cim zarovat brusny kotuc ?

k
Příspěvky: 814
Registrován: 12. 8. 2008, 12:00
Bydliště: Kosice SK

6. 7. 2009, 9:00

Ako zarovnavate karborundove kotuce ? Vseliake "srovnavaci kolecka" atd. sa mi neosvedcili .. Pouziva niekto nieco ine (priem. diamant atd) ? ake su skusenosti ?
Engineer
Příspěvky: 2354
Registrován: 27. 12. 2006, 4:30
Kontaktovat uživatele:

6. 7. 2009, 9:37

Diamantový orovnávač. Ale s úsppěchem jsem orovnával bílý jemnozrný kotouč v ostřičce na vrtáky taky třeba diamantovým busným cigárkem průměr 5mm.
Josef
Sponzor fora
Příspěvky: 5699
Registrován: 19. 11. 2006, 9:25
Bydliště: Valašsko

6. 7. 2009, 9:46

Zapoměl jsi dodat, jaké kotouče orovnáváš (rozměr) a v čem jsou (stroj).
Ony by se měly i vyvažovat (ty větší, než brusná tělíska). I špatné vřeteno dokáže dělat divy. Kotouč obtáhneš a v záběru se jeví, jako kdyby házel.
Pokud obtahuješ orovnávacím kamenem, tak si jej přilož ke kusu železa, aby se jevil, že má více hmoty. Není tak náchylný na vibrace. Proto jsou držáky na orovnávací kotoučky vyrobeny z poctivého kusu železa.
Uživatelský avatar
tumlik
Sponzor fora
Příspěvky: 3574
Registrován: 19. 12. 2007, 8:20
Bydliště: já su z Moravskej :-)
Kontaktovat uživatele:

6. 7. 2009, 11:42

Jak píše Josef , neřekl jsi na čem máš ten kotouč nasazenej a jaký průměry kotoučů orovnáváš,a hlavně co tím budeš brousit :!:
Na broušení motyky, případně sekery ,atd. kde kvalita brusu není zas až tak důležitá případně na hrubé srovnání kotouče před konečným dorovnáním diamantovým orovnávačem stačí kamen co blikl Josef,případně ty orovnávací kotoučky

Z tvého dotazu mám dojem, že ti jde o broušení především nástrojů.

Pokud se budem bavit o orovnávání kotoučů v případě broušení nástrojů keramickými kotouči tak v zásadě by mělo platit na určitý průměr kotouče určitý počet karátů na diamantu ale nemusíš to brát doslovně :lol: i s menším počtem karátů se dá dělat větší průměr.
někde mám doma tabulku,když to najdu naskenuju.

diamanty se dají sehnat buď celistvé,bort(drť) a nebo prachové

celistvé na tvarové příp. plošné orovnávání
bort na hrubší
prachový když potřebuješ vyrovnat na kotouči hranu :wink:

Samozřejmě je důležité dodržet určité zásady tzn. kotouč orovnávat na přírubě už nasazený na mašině, orovnávat při stejném počtu otáček s kterýma brousíš (3000,6000) atd. ,diamant musí být nasazený pod správným úhlem ke kotouči (NIKDY NE v ose kolmo na kotouč a nebo doprotivky :lol: ) ale vždycky skloněný :!: :!: tak 10stupňů podle oka :D

-orovnávat velmi častu aby byl kotouč pořádně ostrý a výbrus tak vždy kvalitní a ok

-orovnávat vždycky strojně(když nemáš mašinu tak si udělat forichtung na brusku aby ten diamant byl pevně držený a mohl jsi ho posouvat podélně pevně)

-orovnávat diamantem jen nahotovo

- :!: a bacha důležitý je posuv diamantu po kotouči,pokud je velký tak kotouč bude sice ostrý ale bude zanechávat stopy na povrchu pokud příliš malý tak se kotouč moc uhladí a bude "tupý"
typicky střední 100-250mm/min pod je míň a nad je víc :wink:


když si ještě na něco vzpomenu tak dopíšu,stará mě volá na oběd :lol: :lol:
k
Příspěvky: 814
Registrován: 12. 8. 2008, 12:00
Bydliště: Kosice SK

6. 7. 2009, 12:09

Fajn :) zistujem, ze v bruseni som este riadne na zaciatku. Takze co asi potrebujem je to, ze na bruske ktoru upinam na suport sustruhu pouzivam kotuc (6 az 8cm priemer) na brusenie koncov hriadelov (cementovane, kalene cca 50 a viac HRC) na loziska atd. Pripadne pouzivam brusne spalky na brusenie dier.

Podla toho aky mam pridavok na brusenie potom zoberiem na 2 az 4 x hrubsi zaber a finalne jemny 25 az 50um zaber. Lenze zistujem, ze by mi naramne pomohlo keby som na posledny (predposledny) zaber vedel najprv kotuc zarovnat.

Aktualne to riesim tak, ze pouzivam na zarovnanie iny brusny kamen ako zarovnavac. Tu vsak rozmyslam prave nad pouzitim niecoho tvrdsieho .. skor tvaru hrotu .. a tymto vlastne "zosustruzit" brus ktory zarovnavam.

Takze ma please nasmerujte na nejaky sajt kde sa da najst nejaky priem. diamant na taketo pouzitie pripadne nejaky pokec o bruseni ..
Kopi.
Příspěvky: 310
Registrován: 26. 10. 2006, 3:02

6. 7. 2009, 12:42

Já jsem třeba vzal obyč. diamantovej koutouč do flexy, neni to uplně 100% a na finální zarovnání taky ne, ale když máte v kotouči nějekou dirku atd, nebo rýhu, tak to s tim jde orovnat moc dobře. A na rozdíl od orovnávacích hrotů, kotouč do flexy stojí od 40,-kč účel splní.
k
Příspěvky: 814
Registrován: 12. 8. 2008, 12:00
Bydliště: Kosice SK

6. 7. 2009, 12:52

nene .. taketo "experimenty" som ur robil s kade cim a prave preto sa pytam na profi riesenie .. Hlavne ma zaujima ten diamantovy hrot.. a aj pokec ako to ustavovat voci kotucu.

BTW. k vyvazeniu .. kotuce na brusku upevnujem po vyliati stredu olovom (ak nemali stopkovy uchyt) .. a samozrejme ich dovazujem .. s tym nejaky extra problem nemam. tie vacsie kotuce stejne netocim viac ako 5-6 k otacok .. Bruska bezi ticho nechveje sa .. ide mi skor o zarovnanie na nejaky konkretny rozmer .. resp. rovinu/tvar.
Uživatelský avatar
tumlik
Sponzor fora
Příspěvky: 3574
Registrován: 19. 12. 2007, 8:20
Bydliště: já su z Moravskej :-)
Kontaktovat uživatele:

6. 7. 2009, 12:55

:lol: sajt s pokecem o broušení neznám, zkus použít "uncle google" :lol:
osobně se domnívám, že něco se dozvíš spíš v ENG jazyce jak česky
možná by ses o broušení mohl něco dozvědět na www.knife.cz
,jsou tam zapálený lidi co hodně brousí kudly :lol:

aha takže brousíš nakulato :wink:
mno to co jsem napsal víš tak platí taky pro broušení nakulato,především teda pro orovnávání kotouče
pokud to máš jako suportovou brusku tak tam budeš muset vymyslet nějaký forichtung na kterým budeš mít nasazenej ten diamant a kotouč posuvem suportu po saních kotouč při zapnutý brusce orovnáš.

jinak nevím kolik je na té suportové brusce otáček ale na kotouč 80mm jich budeš potřebovat hoooodně moc aby brousil
na cem. ocel 30 až 40 m/s obvodové rychlosti
tzn. v případě kotouče 80 mm jsou potřebné otáčky cca 7500ot/min +- :lol: ale jak říkám, nevím kolik ta suportovka přesně točí :?:


osobně bych volil co největší průměr kotouče v závislosti na těch tvých otáčkách aby ses dostal do toho rozmezí rychlostí při broušení a jelikož se jedná o houževnatý materiál tak kotouč s hrubší zrnitostí aby byly velké mezery pro třísky

pokud kotouč orovnáváš na dokončování kamenem jen tak v ruce tak to není moc pipi :roll: ,musíš to určitě orovnat diamantem

na aukru se nedávno prodávaly prachové 0,25ct orovnávače za cca 250 káčé což by ti v tvém případě vyhovovalo :wink:

ten poslední přídavek na dokončení je myslím OK ,na hrubování bych tam určitě pustil emulzi a dokončení bych vyjiskřil na míru na sucho


:wink:
Uživatelský avatar
tumlik
Sponzor fora
Příspěvky: 3574
Registrován: 19. 12. 2007, 8:20
Bydliště: já su z Moravskej :-)
Kontaktovat uživatele:

6. 7. 2009, 1:04

profi řešení je určitě diamant, já jsem do toho investovat musel,mám jich doma v různých ct dost a protože brousím hodně a brousím rád :lol:
tak je taky hodně používám

orovnáním diamantem ten kotouč nejenže srovnáš ale především naostříš ! a o to jde především :)

někde jsem tady psal o diamantových orovnávačích od cromwellu zkus to tady najít

jinak kamenem nebo úlomkem brusného kotouče se čistí diamanťáky :lol: ,před použitím namočit :lol:
k
Příspěvky: 814
Registrován: 12. 8. 2008, 12:00
Bydliště: Kosice SK

6. 7. 2009, 1:13

ako som pisal tocim tych 6k otacok na 80mm kotuc .. na mensie brusky (ked brusim v diere) tocim aj 15k.

Pozriem sa teda po tom cromwellu, atd.

Vdaka za rady, ono asi to zacne kupou toho diamantu .. a potom sa zacnem pytat co som dobabral ked sa mi to nebude darit naostrit a zrovnat ;)

zatial som nasiel http://www.technaco.sk , alebo http://brusivojimi.com.kenny.netdevelo. ... 5crt-8x50/ .. http://brusivojimi.com.kenny.netdevelo. ... nokamenne/
Naposledy upravil(a) k dne 10. 7. 2009, 9:37, celkem upraveno 1 x.
Uživatelský avatar
tumlik
Sponzor fora
Příspěvky: 3574
Registrován: 19. 12. 2007, 8:20
Bydliště: já su z Moravskej :-)
Kontaktovat uživatele:

6. 7. 2009, 6:07

Může být,i když mě to připadá docela mastný a dají se sehnat na inzerát za mnohem míň.Na to aukro jsem čuměl,chlapík jich tam měl docela dost za dobrý peníz ale nenašel jsem je tam :( byly to prachové
Nový některý bývají zalitý v takovým průhledným gumoplastu takže máš jistotu že jsou nový :wink: pokud je kupuješ z druhý ruky tak si taky můžeš pěkně naběhnout,
většinou bývají osmistěny, takže šestkrát se může přesadit a několikrát pootočit aby čučela pořád ostrá hrana

pokud to nevidíš tak můžeš koupit už několikrát přesazený diamant ze kterýho už nebude čučet žádná ostrá hrana a bude tupý :wink:

fůra lidí co to prodává na netu tady tyto věci vůbec neznají a myslí si ,že když je to diamant tak se nemůže ztupit a orovnávač má pro ně pořád st ejnou hodnotu jako když byl nový což je velký omyl :!:

takže z kšeftu by to snad mohlo být OK

Jinak jak jsem psal to postavení orovnávače vzhledem ke kotouči že to musíš sklonit pod úhlem tak to platí hlavně pro orovnávání čela kotouče ,u obvodového orovnávání ten orovnávač můžeš sklonit taky ale stejný efekt má i to pokud ten orovnávač dáš pod osu kotouče :idea: :wink:

-při orovnávání chladit což je OK, pokud chladit nejde tak co nejmenší přísuv kamene a radši navíckrát aby se hrot moc nehřál a nevypadnul z pájky ve které je uchycený

-kotoučovýma orovnávačema hrubuju taky a jde to dobře akorát je na to takový fígl :wink:

stoupneš před kotouč a kotoučový orovnávač dáš tak aby ty kolečka co jsou na něm byly v poloze jako by zabíraly dvě ozubené kola(kotouč+kolečka orovnávače) , no a pak ho skloníš doprava nebo doleva (dle politického zaměření každého soudruha :lol: )a ten kotouč jak po něm budeš jezdit si ten orovnávač bude táhnout sám :wink:
kotouč s tím orovnávačem orovnáš slušně,akorát že nebude tak ostrý,zbytek zas diamantem 8)
Naposledy upravil(a) tumlik dne 6. 7. 2009, 9:00, celkem upraveno 1 x.
Josef
Sponzor fora
Příspěvky: 5699
Registrován: 19. 11. 2006, 9:25
Bydliště: Valašsko

6. 7. 2009, 7:12

A ještě jeden fígl: při orovnávání kotouče na BPH po obvodu nejprve orovnat celou šíři, potom přidat tak stovku a zabrat ze strany tak na sířku 3 - 4 mm schodek. pak se vrátit mimo kotouč a fofrem přejet na druhou stranu kotouče, aby vznikla v kotouči šroubovice se stoupáním cca 4 mm. Potom udělat schodek i z druhé strany kotouče. Vydrží to déle ostré a povrch je super.
Uživatelský avatar
tumlik
Sponzor fora
Příspěvky: 3574
Registrován: 19. 12. 2007, 8:20
Bydliště: já su z Moravskej :-)
Kontaktovat uživatele:

6. 7. 2009, 9:10

Tak tento fígl neznám :lol: ale určitě to zkusím,jen nevím jak udělám tu šroubovici stoupání 4mm na otáčku když to točí 2500/3600 :D
to ses asi seknul,to nedáš kdyby ses pos...l :D to bych musel příčný posuv hrnout při těch nižších otáčkách 10 000mm/min a to je docela dost :wink:
Josef
Sponzor fora
Příspěvky: 5699
Registrován: 19. 11. 2006, 9:25
Bydliště: Valašsko

6. 7. 2009, 9:25

Nauč se rychle točit kolečkem přísuvu.....
Taky jsem si myslel, že to nejde. Když budeš mít 3, tak budeš mít 3 mm.
Nebo třeba míň.
k
Příspěvky: 814
Registrován: 12. 8. 2008, 12:00
Bydliště: Kosice SK

7. 7. 2009, 6:46

no ja som sa uz na e-bay aj aukre dost popalil takze radsej kupim hoci kusok drahsi orovnavac ale funglovku. Popravde povedane .. dokaze si na seba zarobit, takze ma ta cena neboli. (resp. ak najdem nejaky orovnavac, ktory si pred kupou mozem prehliadnut, je to tiez riesenie.. moze tak byt od ruky za lepsiu cenu)

Este raz dakujem za navody ako na to zarovnavanie, ostava uz len pockat si na "diamant" a skusat. Zatial ostavam pri ostreni brusnym kamenom :-(
Odpovědět

Zpět na „dalsi“