Brusenie kuželov

Technologicke postupy a měřidla v dílně
Odpovědět
rexolv
Příspěvky: 90
Registrován: 10. 12. 2008, 11:17
Bydliště: Levice, Slovakia
Kontaktovat uživatele:

28. 11. 2012, 9:16

Chcel by som sa spýtať skúsených brusičov ako nastaviť stôl brúsky na presný kužel.
Vedľa stupnice je uchyt na indikator, ktorým by sa mal nastaviť presný uhol stola ale nie je mi jasne ako.
Přílohy
DSC00104.jpg
RaS
Příspěvky: 8589
Registrován: 26. 3. 2009, 9:12
Bydliště: Úvaly

28. 11. 2012, 9:33

já když jsem viděl nastavovat kužely tak vždy podle nějakého referenčního, kterej upneš a stůl nastavíš tak aby jsi po něm jezdil v nule.. ty hodinky tam mají logiku v tom že když to bude křivě ujedeš třeba 100mm po tom kuželu a výchylka bude třeba 0,1mm tak ty na tom ramenu který bude mít třeba 0,5m nastavíš 0,5 podle uchylkoměru a bude to rovně..
věčný rýpal,který musí mít poslední slovo, odpůrce low-cost zařízení končících v naprosté většině případů v hromadě šrotu
uživatelé hýbátek, kteří mají z mých příspěvků celoživotní trauma nechť si mé příspěvky VYPNOU
testone
Sponzor fora
Příspěvky: 7176
Registrován: 3. 12. 2010, 5:56
Bydliště: Slaný

28. 11. 2012, 10:59

ty hodinky nejsou určeny pro nastavování kuželu, respektive mají stejnou funkci při broušení kuželu i válcové plochy
jsou tam pro definovatelné pootočení vrchní části stolu proti spodní, kompenzuje se tím nerovnoběžnost osy obrobku (spojnice hrotů koníka a vřeteníku) a přímky po které jezdí stůl, osa obrobku se změní při každé změně polohy koníka podle délky obrobku nebo vřeteníku
počítá se s tím, proto to lze takto kompenzovat
natáčení vrchní části stolu má tedy podobný význam jako posouvání koníka u soustruhu
při broušení válce se s tím pracuje tak, že upneš kus, zkusmo ho obrousíš, změříš průměr na dvou místech třeba 50 mm od sebe, naměříš že to máš do kužele třeba o 0,03
víš že osa otáčení horní části stolu je od hodinek třeba 500 mm, tedy 10-násobek, na hodinkách pak nastavíš (díky nim víš o kolik s tím hýbeš) 0,03/2*10=0,15mm správným směrem a už to brousí válec
u kuželu taky tak, štíhlé kužely se nastavují pomocí té stupnice a dolaďují se podle kalibru na tušírovací barvu a podobně, hodinky jsou tam pak jen abys věděl o kolik si s tím hnul
pokud kuželovitost obrobku dokážeš přesně změřit třeba v nějakém přípravku pak nepřesnost kompenzuješ stejně jako u válce
proto je taky držák hodinek posunovací
takhle jsem si to vymyslel a vyzkoušel jako samouk, možná že to je ještě jinak, určitě jsem "objevoval Ameriku"
Obvykle se dějí věci obvyklé. Méně často se dějí věci neobvyklé a zcela vyjímečně se dějí věci vyjímečné...
Masturn 40 CNC, Hermle UWF1200H CNC a pár klasik
http://www.radialengine.cz" onclick="window.open(this.href);return false;
http://www.autopejsek.cz" onclick="window.open(this.href);return false;
upgrade
Příspěvky: 154
Registrován: 7. 3. 2008, 10:34
Bydliště: Praha

29. 11. 2012, 8:21

ja to delam tak ze na prvni upnuti i skrtnout kotoucem na zacatku a na konci obrobku a pak pokracovat jak pise testone...
kazdopadne nechava se pridavek na brouseni cca 0,2mm pokud to budes kalit tak 0,3mm a pokud jsem si jistej v obsluze soustruhu a brusky tak ti staci i 0,1mm .-)
sidonie
Příspěvky: 1010
Registrován: 18. 12. 2009, 11:18
Bydliště: Vranová Lhota

29. 11. 2012, 11:33

No já vám nevím, s těmi přídavky na broušení bych byl velmi opatrný, hlavně po kalení. U delších věcí není problém i dobrým kalením vytvořit luk kolem 0,5 mm.
TOMAX
Příspěvky: 116
Registrován: 25. 5. 2010, 8:34
Bydliště: Nové Zámky
Kontaktovat uživatele:

29. 11. 2012, 12:47

pri spravnej technológí kalenia je to v pohode videl som ked kalili 1mm hruby plech cca 200 siroky a 100mm dlhy a ostal pokruteny a ked ho kalili do soli tak zostal takmer rovný
SolidWORKS 2012 + SolidCAM 2012
-
CNC sustruh pohánanými nástrojmi
5oska DMU eVo 40
a nejaké tie 3osé mašinky :)
Uživatelský avatar
tumlik
Sponzor fora
Příspěvky: 3574
Registrován: 19. 12. 2007, 8:20
Bydliště: já su z Moravskej :-)
Kontaktovat uživatele:

29. 11. 2012, 1:16

RaS píše:já když jsem viděl nastavovat kužely tak vždy podle nějakého referenčního, kterej upneš a stůl nastavíš tak aby jsi po něm jezdil v nule.. ty hodinky tam mají logiku v tom že když to bude křivě ujedeš třeba 100mm po tom kuželu a výchylka bude třeba 0,1mm tak ty na tom ramenu který bude mít třeba 0,5m nastavíš 0,5 podle uchylkoměru a bude to rovně..

Ovšem tady pozor, je třeba zároveň uvést, a to zejména u kuželové plochy!!!, že pomocí referenčního kužele (např. kalibru) je třeba zajistit velmi přesné umístění kuličky úchylkoměru do osy toho kalibru (osa hrotů) :!:
V případě, že nebude ta kulička na setinu v ose, tak ti to naměří přesně na pikaču to co jsi zrovna nechtěl :D :D , mám n to ale takovej fígl, který ti zajistí že jsi přesně v ose :wink: Místo klasického úchylkoměru si nasadíš pupitas (páčkový úchylkoměr), kterýmu vyměníš doraz a dáš tam jenom tyčku pokud možno rovnou bez kuličky, ten pupitas si nastavíš tak, aby ta tyčka byla přesně kolmo, svisle vůči vodorovině stroje nějakým úhelníkem pokud možno a tak nevytvoříš bod(klas. úchylkoměr), ale jakousi pomyslnou rovinu, které se potom ten kužel bude dotýkat vždy!!!!! v ose jak už jsem výše zmiňoval.

Pokud na té brusce bude znát rexolv přesnou vzdálenost osy rotace stolu(čep na kterým se to otáčí) a osy toho úchylkoměru, jako že to bude určo nějaká celá přesná hodnota :) , tak pro nastavení stolu brusky do toho úhlu si u daného úhlu lehce odečte přímo na hodinkách hodnotu na obvodu té kružnice, jejíž poloměr je vzdálenost osy čepu stolu a osy úchylkoměru ........výpočty snad nikdo nechce, je to matematika pro 5třídu :D , nebo tangesem :wink:
Mám o tom takovej článeček v konceptech,je to docela zajímavý především u kuželových nástrojů, zejména nastavení dlouhého kuželového výstružníku s břity ve šroubovici na dvouúhlových naklápěcích hrotech je lahůdka par excellence :) proto jsou asi tak drahý :)
U válce to dělám tak jako testone, u kužele pokud není referenční kužel, tak jedině tím druhým způsobem jak jsem popsal

Na ty přídavky na broušení jsou nějaký normy, mám někde zašitou tabulku, ty 0,2mm je u průměru 12mm čím víc, tím větší :wink:
http://www.tumlikovo.cz/
Popularizační web nástrojařství a kovoobrábění
testone
Sponzor fora
Příspěvky: 7176
Registrován: 3. 12. 2010, 5:56
Bydliště: Slaný

29. 11. 2012, 3:55

.... já jsem u brusky nakulato taky ještě dlouho "objevoval Ameriku" v další věci, a to sice při jakém natočení horní půlky stolu orovnat kotouč, co se změní, před konečným vyrovnáním nebo po něm? Bude kotouč do kužele? Vždyť mám orovnávák na koníku a natočím-li s horní stůl, změní se jeho poloha.....
Až po delší době (dokonce jsem se na to ptal i tady na foru) mi došlo že je to úplně jedno, protože orovnávám pohybem stolu po loži a tento pohyb přece nemá nic společného s natočením horní půlky... :D :D :D
Obvykle se dějí věci obvyklé. Méně často se dějí věci neobvyklé a zcela vyjímečně se dějí věci vyjímečné...
Masturn 40 CNC, Hermle UWF1200H CNC a pár klasik
http://www.radialengine.cz" onclick="window.open(this.href);return false;
http://www.autopejsek.cz" onclick="window.open(this.href);return false;
rexolv
Příspěvky: 90
Registrován: 10. 12. 2008, 11:17
Bydliště: Levice, Slovakia
Kontaktovat uživatele:

29. 11. 2012, 4:37

Ďakujem všetkým za rady, brúsku ešte len dávam dokopy tak hned ako bude hotova tak sa začnem učiť :)
capumpor
Příspěvky: 1066
Registrován: 23. 2. 2008, 10:42
Bydliště: obec Černý Vůl

30. 11. 2012, 3:06

Já používám úchylkoměr u úhlové stupnice na hrotové brusce na najíždění zpět do polohy osy rovnoběžné s podélným posuvem. Abych nemusel znovu přebrušovat nebo měřit kontrolní válec.
Do budoucna uvažuju o přípravku na způsob sinusového pravítka které se bude montovat na přední plochu stolu.
Sběratel strojů :-)
ves178
Příspěvky: 528
Registrován: 25. 3. 2016, 8:23
Bydliště: Tichá okr NJ

19. 10. 2021, 12:50

Zdravím pánové, i když si brusku ještě dávám do kupy a teprve se chystám na broušení kužele, tak přesně tuhle otázku jsem si pokládal. Jak již tady bylo vysvětleno u odměřování kužel, to že dotek indikátoru musí byt přesně v ose hrotu, to samé bude platit pro nastavení osy vřetene.
Jak nastavujete osu vřetene, tak nějak tuším že nastavení od oka podle měrky bude nedostatečné, i když u velkého průměru kotouče bude odchylka asi způsobovat minimální rozdíl v kuželovitosti?

Zajímalo by mě spíše nastavení fortuny pro vnitřní broušení, tam bude asi nesouslednost os způsobovat větší odchylku v kuželovitosti?
Napadlo mě nějak upnout pupitasky do fortuny a osahat si tak díru, je nějaký jednodužší způsob jak toto nastavit?

Díky
WEILER LZ280, FNA22
jergus.balaz
Příspěvky: 1537
Registrován: 24. 6. 2020, 8:41
Kontaktovat uživatele:

18. 7. 2022, 5:44

Nechcem tu brat nikomu ilúzie, ale v reálnej prevádzke na nejaké nepresné nastavovanie cez udelatka nie je čas. Najrýchlejšia a najpresnejšia metóda je založiť kus medzi hroty do brúsky, od oka nastaviť uhol a obrusit aspoň nejakú plochu, dokonca nemusí byť ani po celom obvode. Na meracom stanovišti treba nachystať sinusove hrotove pravítko, cez johansonky nastaviť pozadovany uhol. Kus vybrať z brúsky, založiť do hrotového sinusoveho pravítka a odmerať najvyššie body čo možno najviac od seba vzdialené. Podľa odchýlky od oka upraviť natočenie stola, prípadne kto má rád indikátor na stupnici, tak s ním. Zas obrusit plochu, zas premerat, a tak dookola. Pri troche šťastia sa dá trafiť kužeľ na tri merania.
BalazKovo.sk
Odpovědět

Zpět na „Technologie a měření“