kalibry na průměr válců

Technologicke postupy a měřidla v dílně
rawen
Sponzor fora
Příspěvky: 1559
Registrován: 15. 3. 2008, 12:22
Bydliště: Prostějov

11. 2. 2021, 7:13

Nazdar.
Možná se zeptám blbě, ale risknu to.
Soustružím krátké válcové plochy - typicky l=1mm, d=3mm, ale různě na střídačku, ne v sériích. Patří patří do vystružených děr H7 a potřebuju kontrolovat průměr. Mikrometr na to spolehlivě nedostanu, posuvka je nepřesná. Existují nějaké kalibry, které bych na to navlékl a hned viděl? Anebo si je mám vyrobit?

Díky za pomoc, Radek
soustruh Bernardo 500, frézka Proxxon
(CNC Tron, CNC Proxxon MF70)
Uživatelský avatar
robokop
Site Admin
Příspěvky: 22387
Registrován: 10. 7. 2006, 12:12
Bydliště: Praha
Kontaktovat uživatele:

11. 2. 2021, 7:30

Mitutoyo dela takova rozpiraci hmatadla. Je to trubicka nakonci s bambulkou a vnitrnim kuzelem. Stredem jde drik s kuzelem ktery to rozepne. Das do diry. Rozepnes na kontakt. Vyndas a premeris.. chodi to do setinky.
Vsechna prava na chyby vyhrazena (E)
rawen
Sponzor fora
Příspěvky: 1559
Registrován: 15. 3. 2008, 12:22
Bydliště: Prostějov

11. 2. 2021, 8:32

Já ale potřebuju vnější rozměr.

Radek
soustruh Bernardo 500, frézka Proxxon
(CNC Tron, CNC Proxxon MF70)
testone
Sponzor fora
Příspěvky: 7208
Registrován: 3. 12. 2010, 5:56
Bydliště: Slaný

11. 2. 2021, 9:34

napadlo mě udělat si takovej jednoúčelovej vehement
do kusu plechu vyříznout dlouhou štíhlou V drážku, se sklonem třeba 1:50 nebo dle potřeby
nebo to sesadit ze dvou plechů aby to šlo nabrousit
no a pak už to jenom ocejchovat podle známého průměru
hloubka zasunutí do drážky = průměr
Obvykle se dějí věci obvyklé. Méně často se dějí věci neobvyklé a zcela vyjímečně se dějí věci vyjímečné...
Masturn 40 CNC, Hermle UWF1200H CNC a pár klasik
http://www.radialengine.cz" onclick="window.open(this.href);return false;
http://www.autopejsek.cz" onclick="window.open(this.href);return false;
milan584
Příspěvky: 2130
Registrován: 12. 5. 2009, 2:17
Bydliště: na jihu

11. 2. 2021, 9:50

rawen píše: 11. 2. 2021, 7:13 Nazdar.
Možná se zeptám blbě, ale risknu to.
Soustružím krátké válcové plochy - typicky l=1mm, d=3mm, ale různě na střídačku, ne v sériích. Patří patří do vystružených děr H7 a potřebuju kontrolovat průměr. Mikrometr na to spolehlivě nedostanu, posuvka je nepřesná. Existují nějaké kalibry, které bych na to navlékl a hned viděl? Anebo si je mám vyrobit?

Díky za pomoc, Radek
kalibry samozřejmě existují, existují i nastavovací. Akorát to s níma měřit nelze, protože kalibr je na kontrolu, ne na měření. Na měření je měřidlo.
Pokud se dílec nedá vyndat z mašiny (na měření) a vadí čelo, tak se to změří talířkovým mikrometrem (na ozubení). Pokud se to dá vyndat, tak se do hodinářského mikrometru dají vhodné nástavky a měří se v něm. Tím hodinářským se dá tak nějak měřit i v mašině, ale je to opruz, protože je těžký do ruky.
Pokud to čelo vadí jen trochu, tak se to dá dobře měřit starým tisícinovým bubínkovým Micromasterem od Tesy - ten má menší průměr tělesa třmenu - jako dotyk (a je lehký do ruky), takže se člověk dostane i tam, kam se s běžným mikrometrem nedostane.
o generaci starší (kulatý) je ještě lepší - menší
http://www.tesabs.cz/cms/upload/obrazky/presny1.jpg
milan584
Příspěvky: 2130
Registrován: 12. 5. 2009, 2:17
Bydliště: na jihu

11. 2. 2021, 9:53

testone píše: 11. 2. 2021, 9:34 napadlo mě udělat si takovej jednoúčelovej vehement
do kusu plechu vyříznout dlouhou štíhlou V drážku, se sklonem třeba 1:50 nebo dle potřeby
nebo to sesadit ze dvou plechů aby to šlo nabrousit
no a pak už to jenom ocejchovat podle známého průměru
hloubka zasunutí do drážky = průměr
Tyhle véčkový přípravky se kdysi běžně dělaly - obvykle s hodinkama v ose - tj. koncepce jako starý mechanický pratnový sledovací měřidla na brusky. V ose byl obvykle malý milimess.
Na serií dobrý, na kusovku pomalý, zranitelný, nejednoduchá obsluha.
Tom Dvk
Příspěvky: 411
Registrován: 24. 7. 2018, 1:08

11. 2. 2021, 11:34

Tyhle krátké průměry jsem vždy dělal delší, aby šly změřit mikrometrem, a pak čelo zarovnal na požadovanou délku. Záleží, co se od toho čeká, ale do H7 se člověk celkem spolehlivě vleze (kuželovitost průměru). Materiál navíc nestojí za řeč (pokud teda netočíš ze zlata :mrgreen: ).
Josef
Sponzor fora
Příspěvky: 5699
Registrován: 19. 11. 2006, 9:25
Bydliště: Valašsko

11. 2. 2021, 11:35

Já mám sadu takovýchto mikrometrů. Průměr čípku 2,5 mm.
Mikrometr.jpg
rawen
Sponzor fora
Příspěvky: 1559
Registrován: 15. 3. 2008, 12:22
Bydliště: Prostějov

11. 2. 2021, 3:47

Tom Dvk píše: 11. 2. 2021, 11:34 Tyhle krátké průměry jsem vždy dělal delší, aby šly změřit mikrometrem, a pak čelo zarovnal na požadovanou délku. Záleží, co se od toho čeká, ale do H7 se člověk celkem spolehlivě vleze (kuželovitost průměru). Materiál navíc nestojí za řeč (pokud teda netočíš ze zlata :mrgreen: ).
Ono to má třeba d3, v tom je slepý závit M2; na krajním milimetru navíc osazeno na d2.5.
Takže první řežu ten závit. Jedině ho udělat o půl cm delší, a pak podle tebe.

Radek
soustruh Bernardo 500, frézka Proxxon
(CNC Tron, CNC Proxxon MF70)
milan584
Příspěvky: 2130
Registrován: 12. 5. 2009, 2:17
Bydliště: na jihu

11. 2. 2021, 3:54

Tom Dvk píše: 11. 2. 2021, 11:34 Tyhle krátké průměry jsem vždy dělal delší, aby šly změřit mikrometrem, a pak čelo zarovnal na požadovanou délku. Záleží, co se od toho čeká, ale do H7 se člověk celkem spolehlivě vleze (kuželovitost průměru). Materiál navíc nestojí za řeč (pokud teda netočíš ze zlata :mrgreen: ).
Pokud je mikrometr slušný, a měřič :lol: není Gustav (Frištenský) tak není problém změřit průměr na délce 0.5mm.
Začínám mít pocit, že to bude dlouhé a složité vlákno o problematice letu na Alfa Centauri :lol: .
Vzít mikrometr, změřit. Práce na 15 sec.
jergus.balaz
Příspěvky: 1543
Registrován: 24. 6. 2020, 8:41
Kontaktovat uživatele:

11. 2. 2021, 8:36

Prípadne by som to skúsil pasametrom.
BalazKovo.sk
qwer
Příspěvky: 1300
Registrován: 8. 4. 2008, 8:09
Bydliště: Kostolec (Pov. Bystrica)

11. 2. 2021, 9:39

Skúsiť si poskladať kalibre z johanseniek a stiahnuť to takouto sverkou. Niekde som videl špeciálne malé nastavovacie obkročáky s karbidovými dotykmi, no to sa asi ťažko zoženie.
003.JPG
Tom Dvk
Příspěvky: 411
Registrován: 24. 7. 2018, 1:08

12. 2. 2021, 5:25

milan584 píše: 11. 2. 2021, 3:54 Pokud je mikrometr slušný, a měřič :lol: není Gustav (Frištenský) tak není problém změřit průměr na délce 0.5mm.
Začínám mít pocit, že to bude dlouhé a složité vlákno o problematice letu na Alfa Centauri :lol: .
Vzít mikrometr, změřit. Práce na 15 sec.
A víš , co měříš ? Víš, žes na tom 0.5mm nedal mikrometr zešikma, případně žes ho nedorazil k čelu a dotyky ti nesedí na rádiusu po noži (pokud nemáš čelo podpíchlé) ? Víš, co je kolem, že tazateli z nějakého důvodu nezavazí části vřetena , kleštiny, čelo kusu atd. atd. ? Já to nevím, proto radím co radím, abych měl jistotu, že měřím to co chci změřit. Předpokládám, že uchopit mikrometr a zacvrkat tazatel umí, proto by se asi jen tak neptal. Nerozebírám tady žádnou teorii, (na to nemám vzdělání :mrgreen: ), jen píšu fintu, jak si pomáhám já.
milan584
Příspěvky: 2130
Registrován: 12. 5. 2009, 2:17
Bydliště: na jihu

12. 2. 2021, 6:03

Tom Dvk píše: 12. 2. 2021, 5:25
milan584 píše: 11. 2. 2021, 3:54 Pokud je mikrometr slušný, a měřič :lol: není Gustav (Frištenský) tak není problém změřit průměr na délce 0.5mm.
Začínám mít pocit, že to bude dlouhé a složité vlákno o problematice letu na Alfa Centauri :lol: .
Vzít mikrometr, změřit. Práce na 15 sec.
A víš , co měříš ? Víš, žes na tom 0.5mm nedal mikrometr zešikma, případně žes ho nedorazil k čelu a dotyky ti nesedí na rádiusu po noži (pokud nemáš čelo podpíchlé) ? Víš, co je kolem, že tazateli z nějakého důvodu nezavazí části vřetena , kleštiny, čelo kusu atd. atd. ? Já to nevím, proto radím co radím, abych měl jistotu, že měřím to co chci změřit. Předpokládám, že uchopit mikrometr a zacvrkat tazatel umí, proto by se asi jen tak neptal. Nerozebírám tady žádnou teorii, (na to nemám vzdělání :mrgreen: ), jen píšu fintu, jak si pomáhám já.
V první řadě pokud někdo napíše, že "zacvaká s mikrometrem" tak už nemusí psát vůbec NIC - protože všechny ty vhodný mikrometry na takové měření žádnou řehtačku nemají - jako třeba ten micromaster, tak ty tavannesy a další.
Mají momentovou spojku a nemlátí :roll: - právě proto aby se s nima daly měřit takové věci.
Navíc ty mikrometry chodí natolik dobře, že se s nima dá běžně měřit "na ruku" - takže s skoro nulovým přítlakem.
Podpíchlý čelo :shock: to je jako CO? - pokud na výkresu je rovný čelo, tak to nemá co kdo podpichovat - a pokud to podpíchne, tak ať jde radši dělat něco jinýho.
Radius taky nemá smysl komentovat - žádný radius tam nemá co dělat - takže pěkně kudla z brusky s radiusem 0.05 a nebo i jenom s 0.05x45° - žádný komunální destičky.
Tom Dvk
Příspěvky: 411
Registrován: 24. 7. 2018, 1:08

12. 2. 2021, 10:02

Vidím, že se prostě musíš za každou cenu hádat, a na to já ti seru. Vem si svoje životní zkušenosti do hrobu, když je nechceš nebo neumíš předat. Na druhé straně je internet plný youtuberů, kteří nemají co předat, ale jsou o tom schopni natočit hodinové video. Když jsem se v roce 2005 začal po internetových fórech pohybovat, bylo to úplně jiné ... ahoj.
Odpovědět

Zpět na „Technologie a měření“