Zaškrabání lože - srovnání všech ploch do roviny

Technologicke postupy a měřidla v dílně
Uživatelský avatar
Zdenek Valter
Příspěvky: 5200
Registrován: 9. 1. 2009, 5:16
Bydliště: Ústí n. L.

27. 1. 2013, 8:37

radu78 píše:To byl přípravek na rybiny v tomhle vláknu http://www.c-n-c.cz/viewtopic.php?f=15&t=987" onclick="window.open(this.href);return false; ,ale dá se to odvodit . Jinak pro angličtináře asi povině tahle kniha /cca 540 stran o zaškrabávání / http://bookre.org/reader?file=611699&pg=1" onclick="window.open(this.href);return false;
Jenže jak to odvodit pro to lože ?
U rybiny jsem to pochopil a ta vrchní strana (žlutá z obrázku se asi zaškrabe do roviny v pohodě).
Ale u lože je důležitá ta střecha.
A mně to prostě není jasné - to je důvod proč se tu ptám - jak měřit to lože.
Prostě nemám s tím žádně zkušenosti ani invenci mnohých na tomto fóru.
Proto jsem tohle vlákno založil.
Hobbík - obráběč i 3D tiskař začátečník - strojní park je konečně instalován
radu78
Příspěvky: 298
Registrován: 20. 2. 2010, 12:37
Bydliště: Praha

27. 1. 2013, 10:12

Proto má ta kniha přes 500 stran , je plná metod a přípravků jak to udělat konkrétně. Třeba strana 246 až 249 ,ale chce to prolistovat opravdu celý :wink:
Uživatelský avatar
Zdenek Valter
Příspěvky: 5200
Registrován: 9. 1. 2009, 5:16
Bydliště: Ústí n. L.

17. 2. 2013, 10:56

radu78 píše:Proto má ta kniha přes 500 stran , je plná metod a přípravků jak to udělat konkrétně. Třeba strana 246 až 249 ,ale chce to prolistovat opravdu celý :wink:
Díky za tip. Konečně jsem měl čas to alespoň najít a převézt do PDF.

Zde ukázka ze zmíněných stránek z publikace.
loze01-mereni.PNG
Ještě dotaz - předpokládám že zakroužkovaný tool je přesná strojní vodováha - je to tak ?
det01.PNG
Ještě další myšlenka šel by ten podstavec se dvěma V proti sobě nahradit přesnou kulatinou ?
Hobbík - obráběč i 3D tiskař začátečník - strojní park je konečně instalován
potraviny
Příspěvky: 1993
Registrován: 17. 9. 2009, 10:05
Bydliště: Most
Kontaktovat uživatele:

17. 2. 2013, 3:44

Zdenku, tuším že mám i tak malou pr.kostku. :D Omrknu a oměřím zda se tam vejde.
Uživatelský avatar
Zdenek Valter
Příspěvky: 5200
Registrován: 9. 1. 2009, 5:16
Bydliště: Ústí n. L.

17. 2. 2013, 5:47

potraviny píše:Zdenku, tuším že mám i tak malou pr.kostku. :D Omrknu a oměřím zda se tam vejde.
No já už poptal ty kulatiny - dojedu si pro ně a z nich bych pak si dělal přípravky.
Hobbík - obráběč i 3D tiskař začátečník - strojní park je konečně instalován
potraviny
Příspěvky: 1993
Registrován: 17. 9. 2009, 10:05
Bydliště: Most
Kontaktovat uživatele:

17. 2. 2013, 7:40

Pak se s tím přípravkem hlavně pochlub. :D
radu78
Příspěvky: 298
Registrován: 20. 2. 2010, 12:37
Bydliště: Praha

20. 2. 2013, 7:44

Hlavně pomůže nacvičit to na něčem větším :lol: barva nebarva :lol: http://www.youtube.com/watch?v=pNlZuQ6S8yY" onclick="window.open(this.href);return false;
Uživatelský avatar
Zdenek Valter
Příspěvky: 5200
Registrován: 9. 1. 2009, 5:16
Bydliště: Ústí n. L.

27. 2. 2013, 11:00

Takhle bych chtěl ověřit rovinnost lože - le-li rovná horní plocha ve vodováze.
Přílohy
Meření rovinnosti horních ploch lože.PNG
Hobbík - obráběč i 3D tiskař začátečník - strojní park je konečně instalován
stastny.stanislav
Příspěvky: 3
Registrován: 1. 3. 2013, 2:41

1. 3. 2013, 3:05

Zdenek Valter píše:Rád bych se pustil zaškrabání lože svého číňana a proto bych rád s vámi zkušenějšími probral správný postup.
Jak srovnat vlasní rovinu třeba na pravítko je mi celkem jasné (snad ;-).
Jedná se mi však o to jak dodržet rovinu všech ploch respektive kterou brát jako referenční.
Profil_loze01.png
Zaškrabávání je konečná operace, všechny plochy už musí být v rovině a v míře. O dodržení roviny není proto třeba uvažovat. Úběr je tak malý, že slouží jen k tomu, vyrovnat nebo zlikvidovat nejmenší nerovnosti a hrubosti ( snížit tření ). Pokud to chcete řešit broušením je třeba mít na broušení daleko věší přídavek. Pokud budete brousit plochu určenou jen na zaškrabávání, dostanete se do mínusového rozměru.
Uživatelský avatar
robokop
Site Admin
Příspěvky: 22396
Registrován: 10. 7. 2006, 12:12
Bydliště: Praha
Kontaktovat uživatele:

1. 3. 2013, 3:16

ten minusovy rozmer v tomto pripade vyresi uprava tech prilozek co chodi po tech spodnich kluznych plochach
dal urcite taky bude potreba vyresit sroub pro zavitovani coz by s trochou stesti mohl v pohode pobrat mechanizmus te matice
dal je tu ozubeny hreben kde by to nemuselo hrat roli temer vubec (uz takhle tam byvaji zemedelske vule)
jeste bude taky potreba podlozit konika

nezapomel jsem na neco?
Vsechna prava na chyby vyhrazena (E)
radu78
Příspěvky: 298
Registrován: 20. 2. 2010, 12:37
Bydliště: Praha

1. 3. 2013, 8:24

Koník by se v idealním případě nemusel podkládat , tenhle číňan má vřeteník na loži , čili by mělo jit obojí dolu stejně , nebo bývá praxe jiná a někdy to tak dobře nedopadne ?
capumpor
Příspěvky: 1066
Registrován: 23. 2. 2008, 10:42
Bydliště: obec Černý Vůl

1. 3. 2013, 8:30

Zvednutí suportu se vyřeší tak, že se ufrézuje ten díl kde je pastorek a matice. Není tam žádné kolo pro příčný posuv, které by se muselo korigovat, tak to je vše. + ufrézovat plochy na kterých jsou příložky.
Kdyby to lože nebylo o 50 delší, než mám posuv na magnetce tak bych to i zkusil brousit.
Sběratel strojů :-)
Josef
Sponzor fora
Příspěvky: 5699
Registrován: 19. 11. 2006, 9:25
Bydliště: Valašsko

1. 3. 2013, 8:39

Zdenek Valter píše:Takhle bych chtěl ověřit rovinnost lože - le-li rovná horní plocha ve vodováze.
Toto je ale až druhý krok , napřed si musíš změřit přímost ploch na délku. Překráčej si tu vodorové plochy váhou na délku, udělej si graf. Pak si polož prismu na tu střechu a odměř si souběh se známýma průběhama vodorovných ploch. Zanes zase do grafu a máš přehled, jak jsi na tom. Pak teprve krok dva a ověř si, jak jsi měřil v kroku jedna. Pokud je tam vrtule, musí se to shodovat. Taky si sjeď souběh střechy se svislou plocho pro vedení koně, to je taky důležité. Referenční plochu si dej tu nejrovnější, kterou ještě srovnáš. O tuhle "zábavu" přijdeš, když si to necháš nabrousit. Samozřejmě při té příležitosti přijdeš taky o nemalý peníz...
Jak se takový graf dělá jsem tu už kdysi psal, ale nevím kde to je. Zkus pohledat.

2 stastny.stanislav - škrabat může klidně i desetinu, dvě, když na tom chce nechat ruky. Možná nemá možnost to přebrousit. Když je lože dobře nabroušené, tak už se neškrabe. Nechá se po brusu. Po frézování, hoblování se škrabe kvůli povrchu a přesnosti. Po brusu ne. Brousí se jen tolik, aby se začistila plocha od zarýhování, potlučení a pod. Při každém škrabání se uvažuje velmi vážně o dodržení roviny a přímosti! Od toho jsou příměrné desky a pravítka.

Poloha matice, náhonu a pastorku se dá povětšinou taky nastavit, případně se dofrézuje skříň. Lišty se, jak píše robokop, dolícují. Buď se obrousí suport, nebo se osadí plocha lišty.

P.S. některé věci už popsali rychlejší, tak už to tam nechám.
Uživatelský avatar
Zdenek Valter
Příspěvky: 5200
Registrován: 9. 1. 2009, 5:16
Bydliště: Ústí n. L.

2. 3. 2013, 12:56

Josef píše:
Zdenek Valter píše:Takhle bych chtěl ověřit rovinnost lože - je-li rovná horní plocha ve vodováze.
Toto je ale až druhý krok , napřed si musíš změřit přímost ploch na délku.
Sorry asi neumím dobře psát "je-li rovná horní plocha ve vodováze" ;- ) jsem tím právě myslel
- zkontroluji jednu rovinu v podélném směru lože( dám jí do vodováhy a pak mohu provádět krok na obrázku. Díky za připomínku.
Hobbík - obráběč i 3D tiskař začátečník - strojní park je konečně instalován
Uživatelský avatar
Zdenek Valter
Příspěvky: 5200
Registrován: 9. 1. 2009, 5:16
Bydliště: Ústí n. L.

3. 3. 2013, 5:50

No takhle by se měly měřit po ověření předešlého rovnoběžné plochy
Přílohy
Meření rovinnosti horních a spodních ploch lože.PNG
Hobbík - obráběč i 3D tiskař začátečník - strojní park je konečně instalován
Odpovědět

Zpět na „Technologie a měření“