Hřídel vyvažovačky

Technologicke postupy a měřidla v dílně
Uživatelský avatar
Fugo
Příspěvky: 103
Registrován: 13. 12. 2019, 11:57
Bydliště: Jablonec n.N.
Kontaktovat uživatele:

10. 2. 2020, 6:10

Tak jsem to udělal ještě krapet jinak, zjednodušit jsem si to, aspoň tedy z mého pohledu.
Použil jsem tu část hřídele ve které byla ložiska. V soustruhu jsem si stačil kus kulatiny na průměr ložiska. Zbylou část hřídele jsem na to nalisoval (poloha v univerzale označena), potom jsem si stočil další kus kulatiny kterou jsem zalisoval do přední části zbytku a tím jsem ho prodloužil, po srovnání jsem to svaril a šup do soustruhu, část co byla v univerzale na značky, na tělo zbytku jsem si dal pevnou lunetu, ta je hned za univerzalou. Do konce nalisovane a zavarene části hřídele jsem po srovnání čela navrtavakem udělal dírku, do koníka otočný hrot a šup s ním do díry a pak už jsem jen točil a točil... Zítra to dotocim, na konci udělám závit a uvidíme jak to vyšlo, v nejhorším budu mít model :-)
IMG_20200210_155803.jpg
Dawe
Příspěvky: 2522
Registrován: 8. 10. 2013, 6:18

11. 2. 2020, 6:21

To lisovani je dobre, taky bych to tak udelal, ale se svarovanim na tyhle veci bacha. Protoze to nema kam uhnout, vznika tam tim tepelnym vystavenim vnitrni pnuti a realne hrozi ze se ti to casem trochu ohne a mohl bys nakonec mit tu vyvazivaci hridel do luku. :)
Zalezi i na materialu, ale hlavne na postupu svarovani.
Kdyz uz se musi varit, tak se snazit minimalizovat tepelne ovlivnenou oblast, predehrivat a drzet teploty nizko. Idealne varit kratke housenky stredove symetricky - vzdy jednu naproti druhe. Pripadne velke veci se vari ve dvou lidech soucasne naproti sobe za rotace. Aby se ty napjatosti co nejvic vyrusily.
TOS S28, DIY CNC, Holzmann ZS-40HS, Prusa Mk3s+MMU2s, Bambu X1C Combo
testone
Sponzor fora
Příspěvky: 7204
Registrován: 3. 12. 2010, 5:56
Bydliště: Slaný

11. 2. 2020, 6:51

..... a až to konečně dáš po mnoha peripetiích dohromady tak zjistíš, že kdybys koupil půl metru 11523 nebo lépe 15142.6 a udělal to celý nový, tak to bude bez kompromisů a pořádně a za stejnou ne-li kratší dobu
a navíc se nebudeš muset bát, že ti to 10+kg kolo rozdováděné na x set otáček/min z té vyvažovačky uletí a v lepším případě ti přerovná dílnu a v horším někomu rozbije hubu
Obvykle se dějí věci obvyklé. Méně často se dějí věci neobvyklé a zcela vyjímečně se dějí věci vyjímečné...
Masturn 40 CNC, Hermle UWF1200H CNC a pár klasik
http://www.radialengine.cz" onclick="window.open(this.href);return false;
http://www.autopejsek.cz" onclick="window.open(this.href);return false;
Uživatelský avatar
Fugo
Příspěvky: 103
Registrován: 13. 12. 2019, 11:57
Bydliště: Jablonec n.N.
Kontaktovat uživatele:

11. 2. 2020, 7:48

Je mě jasný, že to je amateřina. Zvolil jsem tuto cestu v podstatě že dvou důvodů. Nemám zatím potřebné vybavení na to abych udělal ty vnitřní díry na ložiska a beru to i jako učení, hrál jsem si s pevnou i s pohyblivou lunetou.

Vyzkouším to na stroji a uvidíme, tady na ty vyvazovacce to netočí stovky ot/min. Maximálně mě to poslouží jako model a otestuju si, že jsem vše změřil dobře.
Každopádně děkuji za rady a vážím si toho.
Odpovědět

Zpět na „Technologie a měření“