zaškrabávání teoreticky

Technologicke postupy a měřidla v dílně
Odpovědět
zverodoktor
Příspěvky: 2984
Registrován: 3. 6. 2007, 9:49
Bydliště: Bratislava

6. 1. 2022, 7:32

Skús miesto tej brzdovky benzín, alebo petrolej (benzín bol lepší). Mne to robilo keď som plochu čistil wd40 a pred odtlačkom som plochu nevytrel úplne dosucha servítkami. Stopy mastnoty ( a možno nejaké aditíva z WD) tomu evidentne vadili. A ako píše Josef, kamienkom pobehať po ploche a ešte raz otrieť.
Ak sa niečo môže pokaziť, tak sa to aj pokazí...
Uživatelský avatar
Mylan
Příspěvky: 460
Registrován: 7. 8. 2016, 3:04
Bydliště: SNV

6. 1. 2022, 9:23

Používam modrú olejovú v tube kúpenú v papiernictve. Celkom dobre popisuje.
SV18R,FA3AH,V23a,Plazma Berlan40,MIG ETP208,2H125,brúska z F1,Bomar160.120
Uživatelský avatar
Zdenek Valter
Příspěvky: 5196
Registrován: 9. 1. 2009, 5:16
Bydliště: Ústí n. L.

6. 1. 2022, 11:35

Josef píše: 5. 1. 2022, 10:26 ........Jo, ještě jsem si vzpomněl, po škrabání před opisem umýt, přečistit plochu i kamínkem a znovu umýt. Srazí se tím ostré vrcholky po škrabání.
Jaký kamínek používat?
Hobbík - obráběč i 3D tiskař začátečník - strojní park je konečně instalován
zexner
Příspěvky: 160
Registrován: 10. 9. 2018, 2:37
Bydliště: Hradec Králové

6. 1. 2022, 11:45

Zdenek Valter píše: 6. 1. 2022, 11:35
Josef píše: 5. 1. 2022, 10:26 ........Jo, ještě jsem si vzpomněl, po škrabání před opisem umýt, přečistit plochu i kamínkem a znovu umýt. Srazí se tím ostré vrcholky po škrabání.
Jaký kamínek používat?
Já mám tento: https://www.prodejbrusiva.cz/pilnik-cep ... 31-tyrolit
Rozpulil jsem ho na 2 kratší kousky který mezi sebou občas "orovnávám". Měl jsem jeden ještě o něco jemnější a akorát se hrozně rychle zanášel. Tenhle z odkazu mi dali ve firmě kde dělají generální opravy brusek a používají ho furt
Josef
Sponzor fora
Příspěvky: 5699
Registrován: 19. 11. 2006, 9:25
Bydliště: Valašsko

6. 1. 2022, 4:00

zexner píše: 6. 1. 2022, 11:45
Zdenek Valter píše: 6. 1. 2022, 11:35
Josef píše: 5. 1. 2022, 10:26 ........Jo, ještě jsem si vzpomněl, po škrabání před opisem umýt, přečistit plochu i kamínkem a znovu umýt. Srazí se tím ostré vrcholky po škrabání.
Jaký kamínek používat?
Já mám tento: https://www.prodejbrusiva.cz/pilnik-cep ... 31-tyrolit
Rozpulil jsem ho na 2 kratší kousky který mezi sebou občas "orovnávám". Měl jsem jeden ještě o něco jemnější a akorát se hrozně rychle zanášel. Tenhle z odkazu mi dali ve firmě kde dělají generální opravy brusek a používají ho furt
Ten z toho odkazu je vhodný jak zrnitostí, tak tvarem, protože se s ním dostaneš i do rohu v rybině. jen ti nesmí upadnout na zem (pokud nemáš na zemi peršany), protože se velmi rád množí. Má to jednu nevýhodu, potomci jsou vždy menší a menší. Pokud děláš rovné plochy, stačí jakýkoliv kámen zrnitosti 240 - 400. Čím jemnější, tím dříve se zanese. Dobré je ho mít v uzavíratelné vaničce s benzinem, aby byl namočený. Pak se tolik nezenáší. Oživit kameny je možné na ocelové desce (rovné), posypané křemičitým pískem, po které kamenem jezdíme různými směry. Pak vyfoukat vzduchem od prachu.
Libor9050
Příspěvky: 137
Registrován: 5. 12. 2018, 12:36

6. 1. 2022, 7:53

Já čistím jak jemnou tak hrubou stranu lihem a papírovou útěrkou a když se mi zdá že se papír už nešpiní tak poleju brousek lihem a vyfoukám vzduchem.
SU50,FA2V
zverodoktor
Příspěvky: 2984
Registrován: 3. 6. 2007, 9:49
Bydliště: Bratislava

6. 1. 2022, 8:27

Dávnejšie som dostal jemné rubínové kamienky, ktoré boli už dosť zanesené. Po noci v Mafrasole aby sa rozpustila mastnota, som ich dal na pol hodinu do HCl s peroxidom vodíka ako na leptanie plošákov. Všetko zanesenie sa rozpustilo. Potom už iba poriadne vyprať vo vode a nechať vyvetrať od zbytkov kyseliny.
Ak sa niečo môže pokaziť, tak sa to aj pokazí...
FrantaB
Příspěvky: 105
Registrován: 21. 12. 2018, 3:16
Bydliště: Praha

24. 1. 2022, 12:00

Dotaz na zkušené:

Se zaškrabáváním nejsem úplně prvnička, ale proti opravdu přesné desce škrabu prvně. Z toho co mám po ruce mi jako nejlíp fungující bohužel/naštěstí vyšel kus radeca 6x6, takže práce pomalá jaxviň a na propružení šábru, vykývnutí na konci tahu a podobně, co to dost urychluje a zčitelňuje, můžu úplně zapomenout.
Takže jsem se patlal jemnými delšími tahy ve třech směrech a každý z nich "po srsti/proti srsti" na střídačku. Přetahování kamínkem nebo jetým smirkem na staré johansonce jsem nepotřeboval.
A když jsem si říkal, že to bude skoro poslední opis na srovná odstínu vlastně 100% krytí, na skoro suché desce s dílem najednou nešlo hnout a dvanáctikilovou desku (OK, destičku) jsem prostě zvedal ze stolu. Pomohlo nahřátí dílu fénem, pak se ty potvory pustily :D
Tohle je samozřejmě blbě, takže jsem usoudil, že je nutno pořádně nazdobit, žádné ošmrdlání. Což kopytem, kterým štangle radeca je, zrovna moc nejde. Kontrolní opis (po vychladnutí, samozřejmě) mi poprvé ukázal plošky se světlým středem (ergo hrby jasviň), krytí barvou na té "suché" (a nyní ještě sušší) desce je někde kolem 20%, pocitově "na prsty" to prostě není hladké a já mám dojem, že jsem něco strašně podělal (dokonce dvakrát) a podstatná část večera byla akorát cvičení.

Jak se dělá zdobení na olej po funkčním zaškrabání? Dá se to nezkušenou rukou a tvrdým škrabákem, nebo se to rozumně nedá udělat bez pružného šábru a toho "dloubance" na konci tahu?
Pokud jo, tak jak?
FrantaB
Příspěvky: 105
Registrován: 21. 12. 2018, 3:16
Bydliště: Praha

25. 1. 2022, 11:59

Tak jsem aspoň přišel na to, kde byla chyba. S tím nepružným kopytem jsem měl moc velký úhel proti materiálu a prostě jsem si tam místo zdobení nadělal rigoly.
Poučka: bez pružícího šábru se jemná práce udělat nedá. Teda-ne časově efektivně, práce na dvě hodiny v klidu trvá asi tak pět-šest při urputné práci a dá se to strašně snadno znova zdrbat...

Fakt bych chtěl někdy vidět u práce někoho, kdo škrabat umí. Protože je v tom spousta věcí, které se na skle nedají neznalému ani naznačit, natož popsat nebo vysvětlit.
Odpovědět

Zpět na „Technologie a měření“