Vratidlo

tichy
Příspěvky: 29
Registrován: 27. 12. 2016, 10:49

1. 9. 2019, 6:56

Čau všem,
nedávno jsem si pořídil nové vratidlo, jelikož to staré bylo zadřené a již nešlo povolovat a utahovat rukou. Zašel jsem ke kovářvy (obchod s kvalitními nástroji v Plzni) a chtěl jsem vratidlo. První co jsem udělal, tak jsem ho celé promazal a šlo se na věc. Po cca 2-3 použitích (vyndání a zandání závitníku) jsem byl na stejné úrovni zadření jako předtím. Potřeboval bych poradit co používáte a jestli se s tímhle nikdo nesetkal. Je možný že jsem jenom debil a neumím používat vratidlo :D , ale co se dá zkazit na věci která se jenom utahuje a povoluje. Daný typ vratidla co jsem koupil je vydět zde: https://www.naradihornig.cz/data/tmp/0/ ... 1448206430
Než se vratidlo zadřelo, tak jsem ho utahoval a povoloval rukou, jenom za to rádlování.

Díky za rady

Tichy
milan.83
Příspěvky: 826
Registrován: 25. 1. 2018, 7:26

1. 9. 2019, 7:13

já mám vratidla ještě po dědovi, vypadají stejně jako to na odkazu. Za 30 let je nikdo nerozebíral a nemazal a fungují. Jen občas při práci se do nich olej asi dostane, při mazání závitníku, z mastných rukou, nebo řezné kapaliny.
předválečný soustruh Volman, protahovačka HMS 850, Gude MIG 192/6K, frézka F1J2
Uživatelský avatar
Zdenek Valter
Příspěvky: 5196
Registrován: 9. 1. 2009, 5:16
Bydliště: Ústí n. L.

1. 9. 2019, 7:30

Přiznám se, že jsem se s podobným problémem nesetkal. Jak píše Milan - vratidla mám letitá cca 30 a více let.
Můžeš popsat co nejpodrobněji co se Ti vlastně stalo?
Jaké máš vratidlo - velikost?
Můžeš poslat fotky?
Hobbík - obráběč i 3D tiskař začátečník - strojní park je konečně instalován
tichy
Příspěvky: 29
Registrován: 27. 12. 2016, 10:49

1. 9. 2019, 7:50

Zítra to v dílně nafotím i když toho k focení moc není. Typově se jedná přesně o to vratidlo co je na fotce. Utáhnul jsem M12 závitník (CCA půlka rozsahu kamene) a vyřzl sem závit závitníkem č.1, poté jsem ho povolil a dal tam závitník č.2 . Když jsem doříz závit závitníkem č.2, tak už to šlo povolit naprd a trojku jsem rukou už nedotáh a tak jsem jídotáh kleštěma. Povolení trojky už bylo ve svěráku a kleštěma. Opticky nejsou žádný známky poškození a osobně se domnívám že nějaký znečištění taky nehrozí, jelikož jsem prakticky vyřízl jeden závit.
aga1001
Příspěvky: 79
Registrován: 3. 8. 2018, 10:32

1. 9. 2019, 9:51

Nechcem byť veľmi múdry , ale je celkom možné, že je stiahnutý závit a tá špóna s vrcholu závitu to zadrháva. mne osobne sa to stalo na menej kvalitnom vratidle. Stačí vyraziť zaisťovací kolík s čeluste a skontrolovať.
qwer
Příspěvky: 1297
Registrován: 8. 4. 2008, 8:09
Bydliště: Kostolec (Pov. Bystrica)

1. 9. 2019, 9:59

Problém je v nepresnosti výroby- to rameno, ktorým sa uťahuje závitník netlačí v tej pohyblivej čeľusti do dna diery v nej, ale sa tlak prenáša cez aretačný kolík ktorím je to rameno spojené s čeľusťou. Oprava- kolík vyraziť, do dna diery vložiť guličku, upraviť dĺžku ramena v mieste styku s guličkou na dĺžku, aby mal kolík v zápichu ramena kapku vôľu.
josef109
Příspěvky: 604
Registrován: 21. 5. 2017, 5:15
Bydliště: Praha

1. 9. 2019, 10:00

Tady je asi zásadní to, čím jsi to namazal... Tipuju vysokopevnostní Loctite :lol:
milan584
Příspěvky: 2130
Registrován: 12. 5. 2009, 2:17
Bydliště: na jihu

2. 9. 2019, 5:29

tichy píše: 1. 9. 2019, 6:56 Čau všem,
nedávno jsem si pořídil nové vratidlo, jelikož to staré bylo zadřené a již nešlo povolovat a utahovat rukou. Zašel jsem ke kovářvy (obchod s kvalitními nástroji v Plzni) a chtěl jsem vratidlo. První co jsem udělal, tak jsem ho celé promazal a šlo se na věc. Po cca 2-3 použitích (vyndání a zandání závitníku) jsem byl na stejné úrovni zadření jako předtím. Potřeboval bych poradit co používáte a jestli se s tímhle nikdo nesetkal. Je možný že jsem jenom debil a neumím používat vratidlo :D , ale co se dá zkazit na věci která se jenom utahuje a povoluje. Daný typ vratidla co jsem koupil je vydět zde: https://www.naradihornig.cz/data/tmp/0/ ... 1448206430
Než se vratidlo zadřelo, tak jsem ho utahoval a povoloval rukou, jenom za to rádlování.

Díky za rady

Tichy
Starý vratidla byly obecně volnější, takže na přidření (ten jemný závit byly) míň náchylné.
Chce to když koupíš to nové, tak to pořádně namazat - netuším, čím to v současnosti mažou, ale podle mě spíš ničím :roll: .
Takže natvrdo prolejt olejem, a než se to uvolní, tak jakmile je tendence k zadírání, tak opět vypláchnout a namazat.
milan584
Příspěvky: 2130
Registrován: 12. 5. 2009, 2:17
Bydliště: na jihu

2. 9. 2019, 5:33

Jinak mist, kde se to může přidřít není mnoho - závit a nebo ten zápich (vyvalí se hrana o tu aretaci - kolík) - takže rozebrat, opravit.
Jinak musí to běhat naprosto volně, jenom rukou - jakmile to běhá ztuha, tak se to s 100% jistotou časem dřív nebo později) totálně zadře.
novic
Příspěvky: 1835
Registrován: 19. 10. 2014, 10:30

2. 9. 2019, 7:09

Do roboty kúpili nové vrátilo kinex na prerezavanie pozinkovanych zavitov chlapi sa sťažovali že im to ide ťažko rezať malo krátke ramená neskôr ako spomínate sa zadreli aj celuste.
Mňa napadlo že mám doma jedno väčšie z poľských trhov a čuduj sa svetu to prežilo ešte málo aj dlhšie rúčky tak to šlo ľahšie :mrgreen:
Cash Rules Everything Around Me
C.R.E.A.M
chb
Příspěvky: 3802
Registrován: 12. 3. 2013, 7:24
Bydliště: Havl. Brod

2. 9. 2019, 8:17

pokud to nedávno je skutečně nedávno, tak jej vyreklamuj - ale ten svěrák tam nezmiňuj :-)

jinak když už jsi to povoloval ve svěráku, tak nezbývá než to celé rozebrat, zjistit příčinu a opravit. Je to jen jednoduchá mechanika, třeba udělat i to vylepšení s tou kuličkou. Je ale možné, že je od výroby blbý závit, případně je už hodně poškozený tím svěrákem.
Víťa - BF20 - upraveno na CNC + Mach3 + SS, soustruh CJM250, MK3 Průša, ostřička nástrojů
HonzaHorka
Příspěvky: 1012
Registrován: 15. 11. 2009, 2:17

2. 9. 2019, 2:58

Ono to asy také bude o materiálu z jakého to vyrobily. Mám doma několik vratidel ze staré dobré výroby ČSSR a je jim min 40 let a nadělali se opravdu hodně a jsou pořád funkční jako nová a to se někdy i zatahovaly ve svěráku. Koupil jsem cca před 5 roky malé nové a je to strašný šmejd. Raději používám to staré co je vymačkané ale pořád funguje.
Britt
Příspěvky: 1830
Registrován: 8. 5. 2019, 5:36

2. 9. 2019, 3:17

Mě se podařilo sestavit si sadu závitníků a oček včetně vratidel od Narexu a při mém způsobu používání mě spolehlivě přežijí. Pokud se mi zdá některý tupý, nebo nedejbože praskne, sháním nový od Narexu. Na bazarech se ještě dají sehnat fungl nové. :)
r4cv
Příspěvky: 2691
Registrován: 8. 12. 2009, 8:32
Bydliště: Topoľčany

2. 9. 2019, 3:42

Britt píše: 2. 9. 2019, 3:17 Mě se podařilo sestavit si sadu závitníků a oček včetně vratidel od Narexu a při mém způsobu používání mě spolehlivě přežijí. Pokud se mi zdá některý tupý, nebo nedejbože praskne, sháním nový od Narexu. Na bazarech se ještě dají sehnat fungl nové. :)
je to síce off topic, ale porovnávaj porovnateľné. Staré narex nástroje boli HSS a kvalitné.
Dnes sa v bežných "predajniach pre profesionálov" vyskytuje čína z Bučovic v NO (nástrojová oceľ) a to nikdy nebude tá istá liga.

Kúp si nový, napr. narex Ždánice v HSSku a určite budeš spokojný. a ceny sú slušné
Britt
Příspěvky: 1830
Registrován: 8. 5. 2019, 5:36

2. 9. 2019, 3:56

No, nevím. Kamarád, který se živí obráběním je teda moc nechválí, že proti těm starým nic nevydrží a tak musí kupovat opravdu kvalitní od Sandviku.
Odpovědět

Zpět na „dalsi“