Brusné kotouče

aleshonsa
Příspěvky: 2954
Registrován: 30. 8. 2011, 3:18
Bydliště: Praha

8. 3. 2015, 5:16

Ahoj,
jaké kdo máte zkušenosti s brusnými kotouči od různých výrobců? Mam doporučení na kotouče Norton z důvodů jejich dlouhé životnosti. Co jsem ale koukal, tak tyto kotouče jsou skoro 3x dražší než srovnatelné kotouče třeba od Tyrolit. Jsou tedy kotouče Norton skutečně o tolik lepší, že se vyplatí si o tolik připlatit? Případně jaké jiné kotouče mi můžete doporučit?
Mam na mysli kotouče pro použití na strojních bruskách jako je rovinné broušení, broušení na kulato, atd.

Díky
S pozdravem
Ing. Aleš Honsa
testone
Sponzor fora
Příspěvky: 7176
Registrován: 3. 12. 2010, 5:56
Bydliště: Slaný

8. 3. 2015, 6:19

nevěřím tomu, že mezi srovnatelnými kotouči (vazba x brusivo x zrnitost) jednotlivých výrobců by byly nějaké extra velké rozdíly
daleko větší vliv bude mít správná volba kotouče vzhledem k broušenému materiálu a řezné podmínky
Obvykle se dějí věci obvyklé. Méně často se dějí věci neobvyklé a zcela vyjímečně se dějí věci vyjímečné...
Masturn 40 CNC, Hermle UWF1200H CNC a pár klasik
http://www.radialengine.cz" onclick="window.open(this.href);return false;
http://www.autopejsek.cz" onclick="window.open(this.href);return false;
Uživatelský avatar
filla
Příspěvky: 3536
Registrován: 1. 12. 2013, 12:55
Bydliště: Brno
Kontaktovat uživatele:

9. 3. 2015, 5:17

vyrobce neni podstatny, kotouc musi byt hlavne vyzraly
"do řiti se řítíme, ani o tom nevíme.."
calibos
Příspěvky: 242
Registrován: 31. 8. 2011, 9:58

24. 7. 2015, 8:26

Prave jsem zakoupil 3f brusku 750w. Vlezou tam kotouce max 200mm a tak bych se chtel zeptat jednak jak siroke kotouce koupit at zbytecne nesetrim a nekupuji nejake "rezaci" a naopak zase at nemam zbytecne tluste? Rikal jsem si tak 20 az 25 mm... je vice lepe? Nemam tam bocnice (jen obvodnice) takze sirkou nejsem omezen...

Druha otazka je jake kotouce zvolit? Chci to na bezne brouseni garazove takze jsem si rikal ze levy kotouc dam hnedy hrubovaci a pravy dam zeleny na soustruznicke noze. Na netu jsem si vyhledl znacku Tyrolit ze by mela mit vyhodny pomer cena vykon... co myslite popr. doporucte jinou znacku.

Diky.
Uživatelský avatar
tumlik
Sponzor fora
Příspěvky: 3574
Registrován: 19. 12. 2007, 8:20
Bydliště: já su z Moravskej :-)
Kontaktovat uživatele:

24. 7. 2015, 8:54

calibos píše:Prave jsem zakoupil 3f brusku 750w. Vlezou tam kotouce max 200mm a tak bych se chtel zeptat jednak jak siroke kotouce koupit at zbytecne nesetrim a nekupuji nejake "rezaci" a naopak zase at nemam zbytecne tluste? Rikal jsem si tak 20 az 25 mm... je vice lepe? Nemam tam bocnice (jen obvodnice) takze sirkou nejsem omezen...

Druha otazka je jake kotouce zvolit? Chci to na bezne brouseni garazove takze jsem si rikal ze levy kotouc dam hnedy hrubovaci a pravy dam zeleny na soustruznicke noze. Na netu jsem si vyhledl znacku Tyrolit ze by mela mit vyhodny pomer cena vykon... co myslite popr. doporucte jinou znacku.

Diky.
Jaké tam byli kotouče při koupi? co na tom budeš brousit, věci k soustruhu, nože RO, i SK, nebo motyky a krumpáč, nůžky a nože pro starou ? :)
http://www.tumlikovo.cz/
Popularizační web nástrojařství a kovoobrábění
calibos
Příspěvky: 242
Registrován: 31. 8. 2011, 9:58

25. 7. 2015, 8:57

Kotouce tam byly desne ojety takovy sedobily... kdysi mozna jen bily... pokud nekdy byly 200mm tak jsou sjety na cca 150 a 100mm.

Chci to na veci k soustruhu tedy hlavne noze z RO a SK. Tedy rikal jsem si ze jeden kotouc dam zeleny na tvrdokov a druhy bili nebo hnedy...
Zbýňa
Příspěvky: 1915
Registrován: 3. 9. 2010, 8:45
Bydliště: Čelákovice

26. 7. 2015, 6:20

Tak na stolní brusku za mě buď varinta na jednu stranu bílej hrubej 25 a na druhou bílej jemnější třeba 80, vyprdnout se na zelenej a dát na elektromotor nebo jinou brusku diamanťák (v případě jiný brusky zbyde místo i na ten zelenej hrubej). Nebo jestli nemáš kam dát druhou brusku, tak bílej 25(40) na jednu stranu a diamantovej na druhou a kdybys chtěl raubovat zeleným, tak to holt přehodíš, aspoň to člověka donutí orovnat :D. Jestli uvažuješ, že se ti diamntovej nevyplatí, tak věř že vyplatí! Další parametry kotoučů nepíšu, protože je to do stolní brusky většinou o tom co seženeš, častá je tvrdost K a zelený jsou měkčí. Bohužel ani u novoprodeje (dopručuju je tak koupit) to u kotoučů neni, že si vybereš v jakýmkoli rozměru cokoli, ale vybrat se dá.
calibos
Příspěvky: 242
Registrován: 31. 8. 2011, 9:58

26. 7. 2015, 9:03

A je lepsi vzit sirsi? Mel jsem tam 15 mm a rikam si ze bych vzal 20 nebo i 25mm... kdyz je budu brat novy muzu si vymyslet a cena neni az tak rozdilna - tedy u tech Tyrolitu.

A jeste bych se chtel zeptat jakou vzit diru? Na brusce je hridel prum. 17 mm a kotouce nabizeji s dirou 20 nebo 32mm. Predpokladam ze budu muset vyrobit vlozky pro vycentrovani - bude stacit z hliniku?
Ty kotouce co tam byli meli vlozku z olova. Myslim ze jsem tu i nekde cetl ze se to tak delalo resp. delali se to tak ze se dira zalila olovem a pak se na soustruhu udelala dira presne pro hridel nebo byl postup jiny? Ma to nejake extra vyhody... ze by stalo za to to taky tak udelat? Diky.
Zbýňa
Příspěvky: 1915
Registrován: 3. 9. 2010, 8:45
Bydliště: Čelákovice

27. 7. 2015, 5:58

calibos píše:A je lepsi vzit sirsi? Mel jsem tam 15 mm a rikam si ze bych vzal 20 nebo i 25mm... kdyz je budu brat novy muzu si vymyslet a cena neni az tak rozdilna - tedy u tech Tyrolitu.

A jeste bych se chtel zeptat jakou vzit diru? Na brusce je hridel prum. 17 mm a kotouce nabizeji s dirou 20 nebo 32mm. Predpokladam ze budu muset vyrobit vlozky pro vycentrovani - bude stacit z hliniku?
Ty kotouce co tam byli meli vlozku z olova. Myslim ze jsem tu i nekde cetl ze se to tak delalo resp. delali se to tak ze se dira zalila olovem a pak se na soustruhu udelala dira presne pro hridel nebo byl postup jiny? Ma to nejake extra vyhody... ze by stalo za to to taky tak udelat? Diky.
Já mám na stolní brusce dvacítky a přijde mi to jako ideál. Pětadvacet už na to ruční broušení nevyužiju a dvacítka je lepší než patnáctka když potřebuješ něco raubovat z boku kotouče nebo na delší břit. Vložky byly dřív olověný, dneska jsou umělohmotný a ty vkládací pouzdra jsem viděl už snad ze všeho od plastu po ocel. To olovo tam pořádně drží a když si prohlížíš kotouč, tak to vypadá pěkně profi a ten střed tam pořádně drží což se o vloženejch plastech říct nedá (jsou ze dvou kusů). Plastovej střed je určitě pro zjednodušení výroby. Když budeš kupovat nový kotouče, tak bych to neřešil a nechal tam to co tam bude. Pozor na to, že u Tyrolitu se to sice tváří, že u nich koupíš podle označení na jakou kombinaci si vzpomeneš, ale zdaleka tomu tak neni a když začneš bejt trošku náročnej (kombinace hrubosti, tvrdosti, tvaru a né li ještě hutnosti struktury kotouče) tak zjistíš, že je ten sortiment hodně omezenej. Zkus si třeba jen tak vyhledat co budeš shánět tj. např. A99 (bílej) dvěstě průměr, dvacet díra, dvacet šířka. Kolik najdeš možností třeba jenom hrubosti.

Co je to za brusku? Stará poctivka nebo novovýroba? Sedmnácka hřídel mi přijde na dvoustovky už trochu málo. Nemůžou tam bejt spíš origo ty stopadesátky?

Á teďka jsem si to pořádně přečet. Nemáš bočnice, takže tipuju brusku nějakou starou zasloužilou ke který někdo vyráběl kryty a tam bych se vůbec neřídil tim co se tam maximálně vleze (ani obvodem ani šířkou). Já bych dával na sedmnáctku hřídel ty kotouče těch 150 max.
Naposledy upravil(a) Zbýňa dne 27. 7. 2015, 8:10, celkem upraveno 1 x.
calibos
Příspěvky: 242
Registrován: 31. 8. 2011, 9:58

27. 7. 2015, 8:01

Bruska je stara poctivka, 750W 3f 2800ot. viz obr.:
bruska750w.jpg
Ty kryty jsou původní a i ty podpěry pro broušení, krásně tam vychází 200mm kotouč (kryty mají vnitřní průměr 215mm). Ale je možné že tam měly být jen 175mm... já ty dvoustovky chci také pro to abych měl co největší plochu pro boční držákbroušení... budu muset dodělat nějakou polohovatelnou boční podpěru, ideálně i s úhelníkem jak jsem již někde viděl.
Zbýňa
Příspěvky: 1915
Registrován: 3. 9. 2010, 8:45
Bydliště: Čelákovice

27. 7. 2015, 8:09

Tak to je poctivka, ta nebude mít hřídel z čínský žufánkový oceli. Já Ti ty dvoustovky co se broušení týče schvaluju, jenom mě zarazil ten průměr hřídele na ně.
calibos
Příspěvky: 242
Registrován: 31. 8. 2011, 9:58

28. 7. 2015, 9:36

Zeptám se možná hloupě, mohu tím zeleným kotoučem brousit SK nože (na které je určen) ale i nože z rychlořezné ocely (RADECO)?
Nějak se mi zdá že čím více se v tom snažím zorientovat tím větší v tom mám guláš :)

Na pravou stranu jsem chtěl zelený kotouč a rozhoduji se mezi těmito (mají díru 20mm):

Kotouč T1 200x20x20 C80J5V40 7348 TYROLIT
http://www.prodejbrusiva.cz/kotouc-t1-2 ... 48-tyrolit" onclick="window.open(this.href);return false;

Kotouč T1 200x20x20 49C80L9V40 418042 TYROLIT
http://www.prodejbrusiva.cz/kotouc-t1-2 ... 42-tyrolit" onclick="window.open(this.href);return false;

Rozdíl v ceně 200kč to je opravdu mezi nimi takový rozdíl? Resp. rozdilna tvrdost J x L a struktura 5 x 9 = opravdu zásadní rozdíl?
RaS
Příspěvky: 8589
Registrován: 26. 3. 2009, 9:12
Bydliště: Úvaly

28. 7. 2015, 1:29

to je naprosto v pořádku, že pokud člověk víc a víc čte tak zjišťuje že nic neví.. pak dojede do Benátek tam mu "zkušený" skladník dá to co má zrovna skladem ačkoliv si vybral původně uplně něco jiného a brousí s tím spolehlivě taky.. :D
věčný rýpal,který musí mít poslední slovo, odpůrce low-cost zařízení končících v naprosté většině případů v hromadě šrotu
uživatelé hýbátek, kteří mají z mých příspěvků celoživotní trauma nechť si mé příspěvky VYPNOU
calibos
Příspěvky: 242
Registrován: 31. 8. 2011, 9:58

28. 7. 2015, 2:03

...myslím že jsem pochopil. Beru tedy ten levnější zelený, když je to asi jedno...

Nicméně ještě bych potřeboval poradit co na druhou stranu, jestli

bílý Kotouč T1 200x20x20 99BA60L9V40 360361 TYROLIT - 320kč
http://www.prodejbrusiva.cz/kotouc-t1-2 ... 61-tyrolit" onclick="window.open(this.href);return false;

nebo

růžový Kotouč T1 200x20x20 98A80K9V40 419097 TYROLIT - 400kč
http://www.prodejbrusiva.cz/kotouc-t1-2 ... 97-tyrolit" onclick="window.open(this.href);return false;

Beru to tak že zelenej bude na SK nože a že ten druhý na HSS a Radeco. Někde jsem četl že růžový je přímo na HSS ale zrovna zde zase uvádějí že je na nerez tak jsem z toho šmoulovatej...
calibos
Příspěvky: 242
Registrován: 31. 8. 2011, 9:58

30. 7. 2015, 9:05

Tak mám vybrány tyto 3 kotouče a chtěl bych poprosit o radu které 2 vzít? Cílem je mít brusku na broušení soustružnických nožů s SK plátky a RADECA.

ZELENÝ - Kotouč T1 200x20x20 49C80L9V40 418042 TYROLIT - 455kč
BILY - Kotouč T1 200x20x20 99BA60L9V40 360361 TYROLIT - 320kč
RUZOVY - Kotouč T1 200x20x20 98A80K9V40 419097 TYROLIT - 410kč

Jakou kombinaci by jste mi doporučili? Váhám mezi Bílým a Růžovým?
Ten růžový by měl být vhodnější na HSS než ten bílý ale na druhou stranu pokud vezmu Zelený a Růžový tak budu mít oba kotouče se stejnou hrubostí 80.
Nebo už řeším tak malou nuanci že je to jedno?
Děkuji.
Odpovědět

Zpět na „dalsi“