Brusné kotouče

Uživatelský avatar
elbarto
Příspěvky: 4881
Registrován: 22. 5. 2014, 10:27
Bydliště: Prague

22. 11. 2015, 5:48

... 60 tun je pekny, ale osa by mela zustat rovna :-) Pokud to uz nekde funguje tim lepe a budes slavnym prukopnikem.
peter1
Příspěvky: 624
Registrován: 24. 4. 2010, 8:00
Bydliště: vychodne slovensko

28. 11. 2015, 5:18

elbarto píše:To jsem moc zvedavy a vidis mi do hlavy. Tento postup jsem zavrhnul, protoze osu v rotoru beru nalisovanou "vetsi silou nez velkou" :-) Navic jsou tam ta alu zebirka, ktera lisovani budou komplikovat. Nevim zda nevyzkouset radeji neco srotakoveho at si neznicis motor v peknem kryti ? Urco sem pisni neco o svem snazeni please.
tak sem to tam dnes narval tu hridelku zatial bez prirub som to puštal ide pekne tichučko a lahúčko tá predošla fotka bola len ilustračna tento modry motor novy som prerabal na brusku..
Přílohy
mmotor.jpg
motorb.jpg
sustruh sv18 ,vrtačka
Uživatelský avatar
elbarto
Příspěvky: 4881
Registrován: 22. 5. 2014, 10:27
Bydliště: Prague

28. 11. 2015, 9:47

... pekna prace mistre, podarilo se to vylisovat bez ulamani zebirek na rotoru a cca pri jake sile ( v tunach) to vylezlo ? Nemam ted v dilne velky lis, tak abych odhanul kam jit loudit.
peter1
Příspěvky: 624
Registrován: 24. 4. 2010, 8:00
Bydliště: vychodne slovensko

29. 11. 2015, 7:57

elbarto píše:... pekna prace mistre, podarilo se to vylisovat bez ulamani zebirek na rotoru a cca pri jake sile ( v tunach) to vylezlo ? Nemam ted v dilne velky lis, tak abych odhanul kam jit loudit.
Do mistra mam daleko ,,, tie rebierka obídeš vysustružiš si kružok aby ti to sadlo pri lisovaní nie na rebra ale na ten kružok hlinikovy ono su dve možnosti možeš to oprieť o plechy zlisovane ktore tvoria rotor motora takym sposobom som to nalisovaval alebo o hlinikovu časť stymi rebrami takto som to rozoberal bezpečnejši by mal byť ten prvy spôsob ked to oprieš o tie plechy rotora...lisoval mi to ten moj znami čo ma ten 60 tonovy hydraulicky lis doma ale tu hodnotu ti nepoviem pri akej to povolilo nesledoval som to..ale zaujiave že to teleso rotora ta časť ktorá je nalisovana ma nejakych 75mm a hriadel bola asi na 25mm naryhovaná a držalo to len na tej naryhovanej časti ta nenaryhovana časť šla uplne navolno dovnutra..
sustruh sv18 ,vrtačka
Uživatelský avatar
elbarto
Příspěvky: 4881
Registrován: 22. 5. 2014, 10:27
Bydliště: Prague

29. 11. 2015, 8:05

S tim opernym krouzkem to je dobry napad. Do regalu ukladam nejcasteji motory 1.440 otacek jako asi nejvic univerzalni. Nejdriv nekde musim sosnou nejaky 2.8k a hnedka potom se do toho pustim.
Uživatelský avatar
salus
Příspěvky: 1546
Registrován: 1. 9. 2013, 1:30
Bydliště: Chrudimsko

30. 11. 2015, 3:54

peter1 píše: tie rebierka obídeš vysustružiš si kružok aby ti to sadlo pri lisovaní nie na rebra ale na ten kružok hlinikovy ono su dve možnosti možeš to oprieť o plechy zlisovane ktore tvoria rotor motora takym sposobom som to nalisovaval alebo o hlinikovu časť stymi rebrami takto som to rozoberal bezpečnejši by mal byť ten prvy spôsob ked to oprieš o tie plechy rotora...lisoval mi to ten moj znami čo ma ten 60 tonovy hydraulicky lis doma ale tu hodnotu ti nepoviem pri akej to povolilo nesledoval som to..ale zaujiave že to teleso rotora ta časť ktorá je nalisovana ma nejakych 75mm a hriadel bola asi na 25mm naryhovaná a držalo to len na tej naryhovanej časti ta nenaryhovana časť šla uplne navolno dovnutra..
Ano takto byly a snad i jsou i dnes běžně nalisované hřídele do rotoru asynchronního motoru. Jen malá část hřídele je rýhovaná. Viděl jsem to i u výrobce, když jsme byli jako učedníci před 45lety na exkurzi v MEZu. Ve fabrice jsme také několikrát přelisovávali novou hřídel do motoru, lisovali jsme to na lisu CDM80, ale mohu případné zájemce o nalisování hřídele do rotoru upozornit, že je třeba nejdříve zjistit ze které strany výrobce původní hřídel lisoval. Dá se to zjistit celkem jednoduše a to pouhým zrakem. Rotorové plechy jsou totiž kolem hřídele jakoby mírně prohnuty dovnitř (ve směru původního lisování). Tímto směrem je potřeba vylisovávat starou hřídel a také zalisovávat novou hřídel. Pokud se to bude dělat opačným směrem - proti srsti, budou rotorové plechy mít snahu se na hřídel uzavírat a je pak zapotřebí mnohem větší síly. Nejdůležitější je to hlavně při nalisování nové hřídele, pokud by tam šla proti srsti mohla by se taky ohnout.
Soustruh: S-28 Žebrák
Stolní vrtačka: TOS V10A
Pásová pila: G5013W/400
Uživatelský avatar
elbarto
Příspěvky: 4881
Registrován: 22. 5. 2014, 10:27
Bydliště: Prague

1. 12. 2015, 12:20

To bych si urcite neuvedomil a zbytecne to rval na opacnou stranu. Jooo forum to je paradicka, diky mistre.
aula
Příspěvky: 59
Registrován: 10. 11. 2014, 11:08

3. 12. 2015, 6:08

Chtěl bych taky poprosit o radu. Jaký materiál a hrubost zvolit na tvarování a ostření nožů na soustruh z polotovaru Radeco 12mm. Hrubost asi okolo 40, ale ten materiál mi není jasný. Někdo uvádí 99 (bílý), někdo zase 98 (růžový), rád bych zvolil ten nejvhodnější, když budu kupovat nové.

Další aplikace bude ostření ztupených tvrdokovových (SK) nožů do soustruhu. Tady je materiál asi jasný C49 (zelený), ale jakou použít hrubost, když nepředpokládám broušení vylomených částí apod, ale čistě jen doostřování. 60 nebo 80?

Diamant zatím ne, dám napřed šanci karbidu :). Bruska "poctivka" 750W 175x20x20
Rukov MS 160 | Mahos 22 | TOS F1S
aula
Příspěvky: 59
Registrován: 10. 11. 2014, 11:08

4. 12. 2015, 2:12

Psal jsem do obchodu Techcentrum a přišla mi tato odpověď:

na HSS vytváření nože
http://www.prodejbrusiva.cz/kotouc-t1-1 ... 86-tyrolit" onclick="window.open(this.href);return false;
následné ostření
http://www.prodejbrusiva.cz/kotouc-t1-1 ... 09-tyrolit" onclick="window.open(this.href);return false;


na SK plátky běžné ostření
http://www.prodejbrusiva.cz/kotouc-t1-1 ... 56-tyrolit" onclick="window.open(this.href);return false;
jemné doladění ostří
http://www.prodejbrusiva.cz/kotouc-t1-1 ... 60-tyrolit" onclick="window.open(this.href);return false;

Na HSS nože doporučují rubínový korund 98A, proto zvolím růžový kotouč namísto bílého, zde uváděného.
Rukov MS 160 | Mahos 22 | TOS F1S
613ziza
Příspěvky: 196
Registrován: 26. 1. 2010, 11:32
Bydliště: na okraji Moravského Krasu

4. 12. 2015, 9:48

aula píše:Chtěl bych taky poprosit o radu...

Diamant zatím ne, dám napřed šanci karbidu
Až si pak ten diamant koupíš, tak budeš akorát nasranej, že sis ho nepořídil dávno dřív!

:wink: :mrgreen:
Všechno, co může počkat do zítřka, klidně počká i do příštího týdne. ;-)
1asv
Příspěvky: 458
Registrován: 2. 1. 2011, 9:33
Bydliště: Kdyně
Kontaktovat uživatele:

27. 11. 2016, 3:23

Ahoj, pokusím se oživit toto téma. :)
Nevíte někdo jakým způsobem zjistit či odhadnout hrubost brusných kotoučů? Mám tady několik nových bez označení a docela by se mi hodilo zjistit, jaké jsou :) Jen tak na brusku se mi je nechce montovat a zkoušet to (ani nevím, jestli bych něco poznal), protože pak už nebudou nové :( .
Díky předem za nějaký nápad. Vláďa
testone
Sponzor fora
Příspěvky: 7205
Registrován: 3. 12. 2010, 5:56
Bydliště: Slaný

27. 11. 2016, 5:06

porovnat se známým kototoučem
Obvykle se dějí věci obvyklé. Méně často se dějí věci neobvyklé a zcela vyjímečně se dějí věci vyjímečné...
Masturn 40 CNC, Hermle UWF1200H CNC a pár klasik
http://www.radialengine.cz" onclick="window.open(this.href);return false;
http://www.autopejsek.cz" onclick="window.open(this.href);return false;
kubahosi
Příspěvky: 99
Registrován: 1. 12. 2013, 11:21

10. 7. 2017, 7:47

Ahoj, zajímalo by mě, jak je brusný kotouč(nástroj) namáhán. nemohu se ničemu dohledat
testone
Sponzor fora
Příspěvky: 7205
Registrován: 3. 12. 2010, 5:56
Bydliště: Slaný

10. 7. 2017, 9:02

odstředivou silou
je předepsána max obvodová rychlost
Obvykle se dějí věci obvyklé. Méně často se dějí věci neobvyklé a zcela vyjímečně se dějí věci vyjímečné...
Masturn 40 CNC, Hermle UWF1200H CNC a pár klasik
http://www.radialengine.cz" onclick="window.open(this.href);return false;
http://www.autopejsek.cz" onclick="window.open(this.href);return false;
Uživatelský avatar
elbarto
Příspěvky: 4881
Registrován: 22. 5. 2014, 10:27
Bydliště: Prague

11. 7. 2017, 12:45

Sebral jsem Smoulum jedovate modre brusne koutocky. Na jake materialy jsou primarne urcene ?? Na netu neni nic k nalezeni nebo jsem mizernej googlista.


Obrázek Obrázek
Odpovědět

Zpět na „dalsi“