Johansonky - rez

Technologicke postupy a měřidla v dílně
JuanV
Příspěvky: 153
Registrován: 22. 2. 2011, 3:09
Bydliště: Praha

1. 1. 2015, 1:34

Koupil jsem starsi johansonky a na nekterych jsou videt stopy rzi, nastesti nejvice na plochach, kde to nevadi, ale obcas se vyskytne i rez na merenych plochach. Jak se ho bezpecne zbavit a osetrit ? Zatim jsem zkousel na ostatnich plochach prejizdet takovym tim rounem, nejjemnejsim co mam. Diky za rady.
Zkusim jeste poridit nejake fotky pro predstavu.
Fifík
Příspěvky: 692
Registrován: 4. 4. 2013, 9:28

1. 1. 2015, 3:01

Správně by takové měrky měly přijít vyhodit, což asi nechceš. Rozhodně bych se u těch lapovaných ploch snažil vyhnout mechanickému čištění a zkusil nějakou chemii a pak nechat zkalibrovat.
prochaska
Sponzor fora
Příspěvky: 8159
Registrován: 16. 7. 2006, 12:33
Bydliště: Praha Bohnice + Roudnice nad Labem
Kontaktovat uživatele:

1. 1. 2015, 4:26

Já mám takových sad johansonek několik, používám je jako přesné podložky :-) To je taky jediné co se s nimi dá dělat, jakmile měřicí plocha chytí rez (stačí nádech, když jen zašedne) tak z toho už nikdy johansonka nebude.
Aleš Procháska
JuanV
Příspěvky: 153
Registrován: 22. 2. 2011, 3:09
Bydliště: Praha

1. 1. 2015, 4:43

Aha, tak to asi budu pouzivat stejne :) nastesti to nemaj vsechny, takze treba kdyz to budu potrebovat, tak je poskladam z tech neposkozenych.
prochaska
Sponzor fora
Příspěvky: 8159
Registrován: 16. 7. 2006, 12:33
Bydliště: Praha Bohnice + Roudnice nad Labem
Kontaktovat uživatele:

1. 1. 2015, 5:34

Jj, tak to už s johansonkami chodí :-) V podstatě se dá říct, že když nedrží na sobě, tak už nejsou vhodné k přesnému měření.
Aleš Procháska
Uživatelský avatar
Hades
Příspěvky: 1206
Registrován: 11. 10. 2012, 10:59
Bydliště: Praha; Mimoň

2. 1. 2015, 4:09

JuanV píše:Koupil jsem starsi johansonky a na nekterych jsou videt stopy rzi, nastesti nejvice na plochach, kde to nevadi, ale obcas se vyskytne i rez na merenych plochach. Jak se ho bezpecne zbavit a osetrit ? Zatim jsem zkousel na ostatnich plochach prejizdet takovym tim rounem, nejjemnejsim co mam. Diky za rady.
Zkusim jeste poridit nejake fotky pro predstavu.
jak tu psali ostatní...
vyhodit, použít jako přesnou podložku, no a nebo znovu zkalibrovat... což bude za pěknej balík peněz a to se nevyplatí

moje rada:
vyber ty nejlepší Johansonky, zapal si kvalitní doutník a vychutnej si ho.
Popel z doutníku uchovej v čisté nádobě. Musí být dokonale šedý (tedy ten popel).
Pak si sežeň nějakou "ženskou" a "šlohni jí" silonky (přítomné dámy prominou...), pokud neseženeš ženskou, tak třeba tkaninu na laminování, 25-30g/m bude stačit.
Tím ten popel prosypeš, co zbyde, vyhodíš, nebo použiješ jinak.
A teď to důležité.... kousek zrcadlového skla...(u sklenářů seženeš odpad, třeba i za trochu peněz)

Další postup ti bude asi jasný, trochu popela a oleje (já používám silikonový olej do digi tiskáren).

No a lehce, krouživými pohyby měrné plochy dolapovat (doleštit...). Netač, jen lešti s minimálním přítlakem (chce to často měnit tu emulzi popel-olej).
Až bude plocha lesklá (neboj se toho, sice jde o abrazivní obrábění, ale ubíráš tak 0,00000000-nic), dokonale Johansonky umyj.
Já použil tech. benzín, osušil, hodil do petroleje, znovu otřel a zastříknul čistým silikonem (používá se v tiskárenství, sice nic levného, ale kvalita).

No a kdykoliv potřebuju Johansonku, vyndám, osuším v "panapr" (není potřeba, uchováváš-li v uzavřené krabičce, ale jistota je jistota...), poměříš, otřeš do "panapr", zastříkneš silikonem a uložíš.

p.s.
takhle doleštěné Johansonky jsem si nechal proměrit (neptej se, co to stálo), ale přesnost vyhovující do 0.005mm, což na našich mašinkách dostačuje
prochaska
Sponzor fora
Příspěvky: 8159
Registrován: 16. 7. 2006, 12:33
Bydliště: Praha Bohnice + Roudnice nad Labem
Kontaktovat uživatele:

2. 1. 2015, 4:41

Samozřejmě johansonky lze dokupovat i jednotlivě, od cca 300 do 2000 kč za kus podle přesnosti a materiálu, takže jestli máš zrezlé jen jednu nebo dvě, tak to lze spravit i takto.
Aleš Procháska
echt
Příspěvky: 751
Registrován: 21. 5. 2013, 8:58
Bydliště: vysočina

2. 1. 2015, 5:04

Hades píše: ... zastříkneš silikonem a uložíš.
zajímavé ... moje zkušennost je taková, že když chceš aby ti spolehlivě něco do roka a do dne zrezlo, tak silikon je dobrá volba - z toho důvodu ho už téměř na nic nepoužívám,

ale, jak se říká zkušennost je nepřenositelná :D , lepší je použít cokoliv s aktivními inhibitory proti korozi
JuanV
Příspěvky: 153
Registrován: 22. 2. 2011, 3:09
Bydliště: Praha

2. 1. 2015, 5:23

@Hades: Diky za postup, to bych mohl vyzkouset :) akorat musim sehnat nejakeho kuraka, ja nekourim. Nestacil by popel z cigaret, nebo jina nahrada ?
@echt: jak tedy konzervovat ?
Diky
prochaska
Sponzor fora
Příspěvky: 8159
Registrován: 16. 7. 2006, 12:33
Bydliště: Praha Bohnice + Roudnice nad Labem
Kontaktovat uživatele:

2. 1. 2015, 5:36

Já je máznu většinou "bílou vazelínou" v tubě z Hornbachu. Prý jsou na to nějaká speciální maziva, ale tohle zatím vždycky vyhovovalo.
Aleš Procháska
Uživatelský avatar
PAKO.ll
Příspěvky: 1448
Registrován: 10. 2. 2012, 3:24
Bydliště: ŠKVOREC
Kontaktovat uživatele:

2. 1. 2015, 5:46

já k tomu popelu používám vatu sice jsem to nikdy nepraktikoval na johansonky ,ale funguje to od zlata až po ocel.
https://www.facebook.com/pages/Volman-% ... =bookmarks" onclick="window.open(this.href);return false;
Volman MN80, Volman M6 ,Volman NOF a další litinové smetí...
sisi
Příspěvky: 346
Registrován: 11. 10. 2013, 7:49

2. 1. 2015, 7:14

JuanV píše:@Hades: Nestacil by popel z cigaret, nebo jina nahrada ?
@echt: jak tedy konzervovat ?
Diky
Popel z cigarety rozhodně neee!!! Obsahuje také popel z papíru a ten je bělený tedy obsahuje minerály a tím pádem je nevhodný (příliš brousí) a to v tomto případě jistě nepotřebuješ. Nevadí to při jiném leštění kdy nejde o takovou přesnost. Aby mě někdo nenapadal tak samozřejmě nevadí to při leštění šperků a pod. Proto v tomto případě jedině popel z čistého tabáku.
Krása pomíjí, blbost je věčná
Uživatelský avatar
Hades
Příspěvky: 1206
Registrován: 11. 10. 2012, 10:59
Bydliště: Praha; Mimoň

2. 1. 2015, 7:38

To: echt
bacha na to, to co koupíš běžně v "bausech" jako silikon je hodně velký svinstvo...
tohle co mám je čistý silikon do digitálních tiskáren


To: JuanV
tabák z cigaret rozhodně ne, už to tu někdo psal, je v tom i spálený papír...
použij WD-čko, bude stačit, hlavně držet mastný, před použitím otřít a osušit, po použití znovu otřít od pazourů a zase namazat
JuanV
Příspěvky: 153
Registrován: 22. 2. 2011, 3:09
Bydliště: Praha

2. 1. 2015, 8:56

Mozna se ptám blbe, ale když koupím doutník a zapalim ho, vyhori sám od sebe ?
Uživatelský avatar
Hades
Příspěvky: 1206
Registrován: 11. 10. 2012, 10:59
Bydliště: Praha; Mimoň

2. 1. 2015, 9:03

JuanV píše:Mozna se ptám blbe, ale když koupím doutník a zapalim ho, vyhori sám od sebe ?
občas budeš muset potáhnout, jinak ti zhasne :D
Odpovědět

Zpět na „Technologie a měření“