Mesa / pico / nebo něco...

Odpovědět
Uživatelský avatar
Pipik
Příspěvky: 850
Registrován: 9. 11. 2016, 3:32
Bydliště: České Budějovice

18. 7. 2021, 5:07

Zdar a sílu.

Nějak jsem dospěl do bodu, kdy bych rád rozšířil možnosti svého stroječku. Zřejmě budeme muset implementovat nějakou Mesu nebo Pico nebo něco takovýho. Neee, další LPT port nechci.

Kam bych se rád dostal, resp. kolik je potřeba toho připojit -

ovládání pěti motorů (krokáče, čili step/dir/ena)
samozřejmě ztouch, home a koncoví swišti
nějaké to spínání oplachu a ofuku
cca 6 pinů navíc na další udělátka co mě časem napadnou

Řízeno Linuxcnc z klasického PC (nic jiného to PC nedělá), porty všemožné dostupné, ale vyhnul bych se PCI kartě, raději externí řešení.

Potud alespoň vím co bych chtěl. A dál se naprosto ztrácím ve všech těch různých Mesách Picách i pizzách, takže vůbec netušim kterou nebo vlastně co konkrétně objednat. A jelikož to stojí nemalé peníze....

Někteří z vás to tu už používají běžně, když něco doporučíte (a případně poradíte se zprovozněním), moc to pomůže.

Ještě přemýšlím nad přechodem na serva, předpokládám že to pak bude chtít trochu jinou kartu, nemýlím se? Nicméně krokáče se nevyhodí, budou sloužit jinde, takže stejně...

Díky za rady.
Ten blbec, kterej to vyrobil, pač mu zapoměli říct že to nejde vyrobit :wink:
Uživatelský avatar
zz912
Příspěvky: 1348
Registrován: 25. 5. 2008, 7:16

18. 7. 2021, 10:53

zz912.webnode.cz

moje univerzalni odpoved a muj pohled.
LinuxCNC - MESA 7i96
zz912.webnode.cz
lubbez
Příspěvky: 3147
Registrován: 21. 6. 2012, 9:26
Bydliště: Praha

19. 7. 2021, 2:29

Proč nezkusit GRAVOS? Samozřejmě neznám tvé linuxové kvality, ale přeci jenom česká a fakt flexibilní komunikace je zajímavý bonus. Jako majitel 3 gravosích systémů už bych nic jiného nekupoval.
Uživatelský avatar
Pipik
Příspěvky: 850
Registrován: 9. 11. 2016, 3:32
Bydliště: České Budějovice

19. 7. 2021, 5:28

Klidně zkusím i Gravos :-)
Ten blbec, kterej to vyrobil, pač mu zapoměli říct že to nejde vyrobit :wink:
Uživatelský avatar
Pipik
Příspěvky: 850
Registrován: 9. 11. 2016, 3:32
Bydliště: České Budějovice

19. 7. 2021, 6:08

Tak asi nezkusím...
Interpolátor na pět os nemají, musel bych vzít dva, to už leze do peněz víc jak MESA, a krom toho jsem nenašel nic pro serva. Navíc jsou to hw interpolátory, úplně teď nevím jestli to defacto nepřebírá fukci interpretace gkodu místo počítače (kouká prý až 127 kroků napřed, trošku si nejsem jistej co tím myslí a jak to dělaj), a to je asi přesně to kudy jít nechci.
Ten blbec, kterej to vyrobil, pač mu zapoměli říct že to nejde vyrobit :wink:
Uživatelský avatar
Pipik
Příspěvky: 850
Registrován: 9. 11. 2016, 3:32
Bydliště: České Budějovice

23. 7. 2021, 3:22

Trošku to oživím, pač to skoro vypadá jako že tu nikdo tyhle rozšiřující karty nepoužívá, a oživím to tím, že poděkuju zz912 za jeho poměrně opravdu dobře srozumitelné a přehledné stránky, i když mám pocit že tam furt je nějaká zrada, o které nikdo nemluví :lol:
Nebo je to fakt tak jednoduchý? (za jednoduché počítám i definice v HAL)
Ten blbec, kterej to vyrobil, pač mu zapoměli říct že to nejde vyrobit :wink:
Uživatelský avatar
zz912
Příspěvky: 1348
Registrován: 25. 5. 2008, 7:16

23. 7. 2021, 6:03

Zrada je akorat kdyz si nesedne hw nebo tam nekde maji nejaky bug. No a pro programatora a znalce Linuxu to musi byt prochazka ruzovym sadem.
LinuxCNC - MESA 7i96
zz912.webnode.cz
lubbez
Příspěvky: 3147
Registrován: 21. 6. 2012, 9:26
Bydliště: Praha

23. 7. 2021, 9:31

V prvním příspěvku jsi měl krokáče step/dir. HW řízení znamená, že si to "žere" G kód generovaný z nejakého CAMu, ale celé řízení stroje má pod kontrolou to příslušné zařízení. Servo může být řízené taky step/dir, nebo napětím, nebo po nějaké speciální sběrnici. Ten Gravos klade nejmenší nároky na mozkovou kapacitu. Sice je tu pár lidí, kteří propagují a také instalují serva, ovšem těch je tu pouze několik. Pokud je ti cca 10 litrů hodně za dvě desky, věz, že to je cena jednoho low endového serva 400W. Pětiosý systém v takovém LITE provedení bude několik set tisíc. Ovšem kromě toho hardware to chce taky soft. V případě linuxu samozřejmě MESA karty. Těch je myslím 3 druhy (těch základních s inteligencí) a k nim ještě přídavné karty a každá má jiné propojovací konektory, které ti samozřejmě musí pasovat. A tohle všechno musíš uřídit tím Linuxem. Takovej Robokop ti řekne, že to není žádnej problém (a má pravdu, protože to umí) pokud si myslíš že to dáš, jdi do toho. Určitě ti někdo poradí, určitě se ale rady budou lišit, neb každý by to dělal trochu jinak, ale hlavně dokončit to budeš muset ty.
Uživatelský avatar
Pipik
Příspěvky: 850
Registrován: 9. 11. 2016, 3:32
Bydliště: České Budějovice

24. 7. 2021, 11:55

Vím jak se pohybují ceny, vím kolik stojí serva a není mi líto 10k za dvě desky. Je mi jen líto 10k za dvě desky, které případně nerozchodím, nebo spíše to, že posléze zjistím že to není úplně to co jsem plánoval.
Půjdu nejspíš do MESA karet. Jednak proto, že nemyslím že bych je nerozchodil, a jednak proto, že i kdyby se ukázalo že to není úplně to co jsem čekal, bude pro tyhle karty díky jejich univerzálnosti vždycky někde využití. Trošku očekávám boj, ale když ho nebudu cíleně hledat, tak možná ani žádný nebude - přijde mi to totiž poměrně srozumitelný a jednoduchý, a právě proto v tom furt hledám nějakou zradu.
...a takt trošku čekám že mi tu s tím - když budu v koncích - případně někdo pomůže :)
Ten blbec, kterej to vyrobil, pač mu zapoměli říct že to nejde vyrobit :wink:
Odpovědět

Zpět na „Periferie“