Pískovací kabina

Technologicke postupy a měřidla v dílně
xener
Příspěvky: 853
Registrován: 2. 3. 2019, 12:48

24. 1. 2021, 9:22

na pieskovanie raz za cas sa ti dobry kompresor neoplati.
ale ked mas zavlahu, vonkajsie drevene konstrukcie, nejake vyuzitie pneumatickeho naradia - klincovacka, bruska, tak sa oplati kupit lepsi ako tie bezolejove prditka
Uživatelský avatar
Cjuz
Příspěvky: 2422
Registrován: 17. 2. 2013, 6:27
Bydliště: Předklášteří
Kontaktovat uživatele:

24. 1. 2021, 9:35

Já jsem pískoval i do ztráty, bez kabiny.
Měli jsme takovou malou pískovací pistoli, dole nádobka tak na 1,5l písku. Dělal jsem malinké věci, na modelářské motory.
Utáhl to i kompresor co jsi dával odkaz, ale jelo se pomalu, odhadem 1cm2/5s
Venku jsem si rozhodil plachtu a písek co na ní zůstal jsem používal znovu.
Výhoda: zabalíš to do krabice a dáš do regálu
Nevýhoda: máš písek všude, nepomůže ani kukla ani štít, musí se častěji doplňovat
Na konci poznávacího procesu je omyl zcela vyvrácen a my nevíme nic. Zato to víme správně.
david.1
Příspěvky: 1187
Registrován: 30. 5. 2010, 11:09
Bydliště: doma

11. 2. 2021, 5:22

Řešil jsem to před asi dvaceti lety. Tenkrát nebylo na trhu z hoby pomůcek nic,co by fungovalo,na profi jsem zase neměl prachy-bylo to ve stovkách tisíc.Potřeboval jsem pískovat z rezu pod povrchovky-tj. barva,zinek a chrom,převážně železo,minimálně hliníky. Nebylo kam to dát(to si myslím se nezměnilo),protože když jsem měl přepravku dílů, z motocyklu,kterej nebyl sériovej,neodvážil jsem se to někde nechat bez dozoru třeba čtrnáct dnů,než se do toho někomu bude chtít,a s takovýmhle objemem a požadavky na drsnost a čistotu jsem nebyl ani vítanej zákazník. Všude,kde dělali dobře,tak byli zvyklí na hektary plochy a drsnost tak,aby na tom držela hustá barva,nebo žárový nástřik,takže nic pro mně ani pro ně. Tak jsem to vzal cestou vlastního výzkumu,pistle jsem měl jen sací,nakonec jsem to vyladil tak,že to pískovalo podle mně dobře a rychle.
Několik důležitých postřehů: když box,tak s cyklónem,ať se tryská čímkoli. Pořádné světlo,míval jsem tam halogen 500W.Slušné rukavice. Trysku keramickou,nebo ze SK, obyčejná ocelová(bylo jedno,jaký materiál a úprava) vydrží v řádu pár minut,podobně trvanlivá byla mosaz. Kompresor-zvládne to Orlík,ale musí být min. dvouválcový a s 300l nádrží...(beru tu starou řadu,ne ty nový chrastítka),já mám tříválec. Když jsem začal pískovat,nevypnul,vydržel běhat v tomhle tempu tak hodinu,pak vypadla tepelná pojistka. Ale pískovalo to,docela rychle a tak to bylo i ekonomický. 'Box je základ,ale jestli si myslíte,že budete pískovat v dílně,vedle strojů, tak to asi ne,protože i při dobrém odsávání (POC6+ cyklon) je prach všude.Venku to taky moc nefunguje,protože se v boxu zase sráží voda a třeba ocelová drť pak srezne na jednu hroudu,která nejde ani vykopat z tryskače. Na pískování z rezu je dobrá struska( není drahá a je pěkně ostrá,jako písek,jen se tak nerozbíjí) křemičitý písek-jo,ale popěti , max. deseti minutách vyměnit a další. Oboje předchozí se hodí dobře na zamaštěné věci. Ocelová drť-taky fajn,ale sací systém ji bere míň. Zase je výhoda,že je trvanlivá.Neodmašťuje,ale když ji tam pustíte na 10atp,to je fofr!Skleněné kuličky/balotina: dobrá finální úprava povrchu po obrábění,před galvanikou,když už se to jinak neupravuje(třeba broušením nebo omíláním) nebo tryskání bílého oxidu z hliníkových odlitků.Na rez a zbytky povrchovek nefunguje,je k tomu potřeba tryskat aspoň tlakem5- 6atp-a to se kuličkám nelíbí-rozbíjejí se. Na balotinu je tlak do 2atp..Když se kuličky (i při malém tlaku) po nějakém čase začnou rozbíjet,je to poznat na povrchu,že už není sametově lesklej,ale začne matnět,jako když je otryskanej pískem.Pak se kuličky dají ještě použít na opískování něčeho železného větším tlakem,než se definitivně rozbijí. Další:korundy-jako písek,ale dražší,výhoda,že tolik nepráší,podobně granát,ten funguje hezky na nerez,ale je dražší než korund.Soda,skořápky.. to je třeba vyzkoušet pro konkrétní účely. Další: vnitřek kabiny je třeba vyložit gumou,spáry dobře vytmelit tak,aby se nikde nemohl písek zachycovat.Je to kvůli možnosti snadného čištění,když se dává jiné abrazivum. V té souvislosti bacha,když se tryská železo a pak něco jiného, při stejné náplni,tak se stává,že povrch rezne..Je to tím,že se do povrchu těch neželezných předmětů zaseká i bordel,který zůstal v náplni po tryskání železa.Kvůli tomu,je třeba box čistit,platí to stejně u všech abraziv bez rozdílu..
Tryskání pod vodou:nikdy jsem neviděl systém,který by přisával suspenzi,vždycky jen suché abrazivum,na odpad pak sedimentační nádrž a sušit,jinej způsob jsem nikdy neviděl.Náročná příprava i provoz pro občasný použití,nicméně povrch to umí krásnej..
r4cv
Příspěvky: 2681
Registrován: 8. 12. 2009, 8:32
Bydliště: Topoľčany

11. 2. 2021, 5:39

david.1 píše: 11. 2. 2021, 5:22 ... Trysku keramickou,nebo ze SK, obyčejná ocelová(bylo jedno,jaký materiál a úprava) vydrží v řádu pár minut,podobně trvanlivá byla mosaz. ...
ja mám skúsenosť trochu inú. oceľová tryska priem.4mm vydržala cca 2hod. práce.
potom chytila nečistotu, tá odklonila tok piesku a vymylo ju do strany. ale ekonomika je akceptovateľná. vytočil som ju z odpadu pod ponkom za cca 5min.
treba ale počítať s tým, že sa opotrebováva otvor a zvyšuje sa spotreba vzduchu. mám 7,5kW skrutkový scheider + 2x500 nádrž a pri pieskovaní sa nezastaví.
Ale časom tú SK trysku chcem skúsiť. niekde dám odrezať špak zo zlomenej frézy a spraviť otvor.
david.1
Příspěvky: 1187
Registrován: 30. 5. 2010, 11:09
Bydliště: doma

11. 2. 2021, 9:56

Dvě hodiny? to mně taky vydrží,ale já se na ní nedokážu tak dlouho jen dívat...jak začnu pískovat,tak je životnost v minutách :lol:
Vzduchová tryska 3mm písková 7 a pracuje to tak akorát,abych u práce neusnul( když to beru podle těch kupovanejch,co jsem zkoušel,tak třeba ta pistole se spodní nádobkou funguje dobře tak na pískování skla,ale když potřebuju otryskat ze rzi motocyklové kolo,musel bych si na to udělat aspoň hodinu volna..
r4cv
Příspěvky: 2681
Registrován: 8. 12. 2009, 8:32
Bydliště: Topoľčany

12. 2. 2021, 6:09

možno zásadný rozdiel je v použitej mašine. žiadne prisávanie a pod. som neskúšal ani nebudem. mám tlakový zásobník 80L a prerobil som ovládanie, podľa dospelej mašiny.

ja som zatiaľ skúšal len piesok, pri tých struskách a ALoxidoch by to asi toľko nedalo.
david.1
Příspěvky: 1187
Registrován: 30. 5. 2010, 11:09
Bydliště: doma

18. 2. 2021, 2:03

Nojo,písek je pěknej,ale když ho dáš do tlakovýho zásobníku,nemá cenu ho recyklovat,jak jednou vyletí z trysky,tak sice chytit,ale pak rovnou podsypat dlažbu a ne znovu do bojleru.
A na jemnější věci to použít nemůžeš,tím tlakovým tryskáním neuděláš jemnej povrch,při malém tlaku to nefunguje ani jako ten sací,balotinu v tom hned rozmlátíš..
Milan199
Příspěvky: 2907
Registrován: 18. 8. 2010, 9:04

18. 2. 2021, 3:07

david.1 píše: 18. 2. 2021, 2:03 ... balotinu v tom hned rozmlátíš..
Jenom pro upřesnění. Máš na mysli skleněnou // ne keramickou // balotinu ?
r4cv
Příspěvky: 2681
Registrován: 8. 12. 2009, 8:32
Bydliště: Topoľčany

18. 2. 2021, 5:26

david.1 píše: 18. 2. 2021, 2:03 Nojo,písek je pěknej,ale když ho dáš do tlakovýho zásobníku,nemá cenu ho recyklovat,jak jednou vyletí z trysky,tak sice chytit,ale pak rovnou podsypat dlažbu a ne znovu do bojleru.
A na jemnější věci to použít nemůžeš,tím tlakovým tryskáním neuděláš jemnej povrch,při malém tlaku to nefunguje ani jako ten sací,balotinu v tom hned rozmlátíš..
Zatiaľ som v kategórii začiatočník.
piesok samozrejme recyklujem, že je rozbitý mi nevadí, skôr naopak.
robí jemnejší povrch. na drobných veciach to nevadí. ale časom klesá produktivita, to je daň za jemnejšie zrno.

Keď som kupoval pieskovačku od chlapa, čo to robí mnoho rokov denne, tak som dostal aj plnú nádobu (cca 50L) balotiny, ale je jemná ako práškový cukor. mám ju zatiaľ odloženú. On s tým robil antikor, pre jednu firmu im zjednocoval povrch na výrobkoch.
r4cv
Příspěvky: 2681
Registrován: 8. 12. 2009, 8:32
Bydliště: Topoľčany

23. 2. 2021, 7:29

tú balotinu som hodil pod mikroskop a sú to guličky cca 0,2-0,25mm. zatiaľ sú pekné, nerozbité.
teraz už rozumiem, prečo sa na tom šmýka, ako Jánošík na hrachu.
trnkav
Příspěvky: 978
Registrován: 12. 8. 2006, 9:45

24. 6. 2023, 12:09

Koupil jsem v ABRANOVA sekaný nerezový drát, akorát nebyl úplně nerezový. Na email nereaguji.
IMG_20230624_130058~2.jpg
MN 80, R 12, Mazak QT8, VR2, V20, LR2, UME 200-2x, KV-250,
Modros
Příspěvky: 1652
Registrován: 31. 3. 2019, 7:58

24. 6. 2023, 12:28

r4cv píše: 23. 2. 2021, 7:29 tú balotinu som hodil pod mikroskop a sú to guličky cca 0,2-0,25mm. zatiaľ sú pekné, nerozbité.
teraz už rozumiem, prečo sa na tom šmýka, ako Jánošík na hrachu.
To mě povídej...měl sem netěsnou kabinu...nic nebylo vidět a natáhnul sem se a podlaha suchá...nechápal sem.......a když už sem byl držkou u země tak sem si všimnul jemného poprašku balotiny....mazec
Masso, stroje všemožný, autoservis, amatérské závody Nissan GTR
Odpovědět

Zpět na „Technologie a měření“