odliatky z Al (amatersky)

Technologicke postupy a měřidla v dílně
Odpovědět
Uživatelský avatar
pájač
Příspěvky: 1143
Registrován: 28. 1. 2008, 8:35
Bydliště: Levice

17. 7. 2009, 7:17

Aha , aj mne bolo čudné , prečo tam uniká nejaký plyn . :( Ale použiť tie soli počas tavby na prečistenie taveniny by asi šlo . :?
Nemáš CNC - nič neznamenáš.
30.01.10 pokusne spustené CNC. Neviem, ako som mohol doteraz bez neho žiť. ><((((º>
http://www.fishpol.sk
QNX
Příspěvky: 3701
Registrován: 20. 12. 2006, 9:59
Kontaktovat uživatele:

19. 7. 2009, 10:54

trochu jsem pokročil, ale zatím to není žádná sláva. Začal jsem dělat pokusy s vodním sklem a pískem. Chová se to docela zajímavě. Na 1kg písku používám cca 70g vodního skla. Vznikne z toho .... něco jako písek na bábovičky :-) Napěchuju to na model, bábovičku vyklopím a strčím do velkého pytle, který napustím CO2. V atmosféře CO2 to během několika minut vytvrdne. Pak to strčím do pece vyhřáté na 200°C aby utekla všechna voda. Dnes jsem do takto udělané formy odléval měď , ale ještě na tom budu muset zapracovat. Zatím dělám z odpadu cihličky, které budu používat při dalších tavbách.
http://www.sobestacnost.cz/modules.php? ... s&album=20
Na fotkách je také moje nová pícka vytápěná dřevěným uhlím. Hliník, bronz, mosaz, měď ..... zvládá bez problémů. Jenom lituju, že jsem ji udělal moc malou (na kelímek č. 4) Chudák malá asi půjde z domu a budu stavět větší:-) (na kelímek č. 10 ?)
Uživatelský avatar
tumlik
Sponzor fora
Příspěvky: 3579
Registrován: 19. 12. 2007, 8:20
Bydliště: já su z Moravskej :-)
Kontaktovat uživatele:

20. 7. 2009, 3:26

náhodou to vypadá bezvadně :wink: ,chci se pustit do něčeho podobného,aspoň vím kde se budu informovat jen jsem tápal kde sehnat ty tyglíky na lití a narazil jsem na tuto firmu http://www.mkz.cz/cz/pages/produkty/slE ... litiny.php
mají tam i formovací směsi,slévárenské písky a podobný věci k lití
zkoušel jsi jen to uhlí nebo i koks?
jinak držím palce 8)
QNX
Příspěvky: 3701
Registrován: 20. 12. 2006, 9:59
Kontaktovat uživatele:

20. 7. 2009, 7:52

tumlik: MKZ rozhodně doporučuju. Kelímky jsem nakoupil tam a cena je velice přijatelná. Ještě tam poptám nějakou izolační žáruvzdornou hmotu. Moje vyzdívka z perlitu a cementu je po dvou tavbách mědi v háji. V některých místech jsem ji roztavil, jinde dost popraskala. Při druhé tavbě jsem dosáhnul teplotu určitě přes 1200°C a to už bylo na perlit trochu moc (ale na odlévání mědi tak akorát) tak budu hledat nějakou izolační hmotu na 1400-1600°C. Možná bych vyzkoušel nějakou dusací hmotu pro kuplovny. V kupolové peci jsou podobné podmínky a stejně bych si jednou rád postavil malou kupolovou pec, odlévat doma litinu, to by byl další level :-)

Zatím jsem zkoušel jenom dřevěné uhlí. Koks bude samozřejmě fungovat také, ale dřevěné uhlí si pálím sám, tak ho můžu rovnou použít na tavbu.

Forrmovací směsi z MKZ ... to co jsem tam našel je dost hrubé, asi to bude na velké odlitky. Já jsem používal písek 0,3 - 0,8 mm a to je moc porezní, dělá to neplechu. Ještě mám písek 0,1-0,5 tak to otestuju, snad to bude lepší.
QNX
Příspěvky: 3701
Registrován: 20. 12. 2006, 9:59
Kontaktovat uživatele:

27. 7. 2009, 10:36

Tak si začínám hrát s vlastní "slévárenskou chemií" Na prvních fotkách je lom výsledné odlitku Al70Cu30. Na těch spojených fotkách je pokus o vyhnání rozpuštěného vodíku z taveniny Al70Cu30. Je to efektní a docela to funguje, ale ještě bych to potřeboval doladit.
Přílohy
Lom z místa kde tavenina tuhla hodně pomalu. Zvětšení je stejné a ta velká hrouda je krystal o velikosti cca 0,3 mm
Lom z místa kde tavenina tuhla hodně pomalu. Zvětšení je stejné a ta velká hrouda je krystal o velikosti cca 0,3 mm
Lom z místa kde tavenina vytuhla rychle. Struktura je velice jemná.
Lom z místa kde tavenina vytuhla rychle. Struktura je velice jemná.
Vyhánění vodíku :-)
Vyhánění vodíku :-)
Uživatelský avatar
pájač
Příspěvky: 1143
Registrován: 28. 1. 2008, 8:35
Bydliště: Levice

27. 7. 2009, 10:45

A čím si ten vodík vyháňal ? :?
Nemáš CNC - nič neznamenáš.
30.01.10 pokusne spustené CNC. Neviem, ako som mohol doteraz bez neho žiť. ><((((º>
http://www.fishpol.sk
QNX
Příspěvky: 3701
Registrován: 20. 12. 2006, 9:59
Kontaktovat uživatele:

27. 7. 2009, 10:53

Jejda, to jsem nenapsal :roll: Použil jsem NaN03 zabalený v alobalu na konci nerezového drátu. Tak jsem ho dostal ke dnu kelímku. Pozor, je to dost živá reakce. Ještě udělám pár pokusů a pak o tom něco napíšu na svoje stránky. V odlitku jsem nenašel ani jednu bublinu, tak to asi funguje.
Uživatelský avatar
pájač
Příspěvky: 1143
Registrován: 28. 1. 2008, 8:35
Bydliště: Levice

27. 7. 2009, 11:05

Takže dusičnan sodný NaNO3 , v malom množstve k vyskúšaniu je kde kúpiteľný ? V potravinách ? Ja chcem ešte vyskúšať sodu bicarbonu NaHCO3.
Nemáš CNC - nič neznamenáš.
30.01.10 pokusne spustené CNC. Neviem, ako som mohol doteraz bez neho žiť. ><((((º>
http://www.fishpol.sk
QNX
Příspěvky: 3701
Registrován: 20. 12. 2006, 9:59
Kontaktovat uživatele:

27. 7. 2009, 11:45

pájač: dusičnan sodný asi neseženeš, ale neměl by být problém sehnat dusičnan draselný (lepší drogerie). Ten by měl fungovat také. Když to budeš zkoušet, tak ho tam dej hoooodně málo ! Já použil na plný kelímek č.4 hrudku velkou asi 0,5 cm.
S tím hydrogenuhličitanem sodným se mi to moc nezdá, ale vyzkoušet to můžeš. Pak napiš jak to dopadlo. Nemá to být uhličitan sodný? Já dnes zkoušel uhličitan draselný a ten mi nefungoval.
Uživatelský avatar
pájač
Příspěvky: 1143
Registrován: 28. 1. 2008, 8:35
Bydliště: Levice

28. 7. 2009, 4:24

Dusičnan sodný zadovážený :D , v sobotu ak bude čas vyskúšam . 8)
Nemáš CNC - nič neznamenáš.
30.01.10 pokusne spustené CNC. Neviem, ako som mohol doteraz bez neho žiť. ><((((º>
http://www.fishpol.sk
Uživatelský avatar
bobik
Příspěvky: 4564
Registrován: 11. 12. 2007, 7:48
Bydliště: Okres Klatovy

28. 7. 2009, 7:45

Jste dost opatrný? Máte při těchto pokusech pořádnej štít? Já jako kluk doloval z baterek olovo, to jsem vytavoval a odlejval do ingotů. Pak mě napadlo, ža by to tuhlo rychleji, když to vyleju na mokrej beton. Nekecám, jak jsem to vylil na ten mokrej beton, udělala se z taveniny krásně stříbrná bublina o průměru 10cm, která explodovala mě do ksichtu. Rána jak z děla. Já si strhával olovo i skůží akorát 2cm pod okem. A cákance olova jsem objevil i 3m vysoko na baráku. Nikdo mi nechce věřit, že jsem byl schopen vidět jak se vytvořila a explodovala ta bublina. Děj v řádech milisekund. Takže opatrně. Hlavně na oči.
QNX
Příspěvky: 3701
Registrován: 20. 12. 2006, 9:59
Kontaktovat uživatele:

28. 7. 2009, 8:17

Jo, voda a roztavenej kov, to není dobrá kombinace. Tavení kovů určitě není úplně bez nebezpečí. Já používám koženou zástěru, kožené návleky přes boty, na hlavu samostmívací svářečskou kuklu (ale hodlám pořídit slévačskou, jenom je dost drahá) a kožené rukavice. Strkat dusičnan do roztaveného kovu je určitě adrenalinovej sport, musím to nějak vylepšit, takhle je reakce moc prudká. Zatím odlévám maximálně 4kg mědi, ale mám grafitovej kelímem na 80kg ........ a to už budu mít prdel staženou dost :D Cílem je odlití cca 60kg zvonu, tak se postupně učím :D
Uživatelský avatar
pájač
Příspěvky: 1143
Registrován: 28. 1. 2008, 8:35
Bydliště: Levice

29. 7. 2009, 6:02

Ja som dosiaľ tavil len dural , nepoužíval som k tomu žiadne ochranné pomôcky , kelímok mám len na 1,5 litra . Dosiaľ nebol žiadny problém , ale som nepoužíval dusičnany . Teraz , keď začnem s nimi robiť , budem musieť niečo vymyslieť na zvýšenie bezpečnosti . :?
Nemáš CNC - nič neznamenáš.
30.01.10 pokusne spustené CNC. Neviem, ako som mohol doteraz bez neho žiť. ><((((º>
http://www.fishpol.sk
QNX
Příspěvky: 3701
Registrován: 20. 12. 2006, 9:59
Kontaktovat uživatele:

29. 7. 2009, 6:07

pájač: do toho dusičnanu jdi jedině v případě, že chceš experimentovat. Jinak raděj počkej až to odladím, je to asi opravdu trochu nebezpečná akce. Já ho snad přesvědčím k nějaký mírnější reakci, nebo najdu jinou metodu. Dneska jsem dělal model na 6 druhů ozdobných podložek pod šrouby ve tvaru kytiček :D tak to budu brzo odlévat .... tak zase něco vyzkouším a dám vědět.
prichy
Příspěvky: 767
Registrován: 29. 7. 2006, 11:05
Bydliště: Sokolov

29. 7. 2009, 10:14

zajmave vlakno, doufam, ze uvidime nejake vyrobky....fandim vam chlapi
Prichy
Odpovědět

Zpět na „Technologie a měření“