Kontaktovat uživatele:

16. 3. 2022, 1:37

kiko01 píše: 16. 3. 2022, 11:55
prochaska píše: 16. 3. 2022, 8:24 Tak jsem se dostal k tomu přístroji, pořád se vyrábí (jen trochu novější verze, ale pořád "basic" provedení), je to tenhle:
https://www.gmthifreq.com/en/shrink-fit-unit
Používáme ho už více let, bez problémů.
A nieje tych 30A vela na jednu fazu?

Toez by ma zaujimala aktualna cena, vyzera to pekne...
Jak jsi to napsal, tak teď vzpominám, že jsme dávali silnější jistič a jinou zásuvku, ale nějaký problém to myslím nebyl. Holt daň za nižší cenu.
Aleš Procháska
prochaska
Sponzor fora
Příspěvky: 8163
Registrován: 16. 7. 2006, 12:33
Bydliště: Praha Bohnice + Roudnice nad Labem
Kontaktovat uživatele:

16. 3. 2022, 1:40

Milan199 píše: 16. 3. 2022, 10:59 Nějak se mi to nezdá. // ten odkaz //

Materiál se přeci roztahuje všemi směry rovnoměrně. Je li tedy kruhová díra ve čtvercovém profilu a bylo to vyrobeno třeba při 20°C a nyní je to ohřáté třeba na 100°C, tak ta díra přece musí být šišatá a ten čtverec bude mít jakoby vytažené ty rohy. Víc materiálu se přeci nikam neztratí.

Ono při ohřátí upínače, kdy je ten povrch kuželový, tak ta válcová díra je po ohřátí kuželová. Když to ořeješ málo, tak to tam zasuneš jenom kousek. Je jasné že upínač NENÍ rovnoměrně ohřátý.

Já jsem to kdysi zkoušel a takovýhle kuželový díl byl v pícce ohřátý rovnoměrně a ta díra byla po ohřátí kuželová. A když se nechala ta stěna silnější tak to přestalo "fungovat".
Zkus si to, když od sebe vzdálíš atomy v krystalové mřížce, je to jako kdyby si na to "zazoomoval", žádná změna tvaru nenastane, jen měřítko všech rozměrů. Samozřejmě s výhradou nerovnoměrného ohřevu, to se pak může stát cokoliv :-)
Aleš Procháska
Dawe
Příspěvky: 2522
Registrován: 8. 10. 2013, 6:18

16. 3. 2022, 4:21

Milan199 píše: 16. 3. 2022, 10:59 ...Materiál se přeci roztahuje všemi směry rovnoměrně. Je li tedy kruhová díra ve čtvercovém profilu a bylo to vyrobeno třeba při 20°C a nyní je to ohřáté třeba na 100°C, tak ta díra přece musí být šišatá a ten čtverec bude mít jakoby vytažené ty rohy...
Mas pravdu. Ten model linearni tepelne roztaznosti z odkazu je silne zjednoduseny.
prochazka píše:Zkus si to, když od sebe vzdálíš atomy v krystalové mřížce, je to jako kdyby si na to "zazoomoval", žádná změna tvaru nenastane, jen měřítko všech rozměrů. Samozřejmě s výhradou nerovnoměrného ohřevu, to se pak může stát cokoliv :-)
Tenhle predpoklad by platil jen v pripade telesa idealne symetrickeho jak geometricky, tak silove, tak z hlediska okrajovych podminek pocas ohrevu. Takze v nasem 3D prostroru pouze pro kouli z idealne izotropniho materialu v idealnim teplotnim poli.
TOS S28, DIY CNC, Holzmann ZS-40HS, Prusa Mk3s+MMU2s, Bambu X1C Combo
Odpovědět

Zpět na „pro frézku“