obrobitelnost hliníkové slitiny 6082 T6

Technologicke postupy a měřidla v dílně
Odpovědět
doncarlos
Příspěvky: 760
Registrován: 9. 1. 2008, 9:49

15. 5. 2017, 5:15

Zdravím, mám v práci dělat nějaké součásti z hliníku 6082-T6 tyčovina, má někdo praktické zkušenosti s obráběním ?
Bude to práce pro malé frézy do 4mm.
Uživatelský avatar
Pipik
Příspěvky: 850
Registrován: 9. 11. 2016, 3:32
Bydliště: České Budějovice

26. 6. 2017, 10:26

cituju ze stránek http://www.kovo-spacil.cz/alloys/cz.htm" onclick="window.open(this.href);return false;

Soustružení této slitiny je dosti obtížné, především proto, že vzniká dlouhá, prakticky nekonečná špona, která se vůbec neláme, motá se na nůž, na obrobek, na upínací šrouby nožového držáku, na čelisti univerzálky, na stopku vřetene, zkrátka všude. Největší problém je, že špona častokrát poškrábe již nahotovo osoustružený povrch, v extrémním případě může i pohnout nožem v držáku, takže se ztratí přesná míra. Proto je třeba stroj často zastavovat a šponu odstraňovat, a zásada je nejprve celý obrobek vyhrubovat a pak teprve celý osoustružit nahotovo. To velmi komplikuje především sériovou výrobu na konvenčních strojích.

Frézování
Zatímco soustružení 6060ky je docela očistec, frézování je o dost příjemnější. Avšak na některá úskalí je třeba si dát pozor. Především je tento materiál náchylný na zalepení nástroje třískami, toto riziko samozřejmě stoupá s šířkou a hloubkou záběru a s rychlostí posuvu. Pomůže jednoznačně mazání - ve většině případů stačí občas kápnout do řezu trochu oleje, u větších úběrů je třeba kontinuální proud emulze. Bez mazání také nelze očekávat perfektní povrch hned při hrubování. Pro dosažení kvalitního povrchu je nutné frézovat poslední desetinu až dvě na druhý průchod. Pozor je třeba dávat při frézování dílů, kde vznikají různé tenké stěny atd. - materiál je velmi měkký a v těchto místech může docházet k deformacím, obzvláště když nemáme zcela ostrý nástroj. Největším neduhem této slitiny je však čelní zavrtávání nástroje, které je bez mazání a pořádně tuhého stroje téměř nemožné. Proto se vyplatí materiál předvrtat do příslušné hloubky vrtákem, a tím se problematickému zavrtávání frézy vyhnout.

Vrtání
Vrtání této slitiny není příliš příjemná práce. Podobně jako při soustružení vznikají dlouhé špony, které se téměř nelámou, a vytrvale škodí kde mohou. Motají se na vrták, lezou mezi čelisti vrtacího sklíčidla, a za určitých řezných podmínek mohou i kruhově poškrábat povrch vrtané plochy. Větší díry je dobré předvrtat, protože materiál silně zalepuje špičku obzvláště větších vrtáků. Nicméně při dodržení osvědčeného postupu vrtání lze docílit poměrně kvalitní díry jak z hlediska přesnosti průměru, tak co se týká kvality vnitřního povrchu.

6082 - AlMgSi1 (AlSiMgMn)

Tato slitina je velmi podobná slitině 6060, ale díky podstatně vyššímu podílu křemíku má vyšší pevnost, tvrdost, a lepší obrobitelnost. Nicméně všechna úskalí materiálu 6060 platí i zde, pouze s vrtáním je to o hodně lepší. Technologické vlastnosti jsou téměř stejné jako u 6060. Slitina 6082 je dobrý univerzální materiál, který sice není v žádné vlastnosti vynikající, ale také nikde zcela nepropadá. Bohužel nabídka polotovarů v této slitině je poměrně malá.

Moje zkušenost - emulze, emulze, emulze. Lepí se to jak sviň. Dodržet správný úběr na zub (cca 0,02-0,03) a hlídat.
Ten blbec, kterej to vyrobil, pač mu zapoměli říct že to nejde vyrobit :wink:
doncarlos
Příspěvky: 760
Registrován: 9. 1. 2008, 9:49

26. 6. 2017, 11:38

Tak díky, bude to průser, ještě navíc nemá mašina potřebné otáčky, takže frézy o průměrech 1-2 mm pojedou
na 8000 otáček, to je tak řezná rychlost 25m, marně jsem přemlouval šéfa, aby to nebral, všechno marno,
nějak se to prý udělá.
chb
Příspěvky: 3787
Registrován: 12. 3. 2013, 7:24
Bydliště: Havl. Brod

26. 6. 2017, 1:32

1-2 mm :-( snad jednobřitá, bude to mít tentenci se lepit na břity
Víťa - BF20 - upraveno na CNC + Mach3 + SS, soustruh CJM250, MK3 Průša, ostřička nástrojů
Uživatelský avatar
Pipik
Příspěvky: 850
Registrován: 9. 11. 2016, 3:32
Bydliště: České Budějovice

4. 4. 2018, 10:06

Teď jsem něco podobného frézoval. 2mm i 1mm jednobřitou frézou, délky 8mm břitu.
Zkušenost - max otáčky kvůli řezné rychlosti (24000) a posuv 1000-1500mm/m (je nutno dodržet úběr na zub). Světe div se, ale opět se mi potvrdilo že hliník nemá daleko do dřeva. Fréza se nezlomila, ani po několika desítkách metrech, a ani nevypadá tupější. Jen úběr byl stranový 0,3mm a axiální 0,5mm. Po prvním řezu jsem ale blbě nastavil výšku a frézovalo to 1,5mm najednou, nic se nestalo, tak jsem skončil u axiálního úběru 1mm. Výsledkem krásné pidišpony, jedna jak druhá, jak to má být.

Takže suma sumárum - 24000 otáček, posuv 1000-1500mm/m, radiální úběr 0,3-0,5mm axiální 1mm. Při nižších otáčkách bych lineárně snížil posuv. Kdyby se to zlomilo, ubral bych axiální záběr na 0,7mm.
Vzhledem k typu materiálu mazat, mazat, mazat, či spíše stříkat a odplavovat pidišponky. Řezalo mi to i bez mazání, ten zvuk ale nebyl úplně košer.

Ještě jen poznámka - první pokusy s frézováním hliníku s takto malými průměry fréz jsem zkoušel frézy na hliník, tříbřitky, v dobré víře. Samozřejmě adekvátně upravený posuvy. Vždy se po pár cm zalepila a zlomila. Zdá se že ta jednobřitka bývá lépe vyleštěná a má taky více místa na odvod špony po spirále. Tříbřitý frézy určený na hliník v průměrech 3mm a méně už pouze na dibond a jiný plasty (dělají hezký řez).
Ten blbec, kterej to vyrobil, pač mu zapoměli říct že to nejde vyrobit :wink:
atlan
Příspěvky: 3343
Registrován: 7. 2. 2011, 9:12

6. 4. 2018, 4:59

Si ma nepotesil, som to frezoval klasickou 4britou priemer 6mm a relativne to islo.
Uz dosli tie 3brite tak snad to pojde lepsie.
Ale ako pises asi objednam aj jednobrite tenke 3mm.
Odpovědět

Zpět na „Technologie a měření“