Stojan na vrtacku siemens

Odpovědět
Lhts
Příspěvky: 3
Registrován: 12. 9. 2019, 1:06

14. 9. 2019, 7:42

Pekny den,
Mam tenhle stojan na vrtacku, celkem bez vuli, rad bych na nej povesil motor, do oka na uchyceni vrtacky, prumer 93 mm "loze" na hridel s vretenem, prevod z motoru (asi z pracky) remenici..
Potrebuji nazor, jestli je to schudne, nebo sem vymyslel kravinu..
Dekuji za nazory..

Ps: kdyby se nekomu valela doma vrtacka co by pasovala ve slusnem stavu...
Přílohy
12194859-siemens-stojan-na-vrtacku-vrtacka-zdarma-1.jpg
zverodoktor
Příspěvky: 2970
Registrován: 3. 6. 2007, 9:49
Bydliště: Bratislava

15. 9. 2019, 8:12

Ahoj,
nieje mi celkom jasné to usporiadanie ktoré plánuješ. Máš doma nejaké vreteno na ktoré dáš vŕtačkovú hlavičku a budeš ho pohánať cez remenice z motora pripevneného na tom istom stojane (ja som si to predstavil ako usporiadanie motor-vreteno podľa klasickej stojanovej vrtačky). Jednak musíš prirobiť záves na motor (musí sa hýbať spolu z vretenom) keď to tam celé namontuješ, možno nebude stačiť sila tej pružiny na zdvíhanie na stojane . Vreteno ktoré použiješ, musí odolávať predovšetkým axiálnym tlakom, nejaké cirkulárkové je stavané presne opačne - na tlaky radiálne.
Asi najjednoduchšie aj najfunkčnejšie riešenie by bola kvalitná ručná vrtačka z vysústruženou redkciou uchytenia na väčší priemer.
Ak si myslel inú konštrukciu, jednoduchý nákres by pomohol.

P.S: tie vŕtačky čo do toho pasujú na objavujú často na Bazoši tak za 10-20 €, len treba počkať kým bude nejaké v slušnejšom stave. Asi takáto:
https://dom.bazos.sk/inzerat/101160828/Vrtacka.php
Ak sa niečo môže pokaziť, tak sa to aj pokazí...
Lhts
Příspěvky: 3
Registrován: 12. 9. 2019, 1:06

15. 9. 2019, 8:42

Dekuji za odpoved.
Vidim to v hlave jako klasickou stojanovku, motor zezadu, prevod remenem, hridel v lozi upnutem do oka na vrtacky..

Je mi jasne ze vrtacka by byla nejjednodussi, nejlevnejsi..

Asi ma byt cesta cil..
Ale aspon trochu presne vrtat potrebuju co nejdrive.. proste napad..
zverodoktor
Příspěvky: 2970
Registrován: 3. 6. 2007, 9:49
Bydliště: Bratislava

15. 9. 2019, 9:51

No ak cesta má byť cieľ, veselo do toho. Asi by bolo dobré mať stupňovité remenice na menenie otáčok, keď už budeš tomu venovať čas. Aké máš to vreteno? Možno malý problém bude fakt, že ak už nemá ukončenie na vrtačkovú hlavičku, tak doma bez sústruhu sa toto nerobí ľahko. Buď je tam kužel, alebo nie úplne štandardný závit UNF.
Ak sa niečo môže pokaziť, tak sa to aj pokazí...
Odpovědět

Zpět na „dalsi“