Dielenská optika

Odpovědět
Milan199
Příspěvky: 2906
Registrován: 18. 8. 2010, 9:04

8. 1. 2021, 7:58

milan584 píše: 8. 1. 2021, 6:34 ... Mj. stejný problém je i při měření závitů - viz optické artefakty a neostrost a proč se používají závitové nožíky na měření.
Tak na ty "závity" jsem narazil docela nedávno při pokusech o výrobu závitového kalibru. Čím to bylo lesklejší, tím vědší prd se dalo optikou změžit. Mohl by jsi prosím nějaké bližší info k těm závitovým nožíkům ? Moc díky.

Jinak kužely jsem docela úspěšně měřil optikou pomocí dvou měrných válců, které mají horní hranu také přesnou a mezi ně johansonku. Při porovnání výsledku s 3D to bylo s odchylkou ve třech tisícinách.
Naposledy upravil(a) Milan199 dne 8. 1. 2021, 8:31, celkem upraveno 1 x.
Tom Dvk
Příspěvky: 398
Registrován: 24. 7. 2018, 1:08

8. 1. 2021, 8:11

milan584 píše: 8. 1. 2021, 6:34 Zajímalo by mě, kde jako máš na tom kuželu nějakou hranu :shock:....
Asi si nerozumíme, mám na mysli měření kužele viz. foto. Dám si spodní podsvit a není problém na tu "hranu" zaostřit. Já dělám spíš malé věci na lupu, takže mi to tak vyhovuje. Samozřejmě měřit s tím morse 4 na vteřiny asi nebude to pravé - to už záleží, co člověk potřebuje a podle toho zvolí metodu.
Přílohy
IMG_20210108_090341_752.jpg
IMG_20210108_085524_944.jpg
IMG_20210108_085244.jpg
milan584
Příspěvky: 2130
Registrován: 12. 5. 2009, 2:17
Bydliště: na jihu

8. 1. 2021, 10:15

Tom Dvk píše: 8. 1. 2021, 8:11
milan584 píše: 8. 1. 2021, 6:34 Zajímalo by mě, kde jako máš na tom kuželu nějakou hranu :shock:....
Asi si nerozumíme, mám na mysli měření kužele viz. foto. Dám si spodní podsvit a není problém na tu "hranu" zaostřit. Já dělám spíš malé věci na lupu, takže mi to tak vyhovuje. Samozřejmě měřit s tím morse 4 na vteřiny asi nebude to pravé - to už záleží, co člověk potřebuje a podle toho zvolí metodu.
Tohle bych třeba měřil normálním optickým úhloměrem (na průsvit - třeba i proti oknu) - jednak to naměřím násobně rychleji, přesněji a levněji (úhloměr stojí zlomek ceny mikroskopu), můžu měřit hned u mašiny, nemusím s tím nikam lézt k mikroskopu.
Jinak si zkus spočítat, kolik bude ta odchylka od správné míry na jedné straně u toho Morse -, když se sekneš o ty 4 vteřiny - tak to můžeš rovnou vyhodit.
milan584
Příspěvky: 2130
Registrován: 12. 5. 2009, 2:17
Bydliště: na jihu

8. 1. 2021, 10:23

Milan199 píše: 8. 1. 2021, 7:58
milan584 píše: 8. 1. 2021, 6:34 ... Mj. stejný problém je i při měření závitů - viz optické artefakty a neostrost a proč se používají závitové nožíky na měření.
Tak na ty "závity" jsem narazil docela nedávno při pokusech o výrobu závitového kalibru. Čím to bylo lesklejší, tím vědší prd se dalo optikou změžit. Mohl by jsi prosím nějaké bližší info k těm závitovým nožíkům ? Moc díky.

Jinak kužely jsem docela úspěšně měřil optikou pomocí dvou měrných válců, které mají horní hranu také přesnou a mezi ně johansonku. Při porovnání výsledku s 3D to bylo s odchylkou ve třech tisícinách.
Dáš (srovnáš) nožíky tak, aby na spodní osvětlení nesvítila mezera (tak je vidět všechno) a pak měříš na hraně nožíku - to je hrana, tu zaostříš dobře a je navíc dlouhá.
Největší opruz je to dostat přesně do osy a aby to nesvítilo - na to byly takové dvouklínové podložky a nebo i pevné podložky, dolapované přesně pro konkrétní velikost (výšku) nožíků a daný mikroskop.
Nožík samozřejmě musí břitem být výškově přesně v ose dílce (ve směru osy Z )
Tom Dvk
Příspěvky: 398
Registrován: 24. 7. 2018, 1:08

8. 1. 2021, 10:59

milan584 píše: 8. 1. 2021, 10:15 Jinak si zkus spočítat, kolik bude ta odchylka od správné míry na jedné straně u toho Morse -, když se sekneš o ty 4 vteřiny - tak to můžeš rovnou vyhodit.
Psal jsem o měření morse 4 na vteřiny, ne o měření morse na 4 vteřiny. :wink:

Optický úhloměr je fajn, ale ne v např. v díře na rozřezaném kusu. Na druhou stranu noniusy mikroskopu jsou po stovce, takže z principu je tím přesnost měření omezená. "Tykadlo" je téměř o řád dál, ale zase s ním nejde změřit vše - a o tom to přece je. Pokaždé se hodí něco jiného.
r4cv
Příspěvky: 2681
Registrován: 8. 12. 2009, 8:32
Bydliště: Topoľčany

8. 1. 2021, 11:32

možno ten mikroskop nie je rýchly ani presný, ale vyzerá to zaujímavo. Dám mu trochu údržby a nové osvetlenie a budem mať ďalšiu hračku. :D
novic
Příspěvky: 1835
Registrován: 19. 10. 2014, 10:30

8. 1. 2021, 12:50

Ľudské oko dokáže na priesvit (napr proti oknu, lampe ) zistiť medzeru na 2 tisícini.
Je to uvedené v knihe o meraní v strojarine.
Cash Rules Everything Around Me
C.R.E.A.M
prochaska
Sponzor fora
Příspěvky: 8159
Registrován: 16. 7. 2006, 12:33
Bydliště: Praha Bohnice + Roudnice nad Labem
Kontaktovat uživatele:

8. 1. 2021, 1:01

r4cv píše: 8. 1. 2021, 11:32 možno ten mikroskop nie je rýchly ani presný, ale vyzerá to zaujímavo. Dám mu trochu údržby a nové osvetlenie a budem mať ďalšiu hračku. :D
Dej, ja ho taky mel jako hracku a nakonec ho pouzivam dost casto :-)
Aleš Procháska
prochaska
Sponzor fora
Příspěvky: 8159
Registrován: 16. 7. 2006, 12:33
Bydliště: Praha Bohnice + Roudnice nad Labem
Kontaktovat uživatele:

8. 1. 2021, 1:03

r4cv píše: 8. 1. 2021, 11:32 možno ten mikroskop nie je rýchly ani presný, ale vyzerá to zaujímavo. Dám mu trochu údržby a nové osvetlenie a budem mať ďalšiu hračku. :D
Dej, ja ho mel puvodne taky jako hracku a nakonec ho pouzivam porad na neco :-)
Aleš Procháska
Milan199
Příspěvky: 2906
Registrován: 18. 8. 2010, 9:04

8. 1. 2021, 1:10

milan584 píše: 8. 1. 2021, 10:23
Milan199 píše: 8. 1. 2021, 7:58
milan584 píše: 8. 1. 2021, 6:34 ... Mj. stejný problém je i při měření závitů - viz optické artefakty a neostrost a proč se používají závitové nožíky na měření.
Tak na ty "závity" jsem narazil docela nedávno při pokusech o výrobu závitového kalibru. Čím to bylo lesklejší, tím vědší prd se dalo optikou změžit. Mohl by jsi prosím nějaké bližší info k těm závitovým nožíkům ? Moc díky.

Jinak kužely jsem docela úspěšně měřil optikou pomocí dvou měrných válců, které mají horní hranu také přesnou a mezi ně johansonku. Při porovnání výsledku s 3D to bylo s odchylkou ve třech tisícinách.
Dáš (srovnáš) nožíky tak, aby na spodní osvětlení nesvítila mezera (tak je vidět všechno) a pak měříš na hraně nožíku - to je hrana, tu zaostříš dobře a je navíc dlouhá.
Největší opruz je to dostat přesně do osy a aby to nesvítilo - na to byly takové dvouklínové podložky a nebo i pevné podložky, dolapované přesně pro konkrétní velikost (výšku) nožíků a daný mikroskop.
Nožík samozřejmě musí břitem být výškově přesně v ose dílce (ve směru osy Z )
Moc díky, jenom ty nožíky - myslíš tím tohle ?
měrky.PNG

Já to vždycky znal jako "měrky" . Nebo je to něco co neznám ?
milan584
Příspěvky: 2130
Registrován: 12. 5. 2009, 2:17
Bydliště: na jihu

8. 1. 2021, 1:50

Milan199 píše: 8. 1. 2021, 1:10
milan584 píše: 8. 1. 2021, 10:23
Milan199 píše: 8. 1. 2021, 7:58

Tak na ty "závity" jsem narazil docela nedávno při pokusech o výrobu závitového kalibru. Čím to bylo lesklejší, tím vědší prd se dalo optikou změžit. Mohl by jsi prosím nějaké bližší info k těm závitovým nožíkům ? Moc díky.

Jinak kužely jsem docela úspěšně měřil optikou pomocí dvou měrných válců, které mají horní hranu také přesnou a mezi ně johansonku. Při porovnání výsledku s 3D to bylo s odchylkou ve třech tisícinách.
Dáš (srovnáš) nožíky tak, aby na spodní osvětlení nesvítila mezera (tak je vidět všechno) a pak měříš na hraně nožíku - to je hrana, tu zaostříš dobře a je navíc dlouhá.
Největší opruz je to dostat přesně do osy a aby to nesvítilo - na to byly takové dvouklínové podložky a nebo i pevné podložky, dolapované přesně pro konkrétní velikost (výšku) nožíků a daný mikroskop.
Nožík samozřejmě musí břitem být výškově přesně v ose dílce (ve směru osy Z )
Moc díky, jenom ty nožíky - myslíš tím tohle ?
měrky.PNG
Já to vždycky znal jako "měrky" . Nebo je to něco co neznám ?
ne - to je měrka - šablonka - tím změříš xxxxx :lol: .
měřící nožíky - prostě takový dlouhý špalík. s břitem v úhlu a ryskama (obvykle 0.3) - když třeba chceš přesně změřit stoupání (na UDMS) tak bys to jinak vůbec nezměřil. No a boky tím na tom zeissu (uhly) změříš taky. Přiložíš k boku, srovnáš na nulový průsvit, změříš hranu a nebo rysku - ty jsou zaostřitelné a naprosto jasné - na rozdíl od mázlého boku závitu.
Celý to je dolapovaný v kvalitě lepší johansonky, a je to zranitelný jako prase - ťukanec, upadnutí - automaticky konečná. Vždy dva kusy v sadě.
https://docplayer.cz/docs-images/59/428 ... s/23-0.png
Milan199
Příspěvky: 2906
Registrován: 18. 8. 2010, 9:04

9. 1. 2021, 5:23

Moc díky za vysvětlení. Přiznám se, že o tomhle slyším poprvé.
milan584
Příspěvky: 2130
Registrován: 12. 5. 2009, 2:17
Bydliště: na jihu

9. 1. 2021, 1:39

Milan199 píše: 9. 1. 2021, 5:23 Moc díky za vysvětlení. Přiznám se, že o tomhle slyším poprvé.
jakmile potřebuješ měřit cokoli, co nemá jasnou hranu, (nejhorší je velký radius ve směru pohledu) tak si musíš pomoct - protože jinak přesně nezměříš nic.
Kdysi byly nožíky zcela běžná věc, teď se ti to bude shánět spíš těžko - ale dá se pomoci i tím, že si je (pokud máš k dispozici slušnou brusku a lapovací desku) nabrousíš sám.
Ty rysky (0.3 od břitu) tam nejsou úplně nutné, když netrefíš rozměry úplně přesně, taky to není drama - nedjřív si změříš nožík, pak už budeš přidávat to, jaký má skutečný rozměr.
Úhel samozřejmě musíš mít tak přesný, jak chceš přesně měřit - to je opruz, nahrubo to nabrousíš, přesně dolapuješ na desce (dostetčně přesnou brusku mít nejspíš nebudeš, kdybys měl dosažitelnou nějakou přesnou brusku s profilprojektorem - Ewag, Agathon a nebo podobné, tak to nabrousíš snadno (relativně).
Matroš - stabilka, zakalit, stabilizovat v oleji, prostě klasika.
Jinak mám vyzkoušené, že na dobrém (hlavně seřizeném - a čistém) profiprojektoru, v rámci běžné přesné strojařiny je to pro závity dostatečné (profil - tvar - geometrie - NE rozměry).
Měřit se dá použitelně, už od M0.4.
r4cv
Příspěvky: 2681
Registrován: 8. 12. 2009, 8:32
Bydliště: Topoľčany

9. 1. 2021, 2:29

Podľa ruského návodu je možné merať kužel a uhol vypočítať goniometrickými funkciami.
http://web.tuke.sk/smetrologia/pdf/uim23_manual.pdf str.37
s akou presnosťou, resp. nepresnosťou sa dá odmeriavať pri tých valcových, kužeľových plochách?
je možné ku kuželu priložiť koncové mierky, alebo iné vhodné hranoly a merať cez tie?

Ak nie je v mojich silách vyrobiť tieto nožíky s takou presnosťou ako píše milan, tak je to možné zjednodušiť len na príložnú hranu, ktorá je v osi meraného dielu?
milan584
Příspěvky: 2130
Registrován: 12. 5. 2009, 2:17
Bydliště: na jihu

9. 1. 2021, 2:46

r4cv píše: 9. 1. 2021, 2:29 Podľa ruského návodu je možné merať kužel a uhol vypočítať goniometrickými funkciami.
http://web.tuke.sk/smetrologia/pdf/uim23_manual.pdf str.37
s akou presnosťou, resp. nepresnosťou sa dá odmeriavať pri tých valcových, kužeľových plochách?
je možné ku kuželu priložiť koncové mierky, alebo iné vhodné hranoly a merať cez tie?

Ak nie je v mojich silách vyrobiť tieto nožíky s takou presnosťou ako píše milan, tak je to možné zjednodušiť len na príložnú hranu, ktorá je v osi meraného dielu?
ten návod je pro UDMS a ne pro běžný mikroskop.
Měřit přiložením johansonek můžeš, akorát problém je opět v tom, že johansonka nemá hranu, takže lepší to bude, ale ne o mnoho (pokud chceš skutečně měřit pouze čistě opticky a na radiusovém dílci).
Je třeba konečně rozlišovat přesnost "stroje" (mikroskop, UDMS), metody odečítání (bubínky, pravítka, na nulu přes johansonky) a toho jak to měřím (opticky, mechanicky - přes tykadlo s optikou).
Pokud měřím čistě opticky, tak je důležité jak dílec vypadá, jaký má tvar, jak je seřízený osvětlovač, čím na to svítím (ledky, žárovky a jaké).
Jinak na to rusákovi, při vhodné metodě (ne optikou na povrchu kuželu) to půjde někde okolo opakovatelných odečtů na 0.001 - počítat to nebudu.
Na MU214B šlo odečíst (odhadnout) i 0.0003 (tak odhadem, pokud si pamatuju), ovšem, to je celkem k ničemu - protože problém je teplota, vyzařování lidského těla, konstelace hvězd, všechno.
Na dílnu absolutně nepoužitelné (je toho škoda, vše je neuvěřitelně pomalé).
Odpovědět

Zpět na „dalsi“