Broušení skalpelů

Technologicke postupy a měřidla v dílně
celeron
Příspěvky: 209
Registrován: 27. 2. 2013, 3:49

11. 10. 2020, 10:29

Vážení, potřebuju nabrousit několik otupených očních skalpelů. Zkoušel jsem nejdříve nabrousit výměnný skalpelový čepelky č. 23 ručně na břidlici pod petrolejem a žádná sláva, nedokážu ostří nabrousit tak, aby se alespoň trochu blížilo řezací schopností nové čepelce. Určitě to souvisí s geometrií ostří, málokdo totiž ví, že skalpely jsou v podstatě pilka. Je to kvůli tomu, že musí v řezu trhat buňky od sebe, kdyby se buňky řezaly, tak se poškodí a znekrotizují.
Ty oční skalpely ale mají ostří hladký, bohužel taky se mě je nedaří nabrousit. Čepelka je 20 mm dlouhá a jen 3 mm vysoká, prohýbá se a snadno se ohne a pak praskne.
Netušíte prosím někdo, jestli na skalpely se vůbec hodí brousek z břidlice, jestli to nechce něco jinýho, třeba Arkanksas a pod. A jak to vlastně brousit, klasicky kroužením, nebo tahy, či zcela jinak.
Děkuji.
Britt
Příspěvky: 1830
Registrován: 8. 5. 2019, 5:36

12. 10. 2020, 3:02

Vzhledem k cenám čepelek jsem se nikdy nesnažil je brousit, protože jsou broušené strojně a nevěřím, že v ruce dokážeš dosáhnout stejného výsledku. Kamarád, co je velký fanda do nožů, přísahá na vnitřní skleněnou tyčinku ze sodíkové výbojky a pravda je, že všechny jeho kudly by se daly použít na holení.
rawen
Sponzor fora
Příspěvky: 1559
Registrován: 15. 3. 2008, 12:22
Bydliště: Prostějov

12. 10. 2020, 4:15

Bavíme se o čepelkách za 5Kč :?: Anebo něco zvláštního?

Radek
soustruh Bernardo 500, frézka Proxxon
(CNC Tron, CNC Proxxon MF70)
milan584
Příspěvky: 2130
Registrován: 12. 5. 2009, 2:17
Bydliště: na jihu

12. 10. 2020, 5:17

rawen píše: 12. 10. 2020, 4:15 Bavíme se o čepelkách za 5Kč :?: Anebo něco zvláštního?

Radek
Oční skalpely jsou zásadně vcelku s držákem - nemají výměnné čepele (ono by to taky při těch rozměrech a geometrií, co mají, jaksi nějak nešlo vyrobit).
Takže pokud jsi schopný koupit oční skalpel (ne výměnnou čepel) za 5 :mrgreen: kč, tak dej link.
zverodoktor
Příspěvky: 2991
Registrován: 3. 6. 2007, 9:49
Bydliště: Bratislava

12. 10. 2020, 7:21

celeron píše: 11. 10. 2020, 10:29 Určitě to souvisí s geometrií ostří, málokdo totiž ví, že skalpely jsou v podstatě pilka. Je to kvůli tomu, že musí v řezu trhat buňky od sebe, kdyby se buňky řezaly, tak se poškodí a znekrotizují.
Ahoj,
to naozaj málokto vie, kto ti narozprával také nezmysly? Je to samozrejme kravina, žiadny skalpel nieje pílka, okrem pílky.
Práve absolútne hladké a ostré ostrie je zárukou najmenšieho zraňovania buniek a tkaniva. Skús narezať rezne k obedu ostrým nožom a potom pílkou, uvidíš sám :wink: .Preto sa skalpely kedysi (dnes sa to prakticky nerobí, nieje dôvod) ostrili na arkansase alebo inom jemnom kameni a následne obťahovali na koženom remeni podobne ako britva. Pohľadaj si na nete ako brúsiť britvu a vyskúšaj to s čepelami.
Ja som poznal inštrumentárku čo brúsila skalpely na schode pieskovcovvého schodišťa v starej budove chirurgického oddelenia.
Ak sa niečo môže pokaziť, tak sa to aj pokazí...
t256
Příspěvky: 2833
Registrován: 19. 1. 2012, 4:49

12. 10. 2020, 7:45

On nejspis nemyslel klasickou pilku, ale brouseni ostri na kamenu s vyssi zrnitosti. Pak se chova jakoby pilka a reze nektere veci o neco lip nez kdyz je vybrousen uplne do zrcadloveho lesku. Ale podle mne je to spis o cviku. Ja mam sadu diamantovych kamenu od Lansky a kdyz si s tim vyhraju, reze to uplne stejne dobre. Jen pokud se nuz brousi uplne do hladka, musi se to opravdu umet a da se to jednim spatnym tahem dokundit tak, ze se s tim musis pak znovu dlouho jebat. Pri brouseni na hrubsim kamenu vznikne takova jakoby mikroskopicka pilka ktere nektere veci reze tahem lip nez spatne vybrousene ostri do hladka, ale hlavne neni to tak narocne na provedeni vybrusu.
jergus.balaz
Příspěvky: 1547
Registrován: 24. 6. 2020, 8:41
Kontaktovat uživatele:

12. 10. 2020, 8:52

zverodoktor píše: 12. 10. 2020, 7:21 Ahoj,
to naozaj málokto vie, kto ti narozprával také nezmysly? Je to samozrejme kravina, žiadny skalpel nieje pílka, okrem pílky.
Kravina to nie je, Doc. Herbanský prednášky technológie na STUčke, pokiaľ je chirurgické náradie dokonale ostré a jemné, tak bunky prereže naskrz, tie umrú a hojenie po zošití prebieha horšie. Skalpely skutočne pod mikroskopom vyzerajú ako pílky. Taktiež lacné nože z nekvalitnej ocele výrobcovia brúsia ako mikropílku a tým docielia efekt že nôž je superostrý a kvalitný.
BalazKovo.sk
celeron
Příspěvky: 209
Registrován: 27. 2. 2013, 3:49

12. 10. 2020, 11:00

No vážení, tohle jsem nečekal. Bavíme se o broušení očních skalpelů, psal jsem to hned v úvodu. Kus za 200-300 kaček. Na ty výměnný čepelce jsem to jen zkoušel abych ten oční neposlal hned do kopru.
to zverodoktor: no jestli jseš opravdu vererinář a nevíš to o těch nekrotickejch buňkách po přeříznutí, tak to potěš koště. :roll:
Tu informaci mám nezávisle od známýho, co byl chirurgický mechanik, ke kterýmu jsem si dával dřív vše brousit. On ty skalpely s pevným ostřím, peany a pod věci dokonce vyráběl, odlévání do stromečkových forem. Bohužel je pár let v pánu. A to samý mi nezávisle říkal špičkový neurochirurg z fakultky Hradec Králové.

Takže klasika, udělat z tazatele blbce ale jak a čím skalpely brousit jsem se nedozvěděl. :(
jergus.balaz
Příspěvky: 1547
Registrován: 24. 6. 2020, 8:41
Kontaktovat uživatele:

12. 10. 2020, 11:30

celeron píše: 12. 10. 2020, 11:00Takže klasika, udělat z tazatele blbce ale jak a čím skalpely brousit jsem se nedozvěděl. :(
Ok skúsim Ti napísať, kde by som ja začínal. Pokiaľ to má mať ten tvar mikropilky, musíš ostrím ísť proti brúsnemu kameňu. Ak pôjdeš po kameni, tak Ti bude vznikať "ihla, drótik, ostrina" a efekt mikropilky sa nedostaví. Taktiež krúživý pohyb Ti to ostrie nevytvorí.
Ohľadom brusiva by som skúsil diamantové platne, tuším DiaSharp a zrnitosť určite nižšiu, tak 400. Prípadne aj tie ručné diamantové ostričky by to mohli dať, ale tie ploché. A brúsiť na sucho.
BalazKovo.sk
zverodoktor
Příspěvky: 2991
Registrován: 3. 6. 2007, 9:49
Bydliště: Bratislava

12. 10. 2020, 1:00

jergus.balaz píše: 12. 10. 2020, 8:52
zverodoktor píše: 12. 10. 2020, 7:21 Ahoj,
to naozaj málokto vie, kto ti narozprával také nezmysly? Je to samozrejme kravina, žiadny skalpel nieje pílka, okrem pílky.
Kravina to nie je, Doc. Herbanský prednášky technológie na STUčke, pokiaľ je chirurgické náradie dokonale ostré a jemné, tak bunky prereže naskrz, tie umrú a hojenie po zošití prebieha horšie. Skalpely skutočne pod mikroskopom vyzerajú ako pílky. Taktiež lacné nože z nekvalitnej ocele výrobcovia brúsia ako mikropílku a tým docielia efekt že nôž je superostrý a kvalitný.
Ale no tak páni, toto naozaj nieje pravda. Ja netvrdím, že pred 50 rokmi tomu lekári a technici neverili, ale dnes sa veci majú úplne ináč.
Akokoľvek jemne zubaté ostrie je zubaté a traumatizuje, teda trhá bunkové membrány a poškodzuje tkanivo. Oceľové ostrie je principiálne zubaté, pretože oceľ má kryštalickú štruktúru. Ak by zubaté ostrie bolo také super, nevyrábali by sa napríklad nože zirkónové, či dokonca diamantové pre očnú chirurgiu a mikrochirurgiu. Dôvodom je, že čím je menšia traumatizácia tkaniva, tým menšia jazva sa tvorí čo napríklad pri chirurgii periférnych nervov, alebo oka by viedlo k zhoršenej funkcii po zhojení. Naviac hojenie je lepšie a rýchlejšie, pretože traumatizácia je menšia. Existujú samozrejme prípady, kedy hrubé ostrie zlepšuje rezateľnosť tkaniva, najmä tvrdého a húževnatého, ale to nemá nič spoločné s nejakým "oddelovaním buniek", ale s technickým komfortom operatéra. Tak ako píše Jerguš, to zubaté ostrie síce možno chvíľu zdanlivo lepšie tkanivom preniká, lebo ho driape, ale po chvíli sa zubaté a naviac nekvalitné ostrie vytupí a je po paráde.
Zamyslite sa páni. Ak by vaše úvahy boli správne, najlepší skalpel by bol z nekvalitnej ocele zubato nabrúsený. A keďže všetci značkoví výrobcovia robia všetko pre to, aby ostrie bolo čo najkonzistnejšie a ostré, zrejme to nebude pravda, aspoň isto nie v kontexte v ktorom to tu prezentujete. Prečo potom pre oči, cievy a mikrochirurgiu sa vyrábajú super ostré zirkónové a diamantové nože so skoro molekulárnym ostrím? Zrejme preto, aby sa to čo najhoršie hojilo nie? A pri laserovej operácii by sa tkanivo zrejme nezahojilo vôbec :roll: .
Pridávam obrázok a nejakú literatúru, ak by to niekoho hlbšie zaujalo:
scalpel.jpg
a nejaké naozaj vedecké čítanie, nie dojmy a pojmy:

http://www2.nsysu.edu.tw/MSE/papers/Pap ... termet.pdf

https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/24866476/

A pre Celerona:
Čo si sa nedozvedel? Že máš ten nôž najprv brúsiť a potom obťahovať? Aby ti to ale fungovalo, musíš mať nejaký prípravok, ktorý zabezpečí konštantný uhol ostria ku kameňu a potom k obťahovaciemu remeňu. Z ruky to nejde. Ak nemáš dostatočne jemný olejový kameň, môžeš použiť na brúsenie aj obťahovanie diamantové pasty, na brúsenie 5 a 2 um, na obťahovanie 0-1um pastu. Brúsi sa pekne na plexiskle, obťahuje na brezovom, balze , alebo inom jemnom dreve. Zrejme to plexi by vyhovelo tiež.

https://www.google.sk/search?source=hp& ... ent=psy-ab

ostrenie mikrotómových nožov, čo je v princípe podobné:
http://www.microscopy-uk.org.uk/mag/ind ... icrot.html
Ak sa niečo môže pokaziť, tak sa to aj pokazí...
jergus.balaz
Příspěvky: 1547
Registrován: 24. 6. 2020, 8:41
Kontaktovat uživatele:

12. 10. 2020, 2:01

Zverodoktor: celkom zaujímavé čítanie, aj to že tvar skalpelu spôsobuje rôznu pevnosť jazvy, ale to je pravdepodobne dané rezným uhlom a teda aj rezným odporom a poškodením
BalazKovo.sk
t256
Příspěvky: 2833
Registrován: 19. 1. 2012, 4:49

12. 10. 2020, 3:55

Ja pouzivam na brouseni nozu tohle https://lansky.com/index.php/products/d ... ne-system/ je tam nekolik kamenu s ruznou zrnitosti. Neni to nejlevnejsi, ale vzhledem k cene nozu ktere tim brousim to neni zadny problem.
Ale jak uz jsem zminil, musi se to umet a za okamzik se da zkazit pul hodiny prace.
Uživatelský avatar
Cjuz
Příspěvky: 2422
Registrován: 17. 2. 2013, 6:27
Bydliště: Předklášteří
Kontaktovat uživatele:

12. 10. 2020, 8:09

t256 píše: 12. 10. 2020, 3:55 Ja pouzivam na brouseni nozu tohle https://lansky.com/index.php/products/d ... ne-system/ je tam nekolik kamenu s ruznou zrnitosti. Neni to nejlevnejsi, ale vzhledem k cene nozu ktere tim brousim to neni zadny problem.
Ale jak uz jsem zminil, musi se to umet a za okamzik se da zkazit pul hodiny prace.
Já mám to stejné a na kvalitní nože je to paráda.
Ale protože to celkem trvá, tak kuchyňské obyč nože prostě přejedu na brusce ručně, řežou líp a vydrží déle (materiál stojí za prd, a když je ostří "dokousané" je to lepší.) Na skalpel to asi nepůjde, jedině udělat jiný přípravek.
Na konci poznávacího procesu je omyl zcela vyvrácen a my nevíme nic. Zato to víme správně.
t256
Příspěvky: 2833
Registrován: 19. 1. 2012, 4:49

12. 10. 2020, 8:25

Jo, na noze "pro milenky" jez bez zavahani rozkraji klobasku primo na zulove lince mam taky noze s tescomy ktere brousim na elektrickem brousku z makra:-)
Uživatelský avatar
bobik
Příspěvky: 4564
Registrován: 11. 12. 2007, 7:48
Bydliště: Okres Klatovy

13. 10. 2020, 9:21

Vy s tím naděláte. Vždyť stačí jenom trochu s fortelem přitlačit a řeše všechno. :D
Odpovědět

Zpět na „Technologie a měření“