Priruby nua 25

Odpovědět
PBr
Příspěvky: 941
Registrován: 16. 6. 2007, 8:21
Bydliště: Slovensky Grob
Kontaktovat uživatele:

19. 3. 2021, 12:24

Ahoj,

Planujem v kooperacii vyrobit davku prirub na tuto brusku. Uz mam nejak plne zuby kolobehu vymena-orovnanie-vyvazenie kotucov :) Ciel je tuto cinnost minimalizovat.

Chcel by som sa opytat na dve klucove veci pri navrhu, ci ma zmysel:

1. Bolo by vhodne vyrobit z duralu? Samozrejme za predpokladu, ze na priruby budem v podstate pozerat ako spotrebak. Dovod: ochrana hriadele vretena, nech sa radsej vymacka priruba, mensia vaha, lahsia vyroba, predpokladam ze by stacil cnc sustruh tym padom.

2. Co sa tyka tocivosti, NUA ma prave a lave. Malo by zmysel spravit iba prave a pouzivat na lavej strane s podlozkou pre perodrazku na styl KM matic? Dovod: vacsia univerzalnost, rovnaka sada kotucov pre obe strany. Profi priruba ktoru mam ako vzor ma tiez perodrazku.

Chapem, ze samozrejme k nejakej tej vymene dojde, lebo tych kombinacii je hrozne vela, ale ciel je minimalizovat co sa da. Vyvazovanie by som vyriesil tymi vykrojenymi podlozkami namiesto teliesok.

Dakujem za nazory a pekny den/vikend prajem
Uživatelský avatar
tumlik
Sponzor fora
Příspěvky: 3574
Registrován: 19. 12. 2007, 8:20
Bydliště: já su z Moravskej :-)
Kontaktovat uživatele:

19. 3. 2021, 2:22

PBr píše: 19. 3. 2021, 12:24 Ahoj,

Planujem v kooperacii vyrobit davku prirub na tuto brusku. Uz mam nejak plne zuby kolobehu vymena-orovnanie-vyvazenie kotucov :) Ciel je tuto cinnost minimalizovat.

Chcel by som sa opytat na dve klucove veci pri navrhu, ci ma zmysel:

1. Bolo by vhodne vyrobit z duralu? Samozrejme za predpokladu, ze na priruby budem v podstate pozerat ako spotrebak. Dovod: ochrana hriadele vretena, nech sa radsej vymacka priruba, mensia vaha, lahsia vyroba, predpokladam ze by stacil cnc sustruh tym padom.

2. Co sa tyka tocivosti, NUA ma prave a lave. Malo by zmysel spravit iba prave a pouzivat na lavej strane s podlozkou pre perodrazku na styl KM matic? Dovod: vacsia univerzalnost, rovnaka sada kotucov pre obe strany. Profi priruba ktoru mam ako vzor ma tiez perodrazku.

Chapem, ze samozrejme k nejakej tej vymene dojde, lebo tych kombinacii je hrozne vela, ale ciel je minimalizovat co sa da. Vyvazovanie by som vyriesil tymi vykrojenymi podlozkami namiesto teliesok.

Dakujem za nazory a pekny den/vikend prajem

Ahoj
akorát jsem to řešil kdy mě už 15ks přírub bylo málo, tak jsem si jich ještě "zatím" 50ks vyrobil :D pomalu osazuju a zjišťuju, že pár kousků by se ještě šiklo :D
ad podložka s perem a zajištění levotočivosti, mám v podstatě na Deckelovi ten stejnej případ, originální přírubičky jsou jen s předním levým závitem tedy pravotočivé s točením ve smyslu otáčení hodin pro 95 procent broušení jakéhokoli pravořezného nástroje, v podstatě s tím uděláš "skoro" všechny operace s tím, že i tak mám možnost otáček levotočivých, podložky jsem si nechal napálit viz viewtopic.php?t=39017&p=409170&hilit=p% ... AD#p409170
matice M20x1,5 L i když by ten originál s tou podložkou měl fungovat, tak bych byl jistější, kdyby byla matice řízlá a stažená. Další varianta by byla jak jsi psal obrácená matice, ale dřív nebo pozdějc bych stejně udělal chybu a kotouč by při 8k vycestoval, už se mě to stalo bez podložky s podložkou ne. :wink: ? matice se sama od sebe tím škubnutím nepovolí, tu energii jí dá kotouč a v tom by mu ta podložka se zubem zabrání, jak se to ale bude chovat v duralu je otázkou

Neřeším vyvažování neb největší kotouč je opravdu hovado o průměru 100mm :) , nejčastěji 50-75, moje příruby jsem nemohl z důvodu toho, že se chovají v podstatě jako prodloužené trny udělat z duralu, ale musel jsem je dělat z oceli, pokud můžu radit, tak je asi lepší využít jen malý průměr materiálu s drobným osazením a dál to řešit podložkami, ušetříš si spousty materiálu, práce, peněz atp. stejně co příruba to kotouč, jakmile to stáhneš tak už to nepovoluješ
Příruby jsem komplet brousil abych byl schopný dosáhnout házivosti i při nejdelší přírubě o délce 75mm do 0,02 na průměru pro kotouč, závity jsou soustružené, příruby mají kužel a na kuželu je ještě 3mm drážka pro pero, každopádně je s tím prcačka exkluzivní, na kšeft bych to nedělal :wink:

Předpokládám, že na nua25 má princip shodný s bn102, tam bych se duralu nebál neb ti přímo přírubou prochází ocelový trn, sám jich mám tak několik na 102 a 101 nasazených a pro případ cbn nebo dia kotouče i přímo vrtaných bez zajišťovací matice, už jsem to sem fotil, dokonce bych se spíš přimlouval u varianty pro kotouče s 32mm otvorem dělat vše jen pro 20mm a k tomu osazenou podložku na 32 a v čele pojišťovací šroub přímo na druhou stranu= ušetření další varianty pro různé průměry otvorů kotoučů :wink:
IMG_20210219_210842.jpg
IMG_20210225_150431.jpg
IMG_20210312_124225.jpg
http://www.tumlikovo.cz/
Popularizační web nástrojařství a kovoobrábění
ves178
Příspěvky: 528
Registrován: 25. 3. 2016, 8:23
Bydliště: Tichá okr NJ

21. 3. 2021, 7:26

Ahoj,
pokud by jsi ty příruby nechával dělat, měl bych o pár kousků zájem, máš představu o ceně
Diky
WEILER LZ280, FNA22
PBr
Příspěvky: 941
Registrován: 16. 6. 2007, 8:21
Bydliště: Slovensky Grob
Kontaktovat uživatele:

22. 3. 2021, 11:21

@tumlik, dakujem za obsiahlu odpoved. Vyzera, ze tie podlozky by teda mohli fungovat, mam plan ako pises, raz to zmontovat a nerozoberat. Mozno takisto dava zmysel zmensit max. priemer ako pises z 60 na mensi, tak cca 48 aby sa to dalo tocit z 50 polotovaru.

Hrajem sa s myslienkou nechat si vyrobit vystruznik na ten vnutorny kuzel, cim by sa podstatne zjednodusila vyroba, v podstate vsetko by sa len nahrubovalo s pridavkom.

@ves178 ak budem mat finalne ponuky, dam vediet. Robim to popri praci, takze vsetko je pomalsie...
PBr
Příspěvky: 941
Registrován: 16. 6. 2007, 8:21
Bydliště: Slovensky Grob
Kontaktovat uživatele:

31. 3. 2021, 1:10

Mam zopar info o vyrobe prirub, ktore s najvacsou pravdepodobnostou budem realizovat, skusim heslovito.

- Polotovary s pridavkami na brusenie cela, priemeru a vnutorneho kuzela a s kratkym upinacim zavitom M20x1.5L cca 17 eur/ks (material ocel 11)
- HSS vystruznik pre kuzelovu dieru 170e, odstruzi sa asi 0.3mm materialu.
- Plan by bol taky, ze polotovary by som vystruzil, a nasledne podla potreby dorezal zavit pre prislusnu hrubku kotuca a dobrusil. Zavitove ocko cca 30eur. Alternativa je polotovar bez zavitu, vtedy je moznost vyberu pravy/lavy.

Cize podla mna nizsie ako na 25e/ks s rezervou nie je z mojej strany realne sa dostat, aj to stylom do-do. Termin radovo v mesiacoch, mojim tempom este viac :)

Samozrejme este chybaju upinacie matice, dufam,ze to by sa dalo v nejakej forme kupit ako hotovy produkt.

Ak by mal niekto este zaujem, nie je problem dat narobit viac polotovarov.
r4cv
Příspěvky: 2681
Registrován: 8. 12. 2009, 8:32
Bydliště: Topoľčany

31. 3. 2021, 4:21

a to by bolo na hotovo?
ja mám rozrobené (do-do) príruby a postup je nasledovný:
-polotovar
-brúsenie/vystruženie kužeľa
-nasunúť na trn a brúsiť vonkajšok, hlavne prebehnúť priemer a čelo, kam sa opiera kotúč.

teoreticky by brúsenie vrchu šlo vynechať, ak budú polotvary presné a budeš to upínať presne. alebo sa v niečom mýlim?
PBr
Příspěvky: 941
Registrován: 16. 6. 2007, 8:21
Bydliště: Slovensky Grob
Kontaktovat uživatele:

1. 4. 2021, 7:47

Ta cena by bola za "neobrusenu" prirubu s vystruzenou dierou. HSS vystruznik by na tych cca 50 kusov mohol vydrzat...ja mam v plane 20 kusov.

Cize presne ako pises, dobrusit v delicke na trni.
PBr
Příspěvky: 941
Registrován: 16. 6. 2007, 8:21
Bydliště: Slovensky Grob
Kontaktovat uživatele:

11. 8. 2021, 10:09

Trocha ozivim tuto temu, ktora "bezi" u mna popri praci.

Momentalny stav je taky, ze mam doma 40 ks polotovarov, Jergus niekedy v septembri mi vybrusi vnutorne kuzele podla protikusu, za co mu vopred dakujem.

Podlozky s tym jazyckom dam asi vypalit z nejakeho tenkeho plechu, ale mam problem s maticami a potreboval by som poradit ako dalej.

Nema niekto tip na nejaky bezny polotovar z coho by sa rozumne dali spravit matky? Zavit tam bude M20x1,5 (L). Potrebujem priemer cca 60mm a hrubku cca 5mm. Chcel by som sa vyhnut dat to niekomu sustruzit pokial sa da.

dakujem
Přílohy
IMG_0272.JPG
titel
Příspěvky: 338
Registrován: 29. 5. 2017, 12:30

11. 8. 2021, 11:00

A nemôže tam byť M20x1L ? Takú zoženieš hotovú KM maticu.
PBr
Příspěvky: 941
Registrován: 16. 6. 2007, 8:21
Bydliště: Slovensky Grob
Kontaktovat uživatele:

11. 8. 2021, 11:04

KM je prilis mala-36mm v priemere, ale ano aj to je moznost, plan B.

Chcel by som mat rovnake zavity ako na existujucich prirubach.
Odpovědět

Zpět na „dalsi“