práškové lakování - komaxit v domácích podmínkách

Technologicke postupy a měřidla v dílně
Grad
Příspěvky: 2073
Registrován: 13. 7. 2014, 9:32

30. 7. 2018, 10:35

jedno čistě teoretické téma s dotazy naprosté lamy :wink:
Bylo by možné a pokud ano v jaké výsledné kvalitě použit práškovou barvu v domácích podmínkách?
Co je probůh tak výjimečné na těch stříkacích pistolích na práškové barvy?
Plastová trubka s přívodem VN, vzduchu a práškové barvy za desítky tisíc :? ?
Uživatelský avatar
DwPetr
Příspěvky: 4878
Registrován: 23. 9. 2016, 8:25

30. 7. 2018, 11:17

Tak ono náročnýho na tom není nic, a ten pajšl od zásuvky po trysku se dá koupit, cenou si jen vybíráš jestli to pouziješ jednou za čas, nebo chceš dělat často a chceš aby to šlo rychle a přesně. Větší problémy jsou s prostorem, odsáváním, nasvícením. Taky se předpokládá, že si to na sebe vydělá, ono na mokro to o moc lacinější taky není. Pistole 15-17k, trochu schopnej kompresor taky nestojí 20k.. to práškový lakování je věc průmyslu, na hobby to moc není. Další věc je nakupování barev.
TOS H 63, Strigon GH 560, KFD 250, Berco HON 200, Stanko 16K20, TOS 4C, ZMM NK 203, FUS SMC-8B
r4cv
Příspěvky: 2691
Registrován: 8. 12. 2009, 8:32
Bydliště: Topoľčany

30. 7. 2018, 1:14

z mojich skúseností zákazníka , ktorého trochu pustili aj do práškovej lakovne je najväčší problém príprava povrchu. odmastenie, fosfátovanie a pod. inak upiecť farbu nie je problém, ale potom pri manipulácii a montáži to opadáva.
Uživatelský avatar
Cjuz
Příspěvky: 2422
Registrován: 17. 2. 2013, 6:27
Bydliště: Předklášteří
Kontaktovat uživatele:

30. 7. 2018, 4:56

Doma uděláš kvalitu srovnatelnou a bohužel někdy i lepší než v některých firmách.
Vím o čem mluvím, dělám v oboru 12 let.

Pistole odpovídá ceně, jsou za tím velké firmy, záruky atesty Ex, ...
jo a ber že těmi pistolemi projde až 20kg barvy hodinově a musí to zvládnout roky, prášek je fakt svině abrazivní.

Ale pokud si uděláš pistolku která bude umět nasávat prášek a na výstup dáš elektrodu s VN zdroje, funguje to stejně.
Sám jsem si malinkou elektrostatickou práškovou pistolku vytiskl na 3D tiskárně.
Nanést prášek na povrch se nedá zase tak moc pokazit, maximálně ho bude málo nebo moc, ale bez nabíjení to opravdu nejde.
Vlastní vypálení proběhne v každé troubě a při dodržení časů je to na 100%.

Loupání bývá nejčastěji způsobeno nedopálením barvy.
Přilnavost povrchu v tom hraje taky, ale zde se jedná spíše o bariéru proti korozi.
Samozřejmě nejlepší dnešní variantu na železo doma neuděláš, jedná se o hodně kroků (9-13) z toho 4x je to speciální chemie.

Pokud je díl doma na poličce, není problém vydrží barva skoro i na mastném jeklu :lol:
Pokud má jít ven, je vhodné jej opískovat - nejdostupnější věc která zvýší přilanvost extrémě.
Pokud to má venku něco vydržet, dá se pod vrchní barvu použít zinkový základ (taky vapalovací) - ten se nesmí úplně dopálit, jen želírovat, aby se s vrchní barvou dobře spojil. Pak je to kvalitativně hodně vysoko.

Blbé je že barev je obrovský sortiment a to nejen odstínů, povrchů - lesk, mat, struktura, metalických, antracitů, ale i typů epoxid, polyester, ...
Mám vlastní exotickou sbírku jako třeba černá barva co mění barvu třpytu podle směru pohledu, transparentní se stříbrnými zrnky, zlatou co vypadá skoro jako zlato ...
No a těžko se shání to co člověk potřebuje, navíc asi nebudeš kupovat krabici 25kg když potřebuješ lakovat sem tam něco.

Jo a tady je pistole :D
Elektrostatika.JPG
Na konci poznávacího procesu je omyl zcela vyvrácen a my nevíme nic. Zato to víme správně.
Grad
Příspěvky: 2073
Registrován: 13. 7. 2014, 9:32

30. 7. 2018, 9:15

:shock: a že pak nerostou, koumáci v Česku a tady najednou přímo DIY řešení práškového lakování :wink:
Tak se pochlub jak tu pistolku máš vymyšlenou a také nějaké foto nalakovaných produktů by potěšilo, asi nejenom mne...

Jak je to s tím ss VN zdrojem, je to nějak kritické? Na co to má vlyv? Nestačí nějaký úplně jednoduchej zdroj s 555 a VN trafáčkem ze staré TV? Na takové VN experimenty jsem už na CZ netu potkal maníka, ty jeho vrabčí hnízda v oblasti VN, to bylo něco... jo www.danyk.cz :roll: ale asi umí když koukám že pořád píše, tak to ještě žije :lol:
Uživatelský avatar
DwPetr
Příspěvky: 4878
Registrován: 23. 9. 2016, 8:25

30. 7. 2018, 9:31

Jo copak Danyk.cz, taky jsem ho jednu dobu sledoval, měl jsem po ruce nějaký MOTy, tak jsem koukal co tak s něma😁

To práškový lakování má podle mě smysl u někoho, kdo dělá v práci v takový lakovně, tak si prostě domů donese co je potřeba, má kontakty, a při obměně zařízení to může hned nasbírat.

Jde o to, jestli ti stojí za to to zařízení vyvijet a pak mu vychytávat mouchy kvůli nalakování něčeho, nebo to chceš prostě postavit.
TOS H 63, Strigon GH 560, KFD 250, Berco HON 200, Stanko 16K20, TOS 4C, ZMM NK 203, FUS SMC-8B
r4cv
Příspěvky: 2691
Registrován: 8. 12. 2009, 8:32
Bydliště: Topoľčany

30. 7. 2018, 9:43

Kto robi v lakovni, si to zvyčajne v robote napraskuje. Ci uz za nejaky symbolicky poplatok alebo na cierno.
Uživatelský avatar
Cjuz
Příspěvky: 2422
Registrován: 17. 2. 2013, 6:27
Bydliště: Předklášteří
Kontaktovat uživatele:

30. 7. 2018, 10:47

Já jen zkoušel že to jde, nemám potřebu něco nouzově dělat doma, když to můžu snadněji vyřešit někde na lakovně.
VN zdroj je obroušený násobič ze staré pistole, měnič pro napájení CFL výbojky malého displeje.
Vše se vlezlo do pistole, ale ještě jsem ji musel dost ručně upravovat.
Ale jde použít jakýkoliv VN zdroj, stačí cca 5kV DC a víc.

Barva se podává zhora, prostě gravitace, bohužel 3D tisk není tak dokonalý takže s tím bylo taky dost práce.
V zadním horním otvoru je vibrátor z telefonu, bez něj se barva nesype.
Spodní otvor je vstup na VN kablík.

Asi nejvíce jsem hrdý na ten 4 chodý závit na nádobce který je komplet vytištěný a funguje krásně.

Jinak pokud vyloženě někdo potřebuje každou chvilku něco malého lakovat a ještě to potřebuje hned dovedu pochopit že si něco zbastlí, nebo koupí od číňanů. Jinak to moc smysl nemá, barva dělá hrozný binec - nepočítejte že budete lakovat něco většího v garáži. Na doma je to fakticky pro to co se vleze do trouby, maximálně.

pistole řez.PNG
Na konci poznávacího procesu je omyl zcela vyvrácen a my nevíme nic. Zato to víme správně.
darc
Příspěvky: 296
Registrován: 25. 12. 2014, 9:24
Bydliště: Malinovo

31. 7. 2018, 4:26

Tu to mate pani za normalne peniaze..
Nemam ju, ale ako poznam Bengsa, ma len slusne veci..
Pripadne ju treba pozriet na Ebay, alebo Ali

https://www.bengs-modellbau.de/werkzeug ... ungssystem
Uživatelský avatar
Cjuz
Příspěvky: 2422
Registrován: 17. 2. 2013, 6:27
Bydliště: Předklášteří
Kontaktovat uživatele:

31. 7. 2018, 5:27

darc píše: 31. 7. 2018, 4:26 Tu to mate pani za normalne peniaze..
Nemam ju, ale ako poznam Bengsa, ma len slusne veci..
Pripadne ju treba pozriet na Ebay, alebo Ali

https://www.bengs-modellbau.de/werkzeug ... ungssystem
To je TRIBO, spotřeba barvy tak 20x větší a některé barvy (hlavně metalické) se s tím lakovat nedají vůbec. Barva by měla být určená pro TRIBO.
Ale použitelné to samozřejmě je.

Ovšem princip kdy prášek probíhá úzkou teflonovou částí, kde naráží na stěny a druhá strana teflonu je uzeměná čímž barva přichází o elektrony si místní členové vyrobí za jeden večer a možná i sofistikovanější.
Na konci poznávacího procesu je omyl zcela vyvrácen a my nevíme nic. Zato to víme správně.
Grad
Příspěvky: 2073
Registrován: 13. 7. 2014, 9:32

31. 7. 2018, 6:34

No teda zaujalo mne to, díky za ochotu se podělit o moudra a zkušenosti.
K tématu jsem se připletl náhodou a zaujal mne ten nepoměr ceny a to co jsem viděl tj. ofukovač + plastová trubka + VN zdroj no a pak to, že v CZ části netu zkrátka ticho po pěšině (nepočítam toto) prostě jenom profi zařízení za raketu :twisted: , takže zapracovala zvědavost, jinak rozhodně se nechystám to stavět...

Trochu jinej svět informací a možností se otvíra, když do hledání člověk zadá správná kouzelná slovíčka "Powder Coating" případně doplněno o "gun" :wink: vesměs pro amatéra už v přijatelných cenách cca 100-200 USD, ale pořád je to hlavně již zmiňovaná ofuková pistolka doplněná o tu trubku a VN zdroj, nebo ještě také fén + tryska + VN zdroj...

Ta tvoje pistol, jak se mne zdá, je bez vzduchu, tj využívá to k přenostu prášku pouze to elektrostatické pole?
Uživatelský avatar
Cjuz
Příspěvky: 2422
Registrován: 17. 2. 2013, 6:27
Bydliště: Předklášteří
Kontaktovat uživatele:

31. 7. 2018, 9:22

Grad píše: 31. 7. 2018, 6:34
Ta tvoje pistol, jak se mne zdá, je bez vzduchu, tj využívá to k přenostu prášku pouze to elektrostatické pole?
Ne to není reálné, prášek musí poslat dopředu vzduch.
Hlavní rozdíl mezi tribem (bez VN) a elektrostatikou je ten, že tribo musí barvu rychle posílat skrz pistoli aby se nabíjela a tím jí jde hodně a rychle. Není to na malé věci.
Elektrostatika nabíjí neustále a prášku může jít nepatrně a ten krásně chytá.
Moje malá elektrostatika může lakovat tak drobné věci jako náušnice a pro to jsem ji taky bastlil (mám dvě dcery :) )
Lakovali jseme třeba i náramky apod - ty věci za pár kaček se rychle odřou, barva je k ničemu. Po nalakování práškem je to napořád.

PS: Mám za úkol nalakovat zámky na skříňky do školy tak to natočím ať vidíte jak to funguje.
Na konci poznávacího procesu je omyl zcela vyvrácen a my nevíme nic. Zato to víme správně.
Grad
Příspěvky: 2073
Registrován: 13. 7. 2014, 9:32

31. 7. 2018, 10:59

a joo, na vzduch je ten prostřední zúžený průchod do kterého padá ten prášek :!: po ránu jsem měl ještě zamlženo...

To videjko bude príma, už také proto, že po hledání na netu jsem nenalezl žadnou popsanou konstrukci na DIY pistolku pro práškové lakování, natož aby to byl přímo produkt 3D tisku :shock: Při takto jednoduché záležitosti - nástavec na ofukovací pistol mne to hlava nebere, neuniká mne něco?

Když sem přemýšlel proč se u nás hobby verze nenabízí, důvodem bude asi hustota lakoven v rozumné dojezdové vzálenosti, takže služba dostupná i pro hobíka. Což vzhledem k rozloze USA, Číny nebo Ruska atd. nebude asi porovnatelné, takže investice pár stovek USD je nejschůdnější řešení...
Uživatelský avatar
DwPetr
Příspěvky: 4878
Registrován: 23. 9. 2016, 8:25

31. 7. 2018, 11:18

Plno lidí si taky vystačí s mokrým lakováním, to je na zařízení jednodušší.
TOS H 63, Strigon GH 560, KFD 250, Berco HON 200, Stanko 16K20, TOS 4C, ZMM NK 203, FUS SMC-8B
Uživatelský avatar
Cjuz
Příspěvky: 2422
Registrován: 17. 2. 2013, 6:27
Bydliště: Předklášteří
Kontaktovat uživatele:

2. 9. 2018, 2:09

Tak abych dostál svému slovu:
Jediná výhoda je že za 30minut i s vypalováním je to hotové a použitelné.
To s klasickou barvou neuděláte a odolnost je úplně jinde.

zámek se musí obrousit
DSC_0633.JPG
po první vrstvě bílé barvy
DSC_0634.JPG
vapalování, provizorní "pec" - krabička a horkovduška (přece nebudu zapínat troubu)
DSC_0638.JPG
Výsledek - tři vrstvy 1-bílá, 2-třpytky, 3-transparent lesk
DSC_0641.JPG
Na konci poznávacího procesu je omyl zcela vyvrácen a my nevíme nic. Zato to víme správně.
Odpovědět

Zpět na „Technologie a měření“