brúsenie vrtákov

Odpovědět
Uživatelský avatar
Francotirador
Příspěvky: 1173
Registrován: 27. 7. 2010, 8:04

11. 3. 2016, 9:13

Hověz píše:… nevím proč by si hobík nemohl koupit kvalitní vrták s výstružníkem v jednom nástroji…
Koupit si ho samozřejmě může :wink: ale myslím, že vím proč to neudělá. Hobík za nástroje a na kutění obecně utrhává finance tak nějak od huby rodině, takže převaluje každou korunu - Proč by proboha dával tolik peněz za speciál, když ho použije 10 ×. Mít jich doma připravenou sadu v nějaké předpokládané řadě průměrů (aby nebyl zaskočen absencí nástroje v době kdy má většina obchodů zavřeno) je úplný nesmysl. To raději půjde cestou vrták (kterých si finančně může dovolit mít celou sadu po 0,1 a doma si ho navíc kdykoli nabrousí) plus u přesné díry výstružník.
I ten klasický výstružník není relativně zrovna levný. Sám jich mám jen pár a konstrukci přizpůsobuji tak, abych se trefil do průměrů co vlastním - pokud to nejde, tak si na odpoledne nebo víkend výstružník půjčím (ale i to už mě se_e, protože jsem odkázán na milostivost někoho dalšího a riskuji, že zrovna nebude k dispozici - rád jsem samostatnej).
soustruh: TOS MN80A; obrážečka: TOS MS200N
frézka: klon Sieg X2; ostřička: Beiping PP-U3
RaS
Příspěvky: 8589
Registrován: 26. 3. 2009, 9:12
Bydliště: Úvaly

11. 3. 2016, 9:31

to jestli si někdo koupí nebo nekoupí vůbec není důležité.. a jestli hobík bere od huby rodině a nebo je jeho hobby výdělečné taky není důležité..hned na začátku ho Tumlík upozornil na to, že prostě díru v h7 neudělá - prostě je to technicky nesmysl i kdyby mu pomáhali všichni od WNT a Hoffmanna.. a celé se to zvrhlo v nesmyslnou debatu jako když někdo neví co je frézka/fréza ..
věčný rýpal,který musí mít poslední slovo, odpůrce low-cost zařízení končících v naprosté většině případů v hromadě šrotu
uživatelé hýbátek, kteří mají z mých příspěvků celoživotní trauma nechť si mé příspěvky VYPNOU
Uživatelský avatar
Thomeeque
Příspěvky: 8907
Registrován: 30. 1. 2012, 10:20
Bydliště: Mimo ČR

11. 3. 2016, 10:25

A je to tedy o tom, že měl napsat H7, jo?

Ono se to takto zvrhne skoro pokaždý, když se tady někomu otlouká pokud možno co nejrafinovaněji o hlavu nějaký omyl, který je zjevně pod jeho současnou rozlišovací schopnost (i když Hověz si naběh sám). Pokud je to tedy o tom velkym H..
mimooborová naplavenina • kolowratský zázrak™ • NPS • GCU • HirthCalc • ncDP.ino
Uživatelský avatar
robokop
Site Admin
Příspěvky: 22384
Registrován: 10. 7. 2006, 12:12
Bydliště: Praha
Kontaktovat uživatele:

11. 3. 2016, 10:46

Vlastne je to v dusledku o uplne jinym h.... :D
Vsechna prava na chyby vyhrazena (E)
Uživatelský avatar
Thomeeque
Příspěvky: 8907
Registrován: 30. 1. 2012, 10:20
Bydliště: Mimo ČR

11. 3. 2016, 10:50

Právě, a co je tu kvůli tomu hašteření :roll:
mimooborová naplavenina • kolowratský zázrak™ • NPS • GCU • HirthCalc • ncDP.ino
Uživatelský avatar
Habešan
Příspěvky: 1002
Registrován: 12. 12. 2013, 2:25
Bydliště: Plzeňsko
Kontaktovat uživatele:

11. 3. 2016, 9:00

Stejně je to zvláštní mnemotechnická pomůcka:
Díra s velkým, a hřídel s malým...
Nabídněte mi, prosím, formy na PET lahve z limonádoven i pivovarů (i kovošrotu).
ovi-ivo
Příspěvky: 1115
Registrován: 12. 4. 2015, 9:41
Bydliště: kůsek od Hodonína

11. 3. 2016, 9:55

jednoduše mě to pobavilo :lol: jak nazval tumlíka že:
Příspěvekod Hověz » 11 bře 2016, 00:11
je vidět že jsi hobík a nemáš moc zkušeností....bla bla :lol:

Já věděl, že u broušení vrtáků je sranda, ale taková to sem netušil hned si dám sledování tohoto vlákna :D
Miki2t
Příspěvky: 471
Registrován: 22. 9. 2010, 9:02
Bydliště: Levice SR

30. 9. 2016, 8:15

Prosím ako je nabrúsená šróbovica vrtáku ? napríklad keby som chcel z vrtáku 40 urobiť 39, viem ako má byť podoprený , ale neviem ako nastaviť kotúč voči vrtáku. Originál je nabrúsený do guľata alebo má "podbrus" ?
Ďakujem
Uživatelský avatar
Francotirador
Příspěvky: 1173
Registrován: 27. 7. 2010, 8:04

2. 2. 2017, 10:07

Francotirador píše:… nikde nemohu najít jak brousit vrtáky do dřeva. Teď nemyslím hadovité, ploché, ani sukovací (i když u těchto by mě to ze zvědavosti zajímalo také), ale šroubovité.
Jediné co jsem našel je geometrie břitu pro vrták do plechu

Obrázek
která se nejspíš od vrtáku do dřeva bude lišit.
Jediné co jsem objevil je tohle http://www.wonkeedonkeetools.co.uk/brad ... -point-bit" onclick="window.open(this.href);return false; ale moudrý z toho nejsem :roll:
robokop píše:neni to do toho dreva tak nejak skoro jedno
jen tam udelat takovou tu ostruhu aby to nejdriv narusilo na prumeru a je to
zkousej, napodobuj profi vyrobky, neco ti vyjde
Francotirador píše:V podstatě to jedno je :roll: Do teď jsem je brousil tak nějak od oka, aby úhel hřbetu připomínal koupený (i když ty se také liší dle výrobce) a vždy vrtaly :) (v mém případě převážně lamino).
Jediná "zrada" je ta špička, bez další úpravy jejího tvaru je to hrozný kopyto a dřevo pálí.
Tak jsem si říkal, že by někdo kdo má k truhlařině blízko mohl poradit, jak má správně vybroušenej břit vypadat.
Přikoupil jsem sadu vrtáků od BOSCHe, normální s jednou fazetou
2.jpg
2.jpg (4.73 KiB) Zobrazeno 5576 x
ne ty se dvěma jejich řady PERFEKT
3.jpg
3.jpg (7.05 KiB) Zobrazeno 5576 x
Teď vrtám v podstatě jen lamino (prý LTD) a někdy MDF, a výsledek nic moc :roll: Buď mám vrtáky s nevhodnými úhly a nebo mě napadá ještě varianta, že se můžou vrtáky až příliš rychle tupit :roll:
Jiný "profi" výrobek než BOSCH mě nenapadl, pokud má někdo tip na jinou značku, tak budu rád. Hlavně mě zaráží, že se úhly od různých výrobců (většinou no-name) razantně liší.
Netuším jak moc znatelný přínos 2 fazety mají - jestli je má cenu kupovat, pak jsem ještě našel a pokukuji po variantě vrtáku http://www.sleviste.cz/vrtaky-bity-dero ... 8-0mm-1ks/" onclick="window.open(this.href);return false; , ale cena za jeden je vyšší než co stála celá krabička co jsem koupil :( takže netuším jak se u něj geometrie břitů od těch co mám liší.

Je tu dost truhlářů (a slovenských stolařů) - nevyhrabal by někdo sešit z učení jak mají úhly vrtáků vypadat.

Taky by se mi hodily úhly a také postup jak správně brousit Forstnerův - sukovací vrták
4.jpg
4.jpg (7.84 KiB) Zobrazeno 5576 x
Ten se mi podařilo po X děr pro zapuštění pantů dvířek totálně ztupit.

A také jak brousit zuby vykružovací pily (korunky) - v podstatě této
1.jpg
Za každou konstruktivní radu budu vděčen.
soustruh: TOS MN80A; obrážečka: TOS MS200N
frézka: klon Sieg X2; ostřička: Beiping PP-U3
bobanbob
Příspěvky: 229
Registrován: 9. 6. 2016, 5:15
Bydliště: Nechanice
Kontaktovat uživatele:

2. 2. 2017, 11:17

ten sukovník je k ničemu kup si pořádný :D min takový http://www.igm.cz/cmt-370-sukovnik-pro- ... x30-l77-p/" onclick="window.open(this.href);return false; nebo ještě lépe takový http://www.ynaradi.cz/vrtak-zobo-wd-c-30x80-s1-protool" onclick="window.open(this.href);return false; je tam vyměnitelný hrot na kužel .Místo hrotu jde dát i vrták -super věc když potřebuješ vrtat díru pod uhlem.
tu hobby vykružovací pilu co máš brousím od ruky na normální dvoukotoučové brusce není to hezké ale bere krásně.
Značkovou vykružovačku s pájenýma zubama nemá cenu kupovat pokud z tím občas nejdeš do plechu . Do dřeva moc neberou.
A klasický vrtáky do dřeva se špičkou nevrtají dobře žádný Jsou naschvál broušený tak aby moc nešly Koupil jsem jich už hodně a už na to prdím Kupuji si normální do železa a následně si je brousím sám.
Brousím si je taky v ruce a za ty roky už jsem si to vychytal jak do lamina a jak na masiv .
Uživatelský avatar
kenybz
Příspěvky: 3294
Registrován: 16. 2. 2015, 11:16

2. 2. 2017, 12:16

to je veselé téma no kdyby jste to řešili v hospodě tak si dáte možná počuni a pak po etamprli jak to občas bívá
ten vykružovací vrták do dřeva brůsím taky v ruce na dvoukotoučové brusce jasně že to neni uplně přesné, ale vrtá to dobře
hoši a to jsem si koupil sadu tech hrnků a všecko je to natřené no obarvené ponorem včetně břitů...takže aby to vůbec vrtalo tak šly první na brusku.
vrtáky do dřeva ti nafotím ale co z toho vyčteš to už je druhá věc je to skoro stejné jak vrták do plechu mám totiž prastaré kousky od firmy RICHTER a to je pak díra ve dřevě skoro jak po výstružníku /toto berte s nadsázkou/ na řezání stromů v sadu mám pilku od pilany ani neumím popsat to ostří ale byl jsem nucený to nabrousit a v zal jsem fortunku a do ní diamantový disk nabrousil a řeže jak ďas...přípravek na broušení vrtáků chcu dělat ale zatím jsem nevybral vhodný typ a všecky vrtáky brousím v ruce i spodbrusem a i malé na vrtání do dps a proč se ty pidi vrtáčky tak tupí při vrtání plošnych spojů? desky jsou ze skelných vláken a pryskyřice takže to krásně otupuje
jo tu je ta pilka co jsem lízl fortunkou celkem už 3x ono suché trnkové dřevo to brzo otupí
http://www.pilanamarket.cz/rucni-naradi ... i-170mm-2/" onclick="window.open(this.href);return false;
teď k tomu postupu broušení dlouhou dobu jsem brousil vrtáky z boku kotouče podobně jak je tu ten prastarý obrázek a poslední asi 3 roky brousím z čela zkusím najít video možná tu i je dá se snáz trefit správný úhel a kotouč je při broušení z čela mnohem klidnější
Gdyž sa chce, tak ide fšecko...
Uživatelský avatar
kenybz
Příspěvky: 3294
Registrován: 16. 2. 2015, 11:16

4. 2. 2017, 7:27

tady pár fotek těch starých vrtáků do dřeva od RICHTER Extra moc často je nepoužívám no je to na nich vidět
Obrázek

Obrázek

Obrázek
Gdyž sa chce, tak ide fšecko...
bobanbob
Příspěvky: 229
Registrován: 9. 6. 2016, 5:15
Bydliště: Nechanice
Kontaktovat uživatele:

4. 2. 2017, 5:13

Pěkné jenže to jsou tesařské hadovité - vrtají rychle a člověk nemusí tlačit .Mám jich taky spoustu . Ale na zátkování nebo do lamina a celkově na truhlárnu jsou k ničemu.
Je to hezká dekorace . :D
4rest
Příspěvky: 599
Registrován: 7. 10. 2014, 5:13
Bydliště: Praha

4. 2. 2017, 10:59

Já beru vrtáky tady: http://vrtaky-vrbovsky.cz/vrtaky-do-dre ... pager_cont" onclick="window.open(this.href);return false; a jsem s nimi vcelku spokojený. Projdi to celé já osobně mám rád Famagy
Elektrochemik holdující strojařině :-)
Doma: HOLZMANN 1222P, Holzstar DB 450, RP2300FCXJ, KITin1900HF
Práce: Gravos - GV30 s vřetenem Isel 750W, M3K 260, GV21 2A; StepFour - Precise 760; Comagrav - Zonda; CNC Singular - Airbrush; Felixprinters - Felix 3.1
Carl_FM
Příspěvky: 1150
Registrován: 3. 9. 2015, 9:23

6. 2. 2017, 6:47

Nemáte prosím někdo tip na video, kde by nějaký děda názorně ukázal na brusce jak brousit vrták? Včetně podbrusů. To co jsem zatím na yt viděl bylo o ničem, je to špatně vidět v detailu. Nabrousit vrták jsem se učil sám, ale dělám to jinak než co jsem zatím viděl a hlavně než se mi to povede tak ubrousím zbytečně moc vrtáku.
MAS FU2A, TOS SM16A
Odpovědět

Zpět na „dalsi“