zaškrabávání teoreticky

Technologicke postupy a měřidla v dílně
Odpovědět
zverodoktor
Příspěvky: 2970
Registrován: 3. 6. 2007, 9:49
Bydliště: Bratislava

18. 6. 2019, 7:38

Reinkarnace píše: 18. 6. 2019, 7:15
zverodoktor píše: 5. 6. 2019, 10:01 .... Keď chcete na občasné škriabanie slušnú farbu, kúpte si v umeleckých potrebách olejovú farbu UMTON-parížska modrá ( aj tá násobne lepšie kryje ako diamant). Stojí 45 Kč za 20 ml tubu.
Nebyla by lepší o kapánek tmavší "pruská modř" ? (berlínská modř)
Nebola. Tá prehistorická možno, čo sa však týka produkcie UMTON tak parížska modrá je čistý ferrokyanid železitý v oleji, kdežto farba "Pruská modrá" je to iste s prídavkom organického pigmentu. Skúšal som obe. Výsledok je nazelenalý odtieň, inak nič iné. Tá Parížska kryje dokonale, lepšie to už ani nemôže snáď byť. Jediná nevýhoda za tú cenu je vysychavosť toho oleja v ktorom je farba rozmiešaná. Ale málokedy škriabem viac ako 2-3 hodiny, tak to moc nevadí. Riedim ju parafínovým olejom z lekárne.
Ak sa niečo môže pokaziť, tak sa to aj pokazí...
ovi-ivo
Příspěvky: 1115
Registrován: 12. 4. 2015, 9:41
Bydliště: kůsek od Hodonína

18. 6. 2019, 8:14

Předpokládám že barva jde ředit každým olejem co je v dílně na mazání jen musí být čistý.
Reinkarnace
Příspěvky: 1227
Registrován: 21. 11. 2017, 9:16

18. 6. 2019, 8:41

Ano, do pruské se přidává ftalocyaninová zeleň. Chtěl jsem ji také zkusit, tak už nemusím. :)
To vysychání způsobuje použití přírodního světlicového (bodlákového) oleje, aby barva na plátně uschla. Z přírodních pomůže třeba i ricinový (skočec obecný) olej, ten nezasychá. Kdo by se bál ferrokyanidu železitého, tak se bát nemusí. Je to netoxická látka používající se třeba v lékařství nebo přírodní kosmetice...
Přílohy
Umton 0028.jpg
zverodoktor
Příspěvky: 2970
Registrován: 3. 6. 2007, 9:49
Bydliště: Bratislava

18. 6. 2019, 10:11

Jasné že ide riediť hocijakým olejom v dielni. Ten parafínový nesmrdí, neobsahuje žiadne aditíva a je veľmi riedky. Naviac ho moja žena na litre leje do koní keď majú koliku tak je vždy po ruke :-). Olej na riedenie by farby by nemal byť hustý, potom sa horšie rozotiera, ale ide to s hocijakým minerálnym.
Keď už sme pri tých lekárskych veciach v dielni, ešte šikovná vec je KEROLAN spray. originálne je to spray na inseminačné rukavice. Je to čistý riedky minerálny olej. Keď na doske farba už prisychá, jemne strieknem, povalčekujem a ideme ďalej.

Reinkarnace:
Ty si si kúpil nejaký Megapack tej farby :lol:
Ak sa niečo môže pokaziť, tak sa to aj pokazí...
hiero
Příspěvky: 11
Registrován: 1. 8. 2020, 5:58

1. 8. 2020, 8:30

dobry vecer pani majstri! mam otazku niektori z Vas by bol za odmenu ochotny popripade poradit niekoho kto by mi po demontovani hlavy motora zaskrabal liatinovy blok motora ktory ostane osadeny v aute? ide o stvorvalec o objeme 1.9 l takze nic mov velke ...tu na slovensku nepoznam nikoho a z ciech za cestu pytaju viacej ako za robotu. dakujem za odpoved!
Uživatelský avatar
tumlik
Sponzor fora
Příspěvky: 3574
Registrován: 19. 12. 2007, 8:20
Bydliště: já su z Moravskej :-)
Kontaktovat uživatele:

2. 8. 2020, 1:12

hiero píše: 1. 8. 2020, 8:30 dobry vecer pani majstri! mam otazku niektori z Vas by bol za odmenu ochotny popripade poradit niekoho kto by mi po demontovani hlavy motora zaskrabal liatinovy blok motora ktory ostane osadeny v aute? ide o stvorvalec o objeme 1.9 l takze nic mov velke ...tu na slovensku nepoznam nikoho a z ciech za cestu pytaju viacej ako za robotu. dakujem za odpoved!
tak ono i když slovensko není zrovna největší, tak je setsakra rozdíl jestli jseš ze skalice nebo z humenného, tím bych asi začal, aby případný majster měl tak nějak geografickou představu jestli ti má vůbec psát :)
http://www.tumlikovo.cz/
Popularizační web nástrojařství a kovoobrábění
Uživatelský avatar
tumlik
Sponzor fora
Příspěvky: 3574
Registrován: 19. 12. 2007, 8:20
Bydliště: já su z Moravskej :-)
Kontaktovat uživatele:

2. 8. 2020, 1:15

hiero píše: 1. 8. 2020, 8:30 ........... a z ciech za cestu pytaju viacej ako za robotu. dakujem za odpoved!
mimochodem nic ti nebrání v tom to hodit na podval a dovézt to k tomu co si drze řekl o peníze za cestu, pokud si myslíš, že tě to vyjde lacinějc :D
http://www.tumlikovo.cz/
Popularizační web nástrojařství a kovoobrábění
martinodipraga
Příspěvky: 256
Registrován: 20. 4. 2009, 12:10
Bydliště: Praha

2. 8. 2020, 3:13

Co já vím ,tak se bloky a hlavy zaškrabávaly u Ettore Bugattiho v první polovině minulého století,myslím že by stačilo vzít to pilníkom a přebrousit kamenem tedy pokud chceš použít těsnění.
hiero
Příspěvky: 11
Registrován: 1. 8. 2020, 5:58

2. 8. 2020, 8:19

tesima ze mate radi srandu... :D svoje auto mam rad a nerad robim veci dva krat.....inak som zo sturova myslel som si ze v profile je to zobrazene.......ako je zname u blokov vw koncernu dochadza k prepadnutiu bloku medzi 2 a 3 valcom a vyvyseniu bloku u otvorov skrutiek.....takze este raz....najde sa dobra dusa ktora mi poradi alebo nedaj boh pomoze? dakujem!
Uživatelský avatar
robokop
Site Admin
Příspěvky: 22371
Registrován: 10. 7. 2006, 12:12
Bydliště: Praha
Kontaktovat uživatele:

2. 8. 2020, 8:39

Obcas se tu pohybuji fachami co skrabou a jiste by udelali i tvuj blok problem je ze vim jen o tech ceskych. Uz jsme to resili drive. Levneji vychazi demontovat blok a odvezt na brusku...
Vsechna prava na chyby vyhrazena (E)
milan584
Příspěvky: 2130
Registrován: 12. 5. 2009, 2:17
Bydliště: na jihu

2. 8. 2020, 9:07

hiero píše: 2. 8. 2020, 8:19 tesima ze mate radi srandu... :D svoje auto mam rad a nerad robim veci dva krat.....inak som zo sturova myslel som si ze v profile je to zobrazene.......ako je zname u blokov vw koncernu dochadza k prepadnutiu bloku medzi 2 a 3 valcom a vyvyseniu bloku u otvorov skrutiek.....takze este raz....najde sa dobra dusa ktora mi poradi alebo nedaj boh pomoze? dakujem!
škrabat AQV dvigatěl se mi zdá divný.
Samozřejmě pokud má jít o násobné :D zhodnocení vozu, tak škrabat, je určitě best way.
Chvilku vážně - pokud je to šíšatý jako obvykle bývá, tak běžnější je to dát někomu přebrousit.
Pokud jsem se spletl a je to komcérnový Vejrón, nebo https://en.wikipedia.org/wiki/Bugatti_Model_100 tak jako bych ani nic neřekl.
testone
Sponzor fora
Příspěvky: 7176
Registrován: 3. 12. 2010, 5:56
Bydliště: Slaný

2. 8. 2020, 9:36

já se živím opravami a rovnáním hlav atd
dílnou nám jich projde desítky denně
info o zaškrabávání bloků kolem nás samozřejmě běhá taky
nevěřil jsem tomu
jednou jsme vzali příměrnou desku a barvu a jeli to k sousedům otestovat
ten zaškrabaný blok skutečně rovný byl, všude rovnoměrný vzor po zaškrabání, všude rovnoměrný otisk barvy včetně těch kritických míst kde se to lokálně o pár stovek propadne
netuším ale v jakém stavu byl před tou operací
viděl jsem ten jen ten jeden kus
pokud tam skutečně byly ty typické lokální propadliny o pár setin tak na tom ten člověk co to dělal musel nechat ruce
už jen to že to dělal v nepřirozené poloze ponořený v motorovém prostoru
dělal to někdo z Prahy, jezdí po servisech
já osobně bych si to na svém motoru neudělal a nenechal udělat
přebrousil bych to
problém je v tom, že ten motor je nutno úplně rozebrat, brousit jen samotný holý blok, jinak obrus z toho už nikdo nijak nedostane
to je pro spoustu lidí nepřijatelný, moc práce a peněz, "nějak to dejte dohromady ať to vrčí a já to hned prodám" :mrgreen:
navíc motor který má blok křivý tímto způsobem je obvykle stejně zralý na GO
Obvykle se dějí věci obvyklé. Méně často se dějí věci neobvyklé a zcela vyjímečně se dějí věci vyjímečné...
Masturn 40 CNC, Hermle UWF1200H CNC a pár klasik
http://www.radialengine.cz" onclick="window.open(this.href);return false;
http://www.autopejsek.cz" onclick="window.open(this.href);return false;
tiborius
Příspěvky: 353
Registrován: 9. 8. 2018, 1:58

3. 8. 2020, 8:42

Testone má pravdu, motor treba rozhodiť. Prebrúsiť blok. A o koľko je prepadnutý blok, o čom sa tu vlastne bavíme? Je pravda že tých ktorý to preškrabú nie je veľa. Ale za odmenu to nikto neurobí. Treba normálne zaplatiť. A ani to nebude lacné, hlavne ak niekoho dotiahneš z Čiech. Môj názor je rozhodiť motor, skontrolovať uloženie kľuky(šálky), pozrieť dvojhmoťák, určite krúžky piestne. A prebrúsiť potom blok. Vyčistiť motor a poskladať. Opraviť aj hlavu valcov. nie len zrovnať. Ale nevieme nič, ako som písal, o koľko je prepadnutý blok_? prehrieval sa motor pred rozobratým_? koľko má najazdené? žere olej? vodu?

Nemyslím si že tu na slovensku to nikto nevie za normálny peniaz urobiť. A keď sa bude vláčiť auto do Čiech o čo to bude lacnejšie ? Neviem nie je to prešpekulované ?

U nás sa hovorí: Odkedy vymysleli peniaze netreba ďakovať. :D
hiero
Příspěvky: 11
Registrován: 1. 8. 2020, 5:58

3. 8. 2020, 12:49

oto ide.....rozoberat cely motor a dat na brusku nie som ochotny a odmenou som myslel normalne zaplatit.....motor zatial nema problem ale z dovodu navysovania vykonu chcem dat urobit kompletny repas hlavy a pritom ako to bude rozobrate majster by prisiel s tusirovacou doskou a skontroloval rovinnost bloku a popripade zaskrabal aby to bolo vsetko na 100 percent.....vsak to nasiel som dvoch ludi z ceska
jedna ponuka: rovnání bloku motoru stojí břibližně 1500-3000,- Kč zaleží na typu motoru a poškození a dopravu máme 1km/13,- Ķč. takze jedna cesta 276 km krat 13 kc a to krat dva krasnych 7176 korun :mrgreen:
druha Dobrý den. Díval jsem se na mapu a měl bych to k Vám zhruba 200km, tj. necelé 4hodiny cesty. Takže no problemo :-) Pokud bych měl nyní upřesnit kalkulaci ceny, byla by následující. Cena škrabání (srovnání bloku) 2000-3000Kč + cestovní náklady 3000Kč (času strávený na cestě, nafta, amortizace auta).
takze tak nooo preto som myslel ze najdem niekoho z okolia....ak nie tak oslovim niekoho od Vas z ceska....este otazocku na aku presnost zaskrabavate lebo pan z druhej ponuky mi uviedol 0.02 mm a ako som cital prispevky tak zaskrabavate na 5 tisicin......... :D
Uživatelský avatar
Charon
Sponzor fora
Příspěvky: 5184
Registrován: 27. 7. 2019, 4:31
Bydliště: Praha

3. 8. 2020, 12:55

Teda nejsem od aut, o svem vim kde se do nej leje nafta... Ale pokud delas upravy na motoru a nechces ho vyndavat, to nechavas klikovku a pouzdra puvodni? Jsou to povolanejsi nez ja, ale pripada mi to jako hazeni perel svinim, skrabat na tisiciny a pritom nerozebrat spodek...
Na hobíka to asi jde...
SM16A, FN20, 3E710B, CDC7-2, HO02, CO2laser, Fiber a tak
Odpovědět

Zpět na „Technologie a měření“