nalepení papírového mustru na řezaný plech

Odpovědět
bn
Příspěvky: 92
Registrován: 12. 12. 2009, 6:32
Bydliště: Jičínsko

3. 9. 2021, 9:07

na us forech je občas vidět nalepený papírový mustr pro vyřezání tvaru a polohy děr. Existuje něco pro to určeného, na co by šel zkopírovat výkres dílu, tento následně vystřihnout a dal se nalepit na plech? Případně co použít na přilepení papíru?
Dík
prochaska
Sponzor fora
Příspěvky: 8159
Registrován: 16. 7. 2006, 12:33
Bydliště: Praha Bohnice + Roudnice nad Labem
Kontaktovat uživatele:

3. 9. 2021, 9:15

Co to nechat vyřezat na plotteru ze samolepicí fólie? Ale imho se to hodí jen pro nějaké speciální případy, normálně by mě to ani nenapadlo a šel bych s tím plechem na laser.
Aleš Procháska
Mex
Příspěvky: 10288
Registrován: 6. 2. 2014, 10:29

3. 9. 2021, 9:28

Já jsem to jednou použil. Potřeboval jsem rozvrtat dost velkou plotnu. Do frézky se mi nevešla, abych ji buď rovnou vyvrtal, nebo aspoň navrtal, případně aspoň díry namaloval.

Tak jsem strčil balicí papír do polovodičového laseru a vypálil z něho šablonu. Nevešlo se mi to celé ani tam, ale ty malé polovodičové lasery se naštěstí dají posadit na řezný materiál. Takže jsem to udělal na 2x - vyřízl polovičku, laser přesunul a dořízl zbytek. Dalo by se to asi složit i ze dvou kusů papíru, ale takhle mi to přišlo snadné.

Pak jsem do malé misky dal trochu takového toho bílého lepidla na papír (něco jako býval Herkules, ale tohle se jmenovalo nějak jinak, prostě co jsem měl zrovna doma). Naředil vodou, natřel štětcem, připlácl papír a pak vrtal.

Zvažoval jsem i variantu do toho laseru místo laserové hlavy použít fix a pomalovat rovnou tu plotnu. Ale nakonec jsem to udělal takhle.
Laser neměl ovládanou osu Z, tak bych musel zvednání fixu nějak dobastlit (nebo se smířit s tím, že by maloval i při přejezdech).
QNX
Příspěvky: 3701
Registrován: 20. 12. 2006, 9:59
Kontaktovat uživatele:

3. 9. 2021, 11:25

Párkrát jsem použil nalepení papíru pomocí truhlářského disperzního lepidla, ale jen pro malé díly. Pro velké se mi docela osvědčilo promítnutí obrázku pomocí projektoru a obtáhnutí kontury fixem.
Engineer
Příspěvky: 2354
Registrován: 27. 12. 2006, 4:30
Kontaktovat uživatele:

4. 9. 2021, 12:21

Před cca 20 lety když jsem hojně pracoval s plechem, tak jsem naprosto běžně používal tento postup.
Rozvin dílu (někdy šlo také vrtací šablony) jsem si vytisknul na laserový tiskárně na běžný papír v měřítku 1:1 a podle potřeby u větších dílů oříznul a udělal soulep (tiskárnu jsem měl A4). Následně jsem papír z rubu podlepil kvalitní oboustrannou lepící páskou na koberce. Běžně jsem touhle metodou dělal i sériovou výrobu jednodušších a menších dílů. Často jsem to používal na výrobu kusovek a prototypů, který se následně odladily na vysekávání trumatikem a pro ohraňovák. Přesnost polohy například vrtaných děr šla udržet v jedné či dvou desetinách (záviselo to na přesností důlčikování průsečíků záměrných rysek). V základu je potřeba jen jedna věc a to plech před lepením "samolepky" dobře odmastit. :wink: Jo a taky je třeba umět dobře stříhat na nůžkách. Metodu lze využít i v případě vyřezávání dílu na pásovce, při pilování apod. ta kobercovka drží opravdu hodně slušně.
Uživatelský avatar
Tukanekb8
Protřelý bazarník
Příspěvky: 905
Registrován: 19. 4. 2015, 8:05

4. 9. 2021, 4:30

Normalne se prodavaji samolepici papiry A4 ktere jsou jak do laserovych tak do ink. tiskaren. Nakreslim, vytisknu, prilepim a pod vodou snadno odrbu dolu. Jestli tedy neni A4 format moc maly...
Soustruh Magdeburg D30, CNC frézka home-made, 3D tisk home-made,...
Britt
Příspěvky: 1830
Registrován: 8. 5. 2019, 5:36

4. 9. 2021, 4:48

Obyčejný Herkules mi doposud vždycky dobře posloužil.
bn
Příspěvky: 92
Registrován: 12. 12. 2009, 6:32
Bydliště: Jičínsko

4. 9. 2021, 11:32

A4 v pohodě. Pánové díky
lapa
medaile za lepsi forum
Příspěvky: 2567
Registrován: 6. 5. 2009, 7:18
Bydliště: Praha

4. 9. 2021, 12:57

Bacha u tech vodnich lepidel (coz je i Herkules) na zmenu rozmeru papiru po natreni.

Pokud natirate papir, tak se mezi prenesenim na material stihne lehce rozmerove pozmenit, nekdy to indikuje i viditelne tim zvlnenim - to pricitam jeho nehomogenite (ze se neroztahuje rovnemerne). Je to bila bezna (i lepsi) A4 do laserovek.

Vetsi rozmery ne zcca A6 jsem bud natiral kaucukovym (ty ruzne chemopreny apod) nebo natrel lepidlem material a az na ten natreny material prilozit tu sablonu - to pak zmeni rozmer mene, protoze se uz ma ceho ten papir "pridrzet".
Kostka těžko vysvětlí úsečce, natož bodu, že život má i jiné dimenze než má ten jejich ...
lapa
medaile za lepsi forum
Příspěvky: 2567
Registrován: 6. 5. 2009, 7:18
Bydliště: Praha

4. 9. 2021, 1:02

A jeste drobnost - pokud je ta sablona primo tistena (laser/inkoust), tak byvaji rozmery OK.
Ale bacha na kopirovani u vetsich rozmeru - nekdy je rozmer kopie ponekud jiny nez originalu - cim to je, nevim.
Doma se mi to nestava (spis tisknu nez kopiruju), ale nekdy driv v copy centrech u vetsich rozmeru par desetink (i vic nez par) ujizdelo.
Jestli teplem na neustare zhave kopirce (komercni provoz) nebo cim, nevim ...
Kostka těžko vysvětlí úsečce, natož bodu, že život má i jiné dimenze než má ten jejich ...
Grad
Příspěvky: 2073
Registrován: 13. 7. 2014, 9:32

4. 9. 2021, 2:37

Souhlas, s tím lepidlem na papír obsahujícím vodu opatrně, fakt se to pak v jednom směru scvrkne.
Existuje na to kontaktní lepidlo ve spreji https://duckduckgo.com/?q=kontaktn%C3%A ... =h_&ia=web

Nedávno se to řešilo i zde http://www.rcmania.cz/viewtopic.php?f=18&t=90121
prcek
Příspěvky: 692
Registrován: 31. 10. 2016, 2:26

4. 9. 2021, 2:49

Jen podotknu, že napřekližku fungují takové ty lepidla v tyčce - vypadají jako velká rtěnka.
--
Všechno je snadné, než to zkusíš sám.
Odpovědět

Zpět na „dalsi“