Dielenská optika

Odpovědět
prochaska
Sponzor fora
Příspěvky: 8163
Registrován: 16. 7. 2006, 12:33
Bydliště: Praha Bohnice + Roudnice nad Labem
Kontaktovat uživatele:

26. 6. 2018, 3:11

qwer píše:Dík za vysvetlenie, budem si na to musieť zvyknúť. Keby to bolo z Ruska, ale zo Švajcu :( No ale čo by som chcel za dvadsať eur, a moc používaný nebol.
Pořiď si středicí mikroskop Meopta, ten má přímý obraz. Ale počítej s tím, že je o několik cenových kategorií výš.
Aleš Procháska
Uživatelský avatar
kenybz
Příspěvky: 3294
Registrován: 16. 2. 2015, 11:16

26. 6. 2018, 8:59

někde ve škatuli leží
Gdyž sa chce, tak ide fšecko...
Uživatelský avatar
kenybz
Příspěvky: 3294
Registrován: 16. 2. 2015, 11:16

26. 6. 2018, 9:02

teď jsem, dotáhl tady tu optickou potvoru
http://www.nielsmachines.com/en/carl-ze ... -head.html" onclick="window.open(this.href);return false;
bohužel k tomu není origo světelný zdroj což je 15W 6V žárovka s hranolem a několika čočkama...
když posvítím silným led zdrojem do "díry" kde se oný osvětlovací aparát strká tak jen velmi špatně hledám změnu obrazu v čočce
Gdyž sa chce, tak ide fšecko...
Grad
Příspěvky: 2073
Registrován: 13. 7. 2014, 9:32

26. 6. 2018, 9:18

Dnes sem náhodou ještě přišel k free SW s měřením v živém obrazu S-EYE, ale jediným obrazovým vstupem je USB kamera, nenašel jsem možnost otevřít nějaké soubory.
qwer
Příspěvky: 1296
Registrován: 8. 4. 2008, 8:09
Bydliště: Kostolec (Pov. Bystrica)

26. 6. 2018, 9:51

prochaska píše:Pořiď si středicí mikroskop Meopta, ten má přímý obraz. Ale počítej s tím, že je o několik cenových kategorií výš.
Ten mám, síce Zeiss, a ešte nejaký iný (možno dva), ale tie treba dosť zaostrovať, a ešte tam majú tie strediace kružnice, sa mi to moc nepozdáva. Ten Švajc je na odsúvacej retiazke, čistý obraz, a dosť široké zorné pole- no ideál akurát postavený na hlavu. Rokmi človek slepne a ťažko sa na to zvyká, keď treba niečo jemne pribrúsiť, a nevidím čo :cry:
r4cv
Příspěvky: 2691
Registrován: 8. 12. 2009, 8:32
Bydliště: Topoľčany

7. 1. 2021, 8:04

Dnes som priniesol domov dielenský mikroskop CarlZeiss. je zanedbaný, ale na pohľad vyzerá komplet, aspoň tento základ.
Existuje k tomu nejaká literatúra? Ako sa s ním pracuje a pod. napr. ma teraz trápi meranie kuželovitosti.
XY stolík je s mikrometrickými skrutkami, X-ko sa asi nadstavuje pomocou koncových mierok.
To sklo na stolíku je riadne doškriabané. môžem dať u sklenára odrezať obyčajné sklo? alebo tam ide nejaké presnejšie?
ďalšie otázky určite pribudnú časom.

Edit: zabudol som obrázok
20210107_124424a.jpg
prochaska
Sponzor fora
Příspěvky: 8163
Registrován: 16. 7. 2006, 12:33
Bydliště: Praha Bohnice + Roudnice nad Labem
Kontaktovat uživatele:

7. 1. 2021, 8:32

Podobný mám, to sis vybral dobře :-) Stačí sklo "float" od sklenáře, jen ho vypodložit do roviny. Ta johansonka je do osy X, na zvětšení rozsahu, ty mikrometrické šrouby mají normálně jen 25 mm.
Aleš Procháska
r4cv
Příspěvky: 2691
Registrován: 8. 12. 2009, 8:32
Bydliště: Topoľčany

7. 1. 2021, 8:41

Máš od toho nejakú dokumentáciu?
celkom sa mi pozdáva, ale som prekvapený, že otáčanie stolu je také hrubé. dúfal som, že aj tam bude nejaký mikroposuv.
novic
Příspěvky: 1835
Registrován: 19. 10. 2014, 10:30

7. 1. 2021, 9:19

Ahoj nechcem ťa klamať ale zdá sa mi že v jednej knižke mám písané ako sa s tým robí. Aj kuzelovitost sú to skriptá pre vs pekné spracované, mám ich v podnájme a zajtra tam idem keď tak nafotim a pošlem.
Cash Rules Everything Around Me
C.R.E.A.M
prochaska
Sponzor fora
Příspěvky: 8163
Registrován: 16. 7. 2006, 12:33
Bydliště: Praha Bohnice + Roudnice nad Labem
Kontaktovat uživatele:

7. 1. 2021, 10:10

Dokumentaci jsem nikdy neměl, taky to mám z druhé ruky. Používám to jak se zrovna hodí, hlavně na závity. Pro mě je tam výhoda, že se ten sloup z mikroskopem dá naklápět, takže se můžu podívat přímo "do závitu". Natáčení není kalibrované, to je jen na nastavení do polohy ve které má smysl odečítat souřadnice. Případné úhly se měří pomocí té otočné stupnice pod okulárem, ta má úhlovou stupnici i nonius.

EDIT: teď koukám, že mám trochu jiný typ, tam je jen jeden okulár mimostředně od té otočné stupnice.
Aleš Procháska
milan584
Příspěvky: 2130
Registrován: 12. 5. 2009, 2:17
Bydliště: na jihu

7. 1. 2021, 10:52

r4cv píše: 7. 1. 2021, 8:41 Máš od toho nejakú dokumentáciu?
celkom sa mi pozdáva, ale som prekvapený, že otáčanie stolu je také hrubé. dúfal som, že aj tam bude nejaký mikroposuv.
otáčení stolu není na nějaké měření - je pouze k vynulování dílce.
Pokud chceš měřit opticky úhly, tak se měří zásadně tím úhlovým okulárem - jeho obvodovou stupnicí s noniem - na to prizma pod ním si nasuneš pomocný osvětlovač stupnice úhloměru, tím sklápěcím zrcátkem paprsek doženeš tak, aby se "rozsvítila" úhlová stupnice - a ta pak umožnuje přesně odečítat buď s spodním podsvětlením (na "stín") , nebo s horním (na "hranu") a přes okulár a nebo přes matnici shora (nasadí se ten "kýbl" - matnice do té trubky s šlicem nahoře nad okulár).
Kýbl funguje tak nějak napikaču, s klasickým profiprojektorem to srovnávat spíš nelze.
Pokud chceš přesně měřit kužel, tak napřímo opticky to samozřejmě měřit nelze - protože to není přesná hrana a má to navíc rozdílný radius ve směru hloubky ostrosti - takže přesně neodečteš nic.
Takže se tam musí osadit místo objektivu ten optický bimbas (optický "pupitast") - na stůl se utáhnou nebo položí hroty, dílec do nich, dotyk se nastaví přesně do tangenciální výšky v Z ( na maximum) , a přes johansonky se pak souřadnicově opticky (v okuláru koukám na nulu doteku) odečte ten pupitast (optický dotek). Měřit se musí samozřejmě obě površky a pak to dopočítat. Je to zoufale pomalé, čirý opruz s nastavováním ale docela přesné - protože to měří skutečně dotykem, souřadnici pak johansonkama a kličkou.
Nebo si musíš udělat pomocnou hranu (nožové pravítko k površce přes johansonky a nebo lépe přiložit přesný hranový špalík - lépe rovnou dva - ušetřiš čas - pokud je máš) na té hraně (břitu) pak už odečítat přesně lze.
Tom Dvk
Příspěvky: 405
Registrován: 24. 7. 2018, 1:08

8. 1. 2021, 5:31

Ale pokud má ten kužel navrtaný, tak ho přece lze dát mezi hroty a pak máš "hranu" kužele ostrou po celé délce a můžeš odečíst kuželovitost, ne ? Samozřejmě k tomu musí být ten most se špičkama.

Jinak pěkný mikroskop, to je ten "větší", je to super pomocník. Mám doma ten menší a i ten je k nezaplacení.

Co se týče výměnných okulárů (hlav), pasují mezi sebou z velkého na malý a mezi Zeissem a polským PZO vzájemně bez problémů. :-)
r4cv
Příspěvky: 2691
Registrován: 8. 12. 2009, 8:32
Bydliště: Topoľčany

8. 1. 2021, 6:05

k tomu mikroskopu nemám žiadne príslušenstvo, mimo toho čo je na fotkách mám len zadnú lampu. Tak ma potešia aj fotky "udelátok", o ktorých hovoríte.
Prípadne, ak má niekto navyše nejaké drobnosti ku takémuto mikroskopu, tak by som mal záujem o kúpu.
milan584
Příspěvky: 2130
Registrován: 12. 5. 2009, 2:17
Bydliště: na jihu

8. 1. 2021, 6:34

Tom Dvk píše: 8. 1. 2021, 5:31 Ale pokud má ten kužel navrtaný, tak ho přece lze dát mezi hroty a pak máš "hranu" kužele ostrou po celé délce a můžeš odečíst kuželovitost, ne ? Samozřejmě k tomu musí být ten most se špičkama.

Jinak pěkný mikroskop, to je ten "větší", je to super pomocník. Mám doma ten menší a i ten je k nezaplacení.

Co se týče výměnných okulárů (hlav), pasují mezi sebou z velkého na malý a mezi Zeissem a polským PZO vzájemně bez problémů. :-)
Zajímalo by mě, kde jako máš na tom kuželu nějakou hranu :shock:.
Protože povrch kužele je tečně k směru pohledu a navíc má různý radius (tím se liší kužel od válce). Mj. stejný problém je i při měření závitů - viz optické artefakty a neostrost a proč se používají závitové nožíky na měření.
Samozřejmě, teoreticky by šlo měřit na výšku (jeden průměr, druhý průměr, na čelech) - ovšem to narazí na to, že u normálního dílenského mikroskopu je svislý rozsah poměrně malý - nic delšího na výšku tam prostě nedáš. Navíc je riziko, že to upadne a rozbiješ sklo, čela by musela být taky broušená.
Pokud bys chtěl měřit úhel přesně, musel bys ten kužel říznout podél napůl (pak hrana skutečně bude, budeš se dívat na řez a tam budou dvě hrany ) ovšem, takový kužel pak bude z hlediska fce celkem napikaču :lol:
Jinak já bych to měřil na takovém tom zeiss werglu na měření ozubení v hrotech - kuličku do dlouhých hodinek, popojet stolem, tím mám dané souřadnice, dopočítám úhel (nebo obráceně).
100x rychlejší, navíc přesnější (je to dotykem, ne tečně na radius). Nebo v hrotech na sinus pravítku, pomocí mikrokátoru. Možností spousta.
A nebo pokud je kalibr, tak na tušírku.
Finální kontrola samozřejmě na protikus.
prochaska
Sponzor fora
Příspěvky: 8163
Registrován: 16. 7. 2006, 12:33
Bydliště: Praha Bohnice + Roudnice nad Labem
Kontaktovat uživatele:

8. 1. 2021, 7:00

r4cv píše: 8. 1. 2021, 6:05 k tomu mikroskopu nemám žiadne príslušenstvo, mimo toho čo je na fotkách mám len zadnú lampu. Tak ma potešia aj fotky "udelátok", o ktorých hovoríte.
Prípadne, ak má niekto navyše nejaké drobnosti ku takémuto mikroskopu, tak by som mal záujem o kúpu.
Já jsem si hlavně na tubus nasadil něco podobného jako tohle: https://www.wish.com/product/5b4863e359 ... &share=web (ale vlastní výroby) a původní spodní žárovkové osvětlení jsem nahradil taky ledkami. Díky čemuž to chodí na baterie a nemusím k tomu tahat kabel.
Aleš Procháska
Odpovědět

Zpět na „dalsi“