mereni pomoci dutinomeru

Technologicke postupy a měřidla v dílně
testone
Sponzor fora
Příspěvky: 7176
Registrován: 3. 12. 2010, 5:56
Bydliště: Slaný

30. 8. 2021, 7:16

jestli to chceš mít změřené opravdu přesně a věrohodně, tak to vem někam na souřadnicový měřící stroj
jestli je to motor za xxx xxx tisíc jak píšeš, tak tě těch pár stovek nezruinuje
Obvykle se dějí věci obvyklé. Méně často se dějí věci neobvyklé a zcela vyjímečně se dějí věci vyjímečné...
Masturn 40 CNC, Hermle UWF1200H CNC a pár klasik
http://www.radialengine.cz" onclick="window.open(this.href);return false;
http://www.autopejsek.cz" onclick="window.open(this.href);return false;
Uživatelský avatar
bobik
Příspěvky: 4564
Registrován: 11. 12. 2007, 7:48
Bydliště: Okres Klatovy

30. 8. 2021, 9:03

Věrohodné měření ze souřadnicového měřáku jedině s prostorovým kalibrem, který musí být součástí měření. Je to vždy o obsluze a ta bývá všelijaká. Moje osobní zkušenost.
ves178
Příspěvky: 528
Registrován: 25. 3. 2016, 8:23
Bydliště: Tichá okr NJ

31. 8. 2021, 5:12

WEILER LZ280, FNA22
Tom_
Příspěvky: 52
Registrován: 3. 1. 2019, 6:15

31. 8. 2021, 5:41

Ja bych to klidne na ten stroj vzal, ale nevim jestli ho tady nekdo vubec bude mit a druha vec, jestli bude ochotny to zmerit.
Tim souradnicovym mericim strojem zmerim primarne blok motor. Druha vec je, ze by bylo dobre vedet jak na tom je ten mikrometr. Premyslel jsem poslat to na kalibraci, ale nekdo mi sdelil, ze to je jen vyhozeni penez, tak nevim :(
Milan199
Příspěvky: 2907
Registrován: 18. 8. 2010, 9:04

31. 8. 2021, 5:55

S tím vyhozením peněz jsem ti psal já.
Ta kalibrace bude stát cca 400 a změří ti mikrometr na horní, střední, spodní hodnotu. Dostaneš protokol a odchod. Za ty čtyři stovky koupíš mikrometr solidní. Někdo v okolí přece johansonky // správně koncové měrky // má. Je třeba aby jsi si i "ohmatal" jak s ním měřit.

Jenom bacha - nenech se zkákat kalibrací třeba na na ložiska. Musíš je mít ověřené !!! Dneska se vyskytují padělky a přesnost je zoufalá.
Tom_
Příspěvky: 52
Registrován: 3. 1. 2019, 6:15

31. 8. 2021, 6:40

Diky za upresneni. No ten muj mikrometr stal mnohem vice nez 400 :D tak snad bude i spravne merit. Zkusim rozhodit site a zeptat se, zdali tady nekdo v okoli nema ty johansonky (koncove merky).
Presne jak rikas, rad bych si to osahal a vyzkousel a zase neco noveho se priucil.
testone
Sponzor fora
Příspěvky: 7176
Registrován: 3. 12. 2010, 5:56
Bydliště: Slaný

31. 8. 2021, 6:48

na bazoši jsou Someťácké johansonky už kolem 3000,-
měl bys vyřešeno jednou provždy
Obvykle se dějí věci obvyklé. Méně často se dějí věci neobvyklé a zcela vyjímečně se dějí věci vyjímečné...
Masturn 40 CNC, Hermle UWF1200H CNC a pár klasik
http://www.radialengine.cz" onclick="window.open(this.href);return false;
http://www.autopejsek.cz" onclick="window.open(this.href);return false;
Tom_
Příspěvky: 52
Registrován: 3. 1. 2019, 6:15

31. 8. 2021, 6:53

A budou presne? Jedna se mi hlavne o to, abych to nekoupil a zjistil ze jiz jsou treba zoxidovane ci jinak poskozene/pouzite a potom problemy s merenim a naslednou reklamaci.
Idelani by bylo koupit je nove, ale na to uprimne nemam finance.
Sancho Panza
Příspěvky: 1035
Registrován: 6. 3. 2021, 12:50

31. 8. 2021, 8:12

testone píše: 31. 8. 2021, 6:48 na bazoši jsou Someťácké johansonky už kolem 3000,-
měl bys vyřešeno jednou provždy
tohle je fakt brutus.
V prvé řadě - pokud chce měřit díru 80 dlouhou třeba 100, s přesností na tisíciny, tak i pro mimořádně dobře vybavenou osobu, to bude velmi obtížné. Sice něco naměří (absolutní míry někde), ale geometrií ani náhodou, správnou texturu po honování (naprosto klíčové), taky změří víc než těžko.
Pokud chce mít jistotu u mikrometru, tak v prvé řadě musí mít dostatečně přesné měrky (ty by měly být navázané - aby byla jistota), měrky by měl mít z sady pro kontrolu mikrometrů (mají pečlivě empiricky vybraný rastr, aby s nima šlo měřit i periodickou chybu - a to i pro mikrometry s stoupáním 0.5 a 1), měl by mít skla aby byl schopen zkontrolovat rovinnost a rovnoběžnost (opět ty čtyři v sadě - protože jedno mu stačí akorát pro mikrometr s pevným šroubem - a ten na 99% nemá). Taky bude potřebovat tu lapovací opravnou sadu (bývají dvě desky, malá, velká, a kontrolní sklo). A hlavně praxi, teplotu a čas.
Hodnoty, aby ten tisícinový mikrometr prošel, jsou docela těsné, a pokud je to nějaké čínské peklo, (viz jak a z čeho mají udělaný šrouby), tak za půl roku, i při hobby provozu, stejně bude opět všechno zase jinak.
Takže na mikrometr může rovnou zapomenout - jedině složit si rozměr přímo z johansonek, na kraje dát nástavky (ideálně keramické), a nastavit měřidlo na díry přímo na měrkách. Co má za díroměřák netuším, ale spolehlivé tisíciny nejspíš nebudou ani náhodou - to je problém i s měřidlem o několik řádů dražším.
Takže jediné (pokud má skutečnou potřebu to změřit) odnést to někam na vhodnou 3D mašinu a i na té to bude přesně podle sumy za níž byla a obsluhy. Peníze potečou proudem.
-----------
A i když naměří že to je o (třeba) někde o 0.004 mimo - co s tím pak jako bude dělat?
Došmirgluje to? :mrgreen: Vyhodí to? :lol: Necháto vyhonovat znova a líp? :shock:
btw - pro letmou ilustraci http://www.spolky-csvts.cz/cms/sites/de ... mereni.pdf
Uživatelský avatar
DwPetr
Příspěvky: 4859
Registrován: 23. 9. 2016, 8:25

31. 8. 2021, 9:05

Přesouvá se mi na dílnu motor, kde původní majitel nějakým způsobem zničil při "GO" dvě ojnice, tak je tam ani nevracel, písty nahoře ve válci nějakým způsobem přilepil COčkem aby nespadly do kliky a takto složený motor vrátil do auta, a jako pojízdný jej prodal. Nový majitel jej nastartoval a odjel. Nezdál se mu pouze volnoběh. To že po sundání vany je klika na prvním ložisku rezavá, nebo to, že po sundání hlav se místo 8 hrnců hejbe jen 6 je jen detail.

Tolik k těm tisícinám.

Když si pozorně prohlídneš to video, tak i na tom CNC Rottlerovi to lítá sem a tam. Z hlediska čísel možná špatně, z hlediska toho motoru, bez problému. Taky mám písty určené pro + .10 ale když se k tomu započítají tolerance které i ten píst má, tolerance bloku, tak se ta dělící čárka posouvá. To samé kuželovitost a ovalita.

Samozřejmě můžeš měřit dobře a někdo to přeletěl, ať už nechtěně, na klasických honovačkách co neměří průběh stačí na stovku jen o trochu víc přitáhnout, nebo zatočit o trochu víc, je to hned, a nebo to přeletěl úmyslně aby se nestalo to, že to zašvihneš a půjdeš mu bušit na vrata.

Jen ze zvědavosti, co to je za speciální projekt?

(Nedávno se tu řešil díl do raketoplánu, a nakonec měl po několika stránkách textu sloužit k lisování diabolek kladivem)

Řešení jsou dvě, buď to tak nechat, a nebo vzít o rozměr větší písty a nechat to udělat znova, třeba v tý Olomouci nebo kde to ten kluk dělá ty Mercedesy.
Naposledy upravil(a) DwPetr dne 31. 8. 2021, 5:43, celkem upraveno 1 x.
TOS H 63, Strigon GH 560, KFD 250, Berco HON 200, Stanko 16K20, TOS 4C, ZMM NK 203, FUS SMC-8B
Uživatelský avatar
bobik
Příspěvky: 4564
Registrován: 11. 12. 2007, 7:48
Bydliště: Okres Klatovy

31. 8. 2021, 10:07

Něco měřit na tisíciny je taky fyzikálně nemožné. Měří se při teplotě 20+-2°C. Dovolený rozdíl 4° nám udělá na rozměru 80 +-0,002mm u oceli, u slitin hliníku dvojnásobek.
Tom_
Příspěvky: 52
Registrován: 3. 1. 2019, 6:15

31. 8. 2021, 11:28

Ja se nesnazim merit ten vybrus na tisiciny, ale na setiny. Akorat jsem prehodil ze stovkych hodinek na tisicinove a divil jsem se, ze je najednou rozdil neco pres 0,015 na valci.
Proto si chci byt jisty, ze mi mikrometr nekeca a kdyz nebude kecat, budu mit jistotu ze je vse v "toleranci" . A budu mit klidne spani kdyz objednam pisty.
Je mi samozrejme jasne, ze i pisty maji urcitou toleranci, ale rad bych mel co nejvice moznou jistotu, ze vse sedne jak ma.
Neni to zadny specialni raketoplan projekt. Jedna se o 5tivalec Audi, trosku vetsi vykon.

Primarne je problem, ze prvne si musim koupit/pujcit ty johansonky abych zkontroloval presnost mereni mikrometru, nasledne zkontrolovat plochost doteku mikrometru a kdyz tyhle dve veci budou OK, pak si muzu vzit pozadovany rozmer do supita a to vynulovat a nasledne merit pri 20 stupnich.
testone
Sponzor fora
Příspěvky: 7176
Registrován: 3. 12. 2010, 5:56
Bydliště: Slaný

31. 8. 2021, 11:36

DwPetr píše: 31. 8. 2021, 9:05 Přesouvá se mi na dílnu motor, .......
.........Mercedesy.
Asi tak.....
Obvykle se dějí věci obvyklé. Méně často se dějí věci neobvyklé a zcela vyjímečně se dějí věci vyjímečné...
Masturn 40 CNC, Hermle UWF1200H CNC a pár klasik
http://www.radialengine.cz" onclick="window.open(this.href);return false;
http://www.autopejsek.cz" onclick="window.open(this.href);return false;
david.1
Příspěvky: 1187
Registrován: 30. 5. 2010, 11:09
Bydliště: doma

31. 8. 2021, 9:49

Tom_ píše: 28. 8. 2021, 8:18 stanik84: Ano, uz to chapu, ze s tema Johansonkama si muzu pekne vyzkouset cely rozsah mereni a tudiz presne vedet jestli to meri spravne v celem rozsahu.

DwPetr:

ad 1) co myslis temi kostkami?

ad 3)Ano, to vim, ale pokud je pist urcen na rozmer vybrusu 81,5 -81,51 tak prece je tam nebudu davat kdyz bude mit 81,53. Zalezi na slozeni materialu. Prevazne se u aftermarket pistu pouzivaji dve slitiny 2618 (roztahuje se hodne) a 4032 (mensi roztaznost - ty mam ja)

ad 4) Je to takova specialka, nejsou to seriove pisty, tudiz se snazim aby vse bylo naprosto OK predtim nez je objednam. No ja tomu co dela bloky rikal na co se to bude pouzivat a jake pisty tam pujdou a bylo mi sdeleno, ze oni pisty nechcou, ze to vzdy delaji na std rozmer ten vybrus.Taky jsem mel za to, ze bude radsi kdyz mu ten pist dam , zmeri si ho a podle toho upravi vybrus.

ad 6) Ano, prebiral jsem prazdny blok :/ Kazdopadne se to snazim vyresit co nejpresnejsim merenim abych neposlal motor za xxx xxx tisic do kopru. To bych radsi sehnal jiny blok a udelal to znovu, ale to je az krajni reseni a opet bych rozpocet navysil o dost penez.

ad 7) Co to jsou ty kostky? :) Tim jsou mysleny ty johansonky?
Nojo,Ostrava+ajeto=problém..
Zkrátil bych to,ať tu nemusíme číst zase čtyři stránky o ..
Mělo to být na začátku asi takhe:Mám děsnej špeciál,bude to lepčí než F1 (soudíme podle ceny,kde je šest míst a za nimi ještě tisíce),musí to bejt fšechno nano,mega ultra. V Pšontsku jsem sehnal levný písty,u první /nebo nejlevnější firmy dal vyvrtat blok,ale nevím,jestli je to taková špica(nebo jak se to tam u vás říká). Tak jsem si koupil u vietví nějaký cajky,ale neumím s tím zacházet.. V podstatě ani nevím,jak fyzicky vypadá setina milimetru a myslím si,že když chachar při vrtání ulítne o stovku,už z toho mám šrot.. Tak mě někdo zachraňte. Chci fšechno přesně vědět,ale ať to nestojí peníze,max. tak dvě piva..
Doporučuju oslovit nejdřív nějakýho motoráře,zajít k němu s flaškou něčeho hodně dobrýho k pití a aspoň den ho poslouchat.
Pak (možná) něco málo pochopíš.
To,co se tady snažíš vyzjistit je ti stejně k ničemu. Dám ruku do ohně za to,že pokud jsi nikdy nic pořádně nezměřil,nezměříš ani ten blok. Navíc se vsadím,že když to supito nebude mít vedení( ty lepší mívají vodící křídla) tak každej,kdo ho vezme do ruky,naměří něco jinýho. V tomhle mají praxi jedině brusiči,a těm se tady ,myslím ,nikdo nevyrovnáme..
Tom_
Příspěvky: 52
Registrován: 3. 1. 2019, 6:15

1. 9. 2021, 5:45

Nestavim zadny special f1 motor. Staci si spocitat cenu dilu a potom budes vedet kolik takovy motor vyjde. Ani zadny pisty z psonska (jak rikas) jsem nekupoval . Vybrus delal clovek , ktery se tim zivi cca 40 let. Ja nezpochybnuji (ani bych si to nedovolil) jeho praci a z toho duvodu se snazim zjistit, jak presne postupovat, aby to moje mereni bylo vypovidajici.
Nikde jsem nepsal, ze chci vse zadarmo nebo za max dva piva. Napsal jsem pouze , ze na koupi nove sady Johansonek momentalne nemam, protoze se resi jine veci okolo a primarn jsem chtel zjistit informace k mereni a kalibraci , protoze nemam nikoho v okoli (a zajima mně to), kdo by mi to vysvetlil nebo ukazal, tak se snazim nektere veci naucit z videi ci internetu.
Odpovědět

Zpět na „Technologie a měření“