Problém s LAN adaptérem

Uživatelský avatar
OompaLoompa
Příspěvky: 459
Registrován: 28. 6. 2017, 1:45
Bydliště: Západný Slovakistan

13. 10. 2019, 8:55

Mám dojem, že zbytočne riešiš nezmysli :roll:

Ak by to bolo zahltením dákeho "kešu", tak by sa to prejavovalo hlavne pri vyššom vyťažení, a rozhodne nie pri 32-bajtových pingových paketoch posielaných raz za sekundu. A tie úvahy o rýchlosti disku v NAS-ku, keď už bolo viac krát potvrdené, že problém je v spojení PC↔router, tak to už ani nemá zmysel komentovať :roll:

Ak nepomôže výmena drajvra, či update BIOS-u, tak sa výmene sieťovky jednoducho nevyhneš. Či už to bude PCI(ex), USB, alebo výmena mainboard-u.
aleshonsa
Příspěvky: 2954
Registrován: 30. 8. 2011, 3:18
Bydliště: Praha

14. 10. 2019, 11:46

Řešit rychlost disku v NAS samozřejmě nesmyls není. Jak víš, že rychlost sítě při kopírování třeba těch 400Mb/s není taky ve skutečnosti situace, kdy není něco v pořádku? Potřebuju vědět, co je skutečný strop. Bez toho jde asi těžko hodnotit co je vlastně OK a co ne.
V So byla ztrátovost paketů 0 a testovací kopírování běželo celou dobu rychlostí 400Mb/s. Takže by se dalo považovat, že je vše OK. Včera, než jsem vypnul počítač, tak jsem tam zkusmo zkusil dát tam driver verze 24.10, tj. o verzi starší. Průběh mě zrovna moc nenaplňuje nadějemi. Hned po instalaci bez restartu byla síť ve stavu, který bych považoval za OK. Pak jsem počítač restartoval a udělal pokusné kopírování. Nejprve to šlo 400Mb/s, ale si po 15 - 20 s to kleslo zase jen ke 150Mb/s. Pak už jsem nic nezkoušel, vypnul to a šel spát.
Dnes po startu je vše zase úplně jinak. Testovací kopírování běželo dokonce 700Mb/s a drželo. Nicméně i když jsem pak zkoušel kopírovat na NVMe SSD tak to běželo stejně jen těch 700Mb/s, k 1Gb/s jsem se nedostal ani náhodou. Když to zvládá vyběhaný síťový adaptér ve skoro 10 let starém notebooku při kopírování na SATA SSD, tak to musí zvládat i roka a něco starý adaptér pří kopírování na NVMe SSD.
Tj. dle mého blbě je na tom něco každý den, i když jsem si myslel, že je to OK. A situaci, kdy jeden den to šlo jen 400Mb/s a jiný 700Mb/s jsem zažil už nespočetněkrát od doby, co jsem začal stav síťového připojení pečlivě sledovat.
Samozřejmě 400Mb/s a více za situace, že to vydrží celý den, je pro mě relativně dostačující. Málo kdy něco z NAS kopíruju, je to z 99% o zálohování co dělá Reflect v průběhu dne a ten nikdy přes 350Mb/s při ověřování vytvořené zálohy nejde. Nicméně dle výše uvedeného i tak asi není vše OK.
Dokud mi to nezačalo vyloženě blbnout, že začal být downstream hodně pomalý, nebo skoro žádný atd., tak jsem síť nijak nesledoval. Takže vlastně nevím, jak to šlo předtím, jestli se to takto nechová stále (tj. nahodilé kolísání mezi 400 - 700 Mb/s) a už od samého začátku tam není něco špatně.

Uvidím, jak se to teď bude celkově chovat dál. Můžu zkusit tam dávat postupně starší verze driveru. A pak až budu zpět v Praze udělat upgrade BIOS - bez toho bych finálně nad adaptérem na desce hůl nelámal.
S pozdravem
Ing. Aleš Honsa
Uživatelský avatar
Zdenek Valter
Příspěvky: 5196
Registrován: 9. 1. 2009, 5:16
Bydliště: Ústí n. L.

14. 10. 2019, 12:06

Aleši jestli máš kamaráda síťaře tak si od něj nějakou síťovku půjč a vyzkoušej to na ní - tím bys mohl eliminovat problém se síťovkou na boardu.
Hobbík - obráběč i 3D tiskař začátečník - strojní park je konečně instalován
Uživatelský avatar
filla
Příspěvky: 3536
Registrován: 1. 12. 2013, 12:55
Bydliště: Brno
Kontaktovat uživatele:

14. 10. 2019, 2:03

a zkousel jsi uz konecne z celeho problemu vyradit windows? takhle muzes a zdo duchodu merit, zkouset ovladace, aktualizace, zarikavani,.... uz to proboha vyzkousej s jinym OS
"do řiti se řítíme, ani o tom nevíme.."
Uživatelský avatar
OompaLoompa
Příspěvky: 459
Registrován: 28. 6. 2017, 1:45
Bydliště: Západný Slovakistan

14. 10. 2019, 2:08

No mne stále príde, že sa viac snažíš problém riešiť, namiesto vyriešiť :lol:
aleshonsa píše: 14. 10. 2019, 11:46Uvidím, jak se to teď bude celkově chovat dál. Můžu zkusit tam dávat postupně starší verze driveru. A pak až budu zpět v Praze udělat upgrade BIOS - bez toho bych finálně nad adaptérem na desce hůl nelámal.
Dobre. Akurát s tým drajvrom by som ako prvé vyskúšal rovno najstaršiu verziu.

Akonáhle tam je na LAN-ke packet-loss, je to celé zle a mal by si to riešiť, bez ohladu na rýchlosť prenosu.
aleshonsa
Příspěvky: 2954
Registrován: 30. 8. 2011, 3:18
Bydliště: Praha

14. 10. 2019, 2:27

On ten kamarád síťař nedělá na sebe, dělá pro zaměstnavatele, tak nevím, jestli to půjde. Zkusím se ho zeptat. Zatím to zkouším v práci.
Já jsem původně na základě pokusů s USB adaptérem měl 100% za to, že to dělá ten na desce vestavěný adaptér Intel. Nicméně co jsem viděl včera při instalaci driveru, tj. že po instalaci před restartem to šlo a po restartu to bylo zase blbě, tak je samozřejmě otázka, jak to tedy je. Bohužel ten USB adaptér je natolik krám, že se to prostě nedá používat třeba měsíc v kuse a sledovat co se bude dít. To je jen taková nouzovka kdyby třeba adaptér na desce kleknul úplně, tak abych se alespoň nějak vůbec dostal na internet, stáhnul poštu, objednal u CZC novou kartu atd.
S pozdravem
Ing. Aleš Honsa
aleshonsa
Příspěvky: 2954
Registrován: 30. 8. 2011, 3:18
Bydliště: Praha

14. 10. 2019, 3:21

filla píše: 14. 10. 2019, 2:03 a zkousel jsi uz konecne z celeho problemu vyradit windows? takhle muzes a zdo duchodu merit, zkouset ovladace, aktualizace, zarikavani,.... uz to proboha vyzkousej s jinym OS
To je sice hezká myšlenka, ale v praxi v důsledku pro mě neproveditelná.
Začíná to tím vůbec tam Linux dostat, tj. řešit dual boot. Existují sice Linuxy jako třeba Slax, co jdou bootovat z USB, ale ten jsem třeba chtěl z nějakých důvodů loni v květnu použít a prostě mi nenabootoval kvůli grafice.
Pokračuje, že moc nepomůže jen nechat nabootvat Linux a zkusit jde/nejde a zase vypnout. Když třeba zjistím, že ve Win je po nastartování se sítí problém, tak nemam jistotu, že po restartu a nabootování Linux když to třeba půjde, že je to problém jen Win. Stejně tak mi to mohlo po restartu třeba začít ve Win fungovat, ale to se prostě nedozvím. Znamenalo by to v podstatě počítač s Linux provozovat delší dobu (minimálně týden). Jenomže já potřebuju dělat a plno věcí prostě do Linuxu neexistuje.
No a končí to detailem, že jsem Linux neviděl tak 15 nebo ještě více let a nikdy jsem tam nedělal správu. Takže si nějak nedovedu představit jak tam budu něco ladit tak abych to měl hotové za minutu jako ve Win a netrvalo mi to týden.
S pozdravem
Ing. Aleš Honsa
aleshonsa
Příspěvky: 2954
Registrován: 30. 8. 2011, 3:18
Bydliště: Praha

14. 10. 2019, 3:27

OompaLoompa píše: 14. 10. 2019, 2:08 No mne stále príde, že sa viac snažíš problém riešiť, namiesto vyriešiť :lol:
aleshonsa píše: 14. 10. 2019, 11:46Uvidím, jak se to teď bude celkově chovat dál. Můžu zkusit tam dávat postupně starší verze driveru. A pak až budu zpět v Praze udělat upgrade BIOS - bez toho bych finálně nad adaptérem na desce hůl nelámal.
Dobre. Akurát s tým drajvrom by som ako prvé vyskúšal rovno najstaršiu verziu.

Akonáhle tam je na LAN-ke packet-loss, je to celé zle a mal by si to riešiť, bez ohladu na rýchlosť prenosu.
Jestli začnu předminulým, nebo úplně nejstarším driverem je úplně jedno. Stejně tak může být ten nejstarší nějaký zmetek, u kterého se problémy záplatovaly novějším, atd. atd. atd. Prostě někde u nějakého driveru to začne fungovat, anebo třeba taky ne ....

Já si chci zkusit někde vypůjčit tu kartu a třeba měsíc to provozovat s ní.
S pozdravem
Ing. Aleš Honsa
aleshonsa
Příspěvky: 2954
Registrován: 30. 8. 2011, 3:18
Bydliště: Praha

14. 10. 2019, 3:53

Ještě mě napadla jedna věc. Já mam v počítači kartu na PCoIP od Teradici. Nepřistupuju do počítače přímo, ale přes zero klienta. Ta karta funguje tak, že má vlastní síťová adaptér, kterým přenáší po LAN obraz, zvuk a USB porty hostitelského počítače. USB si bere nejspíše nějak přes PCIe, stejně jako zvuk. Obraz je řešen, že karta má na sobě miniDisplay porty a propojovacími kablíky je tam sveden výstup od GPU.
Napadlo mě, jestli ta PCoIP karta nedělá s vestavěným adaptérem nějaký bordel. Jednak mam pocit, že jede na ovladačích pro Win 7, protože Teradici z nějakých důvodů neudělal ovladače pro WIn 10 a ani je dělat nechce. Ale hlavně občas se stává, že při určitých situacích výstup do klienta interaguje se síťovou aktivitou adaptéru na desce počítače. Konkrétně např. při započatí upload na Amazon S3 pomocí CloudBerry Explorer, nebo když někdy když jsem při aktuálním testování zkoušel kopírovat z NAS do počítače. Projevuje se to tak, že na straně klienta na krátkou dobu (řekněme kolem 10s) ztuhne jak obraz na monitoru tak klávesnice a myš - prostě v tu chvíli počítač nereaguje a vypadá jako by byl zaseknutý, což v reálu není.
Vždycky jsem se tomu divil proč se to děje, ale protože s tím jinak žádné problémy nebyly tak jsem to nijak neřešil (protože ani nevím jak - kolik lidí třeba PCoIP používá a speciálně v Dell Precision T7810). Nejdřív jsem si říkal, jestli to nevzniká v momentě, kdy síťová aktivita nějak přetíží LAN. Ale to je blbost. PCoIP karta má svůj kabel a router má dostatečnou kapacitu aby utáhl více 1Gb/s linek zatížených naplno. Takže to musí být něco uvnitř počítače.
To je tedy, že síťový adaptér na desce někdy negativně ovlivňuje PCoIP. Ale napadlo mě, jestli se to třeba nemůže dít i obráceně. Nevím, jestli s tímhle máte někdo nějakou zkušenost.

Bohužel odpojit PCoIP je problém. Doma na to jedu 100% času (prostě se mi ta velká Dellácká skříň blbě vejde tam kde sedím - takhle to můžu mít dle libosti umístěné jak se to nejlépe hodí) a na chatě z většiny taky.
S pozdravem
Ing. Aleš Honsa
Mex
Příspěvky: 10287
Registrován: 6. 2. 2014, 10:29

14. 10. 2019, 4:27

OompaLoompa píše: 14. 10. 2019, 2:08 sa viac snažíš problém riešiť, namiesto vyriešiť
Tady je asi ukrytý základ celého problému.
Ale aspoň se na fóru něco děje. Tři stránky postů o vadné síťovce *), to už je skoro lepší než ta vlákna o komunistech.
;-)

*) Aniž by se udělaly ty nejzákladnější pokusy, jako:
- nainstalovat si nějaký SW pro test propustnosti sítě mezi dvěma nody, aby do hry nevstupoval nějaký disk v NASu a podobné věci
- zkusit to s jiným OS, třeba přes noc nebo přes víkend, pokud se PC nepoužívá
- zkusit nainstalovat jinou síťovku
Uživatelský avatar
elbarto
Příspěvky: 4881
Registrován: 22. 5. 2014, 10:27
Bydliště: Prague

14. 10. 2019, 5:00

Mex píše: 14. 10. 2019, 4:27
OompaLoompa píše: 14. 10. 2019, 2:08 sa viac snažíš problém riešiť, namiesto vyriešiť
Tady je asi ukrytý základ celého problému.
Ale aspoň se na fóru něco děje. Tři stránky postů o vadné síťovce *), to už je skoro lepší než ta vlákna o komunistech.
... na každé téma lze napsat příběh. Aleš píše, že se jedná o Dell v záruce. Pravě velké značky mají NBD 3 roky což je paráda. Ráno nahlásím a odpolko jede krabice s novým strojem. Absolutně není důvod v něčem se štourat. Nová instalace na SDD (za 500kaček) je otázka chvilky. Uživatel potom vidí zda má rozjebaný systém nebo načatou sítovku a hura Dell call.
Uživatelský avatar
OompaLoompa
Příspěvky: 459
Registrován: 28. 6. 2017, 1:45
Bydliště: Západný Slovakistan

14. 10. 2019, 5:06

aleshonsa píše: 14. 10. 2019, 3:27Jestli začnu předminulým, nebo úplně nejstarším driverem je úplně jedno.
Ak je cielom vec čo najdlhšie riešiť, a nie čo najrýchlejšie vyriešiť, tak prosím :)
Mex píše: 14. 10. 2019, 4:27Ale aspoň se na fóru něco děje. Tři stránky postů o vadné síťovce *), to už je skoro lepší než ta vlákna o komunistech.
:lol:
Mex píše: 14. 10. 2019, 4:27 - nainstalovat si nějaký SW pro test propustnosti sítě mezi dvěma nody, aby do hry nevstupoval nějaký disk v NASu a podobné věci
- zkusit to s jiným OS, třeba přes noc nebo přes víkend, pokud se PC nepoužívá
- zkusit nainstalovat jinou síťovku
už sa viac ako potvrdilo, že v spojení PC↔router má brutálny packet loss. riešiť priepustnosť akéhokolvek charakteru je v tomto štádiu úplne nepodstatné.

a úvahy, že by za to mohol OS (mimo NIC fw/driver) sú síce pekné, no predstava, že by miliarda ludí každý deň fičala na takom črepe, bez toho aby si to niekto všimol (teda okrem tu Aleša), je docela .. :roll: .. zábavna :D

poznámka pre admina: prosím o pridanie smajlíka na tému "hádzať hrach o stenu" :mrgreen:
aleshonsa
Příspěvky: 2954
Registrován: 30. 8. 2011, 3:18
Bydliště: Praha

14. 10. 2019, 5:08

Mex píše: 14. 10. 2019, 4:27
OompaLoompa píše: 14. 10. 2019, 2:08 sa viac snažíš problém riešiť, namiesto vyriešiť
Tady je asi ukrytý základ celého problému.
Ale aspoň se na fóru něco děje. Tři stránky postů o vadné síťovce *), to už je skoro lepší než ta vlákna o komunistech.
;-)

*) Aniž by se udělaly ty nejzákladnější pokusy, jako:
- nainstalovat si nějaký SW pro test propustnosti sítě mezi dvěma nody, aby do hry nevstupoval nějaký disk v NASu a podobné věci
- zkusit to s jiným OS, třeba přes noc nebo přes víkend, pokud se PC nepoužívá
- zkusit nainstalovat jinou síťovku
A četl jsi třeba hned ten první příspěvek???? Nebo vůbec si dát práci to celé přečíst. Tam by ses třeba ledacos dozvěděl a nemusel bys zbytečně vlákno zahnojovat pindama k ničemu.

Tak ten problém VYŘEŠ, když jsi tedy taková kapacita.

Ono to je totiž už na CNC fóru takový folklór. Položí se dotaz, první odpovědi jsou k věci. Pak se do toho, nevím proč, začnou vkládat lidi, co si to ani celé nepřečtou a ani třeba k tomu vlastně nemají co říct, jenom se nudí, protože asi sami nemají nic lepšího na práci a začnou prudit. To už jsem tu zažil milionkrát, bohužel.
S pozdravem
Ing. Aleš Honsa
aleshonsa
Příspěvky: 2954
Registrován: 30. 8. 2011, 3:18
Bydliště: Praha

14. 10. 2019, 5:50

elbarto píše: 14. 10. 2019, 5:00
Mex píše: 14. 10. 2019, 4:27
OompaLoompa píše: 14. 10. 2019, 2:08 sa viac snažíš problém riešiť, namiesto vyriešiť
Tady je asi ukrytý základ celého problému.
Ale aspoň se na fóru něco děje. Tři stránky postů o vadné síťovce *), to už je skoro lepší než ta vlákna o komunistech.
... na každé téma lze napsat příběh. Aleš píše, že se jedná o Dell v záruce. Pravě velké značky mají NBD 3 roky což je paráda. Ráno nahlásím a odpolko jede krabice s novým strojem. Absolutně není důvod v něčem se štourat. Nová instalace na SDD (za 500kaček) je otázka chvilky. Uživatel potom vidí zda má rozjebaný systém nebo načatou sítovku a hura Dell call.
Dobře a ty voláš hned na podporu s reklamací při zatím ještě potenciální SW vadě, hlavně za situace že se projevuje občasně a nahodile??? Já tedy si takovou věc nejprve zkusím rozchodit a až teprve když budu mít jistotu, že je to HW, budu řešit nějakou reklamaci.
Jestli je to NBD to popravdě nevím a dá se snadno zjistit po zadání Service Tag na stránkách Dell. Kdybych měl jít cestou, jak píšeš, tj. v době kdy nevím, jestli je to SW nebo HW, tak jim musím počítač (předpokládám) poslat tak jak je. Tj. včetně PCoIP karty, včetně host karty na NVMe SSD i s SSD a funkčním systémem. Tj. všechna uživatelská data zkopírovat a vymazat, vymazat všechna hesla, všechny VPN přístupy atd. No a především pak nevím, k čemu mi bude náhradní počítač, co mi pošlou, protože výše uvedené HW díly jsem si dokupoval a instaloval já (takže v něm nebudou). A jiná host karta co stojí kolem 200USD, NVMe SSD, PCoIP karta, atd. se mi fakt bohužel v šuplíku jako náhradní neválí. Jo samozřejmě, v náhradním počítači bude 1TB magnetický disk co tam původně byl. Ale s takovou sestavou dělat třeba měsíc nebo 2 než proběhne reklamace to fakt díky ale ne. Nemluvě že v mém případě instalace úplně všeho a následná konfigurace rozhodně není otázka chvilky.

Jo, do reklamace bych šel až momentě když bych skoro s jistotou věděl, že je to HW věc. A to ještě za situace, že bych si do náhradního počítače překlopil všechen můj extra HW a jim (po předešlé dohodě) poslal jen původní konfiguraci. V jiném případě když si představím ty problémy kolem tak si raději koupím novou kartu za pár stovek.
S pozdravem
Ing. Aleš Honsa
milan584
Příspěvky: 2130
Registrován: 12. 5. 2009, 2:17
Bydliště: na jihu

14. 10. 2019, 5:56

teda sorry jako :mrgreen: - se tu DVA (!) dny dělá megahustá detekce, dyjagnostika a vůbec discovering :mrgreen: jestli v nějaký mýdlový krabce funguje síťovka?
Neuvěřitelný.
Pochopil jsem to správně?
https://www.youtube.com/watch?v=3PypweyDO_g
Odpovědět

Zpět na „Ostatní (pc)“