mereni pomoci dutinomeru

Technologicke postupy a měřidla v dílně
jergus.balaz
Příspěvky: 1542
Registrován: 24. 6. 2020, 8:41
Kontaktovat uživatele:

20. 6. 2021, 4:29

testone píše: 20. 6. 2021, 10:45musíš to vychytat ve dvou rovinách
Preto je dobré mať kalibračné krúžky aspoň najviac používaných rozmerov, prípadne celkom dobré sú aj kalibračné platne, kde je 15-20 presných brúsených dier (neviem ako sa to volá).
BalazKovo.sk
testone
Sponzor fora
Příspěvky: 7204
Registrován: 3. 12. 2010, 5:56
Bydliště: Slaný

20. 6. 2021, 4:40

pro posouzení jak moc je na motoru vyběhaný válec to není potřeba
subito se zkalibruje podle prvních cca 10 mm válce, tam nejezdí pístní kroužky, takže to není vyběhané
pak hlouběji je "rantl že by za něj ten motor šel vytáhnout z auta" :D
Obvykle se dějí věci obvyklé. Méně často se dějí věci neobvyklé a zcela vyjímečně se dějí věci vyjímečné...
Masturn 40 CNC, Hermle UWF1200H CNC a pár klasik
http://www.radialengine.cz" onclick="window.open(this.href);return false;
http://www.autopejsek.cz" onclick="window.open(this.href);return false;
Uživatelský avatar
fmodel
Příspěvky: 10118
Registrován: 26. 10. 2011, 10:37
Kontaktovat uživatele:

20. 6. 2021, 4:46

testone píše: 20. 6. 2021, 4:40 hlouběji je "rantl že by za něj ten motor šel vytáhnout z auta" :D
Pamatuješ Uno 1,3D co mělo benzínovej blok motoru ,tam byl rantl že někdy píst nešel ani ven :lol:
http://www.rm-reznicek.cz" onclick="window.open(this.href);return false;
Uživatelský avatar
stanik84
Příspěvky: 2264
Registrován: 3. 8. 2016, 9:29

20. 6. 2021, 4:52

jergus.balaz píše: 20. 6. 2021, 4:29
testone píše: 20. 6. 2021, 10:45musíš to vychytat ve dvou rovinách
Preto je dobré mať kalibračné krúžky aspoň najviac používaných rozmerov, prípadne celkom dobré sú aj kalibračné platne, kde je 15-20 presných brúsených dier (neviem ako sa to volá).
Takhle nějak ?
IMG_20200613_235552_2.jpg
testone
Sponzor fora
Příspěvky: 7204
Registrován: 3. 12. 2010, 5:56
Bydliště: Slaný

20. 6. 2021, 6:50

fmodel píše: 20. 6. 2021, 4:46
testone píše: 20. 6. 2021, 4:40 hlouběji je "rantl že by za něj ten motor šel vytáhnout z auta" :D
Pamatuješ Uno 1,3D co mělo benzínovej blok motoru ,tam byl rantl že někdy píst nešel ani ven :lol:
..... a furt to klapalo a jezdilo to za 4 litry
akorát už to pak nechtělo startovat
generálek jsme pár udělali :D
Obvykle se dějí věci obvyklé. Méně často se dějí věci neobvyklé a zcela vyjímečně se dějí věci vyjímečné...
Masturn 40 CNC, Hermle UWF1200H CNC a pár klasik
http://www.radialengine.cz" onclick="window.open(this.href);return false;
http://www.autopejsek.cz" onclick="window.open(this.href);return false;
jergus.balaz
Příspěvky: 1542
Registrován: 24. 6. 2020, 8:41
Kontaktovat uživatele:

20. 6. 2021, 7:24

stanik84 píše: 20. 6. 2021, 4:52 Takhle nějak ?

IMG_20200613_235552_2.jpg
Na parádu!
BalazKovo.sk
Tom_
Příspěvky: 52
Registrován: 3. 1. 2019, 6:15

21. 6. 2021, 4:06

Testone : Ano, je mozne , ze to nedrzim spravne. Musim se snazit to drzet vice kolmo a vice uprostred doteku na mikrometru, sranda to zadna neni, chce to praxi a vychytat ten idealni pohyb pri kterem se to pozna. Drzak na mikrometr mam :D takze je chyba nejspis v rukach :D

Milan199: Nekde v nejakem videu jsem videl jak pouzivali kousek buzirky/hadice kterou navlekli aby jim jedna strana dutinomeru nevypadla.

stanik84: Diky, ale rusky vubec nerozumim. Vidim, ze tam ma ty kalibracni telesa, ty ja nemam

testone: ano nahore ve valci je cca 5mm hrana kde uz pist ani krouzky nechodi, tak je tam takovy zub, cca 15mm pod tim je valec vybehany nejvice a smerem dolu uz se ta tolerance blizi k 0.
Uživatelský avatar
stanik84
Příspěvky: 2264
Registrován: 3. 8. 2016, 9:29

21. 6. 2021, 4:44

Nazývá se to koncové měrky (slangově Johansonky) a bez nich to správně nenastavíš. Protože to musíš mít dotažené na řehtačku. Třeba starý Mitutoyo co mám doma jsou na to totálně nevhodné. Mají kulaté doteky jen s ploškou. Lepší jsou na to jakékoliv mikrometry s rovnými doteky.

Ty držáky měrek používám jen k mikrometrickým odpichům.

Rusky umět nemusíš, stačí koukat co dělá a pochopíš to.
Tom_
Příspěvky: 52
Registrován: 3. 1. 2019, 6:15

21. 6. 2021, 6:22

No ja mam k tomu ten kalibracni valecek, ktery je na 75mm a kdyz to dam do mikrometru, tak 75,000mm namerim. Predpokladam ze ten kalibracni valecek pridavany k tomu je urceny ke kalibraci. Ty johansonky budou asi presnejsi, ikdyz jsem zkousel ventilove merky a taky to sedelo
Tom_
Příspěvky: 52
Registrován: 3. 1. 2019, 6:15

26. 8. 2021, 6:37

Ahoj,

obracim se na Vas s prosbou , zdali je tady nekdo z okoli MS kraje (Trinec, Tesin,Karvina, Frydek) kdo by mi byl schopny zkontrolovat presnost a funkcnost mikrometru a dutinomeru, popriklade zmerit mym vybavenim vrtani valců v bloku a potom jeho naradim pro porovnani.

Mam takovy pocit, ze mikrometr nema dosedaci plochy rovne (ale muzu se mylit) tudiz se neda urcit presna hodnota na vynulovani tisicinovych hodinek nebo ze by byl spatny dutiomer.
Nejedna se o zadne profi znackove naradi, je to cina, jsem si toho vedom, ale mam za to, ze tohle je jedna z tech lepsich cinskych znacek (jak mikrometr tak i dutinomer) a chci si byt jisty , ze mikrometr a dutinomer meri spravne a chybny clanek jsem tudiz ja.

Meril jsem blok par dni zpatky setinovyma hodinkama a dneska tisicinovyma a rozdil je , ze s 0,001 hodinkama jsem nameril vrtani valce v prumeru o 0,015mm vice. Vrtani bylo na 81,5 az 81,510-515 a to mi absolutne nesedi, tak bud mam spatny naradi (ano, neni to profi), nebo s tim neumim zachazet anebo borec co delal vybrus to neudelal na deklarovanou specifikaci (mohlo se stat , ale malo pravdepodobne,podle delky jeho praxe).
Jedna se mi o to, ze si chci byt namerenymi hodnotami naprosto jisty a chci se presvedcit na vlastni oci, ze tomu tak je .

Diky vsem za podnety.
Naposledy upravil(a) Tom_ dne 1. 9. 2021, 6:08, celkem upraveno 1 x.
Josef
Sponzor fora
Příspěvky: 5699
Registrován: 19. 11. 2006, 9:25
Bydliště: Valašsko

26. 8. 2021, 9:17

Tom_ píše: 26. 8. 2021, 6:37 Ahoj,

obracim se na Vas s prosbou , zdali je tady nekdo z okoli MS kraje (Trinec, Tesin,Karvina, Frydek) kdo by mi byl schopny zkontrolovat presnost a funkcnost mikrometru a dutinomeru, popriklade zmerit mym vybavenim vrtani valců v bloku a potom jeho naradim pro porovnani.

Mam takovy pocit, ze mikrometr nema dosedaci plochy rovne (ale muzu se mylit) tudiz se neda urcit presna hodnota na vynulovani tisicinovych hodinek nebo ze by byl spatny dutiomer.
Nejedna se o zadne profi znackove naradi, je to cina, jsem si toho vedom, ale mam za to, ze tohle je jedna z tech lepsich cinskych znacek (jak mikrometr tak i dutinomer) a chci si byt jisty , ze mikrometr a dutinomer meri spravne a chybny clanek jsem tudiz ja.

Meril jsem blok par dni zpatky setinovyma hodinkama a dneska tisicinovyma a rozdil je , ze s 0,001 hodinkama jsem nameril vrtani valce v prumeru o 0,015mm vice. Vrtani bylo na 81,5 az 81,510-515 a to mi absolutne nesedi, tak bud mam spatny naradi (ano, neni to profi), nebo s tim neumim zachazet anebo borec co delal vybrus to neudelal na deklarovanou specifikaci.
Jedna se mi o to, ze si chci byt namerenymi hodnotami naprosto jisty a chci se presvedcit na vlastni oci, ze tomu tak je .

Diky vsem za podnety.
Chybí ti taky teploty při měření a jak jsi chytal do rukou ty měřidla. Rozdíl 0,015 mm při měření v různých podmínkách není na amatéra nic vypovídajícího.
Tom_
Příspěvky: 52
Registrován: 3. 1. 2019, 6:15

27. 8. 2021, 5:09

No je pravdou ze mereni provadim v garazi. Prvni mereni jsem delal minuly tyden a to bylo o dost tepleji, cca 28 stupnu venku, uvnitr by mohlo byt tak 24+- (ale teplotu jsem nesledoval) a vcera bylo cca 20-22 venku.
Ja mam pocit jak by ty merici plochy mikrometru nebyly rovne ale zakulacene , jelikoz kdyz posouvam dutinomerem nahoru dolu s celym dutinomerem, tak se ty hodnoty meni a pritom si myslim, ze by mely zustat stejne v pripade ze merim doteky supita kolmo vuci plose mikrometru.
Jak jsem chytal meridla? Mikrometr mam v takovem tom stojanku k tomu urcenem a supito jsem drzel na stopku .
jergus.balaz
Příspěvky: 1542
Registrován: 24. 6. 2020, 8:41
Kontaktovat uživatele:

27. 8. 2021, 5:31

Tom_ píše: 26. 8. 2021, 6:37Ahoj, obracim se na Vas s prosbou
Prvý problém je, či je výrobok skutočne dobre vyrobený. Pokiaľ má zle spravenú kužeľovitosť alebo ovalitu, tak to môžeš merať milión krát a nameriaš milión krát iné hodnoty.
Druhý problém sú meradlá. Rozdiel 0,015mm na čínu je podľa mňa intergalaktický výkon. Keď chceš merať v takýchto obzoroch, minimálne si zaobstaraj Somety z predchádzajúceho politického obdobia. Ideálne Carl Zeiss, Mitutoyo, Mahr. K tým sa dá v našich končinách dostať pomerne za pár šušňov.
Tretí problém je kalibrácia meradiel. Áno môžeš sa to pokúsiť s niekým premerať, ale tie šikmooké verkle potrebuješ poslať na normálnu kalibráciu. Teda kontrola rovinnosti dotykov, kontrola v celom rozsahu pohybu, kontrola odporu mikrometrickej skrutky atď atď. Nie je to nič lacné ani nič rýchle.
Veľa šťastia.
BalazKovo.sk
Britt
Příspěvky: 1830
Registrován: 8. 5. 2019, 5:36

27. 8. 2021, 6:26

Přesně tak, kalibrace měřidla je jednou z postatných věcí. Byl jsem napadán kolegy, proč si kupuji kalibrovanou posuvku, pro garážové výrobky. Tou posuvkou naměřím totéž co mikrometrem a stálo mě to 150 Kč, za příplatek. Měření otvorů je kapitola sama pro sebe a opakované měření je jednou z podmínek správného měření.
Odpovědět

Zpět na „Technologie a měření“