mereni pomoci dutinomeru

Technologicke postupy a měřidla v dílně
Tom_
Příspěvky: 52
Registrován: 3. 1. 2019, 6:15

23. 3. 2021, 1:49

Ahoj,

mam takovy dotaz ohledne mereni pomoci dutinomeru. Uvedu priklad: Mam valec, ktery kdyz je novy tak ma prumer 81,50mm, opotrebenim svuj prumer zvetsi. Na zmereni mam mikrometr v danem rozsahu + analogovy dutinomer (stejny princip viz odkaz).
https://www.kovonastroje.cz/Meridla/Sub ... -01mm.html
Je to takovy dutinomer, ktery ma na vymenu cca 4 spicky o urcite delce a ty spicky maji na sobe zavit, kterym reguluju jejich velikost zasroubovanim dovnitr tela dutinomeru a nasledne dotahnu matici ktera je na nem.
Jde mi o to, ze nevim jak moc bude opotrebeny dany valec. Takze bych mel vzit mikrometr a na nem nastavit 81,5mm , zaaretovat a nasledne do nej vlozit dutinomer ktery by mel mit presne 81,5mm nebo napriklad 82mm abych pokryl to opotrebeni? Nebo to musim presne na kazdy rozmer vzdy nastavit a nasledne vynulovat budik na dutinomeru?Jde mi o to, ze nevim jak moc opotrebeny ten valec je.

Dekuji za rady
novic
Příspěvky: 1835
Registrován: 19. 10. 2014, 10:30

23. 3. 2021, 3:12

Cash Rules Everything Around Me
C.R.E.A.M
vruboun
Příspěvky: 368
Registrován: 25. 3. 2010, 7:11

23. 3. 2021, 3:26

Ahoj, přesně jak píšeš na každý rozměr který chceš měřit musíš subito znovu nastavit. Idealně sestavit johansonky, na nich nastavit mikrometr a podle něj subito. Měří se při 20 stupních pana Celsia. Pokud můžeš vyměň si ty stovkový hodinky za tisícinový, lépe a přesnějš se s tím pak měří.
Tom_
Příspěvky: 52
Registrován: 3. 1. 2019, 6:15

23. 3. 2021, 3:37

vruboun píše: 23. 3. 2021, 3:26 Ahoj, přesně jak píšeš na každý rozměr který chceš měřit musíš subito znovu nastavit. Idealně sestavit johansonky, na nich nastavit mikrometr a podle něj subito. Měří se při 20 stupních pana Celsia. Pokud můžeš vyměň si ty stovkový hodinky za tisícinový, lépe a přesnějš se s tím pak měří.
Tak toho jsem se bal, tudiz se muze stat ze budu muset nastavovat treba 81,5 pak 81,6, 81,7 atd az dojdu k danemu opotrebeni? No to mne trefi slak :D Johansonky nemam a tisicinovy hodinky taky ne :D takze jedine koupit oboji :evil: :lol:
Tom_
Příspěvky: 52
Registrován: 3. 1. 2019, 6:15

23. 3. 2021, 3:38

novic píše: 23. 3. 2021, 3:12 Obrázek
http://www.unimetra.cz/soubory_materialy/94_1.pdf
viewtopic.php?t=37234
Opotrebenie by si mal odcitat zo subita
odcitat?
testone
Sponzor fora
Příspěvky: 7205
Registrován: 3. 12. 2010, 5:56
Bydliště: Slaný

23. 3. 2021, 3:59

subito má rozsah zdvihu té měřící části tak asi 1-2mm (z hlavy to nevím)
v běžné praxi se v tomhle rozsahu dá rozměr odečítat přímo
ty výměnné doteky jsou v sadě abys tím jedním měřidlem obsáhl rozměr měřených rozměrů třeba 55 - 85 mm
tím závitem + matkou se to na konkrétním dotyku seřizuje přesněji aby ses dostal do použitelného zdvihu měřidla
běžně se subito nastavuje běžným mikrometrem, i když johansonkama je to určítě přesnější
takže nastavíš si mikrometr na těch 81,5
sestavíš subito tak, aby při vložení mezi doteky mikrometru něco ukazovalo
zakýveš tím mezi doteky (chce to trochu cviku) a otočením stupnice hodinek si nastavíš 0 (nebo 50)proti ručičce hodinek při největší výchylce
pak to vrazíš do válce, zakýveš tím, najdeš polohu největší výchylky a v tomhle okamžiku odečteš úchylku proti rozměru který sis v mikrometru nebo v johansonkách nebo v neopotřebované části válce nastavil jako 0
samozřejmě se musíš pohybovat v rozmezí zdvihu té měřící části, tj. těch asi 1 nebo 2 mm
Obvykle se dějí věci obvyklé. Méně často se dějí věci neobvyklé a zcela vyjímečně se dějí věci vyjímečné...
Masturn 40 CNC, Hermle UWF1200H CNC a pár klasik
http://www.radialengine.cz" onclick="window.open(this.href);return false;
http://www.autopejsek.cz" onclick="window.open(this.href);return false;
Uživatelský avatar
stanik84
Příspěvky: 2264
Registrován: 3. 8. 2016, 9:29

23. 3. 2021, 4:18

Já to dělám teda tak, že tu Johansonku dám mezi doteky mikrometru, utáhnu na řehtačku /pokud nemá třecí spojku - třeba jako Mitutoyo/ a mikrometr do stojánku. Pak subito mezi doteky a nastavím na nulu /třeba/...
Tom_
Příspěvky: 52
Registrován: 3. 1. 2019, 6:15

23. 3. 2021, 4:36

Takze pokud to chapu dobre tak ikdyz si nastavim v mikrometru ve stojanku treba 81,5mm, zamknu si mikrometr a dale si zasroubuju dotyk dutinomeru tak, aby mi do mikrometru vlezl, budu s tim lehce budu kyvat a nejvyssi hodnotu si nastavim na budiku jako 0 .

Nejvyssi hodnota je vzdy kdyz rucicka ukazuje po smeru hodin ze?

Takze kdyz to budu mit nastavene vse a nasledne vlozim dutinomer do pouziteho valce, tak ikdyz mam dutinomer nastaveny na 81,5 tak prave diky rozsahu zdvihu te merici casti (jak jsou kolecka nebo ty slidery) mam vlastne k dobru treba 1-2mm. Ikdyz vlastne ne, ten rozsah je spis kdyby byl ten prumer mensi...takze bych si mel nastavit dutinomer v mikrometru na treba 82,5 abych si pri stlaceni mohl na budiku odecist kolik vlastne presne je....napr bude prumer pouziteho valce 81,9mm....chapu to dobre? Nebo jsem totalne mimo misu? :D
RaS
Příspěvky: 8589
Registrován: 26. 3. 2009, 9:12
Bydliště: Úvaly

23. 3. 2021, 5:17

Kdyz mas prumer 85 nastav si taky 85 pak na budíku hned vidis o kolik.je dira vetsi napr plus 0.2mm nad tvuj nastaveny rozměr a nemusis nic dopocitavat
věčný rýpal,který musí mít poslední slovo, odpůrce low-cost zařízení končících v naprosté většině případů v hromadě šrotu
uživatelé hýbátek, kteří mají z mých příspěvků celoživotní trauma nechť si mé příspěvky VYPNOU
vruboun
Příspěvky: 368
Registrován: 25. 3. 2010, 7:11

24. 3. 2021, 3:25

Sorry, nenepadlo mi napsat samozřejmost, že to měřidlo má nějaký rozsah měření a hodnoty se odečítají na hodinkách. Prostě si to nastav a zkoušej si s tím vrklat v tom válci, cvičením získáš pro to cit. Ideální by bylo sehnat si někoho kdo s tím umí,aby ti to předvedl, nebo se mrkni na trubku https://www.youtube.com/watch?v=n572qMo3g0A tady v tom videu má jiný typ měřidla s pevnými dotyky, ty si budeš muset dotyk donastavit maticí.
Tom_
Příspěvky: 52
Registrován: 3. 1. 2019, 6:15

25. 3. 2021, 6:53

Dekuji vsem. Ano tohle video jsem si nasel, tudiz mi to je vse jasne :D ja si predtim neuvedomil, ze tam je urcity prostor stlaceni te hlavy , takze to cloveku prida ten 1-2mm a potom muze odecitat. Rikal jsem si, jak je mozne odecitat kdyz mam meridlo kratsi nebo stejne velke a valec je opotrebeny :lol: omlouvam se, moje chyba
Tom_
Příspěvky: 52
Registrován: 3. 1. 2019, 6:15

20. 6. 2021, 6:08

Ahoj vsem, mam takovy dotaz. Kdyz si chcete vynulovat hodinky na dutinomeru skrz mikrometr, tak vzdy se snazite aby oba hroty byly vzdy uprostred doteku mikrometru nebo jde pouze o to, aby se nasla co nejmensi hodnota? Jde mi o to, ze kdyz si nastavim na mikrometru 81mm a najedu si hroty doprostred doteku mikrometru tak mam nejakou hodnotu 0 a kdyz si hroty dam jakoby uplne ke kraji, tak se mi jeste zmensi ta dira cca o 0,02mm.
Ja to chapu tak, ze pro presne referencni cislo je potreba to merit uprostred dotyku mikrometru, ale spis mne to vcera docela prekvapilo.
Ono by to asi nejspis znacilo, ze mikrometr nema ty plosky doteku rovnomerne rovne, ale muzu se mylit.
jergus.balaz
Příspěvky: 1542
Registrován: 24. 6. 2020, 8:41
Kontaktovat uživatele:

20. 6. 2021, 9:27

Tom_ píše: 20. 6. 2021, 6:08Ono by to asi nejspis znacilo, ze mikrometr nema ty plosky doteku rovnomerne rovne, ale muzu se mylit.
Aká značka je toho mikrometru a v akom je stave? Kedy bol na kalibrácií?
BalazKovo.sk
testone
Sponzor fora
Příspěvky: 7205
Registrován: 3. 12. 2010, 5:56
Bydliště: Slaný

20. 6. 2021, 10:45

možná taky neudržíš doteky dutinoměru přesně kolmo na doteky mikrometru
ono není žádná sranda to udržet
musíš to vychytat ve dvou rovinách
to chce nějaký cvik
v podstatě to v ruce nelze udržet na místě, já si pomáhám kýváním a odečítáním maximální výchylky ručky
proto je korektnější si to nastavovat pomocí držáku a sestavených koncových měrek
Obvykle se dějí věci obvyklé. Méně často se dějí věci neobvyklé a zcela vyjímečně se dějí věci vyjímečné...
Masturn 40 CNC, Hermle UWF1200H CNC a pár klasik
http://www.radialengine.cz" onclick="window.open(this.href);return false;
http://www.autopejsek.cz" onclick="window.open(this.href);return false;
Milan199
Příspěvky: 2926
Registrován: 18. 8. 2010, 9:04

20. 6. 2021, 12:24

testone píše: 20. 6. 2021, 10:45 možná taky neudržíš doteky dutinoměru přesně kolmo na doteky mikrometru
ono není žádná sranda to udržet
musíš to vychytat ve dvou rovinách
to chce nějaký cvik
v podstatě to v ruce nelze udržet na místě, já si pomáhám kýváním a odečítáním maximální výchylky ručky
proto je korektnější si to nastavovat pomocí držáku a sestavených koncových měrek
Dělávali jsme si takové "návleky", které ti to na dotecích mikrometru centrovaly. Trochu podobné bývají na kalibrační tyčince k mikrometru. To hodně usnadní.
Odpovědět

Zpět na „Technologie a měření“