Dotykový terminál WincorNixdorf BA72a-postup oživení

Odpovědět
melsoft
Příspěvky: 366
Registrován: 25. 1. 2012, 5:41

23. 2. 2013, 1:37

Nedávno jsem si na Aukru spíše ze zvědavosti pořídil dotykový terminál Wincor Nixdorf s 12" obrazovkou s rozlišením 800x600 s tím, že bych ho rád využil na svém Windows PC pro řízení CNC pomocí Mach3. Pokud by někdo dostal stejný nápad, tak mu moje poznatky a postup snad ušetří kousek života.

Zakoupená sestava se skládala z vlastního dipleje v robustním plechovém krytu na kloubu s nastavitelnou tuhostí (opravdu jde dotáhnout, že neuhýbá ani před tvrdšími dotyky) a "těžítkem" ve spodní části nohy
IM006328.JPG
a dále dvou karet:
1-PCI grafická karta s čipem CHIPS (Asiliant) s výstupem na proprietární konektor MDR50 a přídavným sériovým výstupem a vstupy pro signál reproduktoru a vstupem pro 2x sériový port v úrovni TTL. Jeden ze sériových portů slouží pro obsuhu dotykového displeje a druhý je jako rezerva pro případný pokladní displej (ten mám taky, 4 řádkový, zatím nezapojený ale rád bych ho využil pro zobrazení souřadnic - DRO).
IM006332.JPG
2-ISA karta, která slouží jako 2-4 sériové porty (mám osazeny pouze 2) právě pro kartu PCI.
IM006330.JPG
Vlastní diplej je tedy s PC spojen pouze jedním silnejším kabelem cca 130cm dlouhým a jinak není potřeba nic dalšího.

První problém při instalaci nastal se sháněním PC, které by mělo ISA slot a přitom procesor alespoň 1GHz ale naštěstí nevyhazuju věci co fungujou (podle toho to u mně v garáži taky vypadá), takže sice procesor je zatím jen na 633MHz ale i tak na něm uspokojivě jede Mach a pracuje se na zajištění procesoru 1100MHz. (Celeron Coppermine socket 370 -označení S5LXR nebo S5LXU, kdyby někomu přebýval, nabídněte).
Další domnělý problém byl s videem. Měl jsem nainstalovány dvě grafické karty, kvůli konfiguraci karty pro dotykový displej jsem nechal původní gr. kartu v PC.
ovladače jsem stáhnul zde: http://www.wincor-nixdorf.com/internet/ ... _node.html" onclick="window.open(this.href);return false;

Když jsem nastavil "rozšířit plochu na tento displej" pro dotykovou kartu, nedělo se vůbec nic. Pomohlo až odstranění původní AGP karty. Poté se již při bootu počítače správně zinicializivala karta dotykáče (má očividně upravený BIOS) a video začalo fungovat. Možná by pomohlo nastavit v BIOSu PC prioritu inicializace při bootu na PCI kartu (místo na AGP jak to zůstalo nastaveno z doby kdy tam byla jen AGP karta).

Tím pádem jsem se mohl začít zabývat rozchozením dotykové vrstvy displeje a narazil jsem na problém, že Windows prostě za žádnou cenu nebyly ochotné najít sériový port(y) ISA karty. Strávil jsem s tím několik hodin (průvodce přidáním hardvéru prostě nic "nevyčenichal") a už jsem si začal myslet, že karta je prostě mrtvá. Pak mě napadlo napsat ještě prodejci terminálu a ten mě nakopnul správným směrem. Jeho věta " ISA karty přece nebývaly Plug and Play" mi vyvolala vzpomínky na přidávání HW ještě postaru, ručně (cca 15 let jsem to nedělal ale pak mi to prostě naskočilo). Ručně jsem si přidal (ze seznamu HW) komunikační port COM3 a podle toho, jak mi to ukazovalo kolize nebo volné adresy a IRQ jsem najumperoval kartu do prostoru, kde nic nebylo.
Nainstaloval jsem ovladač ELO (viz odkaz výše) což se později ukázalo jako chyba. Dotykovka ani ťuk. Tak jsem ho zase odinstaloval a pustil jsem si Hyperterminál na portu COM3. Trocha laborováni s nastavením rychlosti (2400,8,N,1,none) a v okně terminálu se začala při dotyku na obrazovku objevovat písmenka a číslice. Tady jsem si už byl jist, že jak karta portů tak vlastní dotykovka musí fungovat ale opětovná instalace ELO ovladače mě zase rychle zchladila. Naštestí jsem našel na štítku monitoru označení CA a v manuálu vysvětlivku, že monitory s označením Cx mají chipset od MicroTouch a nikoliv od ELO a po stažení a instalaci správného ovladače (viz odkaz výše) už všechno jelo (po kalibraci vrstvy) jako švýcarské hodinky.
Pro Mach jsem si stáhnul screen set K3 od pákistánského kolegy CNCčkaře. Ne že by mi úplně vyhovoval ale na odzkoušení stačí a časem se snad dokopu k vytvoření vlastního sceensetu 800x600. Pokud někdo o nějakém vite, napište sem odkaz!

Tolik prozatím, časem doplním fotky a případně video ale musel jsem to začít sepisovat než to zapomenu, což u mně jde rychle.
Odpovědět

Zpět na „Periferie“