Na jaký průměr se brousí vrtáky?

chb
Příspěvky: 3802
Registrován: 12. 3. 2013, 7:24
Bydliště: Havl. Brod

26. 10. 2019, 4:41

můj názor je, že vyvrtat "větší" díru než je použitý vrták většině lidí vadí. (přesné se struží - o těch řeč není)
nesymetricky nabroušený vrták udělá díru větší
-> podle mne - levné vrtáky jsou úmyslně menší + ne moc symetrické nabroušení + ne moc kvalitní vrtačka = se to nějak povede vyvrtat a bude-li to "malé", projede se to znova.
(pochybuji že by zmíněné malé vrtáky 0,9 někdo znova přebrušoval z nepovedených ... )
Víťa - BF20 - upraveno na CNC + Mach3 + SS, soustruh CJM250, MK3 Průša, ostřička nástrojů
Mex
Příspěvky: 10287
Registrován: 6. 2. 2014, 10:29

26. 10. 2019, 5:12

robokop píše: 26. 10. 2019, 4:12 Na tohle byly vymyslene tolerance.
Proste to nejde nacvakat presne tak se vymysleli vetsi dirky aby to slo lip vkladat ale to by nebyl mex aby z toho neudelal vedu 😂
Napsal bys i ve strojařině, že o nic nejde, nějaká desetina sem nebo tam?
Jistě, když je někde materiálu dost a je to nenáročná aplikace, tak možná jo. Ale jaksi apriori to teda myslím moc neplatí.

V příloze jsou 4 ukázky. Jsou použity poměrně velké plošky o průměru 1.4mm (v praxi se často používají menší) a jsou vrtané 0.9 a 0.6mm.
Na těch spodních dvou obrázcích je nepřesnost polohy vrtání 0.2mm, což je v praxi velmi dobrá hodnota. Tady to neumím zobrazit jinak, tak je to černým kolečkem.
Jsou to navíc idealizované rozměry, které předpokládají, že vrták je velmi ostrý, vřeteno neháže, tišťák absolutně není podleptaný. Tedy v praxi to bude většinou horší.

Pokud by to byl výrobek, na kterém záleží Tvůj život nebo aspoň majetek - jakou variantu bys raději viděl realizovanou? Tu pokud možno přesnou, nebo tu, kde hlavním cílem je jen aby se osazovač náhodou nezapotil? (odhlížím teď od dalších vlastností návrhu, prosím neslovíčkařit)

Pro ty, kteří technologii tišťáků neznají, tak připomínám, že u jednovrstvých spojů ta součástka drží jen přilepením té plošky mědi k laminátu. Takže únosnost je přímo úměrná ploše té mědi.

Ještě poznámka k té masce, proč mi to tam vadí (možná jsi reagoval zrovna na to).
Tam mi to vadí z jiného důvodu. Už se snad konečně brzo dobelhám k prokoveným dírám, a tam je výhoda, když je měď čistá a je tedy možné dělat vyplněné vias.
Vrtani.jpg
Uživatelský avatar
robokop
Site Admin
Příspěvky: 22387
Registrován: 10. 7. 2006, 12:12
Bydliště: Praha
Kontaktovat uživatele:

26. 10. 2019, 8:39

Ten princip toleranci je u obou stejny
Paklize nejsou dodrzene je to nevyrobitelne nebo zmetek. Ty se pokousis o omezenou vyrobitelnost. Protoze to bude potrebovat specializovanou obsluhu nebo prebirani sarzi soucastek z nekolika sarzi atd...
Vsechna prava na chyby vyhrazena (E)
Mex
Příspěvky: 10287
Registrován: 6. 2. 2014, 10:29

26. 10. 2019, 9:11

Nejsem misionář, takže nemusím obracet ostatní na svou víru. ;-)
Ale přece jenom pár poznámek, pak už toho nechám.

To, že se pro součástku s průměrem 0.56mm použije vrták 0.9mm není tolerance, ale je to záměrně vnesená nepotřebná vůle.
Chápu, když použije nesprávný vrták třeba MacGyver, který staví ze sponky do vlasů a použitého prezervativu atomovou bombu, a jiný vrták prostě nemá. Ale jinde to moc nechápu.
Asi málokterý strojař použije místo vrtáku 6mm (který by stačil) vrták 9mm s tím, že "ono se to tam nějak porovná a stejně to není moc vidět, a konstrukci to oslabí jenom o třetinu".

Když budu dělat nějakou zemědělskou techniku, tak možná udělám díru raději větší, aby se tam vešel kolík i když to bude dělat traktorista na poli a kolík bude od hnoje. Ale elektronika je trochu jiný level techniky, aspoň tedy v mém chápání.

V Sovětském svazu se to tak dělalo, že udělali díry raději větší, protože to bylo za války a dělala to Nataša, která to moc neuměla. A občas to mělo i své výhody, že to pak fungovalo i v blátě. Ne moc přesně, ale fungovalo, a lidí bylo dost.
My tady ale spíš obdivujeme všelijaké Schaubiny a jiné mazlíky. A ty se (podle mě) vyznačují mimo jiné tím, že je někdo dělal precizně. A to i v místech, kde to možná není na první pohled úplně nezbytné, ale může se to projevit třeba na životnosti nebo co já vím na čem.

Já už tu elektroniku nějaký pátek dělám, takže vím, že i s minimálními vůlemi dělat lze. Nakonec zrovna výroba elektronických komponent je jedna z nepřesnějších výrob, takže nějaké zemědělské vůle a rozdíly mezi jednotlivými kusy tady zas tak moc nehrozí. A to ani když jsou to levné Čínské komponenty. Může tam být systematická odchylka (viz ta série, o které jsem psal), ale pak už bude všech 1000ks v pytlíku navzájem stejných.

Hau.
kiko01
Příspěvky: 1594
Registrován: 27. 10. 2008, 9:06
Bydliště: Martin,Slovakia
Kontaktovat uživatele:

26. 10. 2019, 9:31

Trosku to tu ubieha od pociatocnej temy, tak som si schvalne zmeral hss-ky co mam na dielni, mam len znacku holex a vsetky su do +- 0,01 od rozmeru, len najmensi mam len 2,1 takze tazko povedat ci na tych malych priemeroch to este ide relne aj odmerat ale vsetci dobre vieme ako vyzera diera po 2 britom vrtaku napr v jokli, ked trosku viac pritlacis - trojuholnik ako vysity :D
Mex
Příspěvky: 10287
Registrován: 6. 2. 2014, 10:29

26. 10. 2019, 9:56

Díky.
Uživatelský avatar
robokop
Site Admin
Příspěvky: 22387
Registrován: 10. 7. 2006, 12:12
Bydliště: Praha
Kontaktovat uživatele:

26. 10. 2019, 10:24

Jen rozvedu co jsem tim myslel a pak toho necham

Kdyz tam budes mit moc tesne tolerance tak to jiste osadis a bude to ideal o tom zadna. Ale ve fabrice se ti budou bourit zensky ze to tam jde moc presne blbe se to tam dava musi to byt precizne naohybane. Kdyz je nejaka nozicka tukla tak to tam hned nejde. .... A tisic dalsichvduvodu. Budou osazovat pomaleji a budou chtit vic penez takzebprodukt bude drazsi jak konkurence a nic se neproda.... Tzn. Chtel jsem naznacit ze existuje vic pohledu na vec. A kdyz to takhle nejak funguje ale neni to uplne dokonale porad je dobre ze to je funkcni a levne vyrobitelne. Navic ani nikdy dopredu nevis co ti prijde za varku soucastek
Vsechna prava na chyby vyhrazena (E)
t256
Příspěvky: 2833
Registrován: 19. 1. 2012, 4:49

27. 10. 2019, 5:43

Mex píše: 26. 10. 2019, 5:12 ...
Na těch spodních dvou obrázcích je nepřesnost polohy vrtání 0.2mm, což je v praxi velmi dobrá hodnota. Tady to neumím zobrazit jinak, tak je to černým kolečkem...
Nevim kdo ti dela desky, ale tolerance 0,2mm je priserna hodnota, i ten nejsprostsi cinan to udela presneji.
Mex
Příspěvky: 10287
Registrován: 6. 2. 2014, 10:29

27. 10. 2019, 1:39

No, vzhledem k tomu, že se tady bavíme o vrtání tišťáků, tak je z toho asi celkem zřejmé, kdo je vyrábí, že.
S jakou přesností to umíš vrtat Ty? A hlavně s jakou přesností umíš sladit artwork a vrtačku a udržet to na celé ploše desky?
t256
Příspěvky: 2833
Registrován: 19. 1. 2012, 4:49

27. 10. 2019, 2:31

Ja mel za to, ze se bavime o tovarni vyrobe desek a takhle ti vrta tvuj dodavatel.
Uživatelský avatar
pafik
Příspěvky: 2688
Registrován: 10. 2. 2013, 5:07
Bydliště: Praha 4

28. 10. 2019, 8:45

Mex píše: 26. 10. 2019, 5:12
V příloze jsou 4 ukázky. Jsou použity poměrně velké plošky o průměru 1.4mm (v praxi se často používají menší) a jsou vrtané 0.9 a 0.6mm.
Na těch spodních dvou obrázcích je nepřesnost polohy vrtání 0.2mm, což je v praxi velmi dobrá hodnota. Tady to neumím zobrazit jinak, tak je to černým kolečkem.
Obrázek je hezkej, ale i když rozhodíš díru oproti středu plošky, tak poměr ploch zůstává stejnej (ledaže bys to rozhodil o víc jak o poloměr plošky). O žádnou měď nepřijdeš. O estetice se nebavím. :)
Odpovědět

Zpět na „dalsi“