Rovnání na lisu...

Technologicke postupy a měřidla v dílně
Odpovědět
Uživatelský avatar
Fugo
Příspěvky: 103
Registrován: 13. 12. 2019, 11:57
Bydliště: Jablonec n.N.
Kontaktovat uživatele:

23. 4. 2020, 9:56

Mám 30t lis, používám jej převážně na montáž/demontáž ložisek, když je potřeba něco ohnout atd, na rovnání jsem jej ještě nepoužil a tak bych se chtěl zeptat někoho kdo už něco takového dělal jak mám postupovat.

Mám na dílně jedno moto který dávám do kupy, mimo plastů to schytali tlumiče a brýle. Všechno se dává nové a tak mě tu zbyli kromě vidlic do banánu také brýle a chtěl bych je zkusit srovnat, nemusí se to povést, můžu je zničit stejně půjdou do šmelcu ale zajimalo by mne kde tlačit aby se srovnali..., respektive aby se to hnulo.

Jaký je stav dám za chvilku z telefonu kde mám fotky. Na fotkách jsou spodní a horní brýle, v nich jsou nasunuty nové vidlice a na středové hřídeli je vidět jak to letí.

Zatím jsem zkusil podepřít středovou hřídel v místě za závity pro stažení krku řízení, do spodních brýlí jsem si dal kulatinu 20mm a tlačil přímo na hliník brýlí, v podstatě bych řekl bez úspěchu, jen tu 20mm jsem ohnul, víc jak 10t jsem se zatím neodvážil.

Červené šipky kde jsem měl podloženo a zelená kde jsem lisem tlačil.

Má někdo nějaký nápad?
Přílohy
bryle1.jpg
bryle2.jpg
bryle3.jpg
bryle3.jpg (24.5 KiB) Zobrazeno 2478 x
bryle4.jpg
bryle4.jpg (24.28 KiB) Zobrazeno 2478 x
bryle5.jpg
bryle5.jpg (33.4 KiB) Zobrazeno 2476 x
r4cv
Příspěvky: 2694
Registrován: 8. 12. 2009, 8:32
Bydliště: Topoľčany

23. 4. 2020, 4:59

skúsim poradiť.
na prvej fotke to je zmontované. tlmiče vymeniť za "lisovacie pomôcky" tj, nejakú vhodnú gulatinu s dĺžkou tak, aby si závit nezasunul do horného dielu.
potom to otočiť opačne podľa prvej fotky vrch na spodok a opačne.
a potom spraviť na strednú tyč redukciu, aby sa nepoškodila. buď z tvrdého dreva alebo plastu. ideál je kocka s vybraním do pol priemeru.
a potom je vhodné mať cit v lise a postupne tlačiť "na mieru".
napr. začať zatlačením o 5mm, skontrolovať, ak nestačí, tak ďalšie zatlačenie o 6mm atď.
nemal by s tým byť problém, ale môže to byť na hodinku roboty.
Uživatelský avatar
Fugo
Příspěvky: 103
Registrován: 13. 12. 2019, 11:57
Bydliště: Jablonec n.N.
Kontaktovat uživatele:

23. 4. 2020, 5:10

Děkuji, zákazník původně uvažoval o rovnání protože několik firem na netu to nabízí. Já ho tedy přesvědčil aby šel do nového. A když už to tu zůstalo rád bych přišel na to jak to rovnají, protože mě zaráží, že k tomu chtějí mít ty vidlice, když se dají stočit dvě kulatiny na ty rozměry co mají oka.
Uživatelský avatar
kenybz
Příspěvky: 3296
Registrován: 16. 2. 2015, 11:16

24. 4. 2020, 6:18

vidlice chtějí kvůli kontrole a přeměření rozhodně to nerovnají přez ně.
Určitě mají přípravek v kterém rovnají brýle samostatně každé zvlášť do díry pro vidlici strčí kulatinu, pak stáhnou atd přesný postup ti nikdo neřekne ale možností jak to rovnat je více. pomůže i nahřátí.
No ale rozhodně je lepší dát nové díly. Nikdy nevíš nakolik je porušená struktura materiálu a co se pak může stát.
To není promáčklá nádrž, nebo nějaký plech, který nemá vliv na bezpečnost
Gdyž sa chce, tak ide fšecko...
ovi-ivo
Příspěvky: 1117
Registrován: 12. 4. 2015, 9:41
Bydliště: kůsek od Hodonína

24. 4. 2020, 1:41

Přesně jak si řekl do struktury matroše nevidíš, přece je to řízení...viděl sem naprasáka svařenou osu řízení na těch brýlách ...při představě, že stým lítal 250km/hod musí každýmu normálnímu přejít mráz pozádech a neudělá takovů prasárnu...
Uživatelský avatar
Fugo
Příspěvky: 103
Registrován: 13. 12. 2019, 11:57
Bydliště: Jablonec n.N.
Kontaktovat uživatele:

24. 4. 2020, 1:54

Jásný, tím materiálem jsem také argumentoval a přesvědčil jsem ho, holt se mu těch 20t moc dávat nechtělo, chápu.
ovi-ivo
Příspěvky: 1117
Registrován: 12. 4. 2015, 9:41
Bydliště: kůsek od Hodonína

24. 4. 2020, 4:02

jo až se něco vysere a poláme si kosti tak zjistí, že dvacet není moc....
testone
Sponzor fora
Příspěvky: 7212
Registrován: 3. 12. 2010, 5:56
Bydliště: Slaný

24. 4. 2020, 4:17

já takovýhle věci ze zásady nedělám
Obvykle se dějí věci obvyklé. Méně často se dějí věci neobvyklé a zcela vyjímečně se dějí věci vyjímečné...
Masturn 40 CNC, Hermle UWF1200H CNC a pár klasik
http://www.radialengine.cz" onclick="window.open(this.href);return false;
http://www.autopejsek.cz" onclick="window.open(this.href);return false;
Uživatelský avatar
fmodel
Příspěvky: 10119
Registrován: 26. 10. 2011, 10:37
Kontaktovat uživatele:

24. 4. 2020, 5:39

Máš pravdu ,těch pár stovek výdělku za doživotní noční můru když to neklapne za to nestojí .
Mám zkušenost s duralovejma ojnicema ,není na nich nic vidět ,do poslední chvíle na nich nic špatnýho nenaměříš a pak koukne blokem ven .
http://www.rm-reznicek.cz" onclick="window.open(this.href);return false;
Odpovědět

Zpět na „Technologie a měření“