Obrábění 42CrMo4 +QT

Technologicke postupy a měřidla v dílně
Odpovědět
jindra.kana
Příspěvky: 63
Registrován: 19. 1. 2012, 4:23

24. 5. 2023, 8:26

Ahoj ve spolek. Hledám rady ohledně obrábění materiálu 42CrMo4+QT. Obrobek má polotovar kulatinu která je frézována na kvádr ten je následně obroben načisto řekněme 70% materiálu pryč;) dost toho vyhrubuju rychlofrézama (VBD) a pak monolitem a klasickou frézou s VBD dojedu načisto...
Stále se mi ale nedaří najít optimální postup...jakmile kus povolim že svěráku nebo uvolním upínky tak mi rozměr skočí třeba 0.3mm zkoušel jsem přidat žíhání po vyhrubovani...ale mám pocit že to materiálu sice trochu pomohlo na rozměrovou stálost po obrobení ale za cenu zhoršené obrobitelnosti...a co hůř jakmile díl pošlu na nitridaci tak se mi vrátí třeba o 0.4mm mimo toleranci...hledám prostě někoho kdo s tímto materiálem pracuje a uměl by poradit jak k němu přistupovat;)
Milan199
Příspěvky: 2926
Registrován: 18. 8. 2010, 9:04

24. 5. 2023, 8:38

Pokud nezveřejníš výkres / obrázek / rozměry tak těžko radit něco konkrétního.

Obečně ale tyhle věci nejdou dělat z jedné vody načisto. Musíš to vyhrubovat s přídavkem TŘEBA 1 mm a nechat to odpočinout / uvolnit / vystarat.

Proč bereš QT a pak to žíháš ???

Jaká nitridace to je ? Hloubka / proces ...

Odkud bereš materiál ?
Radislav
Příspěvky: 323
Registrován: 16. 7. 2018, 8:26
Bydliště: Mantov

25. 5. 2023, 4:29

No jestli bereš taženku ,ze které odebereš základní respektive tu hezkou tazenou část tak to se nedivím.

To můžeš dělat i luky na zakazku pro amazonky. Ber válcované za tepla. Když za studena tak jedině na díly kde třeba zakratis délky polotovaru ale základní rozměr například 30x30 zůstane. Vyvrtas do něj díry a je to.

Pokud sahnes do těch taženych ploch hodne kde je obvykle pnutí jako prase ,tak se ti to ohne. To jsou moje zkušenosti. Třeba někdo bude mít lepší vysvětlení.
Sancho Panza
Příspěvky: 1035
Registrován: 6. 3. 2021, 12:50

25. 5. 2023, 4:56

jindra.kana píše: 24. 5. 2023, 8:26 Ahoj ve spolek. Hledám rady ohledně obrábění materiálu 42CrMo4+QT. Obrobek má polotovar kulatinu která je frézována na kvádr ten je následně obroben načisto řekněme 70% materiálu pryč;) dost toho vyhrubuju rychlofrézama (VBD) a pak monolitem a klasickou frézou s VBD dojedu načisto...
Stále se mi ale nedaří najít optimální postup...jakmile kus povolim že svěráku nebo uvolním upínky tak mi rozměr skočí třeba 0.3mm zkoušel jsem přidat žíhání po vyhrubovani...ale mám pocit že to materiálu sice trochu pomohlo na rozměrovou stálost po obrobení ale za cenu zhoršené obrobitelnosti...a co hůř jakmile díl pošlu na nitridaci tak se mi vrátí třeba o 0.4mm mimo toleranci...hledám prostě někoho kdo s tímto materiálem pracuje a uměl by poradit jak k němu přistupovat;)
No, postup je celkem triviální - akorát budou dva základní problémy - první, že to někdo bude muset zaplatit, druhý, že to někdo bude muset udělat. :lol:
Vyhrubovat, udělat "žihání" (lépe stabilizaci s cyklama) na teplotě co na ní bude nitridace, nebo lépe třeba o 10° (obecně co nejmíň, ale výš) obrobit na čisto, pak nitridace.
V případě tvarově nepříjemných dílců je třeba to udělat i na několikrát :lol: :roll: (protože jakékoli obrábění vždy způsobí následné deformace). V případě "silového" obrábění (to vyraubování těma destičkama) o to víc.
Dělat klasické žíhání na QT před nitridací - to je naprosto špatně, protože to pak bude měkota a nitridace se následně proláme. Dílec (pokud není nitridace pouze jako antikoroze a nebo důvod aby to bylo drahý :lol: ) před nitridací musí být zušlechtěný tak jak má být - takže žádný klasický žíhání.
Jinak (jak už to psal Milan 199) tohle diskutovat bez výkresu (tj. tvaru, velikosti dílce, tolerancí, typu nitridace......) je klasická píp ynternetová diskuze naprosto o ničem - protože deformace ovlivňuje svým způsobem všechno.
Odpovědět

Zpět na „Technologie a měření“