Lakování strojů

Technologicke postupy a měřidla v dílně
unclebaker
Příspěvky: 339
Registrován: 1. 3. 2010, 3:26

12. 6. 2016, 11:08

Mám tu dotaz na nějakého lakýrníka, který se zde jistě najde. Jakým způsobem docílit tohoto povrchu ? http://s327.photobucket.com/user/deckel ... 9.jpg.html" onclick="window.open(this.href);return false; Co jsem se o tom bavil s prodejcem barev, údajně to není v barvě, ale v technologii stříkání, údajně se barva musí nanášet stříkací pistolí s tlakovou nádobou, ale blíže se mi k tomu již nevyjádřil. Myslím, že toto nezajímá pouze mě, jelikož zřejmě nejsem jediný komu se hladký povrch laku na strojích nelíbí....
Uživatelský avatar
bobik
Příspěvky: 4564
Registrován: 11. 12. 2007, 7:48
Bydliště: Okres Klatovy

12. 6. 2016, 11:29

Ale z hladkýho povrchu se lépe stírá špína.
Uživatelský avatar
petrgr
Příspěvky: 152
Registrován: 12. 2. 2011, 9:26

12. 6. 2016, 11:34

Na strukturu je to tepaný email. Dá se to také napodobit stříknutím normální vrstvy a pak vyšším tlakem, hustou barvou vytvořit prskaný povrch.

http://www.nejlevnejsi-barvy-laky.cz/vr ... IdCat%5D=0" onclick="window.open(this.href);return false;
Uživatelský avatar
Kratus
Příspěvky: 511
Registrován: 1. 5. 2015, 2:36
Bydliště: Příbram

12. 6. 2016, 11:41

Používají na to tlakové zásobníky kvůli hustotě barvy. Takovouhle krupici ti udělá málo naředěná barva.
1. vrstvu dej jako základ běžně nařeďenou.
2. dej hustou barvu, sniž tlak a pokud máš, tak větší trysku. Musíš si pohrát s tlakem a přívodem barvy, aby ti pistole začala prskat
3 přes tu nanesenou krupici dej ještě jednu vrstvu, aby se ti ty kapičky časem a otěrem neloupaly.
Uživatelský avatar
packa
Příspěvky: 6944
Registrován: 7. 2. 2007, 6:42
Bydliště: Královehradecký kraj

12. 6. 2016, 11:42

kladivák ti tak hrubou strukturu neudělá - dělá spíš taková oka . ale můžeš použíttak zvaný krabláč dělaj ho i ve spreji : http://naauta.cz/motip-prelakovatelny-o ... se-1000-ml" onclick="window.open(this.href);return false;

http://www.4cr-eshop.cz/products/a4cr74 ... eji-400ml/" onclick="window.open(this.href);return false;
Uživatelský avatar
elbarto
Příspěvky: 4887
Registrován: 22. 5. 2014, 10:27
Bydliště: Prague

12. 6. 2016, 11:54

Tohle je velka parada !! Nekteri soudruzi to srovnavaji s kladivkovym lakem ci lakem na podbehy se kterym to ma spolecne mozna klicove slovo "barva" :-) Nemuze byt zaklad canuty pres nejakou sablonu ?
unclebaker
Příspěvky: 339
Registrován: 1. 3. 2010, 3:26

12. 6. 2016, 11:58

Kratus píše:Používají na to tlakové zásobníky kvůli hustotě barvy. Takovouhle krupici ti udělá málo naředěná barva.
1. vrstvu dej jako základ běžně nařeďenou.
2. dej hustou barvu, sniž tlak a pokud máš, tak větší trysku. Musíš si pohrát s tlakem a přívodem barvy, aby ti pistole začala prskat
3 přes tu nanesenou krupici dej ještě jednu vrstvu, aby se ti ty kapičky časem a otěrem neloupaly.
Staci mi tedy si pořídit pistoli s tlakovym zasobnikem a zkouset. Takze je to doma realne. Chci strikat polyuretanovou barvu, tenhle email tepany, nebo kladivkovy se na stroj nehodi 8)
Uživatelský avatar
Kratus
Příspěvky: 511
Registrován: 1. 5. 2015, 2:36
Bydliště: Příbram

12. 6. 2016, 12:15

unclebaker píše:
Kratus píše:Používají na to tlakové zásobníky kvůli hustotě barvy. Takovouhle krupici ti udělá málo naředěná barva.
1. vrstvu dej jako základ běžně nařeďenou.
2. dej hustou barvu, sniž tlak a pokud máš, tak větší trysku. Musíš si pohrát s tlakem a přívodem barvy, aby ti pistole začala prskat
3 přes tu nanesenou krupici dej ještě jednu vrstvu, aby se ti ty kapičky časem a otěrem neloupaly.
Staci mi tedy si pořídit pistoli s tlakovym zasobnikem a zkouset. Takze je to doma realne. Chci strikat polyuretanovou barvu, tenhle email tepany, nebo kladivkovy se na stroj nehodi 8)
Stačí ti normální pistole s hustou barvou. Pak pusť pistoli a toč s regulátorem tlaku dokuď to nezačne prskat.
Uživatelský avatar
robokop
Site Admin
Příspěvky: 22390
Registrován: 10. 7. 2006, 12:12
Bydliště: Praha
Kontaktovat uživatele:

12. 6. 2016, 1:37

jestli to co je na te fotce neni jen hola litina s velmi tenkou vrstvou barvy
Vsechna prava na chyby vyhrazena (E)
soustružník
Příspěvky: 790
Registrován: 25. 10. 2009, 2:47

12. 6. 2016, 1:45

robokop píše:jestli to co je na te fotce neni jen hola litina s velmi tenkou vrstvou barvy
Je, viz drobné chyby odlitku u pravé hrany.
unclebaker
Příspěvky: 339
Registrován: 1. 3. 2010, 3:26

12. 6. 2016, 2:17

soustružník píše:
robokop píše:jestli to co je na te fotce neni jen hola litina s velmi tenkou vrstvou barvy
Je, viz drobné chyby odlitku u pravé hrany.
Myslim, ze odlitkem to neni...mam stejny povrch na plechovem rozvadeci ( struktura stejna, jen vyraznejsi...)
Uživatelský avatar
robokop
Site Admin
Příspěvky: 22390
Registrován: 10. 7. 2006, 12:12
Bydliště: Praha
Kontaktovat uživatele:

12. 6. 2016, 4:37

jj kolem ciselniku to vypada ze to je hladke - obrabene tj. v pripade teto konkretni fotky to fakt asi nebude barvou
Vsechna prava na chyby vyhrazena (E)
r4cv
Příspěvky: 2692
Registrován: 8. 12. 2009, 8:32
Bydliště: Topoľčany

12. 6. 2016, 7:30

Jemne hrbatý povrch robím obyčajnou kovofiniškou.
Farba PUR 2-zložková, hustejšia. tryska 1,8 (štandard) a tlak cca 1,5-2bar. Dávku treba dať dosť veľkú.
Pištol je s obyčajnou hornou nádobkou.
david.1
Příspěvky: 1187
Registrován: 30. 5. 2010, 11:09
Bydliště: doma

13. 6. 2016, 6:09

unclebaker píše:Mám tu dotaz na nějakého lakýrníka, který se zde jistě najde. Jakým způsobem docílit tohoto povrchu ? http://s327.photobucket.com/user/deckel ... 9.jpg.html" onclick="window.open(this.href);return false; Co jsem se o tom bavil s prodejcem barev, údajně to není v barvě, ale v technologii stříkání, údajně se barva musí nanášet stříkací pistolí s tlakovou nádobou, ale blíže se mi k tomu již nevyjádřil. Myslím, že toto nezajímá pouze mě, jelikož zřejmě nejsem jediný komu se hladký povrch laku na strojích nelíbí....
Když tady čtu ty kraviny s deseti vrstvami barev nebo tlakovými zásobníky,tak protože mám dneska dobrou náladu vám praozradím,jak to dělali lakýrníci tady u nás v Kovosvitu.Je to docela jednoduchý( polyuretan Barvy-laky): Namíchali odstín a množství barvy,které potřebovali+ natužili.Odlili z toho množství třetinu a dali stranou.Tím zbytkem nastříkali celou mašinu,maximálně dvěma vrstvami ,podle toho,jak byla velká a jak barva kryla- do leskla a najednou.Nechali přischnout-to je podle teploty okolí 1-6 hodin. Pak vzali tu odlitou třetinu (možná i míň) a mašinu s ní rychle přestříkli,asi i při stejně seřízené pistoli.Vtip je v tom,že barva na stroji není ještě úplně suchá,ta odlitá začíná vytvrzovat,takže zhoustla-a výsledek je jako na obrázku-barvy se spojily a vytvořilo to ten zaprskaný efekt.Není to bzhledné,hezčí je to do leskla a špatně se to čistí,ale dělalo se to rychleji,protože se pod to nemusí tolik kytovat-ta barva toho dost schová. Proto se to taky používá v generálkách.Pistole normální Kovofiniš,tryska 1,8 nebo větší-podle toho co měli.
SO 545
Příspěvky: 729
Registrován: 6. 1. 2013, 6:30

13. 6. 2016, 8:20

Podla mna holy odliatok vo farbe.
Tenka vrstva. Ako pisal niekto nadomnou , struktura nieje jednotna , ide rozoznat nejednostnost povrchu po odlievani.

Lakujem uz 20rokov. 95% auta. Nieje problem namiesat leskle , polomat , mat aj strukturovane farby ktore vedia vytvorit drsnejsi povrch.
V kazdej predajni kde miesaju kvalitne autolaky maju vzorkovniky kde sa da dohladat a potom namiesat co si len zmyslite.
Odpovědět

Zpět na „Technologie a měření“