Trysky autogénu

Technologicke postupy a měřidla v dílně
Odpovědět
celeron
Příspěvky: 209
Registrován: 27. 2. 2013, 3:49

26. 6. 2019, 7:08

Vážení, nemohl by jste se někdo, kdo máte autogén, prosím podívat jaký čísla trysek mají originální hořáky na acetylén? Co vím, tak hořáky jsou 0-9 ale vztah velikosti a dýlky mosazný trubky hořáku je jen okrajový, hlavní je číslo na měděný výstupní trysce (obvikle je ve šlicu pro klíč). K ní pak odpovídá číslo na směšovači (pod převlečnou matkou hořáku). Většinou tam je 2-4, 4-6 a podobně.
Jakou to má vlastně logiku? Kubíkovej průtok za hodinu? A čeho, kyslíku, acetylénu nebo směsi?
Díky!
Uživatelský avatar
jova
Příspěvky: 2510
Registrován: 2. 11. 2007, 1:40
Bydliště: Chýnov to je kousek od Tábora
Kontaktovat uživatele:

26. 6. 2019, 9:28

Označení špičky hořáku jsou buď číslem 0-7, nebo udáním tloušťky železného plechu v mm, pro kterou se špička hodí.
hořák
0= 0,5-1mm
1=1-2mm
2=2-4mm
3=4-6mm
4=6-9mm
5=9-14mm
6=14-20mm
7=20-30mm
Kdyby jsi potřeboval, mám tu i tabulku spotřeby acetylenu a kyslíku v l/h.
Cca to je 100l acetylenu na každý mm tloušťky plechu.
Ta tabulka je z letité knížky, tak jí ber s rezervou.
Podle mě to u toho propanu bude stejně jiné.
Třeba u mé kyslík/vodíkové svářečky mám trysky o průměru:
0,3mm a jde mi do ní cca 10-30l plynu za hodinu. Svaří cca plech tlustý do 0,5mm.
0,5mm množství plynu cca 70l/hod. Dá se svářet Fe plech kolem 0,5 mm.
1mm množství plynu přibližně 150l/hod. Plech 1,5mm už se s tím dá žhavit kulatiny cca 10mm.
1,5mm cca 400 litrů plynu za hodinu. Tím už se dá žhavit materiál o průměru centimetrů.
Ale je tam směs kyslík, vodík, propan, butan, takže stejně ti to asi nic neřekne.
Budeš muset trochu zaexperimentovat a poladit to podle toho, jak se to bude chovat na tom tvém požadovaném materiálu.
V konečném výsledku stejně budeš muset nastavit průtok plynů podle toho jaký budeš požadovat plamen a co budeš svářet. Podle toho pak vybrat průměr trysky, aby ti to neodtrhovalo plamen, nebo zase nestřílelo dovnitř.
celeron
Příspěvky: 209
Registrován: 27. 2. 2013, 3:49

26. 6. 2019, 10:54

Dík za tu tabulku trysek. Člověk, od kterýho to mám měl kvůli pájení velikosti hořáku a směšovací a výstupní trysky dost zpřeházený.
Zatím mám problémy "růstu". Sice jsem s tím už pájel mosazí ale vůbec nevím tlaky, protože "odborník" u Choboly mi dal na výstup propanu manometr místo do 4 barů špatnej na 4MPa, zítra ho budu muset jet vyměnit. No a na kyslíku to samý, výstupní maňas je v litrech a ne v barech.
A propo, jaký skla používáš na pájení? Originál brejle mají číslo 6 ale to je asi na velký rudý plochy při sváření. Na pájení je asi potřeba světlejší hlavne na hliník, aby bylo vidět drobný změny barvy plamene. prostě jsem s nima moc neviděl.
Uživatelský avatar
fmodel
Příspěvky: 10119
Registrován: 26. 10. 2011, 10:37
Kontaktovat uživatele:

26. 6. 2019, 11:12

celeron píše: 26. 6. 2019, 10:54 Na pájení je asi potřeba světlejší hlavne na hliník, aby bylo vidět drobný změny barvy plamene. prostě jsem s nima moc neviděl.
Na hliník byli modré ale nikdy jsem to s nima nezkoušel (měli jsme TIG MA 315 tak že jsme vařili)
http://www.rm-reznicek.cz" onclick="window.open(this.href);return false;
celeron
Příspěvky: 209
Registrován: 27. 2. 2013, 3:49

27. 6. 2019, 9:18

Tak PB/O2 maká jak víno. Dnes jsem namontoval správný manometry, rozebral, vyčistil, dal nový kroužky a promáznul PB redukčák. Hned se chová jinak, reguluje od 0 do 2 barů zcela lineárně k točítku.
A začal jsem zkoumat kombinace směšovací a výstupní trysky. Opravdu platí, že na PB je potřeba aby výstupní tryska ku směšovací byla o "číslo" větší než je na acetylén. Takže jsem odzkoušel kombinaci výstupní trysky č. 3 (průměr 1,6 mm) ku směšovací 2-4. Pak jsem jednu výstupní č. 1 převrtal na 1,8 mm a v kombinaci se směšovací 4-6 chodí dobře. To už je docela velkej fuk, Fe kulatina fí 20 mm byla za 15 sekund rudá v dýlce 30 mm. Blbý je, že k zbývající výstupní trysce č. 1 nemám směšovací 0,5-1, takže na malý věci zatím hořák nemám.
Jo a taky mě docela překvapilo, že ideální tlak na hořáky, co jsem zkoušel je 0,4 barů PB a 2-2,5 barů O2. Docela málo proti acetylénu.

To Jova: Nemáš prosím průměry výstupních trysek na acetylén? Nebo je nemůžeš oměřit pokud máš hořáky? Zajímaly by mě hlavně číslo 0, 2 a 4.
Díky
Uživatelský avatar
jova
Příspěvky: 2510
Registrován: 2. 11. 2007, 1:40
Bydliště: Chýnov to je kousek od Tábora
Kontaktovat uživatele:

27. 6. 2019, 10:52

Já autogen nemám, jen se mi tu válí pár starých hořáků.
Na hořáku 1-2 jsem naměřil otvor cca 0,9mm, na hořáku 2-4 cca 1,25mm.
havelaircraft
Příspěvky: 397
Registrován: 7. 5. 2014, 9:04

28. 6. 2019, 6:29

Svářím už asi 15 let. A nikdy jsem to neřešil.
Když mě učil svářet známý tak mi jasně vysvětlil že musíš mít takovou trysku aby jsi to ohřál. Ale ne moc velkou.
Podle citu a zvyku. To byla taková dobrá rada. Něco podobného jsem našel i ve staré knize o sváření.
Trysku jsme vždy měnili jen v hořáku a plamen doladíš ventilem.

Na pb potrěbuješ trysku velkou. A má lepší vlastnosti při pájení.
Odpovědět

Zpět na „Technologie a měření“