navrh hirthova ozubeni

Technologicke postupy a měřidla v dílně
Odpovědět
Uživatelský avatar
robokop
Site Admin
Příspěvky: 22385
Registrován: 10. 7. 2006, 12:12
Bydliště: Praha
Kontaktovat uživatele:

8. 12. 2016, 5:10

V brzku zkusime spachat do zeleza
Vsechna prava na chyby vyhrazena (E)
chb
Příspěvky: 3802
Registrován: 12. 3. 2013, 7:24
Bydliště: Havl. Brod

8. 12. 2016, 5:26

Thomeeque píše:Můžeš mi chvilku dělat betatestera: http://thmq.mysteria.cz/hirth/" onclick="window.open(this.href);return false; :)
pěkné, ještě bych doplnil vstup pro vnější průměr a dle toho spočítal výšku zubu. :-)
Víťa - BF20 - upraveno na CNC + Mach3 + SS, soustruh CJM250, MK3 Průša, ostřička nástrojů
RaS
Příspěvky: 8589
Registrován: 26. 3. 2009, 9:12
Bydliště: Úvaly

8. 12. 2016, 5:35

Thomeeque píše:
RaS píše:
Thomeeque píše:Můžeš mi chvilku dělat betatestera: http://thmq.mysteria.cz/hirth/" onclick="window.open(this.href);return false; :)
já jsem ti to testnul a 9té místo ti to ořezává :D
Ale pokud bys o něj moc stál, dá se vybrat (je jich tam schovanejch hafo, viz CTRL+A s kurzorem na výsledku, nechci deprimovat fmodela ;))
robokop píše:pekne
Dík, teď ještě jestli to počítá správně :)

T.
15 nešlo by pro fmodela udělat alespoň 21?
věčný rýpal,který musí mít poslední slovo, odpůrce low-cost zařízení končících v naprosté většině případů v hromadě šrotu
uživatelé hýbátek, kteří mají z mých příspěvků celoživotní trauma nechť si mé příspěvky VYPNOU
Uživatelský avatar
robokop
Site Admin
Příspěvky: 22385
Registrován: 10. 7. 2006, 12:12
Bydliště: Praha
Kontaktovat uživatele:

8. 12. 2016, 5:37

ted jsem koukal na ty maluvky
presne takhle jsem si namyslel ten postup ale ty vzorecky uz neumim upravit tak aby se to pokratilo
uz jsem to nejak pozapomel :(
chb píše:pěkné, ještě bych doplnil vstup pro vnější průměr a dle toho spočítal výšku zubu. :-)
btw kdys thomeeque vyhecujem mozna by udelal i vystup prez openscad a hned by to vyrenderovalo i obrazek a dali by se stahnout modely
Vsechna prava na chyby vyhrazena (E)
Uživatelský avatar
Thomeeque
Příspěvky: 8912
Registrován: 30. 1. 2012, 10:20
Bydliště: Mimo ČR

8. 12. 2016, 5:41

chb píše:
Thomeeque píše:Můžeš mi chvilku dělat betatestera: http://thmq.mysteria.cz/hirth/" onclick="window.open(this.href);return false; :)
pěkné, ještě bych doplnil vstup pro vnější průměr a dle toho spočítal výšku zubu. :-)
Hmm, dobrý nápad, dík! Profil zubu je nějak standardizovaný?
mimooborová naplavenina • kolowratský zázrak™ • NPS • GCU • HirthCalc • ncDP.ino
Uživatelský avatar
robokop
Site Admin
Příspěvky: 22385
Registrován: 10. 7. 2006, 12:12
Bydliště: Praha
Kontaktovat uživatele:

8. 12. 2016, 5:43

ani ne
ale 60 stupnu povazuju za snadno dostupny nastroj
Obrázek

jinak by se dalo pocitat s 45,60 mozna i 90 stupni

https://www.i-frezy.cz/i-frezy/eshop/11 ... boustranne" onclick="window.open(this.href);return false;
Vsechna prava na chyby vyhrazena (E)
Uživatelský avatar
Thomeeque
Příspěvky: 8912
Registrován: 30. 1. 2012, 10:20
Bydliště: Mimo ČR

8. 12. 2016, 6:13

RaS píše:15 nešlo by pro fmodela udělat alespoň 21?
Aha, tak to je slabota, uznávám, to první hausnumero bylo ještě z Windowsí kalkulačky :)
robokop píše:
chb píše:pěkné, ještě bych doplnil vstup pro vnější průměr a dle toho spočítal výšku zubu. :-)
btw kdys thomeeque vyhecujem mozna by udelal i vystup prez openscad a hned by to vyrenderovalo i obrazek a dali by se stahnout modely
Tak to bude asi trochu na dýl :)
robokop píše:ani ne
ale 60 stupnu povazuju za snadno dostupny nastroj
jinak by se dalo pocitat s 45,60 mozna i 90 stupni
Myslel jsem spíš, jestli je definované "otupení" vrcholů oproti čistému trojúhelníku (alá H/8 u metrického závitu atp.)

To bych příp, potřeboval i pro ten SCAD.

T.
mimooborová naplavenina • kolowratský zázrak™ • NPS • GCU • HirthCalc • ncDP.ino
Uživatelský avatar
robokop
Site Admin
Příspěvky: 22385
Registrován: 10. 7. 2006, 12:12
Bydliště: Praha
Kontaktovat uživatele:

8. 12. 2016, 6:23

Definovane asi ne ale z fukcnich duvodu bych to pak pretocil na soustruhu aby to sedelo po bokach
Vsechna prava na chyby vyhrazena (E)
Monteg
Příspěvky: 1481
Registrován: 30. 10. 2006, 5:37
Bydliště: LOUNY

8. 12. 2016, 7:27

Moc nerozumím tomu počtu zubů? Tolik poloh snad nepotřebuješ a ten úhel je moc veliký bude ti vycházet velký osový tlak pro udržení zamčené pozice
Uživatelský avatar
robokop
Site Admin
Příspěvky: 22385
Registrován: 10. 7. 2006, 12:12
Bydliště: Praha
Kontaktovat uživatele:

8. 12. 2016, 7:32

ten uhel je patrne dobra poznamka, jeste to zvazim
jde o vercajk

pocet zubu je danej tim ze se to lip modelovalo pro tenhle priklad
samozrejme by to mohlo mit tech 8 pozadovanych poloh a zuby by mohli byt trapezoveho tvaru
to je az druhej level
Vsechna prava na chyby vyhrazena (E)
Monteg
Příspěvky: 1481
Registrován: 30. 10. 2006, 5:37
Bydliště: LOUNY

8. 12. 2016, 8:47

Myslím že na 45tku také najdeš nástroje :D
Uživatelský avatar
Thomeeque
Příspěvky: 8912
Registrován: 30. 1. 2012, 10:20
Bydliště: Mimo ČR

8. 12. 2016, 9:06

robokop píše:vypada to vyborne
jeste jednou diky
Otázka je, jestli jsem (jsme) správně pochopil(i), co je to ten úhel zubu :) Můj úhel zubu je to, co člověk vidí, když na výsledek kouká kolmo z boku. Pokud se tím myslí úhel nástroje a nástroj jde do obrobku pod úhlem, což bude třeba případ té kotoučové frézy, je to potřeba počítat ještě jinak.
mimooborová naplavenina • kolowratský zázrak™ • NPS • GCU • HirthCalc • ncDP.ino
doncarlos
Příspěvky: 760
Registrován: 9. 1. 2008, 9:49

8. 12. 2016, 10:57

Otázka je, jestli jsem (jsme) správně pochopil(i), co je to ten úhel zubu :) Můj úhel zubu je to, co člověk vidí, když na výsledek kouká kolmo z boku. Pokud se tím myslí úhel nástroje a nástroj jde do obrobku pod úhlem, což bude třeba případ té kotoučové frézy, je to potřeba počítat ještě jinak.
Kde je ten úhel, to už se tu kdysi diskutovalo, na tom mým screenu jsou obě varianty. Vlevo button Hirth-original - tak nám to kdysi zadal zákazník - a vpravo button Hirth-můj a z něj je hodnota, kterou jsem dodal Robocopovi. Pro Hirth-original je zadaný úhel v řezu rovnoběžném s osou - třeba 60st - a nástroj pak pochopitelně nemá úhel 60st.
Vpravo pak je moje modifikace - zadaný úhel je v řezu daném normálovou rovinou hřbetu (nebo žlábku) a pak nástroj má stejný úhel jako je zadání.
Jinak bych byl skeptický k výrobě kotoučovkou 60st, těžko se dostatečně přesně nastaví pozice hrany, lepší je dělat jenom čelem - podbroušenou frézou -
pochopitelně na 5ti-os NC. Velmi zajímavá je varianta 90st, kdy se dá dělat přímo čelem rohové frézy - vyzkoušeno. Taky by to mělo být třeba trochu našlechtěný,
a pak to HSS kotoučovkou těžko doděláš načisto.
Jinak Thomeeque tu navrhuje poněkud jiný úhel - nemohu to teď znova ověřit - ale snadno to zkontroluješ, když si dáš řez normálou žlábku a změříš jaký vyšel úhel.
Uživatelský avatar
Thomeeque
Příspěvky: 8912
Registrován: 30. 1. 2012, 10:20
Bydliště: Mimo ČR

8. 12. 2016, 11:49

doncarlos píše:Pro Hirth-original je zadaný úhel v řezu rovnoběžném s osou - třeba 60st - a nástroj pak pochopitelně nemá úhel 60st.
Pokud by se to dělalo normálně kolmo z vrchu na tříosce zub po zubu stopkovou V-frézou, myslim, že by úhel nástroje tomuto úhlu odpovídal (resp. tomu úhlu, se kterým počítám já).
mimooborová naplavenina • kolowratský zázrak™ • NPS • GCU • HirthCalc • ncDP.ino
doncarlos
Příspěvky: 760
Registrován: 9. 1. 2008, 9:49

9. 12. 2016, 5:15

Re: Thomeeque
Tak už jsem v práci a pouštím soft, takže v řezu paralelně s osou jsou hodnoty 3.245280123 a nástroj 60.079668907st,
pro řez v normále hřbetu(nebo žlábku) pak 3.250498412 a nástroj 60st, vidíš, že tvoje hodnota neodpovídá ani jednomu
způsobu
Odpovědět

Zpět na „Technologie a měření“