Dielenská optika

Odpovědět
Milan199
Příspěvky: 2907
Registrován: 18. 8. 2010, 9:04

9. 1. 2021, 2:54

No mám se co učit.

Broušení závitů je pro mne něco nového. Problém je, že jsem stál // ještě stojím // před několika neznámými najednou. Orovnávací přípravek podle kratičkého videa z YT, podoma postavená CNC bruska // nedodělaná ke všemu // a navíc bídné vědomosti.

Nakonec jsem vsadil na to, že ten přípravek orovnává dobře a kalibr jsem nabrousil na drátky asi o 10 mm delší nežli bylo potřeba. Ten konec jsem pak ubrousil do osy s tím, že když bude dobrej tak to čelo zarovnám - když bude hyn tak poletí. Na profil mám v optice výměnnou clonku.
První pokus debakl. Profil byl otevřený a boky ani nebyly rovné. Tak jsem půl dne kontroloval co je blbě na tom přípravku, nežli mi došlo, že jsem blb a po orovnání jsem nevyklonil brusné vřeteno podle úhlu stoupání závitu. Druhý pokus taky nedopadl, protože už jsem měl opálenou špičku kotouče a na dně byl velký "radius". Napotřetí jsem to zvládl // snad //.
Mám v Benátkách n. J. zadané zakázkové kotouče, tak nežli je udělají, musím si o tom ještě něco přečíst / zjistit.

Ještě zkusím vymyslet jak připevnit ten orovnávač na brusné vřeteno abych s tím nemusel kydlat při každém orovnávání.

moc děkuju za informace

Milan
milan584
Příspěvky: 2130
Registrován: 12. 5. 2009, 2:17
Bydliště: na jihu

9. 1. 2021, 2:55

r4cv píše: 9. 1. 2021, 2:29 Podľa ruského návodu je možné merať kužel a uhol vypočítať goniometrickými funkciami.
http://web.tuke.sk/smetrologia/pdf/uim23_manual.pdf str.37
s akou presnosťou, resp. nepresnosťou sa dá odmeriavať pri tých valcových, kužeľových plochách?
je možné ku kuželu priložiť koncové mierky, alebo iné vhodné hranoly a merať cez tie?

Ak nie je v mojich silách vyrobiť tieto nožíky s takou presnosťou ako píše milan, tak je to možné zjednodušiť len na príložnú hranu, ktorá je v osi meraného dielu?
je třeba si uvědomit logiku toho měření - nožík má hranu a rysku a rozměry (geometrií). Cena a výrobní složitost pak odpovídá tomu.
Když potřebuji měřit pouze jeden bok (zajíma mě přímost a úhel) a nepotřebuju na to papír, a nestačími přesnost samotné optiky (je to mázlý) tak stačí cokoli, co má jeden skutečně přímý břit (úhel podbrusu může být menší než u nožíku, protože většina závitů nemá stoupání boku žádný velký.
Měřím pak na tom zbytku, co je mimo ten závit - opět přímo na tom břitu.
Ale znova - otázkou je jak přesně je třeba to měřit a jak to je veliký závit a hlavně, co s tím pak jako lze na tý mašině kde se ten závit má dělat lze udělat.
milan584
Příspěvky: 2130
Registrován: 12. 5. 2009, 2:17
Bydliště: na jihu

9. 1. 2021, 3:27

Milan199 píše: 9. 1. 2021, 2:54 No mám se co učit.

Broušení závitů je pro mne něco nového. Problém je, že jsem stál // ještě stojím // před několika neznámými najednou. Orovnávací přípravek podle kratičkého videa z YT, podoma postavená CNC bruska // nedodělaná ke všemu // a navíc bídné vědomosti.

Nakonec jsem vsadil na to, že ten přípravek orovnává dobře a kalibr jsem nabrousil na drátky asi o 10 mm delší nežli bylo potřeba. Ten konec jsem pak ubrousil do osy s tím, že když bude dobrej tak to čelo zarovnám - když bude hyn tak poletí. Na profil mám v optice výměnnou clonku.
První pokus debakl. Profil byl otevřený a boky ani nebyly rovné. Tak jsem půl dne kontroloval co je blbě na tom přípravku, nežli mi došlo, že jsem blb a po orovnání jsem nevyklonil brusné vřeteno podle úhlu stoupání závitu. Druhý pokus taky nedopadl, protože už jsem měl opálenou špičku kotouče a na dně byl velký "radius". Napotřetí jsem to zvládl // snad //.
Mám v Benátkách n. J. zadané zakázkové kotouče, tak nežli je udělají, musím si o tom ještě něco přečíst / zjistit.

Ještě zkusím vymyslet jak připevnit ten orovnávač na brusné vřeteno abych s tím nemusel kydlat při každém orovnávání.

moc děkuju za informace

Milan
To, že máš rozvalený (nepřímkový) bok je samozřejmě správně - protože to děláš blbě :) .
Kotouč je (musí být - mj, aby i oba boky měla stejné řezné podmínky) vykloněný do úhlu drážky závitu.
Spočteš (pro konkrétní závit) povolíš vřeteník, vykloníš, dotáhneš, 2x :lol: zkontroluješ.
Odjedeš z poslední orovnávací pozice do vůle (abys náhodou neudělal ránu - buď kotoučem nebo orovnávačem - podle koncepce brusky) a opatrně nasucho těsně před orovnávací pozicí si došteluješ oba (každý zvlášť) diamanty - aby byly co nejblíž, ale nebraly. Pak pustíš olej, začneš cyklovat orovnávačem a opatrně přijíždíš a začneš orovnávat až oba boku začnou být dobré - je to vidět, blbě, můžeš si pomoci tím, že si dáš nahoru optiku a pustíš si spodní světlo - na kontuře pak vidíš, jak to ubejvá a kde - samozřejmě pro měření (abys něco viděl) musíš skákat z orovnání do řezu - zase podle mašiny.
U trapézu seřizuješ diamanty tři, u whitwortu jeden (oba boky i radius dělá jeden prachový diamant, ramínko kýve a ještě se točí podle čepu, od dorazu do dorazu)
Až budš hotový, tak si to můžeš testnout do planžety a zkouknout na profilprojektoru - musí to být perfektní.
Pak už to normálně nabrousíš, geometrií boků akorát pro jistotu zkontroluješ.
Rozměry jedině přes drátky, pokud je to serie a stačí to mizerná přesnost, tak první kus přes drátky, další porovnávací metodou na profilprojektoru - ale musí být fakt slušný profilprojektor a zkušenosti a je to takový nepřesný (0.005 je už neměřitelný, stovka tak nějak).
No a teď to hlavní - tím, že pro metriku se ty diamanty pohybují po přímce v rovině kolmé k nevykloněnému kotoučí, tak v vykloněném orovnaném kotouči vznikne sice patvar, ale tím, že ten kotouč je vykloněný, tak patvarem (patvar je v rovině kotouče) brousí pak v dílci přesně ten přímkový bok - protože diamanty nebyly v rovině kolmé na kotouč).
Milan199
Příspěvky: 2907
Registrován: 18. 8. 2010, 9:04

9. 1. 2021, 3:33

No zákazník po mě chtěl závit M15,5 * 0,9 Levý - matici. Šlo mu o nezaměnitelnost a spěchal. 200 kusů na kterejch je i jinak kupa práce. Slovinci mi kalibr nabídli až v půlce ledna a to bylo pozdě. Neměl jsem protikus - no pakoška. Tak jsem se vzepjal zprovoznit brusku alespoň v režimu XYZ +C. No a zjistil jsem že to neumím solidně změřit.
Naštěstí ty protikusy frantíci zkurvili takže jsem je nyní dělal taky a navíc "černého petra" termínů už měli na stole oni.

Ale v přesném měření malých dílů mám mezery a musím na tom máknout.
milan584
Příspěvky: 2130
Registrován: 12. 5. 2009, 2:17
Bydliště: na jihu

9. 1. 2021, 3:46

Milan199 píše: 9. 1. 2021, 2:54 Ještě zkusím vymyslet jak připevnit ten orovnávač na brusné vřeteno abych s tím nemusel kydlat při každém orovnávání.
Koncepce orovnávaču jsou svým způsobem tři
- Reishauer (nahoře - pak ho ale musíš vždy natočit do stejného úhlu jako sis vyklonil kotouč) Výhodou je dobrá přístupnost, nevyhodou že je to další natáčení navíc a tuhost (presnost) je daná tím, že to jezdí s brusným vřeteníkem.
- seriový Lindner - je vzadu, vodorovně - takže o co vykloníš kotouč, o to je rrelativně dráha diamantů oproti kotouči taky vykloněná - takže vykláníš akorát kotouč.
Výhoda je přesná geometrie, tuhost přesnost (orovnávač je přímo na fundamentu brusky), nevyhodou je že orovnáváš naslepo (musíš oteřít dekl kotouče - jinak nevidíš nic) a musíš přeskakovat mezi zadní a přední pozicí (orovnání - broušení).
Takže mechanika pojezdu vřeteníku je složitější, abys mohl si nastavit kompenzace po orovnání (orovnáš, nastavíš cos orovnal, koncová pozice po brusném cyklu je pořád stejná, pouze přidáváš hloubku řezu).
Skutečně moderní numerické brusky
orovnávají co si naprogramuješ (dráha orovnání je obecná, daná systémem).
To sice vypadá elegantně, ale vůbec to není jednoduché udělat - protože sebemenší schody jsou pak na dílci vidět.
Kotouče jsou kapitola sama o sobě - aby bral, ale nepáalil a držel minimální radius, to je skutečně zásadní problém - docela jsem zvědavý, jak to v té Venécií :lol: dopadne.
Milan199
Příspěvky: 2907
Registrován: 18. 8. 2010, 9:04

9. 1. 2021, 4:38

milan584 píše: 9. 1. 2021, 3:46 Skutečně moderní numerické brusky
orovnávají co si naprogramuješ (dráha orovnání je obecná, daná systémem).
To sice vypadá elegantně, ale vůbec to není jednoduché udělat - protože sebemenší schody jsou pak na dílci vidět.
Kotouče jsou kapitola sama o sobě - aby bral, ale nepáalil a držel minimální radius, to je skutečně zásadní problém - docela jsem zvědavý, jak to v té Venécií :lol: dopadne.
S těmi schůdky .
To mě docela děsíš ! Ve finále by to mělo být komplet CNC. Zatím jsem nic neošidil, tak snad...
V nejhorším to přejedu diabolem a bude to.

Na ty kotouče jsem taky zvědavý. Ale dělali mi na zakázku 150 / 10 z mikrokrystalu s vysokou porovitostí a musím je jenom pochválit. Mají i hodně slušnou homogenitu a šlo to dobře vyvažovat.
milan584
Příspěvky: 2130
Registrován: 12. 5. 2009, 2:17
Bydliště: na jihu

9. 1. 2021, 5:00

Milan199 píše: 9. 1. 2021, 4:38
milan584 píše: 9. 1. 2021, 3:46 Skutečně moderní numerické brusky
orovnávají co si naprogramuješ (dráha orovnání je obecná, daná systémem).
To sice vypadá elegantně, ale vůbec to není jednoduché udělat - protože sebemenší schody jsou pak na dílci vidět.
Kotouče jsou kapitola sama o sobě - aby bral, ale nepáalil a držel minimální radius, to je skutečně zásadní problém - docela jsem zvědavý, jak to v té Venécií :lol: dopadne.
S těmi schůdky .
To mě docela děsíš ! Ve finále by to mělo být komplet CNC. Zatím jsem nic neošidil, tak snad...
V nejhorším to přejedu diabolem a bude to.

Na ty kotouče jsem taky zvědavý. Ale dělali mi na zakázku 150 / 10 z mikrokrystalu s vysokou porovitostí a musím je jenom pochválit. Mají i hodně slušnou homogenitu a šlo to dobře vyvažovat.
Důležité je, jak velký je ten závit (protože ten radius na špičce musí kotouč udržet - malý závit, malý radius, obrovský problém) a jak jsou ty kotouče velké (abys nemusel orovnávat furt) a hlavně co budeš brousit. Stabilka, no problém, 830, taky celkem jde. 2002 a některý rychlořezky - čirý opruz, orovnáváš furt, i s velkým kotoučem.
No, uvidíš sám.
Originál kotouče jsou prakticky bez porů, vypadají spíš jako kus porcelánu a jsou zoufale tvrdý - vyhrubovat z nich základní tvar (když nasadíš nový) - čirá tragedie.
No a ještě narazíš na jeden naprosto zásadní problém - u kalibrů musíš dokázat odbrousit ten ostrý náběh co to tam automaticky vznikne - na začátku a konci kalibru - to se obvykle dělá na takové jednoúčelové brusce na výběhy.
https://img6.hyperinzerce.cz/x-cz/inz/1 ... vany-1.jpg
testone
Sponzor fora
Příspěvky: 7176
Registrován: 3. 12. 2010, 5:56
Bydliště: Slaný

9. 1. 2021, 5:18

milan584 píše: 9. 1. 2021, 5:00 ....... některý rychlořezky - čirý opruz, orovnáváš furt, i s velkým kotoučem.
předevčírem jsem brousil na mojí 2UD dřík jednoho speciálního závitníku
z pr. 12 na pr. 11
potřebovali jsme na to nasunout cosi
elektritovej kotouč pr. 300 z toho po orovnání slušně vzal tak 3 stovky a konečná
bylo to na palici
díky za dodání sebedůvěry :D, už jsem si chtěl nasr... na ruce :D
Obvykle se dějí věci obvyklé. Méně často se dějí věci neobvyklé a zcela vyjímečně se dějí věci vyjímečné...
Masturn 40 CNC, Hermle UWF1200H CNC a pár klasik
http://www.radialengine.cz" onclick="window.open(this.href);return false;
http://www.autopejsek.cz" onclick="window.open(this.href);return false;
milan584
Příspěvky: 2130
Registrován: 12. 5. 2009, 2:17
Bydliště: na jihu

9. 1. 2021, 6:59

testone píše: 9. 1. 2021, 5:18
milan584 píše: 9. 1. 2021, 5:00 ....... některý rychlořezky - čirý opruz, orovnáváš furt, i s velkým kotoučem.
předevčírem jsem brousil na mojí 2UD dřík jednoho speciálního závitníku
z pr. 12 na pr. 11
potřebovali jsme na to nasunout cosi
elektritovej kotouč pr. 300 z toho po orovnání slušně vzal tak 3 stovky a konečná
bylo to na palici
díky za dodání sebedůvěry :D, už jsem si chtěl nasr... na ruce :D
na ty tragické materiály musí být měkký kotouč, ostrý diamant a orovnat se to musí tak akorát rychle, aby ten kotouč pak "šel" (je to slyšet). Co jde tak hrubovat bez zastavení,, jakmile je slyšet, že se změnil zvuk, okamžitě odskočit a orovnat. Samozřejmě se musí to ulejt - nějaký "teče čůrkem, by to neprášilo" absolutně nefunguje.
A musí být správně ( akorát) rychlost dílce - číslo neřeknu, po těch letech nejlíp funguje odhad.
Milan199
Příspěvky: 2907
Registrován: 18. 8. 2010, 9:04

9. 1. 2021, 7:14

Tak typická práce // pokud někdy něco ... // asi různý trny ISO30 / ER16 nebo 11.
Takže závity M13*0,75 - M19*1. Nabouchal jsem těch trnů v posledních letech stovky. Držíme ve firmě systém, že každá práce má svoje nářadí přípravky. No a nyní se ještě zbrojí na to "malé" obrábění ATC Atasy. No a v Narexu chtějí za jeden závit 420,CZK což už docela leze do peněz.

Ty trny jsem dělal z 19550 / jsou jí ve skladu tuny / a poslední dobou už z 15142 zušlechtěné. Pokud to byly trny "na vrták" tak jsem ty závity soustružil načisto. Ale to broušení bych rád zvládl.

S nějakou svinskou nástrojovkou se určitě babrat nebudu.

Průměr těch kotoučů je malér. Max 200. Vím, je to zoufale málo, ale je to malá mašinka. Snad se to nějak poddá. Ten "závěrný" závit by měl jít. Nedávno jsem ho dodělával do soustružnického cyklu na závity a docela se zadařilo.
r4cv
Příspěvky: 2681
Registrován: 8. 12. 2009, 8:32
Bydliště: Topoľčany

15. 1. 2021, 6:41

začal som čistenie môjho mikroskopu. zatiaľ len zvrchu a ľahko dostupné veci.
podarilo sa mi opraviť túto clonu na osvetlení:
DSCF7141a.jpg
naspodu stola som pri čistení našiel otlačok v zaschnutom oleji od niečoho. neviem čoho.
na ráme (zelená) aj na posuvnom stolíku (červená). čo tam patrí?
DSCF7143a.jpg
očistil som aj dostupnú časť vedenie stola, ale stále počujem nejaké nečistoty medzi guličkami. ako sa to dá rozobrať bez poškodenia? nie je v nejakom návode postup demontáže? neviem, či začať otočným stolom, alebo to celé dať dolu aj s vedením a rozobrať potom na stole.
DSCF7144a.jpg
na priečom (?) posuve sa používajú koncové mierky. pravdepodobne sa položia na držiak aby nespadli. je tento držiak nejako zaistený? nemôžem s ním pohnúť.
DSCF7145a.jpg
spodné osvetlenie je funkčné, bol tam vadný kábel. je tam žiarovka 230V 75W. je tá watáž v poriadku?

s optikou budem pokračovať zajtra.
r4cv
Příspěvky: 2681
Registrován: 8. 12. 2009, 8:32
Bydliště: Topoľčany

15. 1. 2021, 6:45

ešte jedno otázka ohľadne príslušenstva.
je toto ku mikroskopu?
20210107_124503a.jpg
takto by to malo vyzerať komplet
20210107_124512a.jpg
prochaska
Sponzor fora
Příspěvky: 8159
Registrován: 16. 7. 2006, 12:33
Bydliště: Praha Bohnice + Roudnice nad Labem
Kontaktovat uživatele:

15. 1. 2021, 9:20

To příslušenství netuším, já k tomu mám stojánek s hroty, je z litiny, bíle natřený, od pohledu to moje příslušenství vypadá úplně jinak.
Aleš Procháska
prochaska
Sponzor fora
Příspěvky: 8159
Registrován: 16. 7. 2006, 12:33
Bydliště: Praha Bohnice + Roudnice nad Labem
Kontaktovat uživatele:

15. 1. 2021, 9:24

r4cv píše: 15. 1. 2021, 6:41 naspodu stola som pri čistení našiel otlačok v zaschnutom oleji od niečoho. neviem čoho.
na ráme (zelená) aj na posuvnom stolíku (červená). čo tam patrí?
Jedno z toho mohla být vzduchová brzda posunu v ose X, když se vyndá ta johansonka, tak pružina tlačí stolek směrem k mikrometru a ten by do něj bez brzdy prudce narazil. Možná to byl celý mechanismus té pružiny, u mého mikroskopu je dost dlouhá a vedená přes kladku.
Aleš Procháska
r4cv
Příspěvky: 2681
Registrován: 8. 12. 2009, 8:32
Bydliště: Topoľčany

15. 1. 2021, 9:31

Mechanizmus pruziny je na obidvoch osiach funkcny, ale bez tlmenia. A to vyzera, ze tam kedysi cosi bolo a uz nie je.
Kto by mal dovod nieco take zospodu tazkeho stroja brat? Nejde mi to do hlavy.

Ked pracujes s hrotmi, mas aj sklo na stoliku?
Odpovědět

Zpět na „dalsi“