Problém s LAN adaptérem

aleshonsa
Příspěvky: 2954
Registrován: 30. 8. 2011, 3:18
Bydliště: Praha

14. 10. 2019, 6:02

milan584 píše: 14. 10. 2019, 5:56 teda sorry jako :mrgreen: - se tu DVA (!) dny dělá megahustá detekce, dyjagnostika a vůbec discovering :mrgreen: jestli v nějaký mýdlový krabce funguje síťovka?
Neuvěřitelný.
Pochopil jsem to správně?
https://www.youtube.com/watch?v=3PypweyDO_g
Další co k tomu hovn*o ví a jen prudí.

Taky jako Mex, tak to VYŘEŠ a můžeš mi ukázat jaká jsi kapacita a já naopak blbec.
S pozdravem
Ing. Aleš Honsa
milan584
Příspěvky: 2130
Registrován: 12. 5. 2009, 2:17
Bydliště: na jihu

14. 10. 2019, 6:14

aleshonsa píše: 14. 10. 2019, 6:02
milan584 píše: 14. 10. 2019, 5:56 teda sorry jako :mrgreen: - se tu DVA (!) dny dělá megahustá detekce, dyjagnostika a vůbec discovering :mrgreen: jestli v nějaký mýdlový krabce funguje síťovka?
Neuvěřitelný.
Pochopil jsem to správně?
https://www.youtube.com/watch?v=3PypweyDO_g
Další co k tomu hovn*o ví a jen prudí.

Taky jako Mex, tak to VYŘEŠ a můžeš mi ukázat jaká jsi kapacita a já naopak blbec.
Normální klikač úrovně žáka ZDŠ nabootuje z první live distribuce co mu přijde pod ruku (cca 5 minut maximálně) a v terminálu se podívá se co to má za síťofku. Pak to testne (dalších 5 minut) a pokud mu to neběží, tak pro jistotu zkusí google (jestli se ten adapter nesere všem se stejnou krabkou). Pak vezme tydlifon a zavolá do dellu, protože to je v záruce.
Včera už by to měl opravený. :mrgreen:
Mex
Příspěvky: 10287
Registrován: 6. 2. 2014, 10:29

14. 10. 2019, 6:22

aleshonsa píše: 14. 10. 2019, 5:08 Tak ten problém VYŘEŠ, když jsi tedy taková kapacita.
No, skoro bych řekl, že na řešení nefunkční síťovky člověk asi nemusí být kdovíjaká kapacita. ;-)

Už jsem to psal, cituji:

Aniž by se udělaly ty nejzákladnější pokusy, jako:
- nainstalovat si nějaký SW pro test propustnosti sítě mezi dvěma nody, aby do hry nevstupoval nějaký disk v NASu a podobné věci
- zkusit to s jiným OS, třeba přes noc nebo přes víkend, pokud se PC nepoužívá
- zkusit nainstalovat jinou síťovku

I ten ping se dá použít trochu důrazněji. Dá se mu třeba nastavit použití i hodně velkých paketů.
Mimochodem - nemáš tam nějaký problém s jumbo-frames? Pokud je máš povolené, tak bych je dočasně zakázal.

Pokud to proti testovacímu nodu s jiným OS pojede OK (a s tím stávajícím to při maximální zátěži, kterou ten tester udělá snadněji, bude padat častěji), a dřív to na Widlích taky jelo dobře, tak pokus o downgrade o nějaké ty záplaty je asi ten správný další krok.
I když uznávám, že odstranit nějakou jistě šíleně důležitou bezpečnostní záplatu je opravdu fatální, protože na síti čekají zástupy Čínských, Ruských, Severokorejských a dalších agentů, aby vytahali tajnosti z Tvého PC.
Paranoia je blbá nemoc. ;-)
Uživatelský avatar
OompaLoompa
Příspěvky: 459
Registrován: 28. 6. 2017, 1:45
Bydliště: Západný Slovakistan

14. 10. 2019, 6:23

aleshonsa píše: 14. 10. 2019, 6:02tak to VYŘEŠ
No ale vtip je práve v tom, že to tu VYRIEŠENÉ už dávno bolo :roll:
a každá ďalšia "teória" je už len ako bonus na pobavenie :mrgreen:

každopádne, prajem skoré uzdravenie (PC) :D
aleshonsa
Příspěvky: 2954
Registrován: 30. 8. 2011, 3:18
Bydliště: Praha

14. 10. 2019, 6:50

milan584 píše: 14. 10. 2019, 6:14
aleshonsa píše: 14. 10. 2019, 6:02
milan584 píše: 14. 10. 2019, 5:56 teda sorry jako :mrgreen: - se tu DVA (!) dny dělá megahustá detekce, dyjagnostika a vůbec discovering :mrgreen: jestli v nějaký mýdlový krabce funguje síťovka?
Neuvěřitelný.
Pochopil jsem to správně?
https://www.youtube.com/watch?v=3PypweyDO_g
Další co k tomu hovn*o ví a jen prudí.

Taky jako Mex, tak to VYŘEŠ a můžeš mi ukázat jaká jsi kapacita a já naopak blbec.
Normální klikač úrovně žáka ZDŠ nabootuje z první live distribuce co mu přijde pod ruku (cca 5 minut maximálně) a v terminálu se podívá se co to má za síťofku. Pak to testne (dalších 5 minut) a pokud mu to neběží, tak pro jistotu zkusí google (jestli se ten adapter nesere všem se stejnou krabkou). Pak vezme tydlifon a zavolá do dellu, protože to je v záruce.
Včera už by to měl opravený. :mrgreen:
No a ještě mi poraď, že si mam když tma a nevidím rozsvítit.
Kdybys to četl celé, tak se dozvíš, že 10x nabootuješ a bude vše OK, pak najednou jednou nabootuješ a jde to blbě. Z toho plyne důvod, proč s tím nechci jít na Dell - viz odpověď pro Barta. Je tedy pravda, že teď se to sype častěji, ale bohužel to není ten typ poruchy, co předvedeš na počkání.

Tohle jsou na řešení a reklamování prostě ty nejblbější poruchy. Kdyby to bylo špatně pořád, tak to už se dá někomu ukázat, ale u tohoto si prostě dovedu představit, že jim to u Dell zrovna jako na potvoru bude fungovat bezvadně.
Jednou jsme takhle před 20ti lety řešili nějaké AMDčko. To se čas od času restartovalo. Řešili jsme to s dodavatelem (firma známého) a samozřejmě se právě nevyřešilo nic. Resp. se to vyřešilo až za několik let když se koupil nový počítač.
S pozdravem
Ing. Aleš Honsa
aleshonsa
Příspěvky: 2954
Registrován: 30. 8. 2011, 3:18
Bydliště: Praha

14. 10. 2019, 7:09

Mex píše: 14. 10. 2019, 6:22
aleshonsa píše: 14. 10. 2019, 5:08 Tak ten problém VYŘEŠ, když jsi tedy taková kapacita.
No, skoro bych řekl, že na řešení nefunkční síťovky člověk asi nemusí být kdovíjaká kapacita. ;-)

Už jsem to psal, cituji:

Aniž by se udělaly ty nejzákladnější pokusy, jako:
- nainstalovat si nějaký SW pro test propustnosti sítě mezi dvěma nody, aby do hry nevstupoval nějaký disk v NASu a podobné věci
- zkusit to s jiným OS, třeba přes noc nebo přes víkend, pokud se PC nepoužívá
- zkusit nainstalovat jinou síťovku

I ten ping se dá použít trochu důrazněji. Dá se mu třeba nastavit použití i hodně velkých paketů.
Mimochodem - nemáš tam nějaký problém s jumbo-frames? Pokud je máš povolené, tak bych je dočasně zakázal.

Pokud to proti testovacímu nodu s jiným OS pojede OK (a s tím stávajícím to při maximální zátěži, kterou ten tester udělá snadněji, bude padat častěji), a dřív to na Widlích taky jelo dobře, tak pokus o downgrade o nějaké ty záplaty je asi ten správný další krok.
I když uznávám, že odstranit nějakou jistě šíleně důležitou bezpečnostní záplatu je opravdu fatální, protože na síti čekají zástupy Čínských, Ruských, Severokorejských a dalších agentů, aby vytahali tajnosti z Tvého PC.
Paranoia je blbá nemoc. ;-)
To je pořád dokola. To, že je problém v počítači a ne jinde už mam dostatečně potvrzené. Proč nemůžu a nechci na test jiný OS jsem už psal. Potřebuju na počítači dělat i o víkendu a noční provoz teď nepřichází v úvahu. Jedině až v Praze.
Jinou kartu musím nejdříve někde sehnat. Nemam takové věci navíc.

Teď jsem na to koukal a jumbo frames mam zakázané permanentně.

Bezpečnostní aktualizace - to není paranoia. Nikdo ti nepoleze do počítače kvůli vykradení dat, pokud tedy nejsi exponovaná osoba. Poleze ti tam, že ho zneužije na nějaké levoty počínaje těžbou bitcoin a zneužitím na nějaký útok konče. A to že ti ukradne třeba eBay účet nebo vybrakuje PayPal bude vedlejší produkt.
Nakonec mě už se i stalo, že jsem měl tak před 5ti lety na notebooku nějaký malware. Naštěstí se to projevovalo jen tím, že při kliknutí na nějaký odkaz na webu se mi otevřela nějaká idiotská stránka. Jak se to tam dostalo nevím. Podle nějakých návodů jsem stáhnul program, co to z počítače vymazal, ale za třeba 14 dní to bylo zase zpět. Až teprve nová verze Eset to dokázala definitivně najít a vymazat. Já vždycky když koupím něco na eBay tak si kvůli celníkům ukládám stránku toho vystaveného zboží. A do toho to bylo normálně zašité - nevím jestli se to tam dostalo nějak z eBay.
S pozdravem
Ing. Aleš Honsa
aleshonsa
Příspěvky: 2954
Registrován: 30. 8. 2011, 3:18
Bydliště: Praha

14. 10. 2019, 7:11

OompaLoompa píše: 14. 10. 2019, 6:23
aleshonsa píše: 14. 10. 2019, 6:02tak to VYŘEŠ
No ale vtip je práve v tom, že to tu VYRIEŠENÉ už dávno bolo :roll:
a každá ďalšia "teória" je už len ako bonus na pobavenie :mrgreen:

každopádne, prajem skoré uzdravenie (PC) :D
Musím sehnat tu jinou kartu na zkoušení. Mezi tím můžu jedině zkoušet jiné verze driverů a pak v Praze udělat ten upgrade BIOS.
S pozdravem
Ing. Aleš Honsa
Uživatelský avatar
Zdenek Valter
Příspěvky: 5196
Registrován: 9. 1. 2009, 5:16
Bydliště: Ústí n. L.

14. 10. 2019, 7:24

Sorry Aleši Tvé přirovnání s tmou a světlem je dle mého názoru odrazem Tvé znalosti věci.
Obávám se že Ty si v tomhle problému nerosvítíš a bohužel poskynuté rady neakceptuješ a hlavně já vůbec nevidím vTvém přístupu nejakou metodiku řešení problému - ještě jednou promiň.
Co tedy vlastně chceš?
Vyřešit ten problém?
nebo
hledat jeho příčinu?
Hobbík - obráběč i 3D tiskař začátečník - strojní park je konečně instalován
aleshonsa
Příspěvky: 2954
Registrován: 30. 8. 2011, 3:18
Bydliště: Praha

14. 10. 2019, 8:43

Zdenek Valter píše: 14. 10. 2019, 7:24 Sorry Aleši Tvé přirovnání s tmou a světlem je dle mého názoru odrazem Tvé znalosti věci.
Obávám se že Ty si v tomhle problému nerosvítíš a bohužel poskynuté rady neakceptuješ a hlavně já vůbec nevidím vTvém přístupu nejakou metodiku řešení problému - ještě jednou promiň.
Co tedy vlastně chceš?
Vyřešit ten problém?
nebo
hledat jeho příčinu?
Potřebuju ten problém samozřejmě vyřešit. Vedlejší produkt může být zjištění, co bylo příčinou (špatný driver z jakýchkoliv důvodů, vadný adaptér z jakýchkoliv důvodů, atd.). Na to se nakonec ptám hned na začátku.
Jak to, že neakceptuju poskytnuté rady? Popsal jsem problém včetně toho, co jsem kolem toho vypozoroval. Hned na začátku padlo zkoušet starší drivery, já jsem řekl ano, a to taky dělám. Pak se řeklo zkusit jinou kartu a já jsem řekl ano, nicméně jí potřebuju sehnat. Samozřejmě, jak píšu hned na začátku, částečně něco takového jsem už zkoušel (USB adaptér), ale je fakt, že ne v delším provozu, a to jak se vše chovalo při nainstalování jiného driveru mě přesvědčilo, že to fakt chce tam dát kartu a zkoušet to s ní třeba týden nebo 14 dní. To jsou relevantní rady, co můžou problém vyřešit a které já akceptoval. Ostatní už jsou akce, které i třeba OompaLoompa považuje za zbytečné.
Důvod, proč to teď nechci řešit reklamací, jsem tu už vysvětlil dostatečně.
Tak naopak já teď nevím, co třeba po mě chceš? Já zase nemam neomezeně času, abych dělal každou s prominutím ptákovinu, co kdo vymyslí. A protože asi sám nejlépe vidím, jak se ta věc chová, tak asi sám jsem schopen uvážit, jestli má smysl se patlat třeba s instalací jiného OS. Co jako myslíš, že by se stalo? Zrovna to nepůjde ve Windows. Tak udělám reboot na jiný OS - tam to půjde. Tak udělám reboot zpět do WIndows, a ejhle ono to tam už půjde taky. Asi tak stejně jako stalo už Xkrát za tu dobu co ten problém pozoruju. Takže výsledek bude co - že jsem nezjistil nic. Pozorovat, že třeba v Linux to pojede 900Mb/s a ve Windows jen 700Mb/s je hezké, ale to taky může být tím, že něco ve Windows vůči tomuto konkrétnímu adaptéru stojí prostě za ho**o alepší už to nebude i když je jinak všechno OK.
S pozdravem
Ing. Aleš Honsa
Mex
Příspěvky: 10287
Registrován: 6. 2. 2014, 10:29

14. 10. 2019, 8:53

aleshonsa píše: 14. 10. 2019, 7:11 Musím sehnat tu jinou kartu na zkoušení.
Jestli si budeš kupovat nějakou síťovku, tak si nekupuj žádnou hoch-nóbl od Intelu atd., ale kup si něco levného s chipem Realtek.
S těmito kartami nejsou žádné problémy. Funguje to podle pravidla "just works".

Hihi, už se těším na komentáře, jak síťovka musí být hyper super atd. ...
No - už jsem víckrát tyhle hyper-super nahrazoval právě těmi Realteky. A vždy ku prospěchu věci.
lubbez
Příspěvky: 3154
Registrován: 21. 6. 2012, 9:26
Bydliště: Praha

15. 10. 2019, 7:53

ano i já jsem opravil dell kartou s čipem realtek
Uživatelský avatar
pafik
Příspěvky: 2688
Registrován: 10. 2. 2013, 5:07
Bydliště: Praha 4

15. 10. 2019, 8:17

alesh:
Ty nevíš, jak funguje servis NBD u Dellu. To není jako v CZC, kam to doneseš a oni maj měsíc na vyřešení reklamace. Pokud to máš On Site, tak zavoláš, oni přivezou novou mašinu, starou si vezmou a už o ní neuslyšíš. Pokud to někam musíš odvézt, tak to funguje stejně, akorát doprava je na tobě. Novou mašinu dostaneš hned a finito.
Mimochodem, ty to nemáš na UPSce? Vypadá to jako důležitej počítač a nemá zalohovaný napájení? To je poněkud diletantské. Usuzuju tak z toho, že se bojíš upgradovat bios. Mimochodem, já bych asi nejdřív zkusil poslat bios do factory default, protože v upgradu nevidím žádný přínos. Většinou se jím řešej nový procesory, paměti, ale že by se upgradoval firmware v NIC nebo ve zvukovce, to jsem nezaregistroval. Ledaže by ho napoprvé udělali blbě, ale to by vyřešil první upgrade biosu, dál už by to neměnili.
Testovat starej NIC na linuxu je ptákovina, když ty potřebuješ, aby to běhalo na woknech. Nejrychlejší způsob, jak to otestovat, je dát starší driver a pokud by se to chovalo stejně, tak tam přidej LAN kartu a tu na desce disabluj.
Takovýhle závady, který se projeví jen občas, to je na identifikaci to nejhorší. Chápu tě, že chceš přijít na důvod, ale na to potřebuješ fůru času a systém testování, konstantní podmínky a to asi nemáš. V tom případě rezignuj na identifikaci a udělej několik zásahů najednou, když to bude chodit, tak to bylo jedním z nich.
Uživatelský avatar
elbarto
Příspěvky: 4881
Registrován: 22. 5. 2014, 10:27
Bydliště: Prague

15. 10. 2019, 8:25

Aleši ty seš opravdu největší mistr v hledání mega složitých postupů: "...Tj. všechna uživatelská data zkopírovat a vymazat, vymazat všechna hesla, všechny VPN přístupy atd... "
SDD např. 120GB stojí do 500kč. Dokonce 256GB ted kolaga kupoval za 800 kaček. Vyndám bože datové HDD, strčím tam prázdný a za 30min tam mám čisté W10. Vyzkouším a za 2 hodky už vím zda mi zemřela sítovka nebo jsem si rozmr... systém. Hotovo, vyřešeno. Nebo pokud si nejsem jistý či nejsem znalý požádám service firmu. Výsledným zjištěním bude LAN kaput nebo systém kaput.
Uživatelský avatar
Charon
Sponzor fora
Příspěvky: 5221
Registrován: 27. 7. 2019, 4:31
Bydliště: Praha

15. 10. 2019, 1:47

Ahoj
zaseknul jsem se v práci, omlouvám se že dávám až teď, koukám že diskuze se rozkošatěla... :o
Já mám ovladač verze 12.15.25.6 ze 31.3.2017 teda starej jako prápor, ale tenhle funguje bez ztráty květinky.
Na hobíka to asi jde...
SM16A, FN20, 3E710B, CDC7-2, HO02, CO2laser, Fiber a tak
aleshonsa
Příspěvky: 2954
Registrován: 30. 8. 2011, 3:18
Bydliště: Praha

16. 10. 2019, 10:00

Vezmu to postupně.

TO PAFIK:
- Servis NBD: Je fakt, že nevím, jak podpora funguje. Nicméně zatím to zkusím ještě vyřešit přes ovladače.
- UPS: Nad UPS už jsem uvažoval. Ono se to týká jen chaty, kde jsem tak 1/4 roku přes léto. Z nějakých důvodů je tady několikrát za měsíc situace, kdy na hodně krátkou dobu vypadne elektřina. Je to na tolik krátká doba, že se počítač nevypne, ale vlastně jen restartuje, ale zase natolik dlouhý, že se neudrží v chodu a dojde právě k restartu. Přičemž se to děje naprosto nahodile - přes den, ráno, v noci, ...., nemá to žádnou vazbu na nic. Někdy se to stane víckrát za den. Prostě nějaký bordel v rozvodné síti. V Praze už ani nepamatuju výpadek.
Druhá věc je, jestli mi to v samém důsledku pomůže. Některé výpočty když běží tak jejich řízené zastavení tak aby se dalo pokračovat je někdy na hodně dlouho. Jako samozřejmě devastaci když by třeba došlo k vypnutí při nějakém update ať už Windows nebo BIOS by to mohlo zabránit.
Problém je, že počítač má zdroj 825W + monitor + alespoň switch. Takže se bavíme o 900W UPS, spíše 1kW a musela by 100% udržet minimálně několik minut, abych měl šanci vše ukončit a vypnout počítač. To už jsou UPS od 10 000,- dráž. Otázka je pak životnost baterií.
Já uvažuju to mít zapojené alespoň přes stykač, aby když už se stane ten blikanec tak aby se to vyplo úplně a nedošlo k takovým neřízeným restartům, co tomu asi moc neprospívají.
- BIOS: Já jsem musel naopak BIOS upgradovat kvůli instalaci OS na NVMe disk. Otázka je pak nutnost aktualizace kvůli instalaci GPU na bázi architektury Pascal nebo Turing. To ještě nevím, teprve zjišťuju. Třeba v práci se do jednoho Supermicro podařilo dostat Tesla K80 až po upgrade BIOS, ale to byla trochu jiná situace.

TO BART:
No a není jednodušší a levnější si půjčit kartu, nebo jí koupit??? Kartu Realtek už můžu mít za necelých 300,-. Malé SSD pak na nic nevyužiju, obzvlášť kdyby to bylo SATA.

TO CHARON:
Tak to je ještě starší ovladač, než jsem tam úplně na začátku měl, než jsem ho změnil na 24.20. Problém je, že na stránkách Intel už ke stažení není. Nemáš prosím Instalačku, nebo to nějak nakopírovat?
Já jsem v práci na notebooku našel stejný adaptér a ještě starší ovladač než máš. Jediné co jsem mohl ale udělat je překopírovat soubory ovladače z příslušných adresářů. Nevím ale, jestli to jde to tam takto jen nakopírovat.

CELKOVĚ:
Kamarád síťař žádnou kartu nemá. Alespoň jsem se od něj dozvěděl, že s USB adaptérem nemá cenu ztrácet čas. Všechno to jsou podle něj neskutečné krámy, protože to přetěžuje sběrnici a důsledek je pak častý reset síťového spojení.
Podařilo se mi půjčit 2 Intel karty v práci. Problém ale je, že nikdo neví jak je to s jejich funkčností, protože kolegyně, co mi to půjčovala, říkala, že má dojem, že jí je někdo dával jako vadné. Bohužel nejsou vadné, že by úplně nešly, ale že se chovaly nespolehlivě. Na jedné je dokonce lísteček "reklamace". Nicméně uvidím - když to s nimi bude blbnout, tak je pustím z hlavy a nebudu z toho nic vyvozovat. Když to s alespoň s jednou dlouhodobě půjde tak to znamená, že to souvisím skutečně přímo s tím vestavěným adaptérem a rychlé řešení může být jiná karta.
V nejhorším kartu koupím.
Mezi tím budu dál zkoušet ovladače jestli se nějaký z nich nechytne.

Mam 2 dotazy:
1. Při přidání karty, je tedy třeba vestavěný adaptér v BIOS zakázat, nebo to může běžet oboje?
2. Máte někdo typ na nějakou kartu Realtek? Našel jsem akorát kartu od AXAGON co má prokazatelně čip Realtek. Pak od Netis https://www.czc.cz/netis-ad1103-pcie-si ... 53/produkt kde to usuzuje jen podle loga na čipu na foto - to ale může být zavádějící (jestli je to skutečně foto té karty atd.).

Každopádně to, že jsou v práci 2 údajně minimálně nespolehlivé síťové karty Intel o ledačems svědčí a pro Intel to není moc pozitivní ....

A co Broadcom?
S pozdravem
Ing. Aleš Honsa
Odpovědět

Zpět na „Ostatní (pc)“