Zmagnetizování dílu při frézování.

Technologicke postupy a měřidla v dílně
jergus.balaz
Příspěvky: 1537
Registrován: 24. 6. 2020, 8:41
Kontaktovat uživatele:

19. 5. 2022, 8:11

bobik píše: 19. 5. 2022, 7:59 Tak zákazník si pro to přijel i s odmagnetovačem, co si sám udělal z nějakého stykače. Fungoval perfektně a to i na svěrák, co má přes 20kg.
V každej normálnej nastrojarni sa diel na konci výrobného procesu pred skladaním demagnetuje, pri lisovacich nástrojoch na tenké plechy to musí byť ešte dôslednejšie, plus na konci sa musí zbytkovy magnetizmus premerat.
BalazKovo.sk
Uživatelský avatar
bobik
Příspěvky: 4564
Registrován: 11. 12. 2007, 7:48
Bydliště: Okres Klatovy

19. 5. 2022, 8:55

To je mi známo. V nástrojárně na vstřikovací formy jsem dělal 18 let jako konstruktér, demagnetizovač byl umístněný v brusírně. Tedy že bychom měřili nějaký zbytkový magnetismus, to zase ne. Ovšem vždycky jsem měl za to, že magnetismus je do dílu vnešen přes magnetické upínání při broušení, ne že vznikne při třískovém obrábění.

Tady je výňatek z nějakého prospektu k odmagnetovači.
Výrobky z magnetických materiálů mohou během obrábění, manipulace, vrtání nebo například laserování zmagnetizovat, což pak způsobuje problémy při další práci s nimi – lepí se ně nečistoty, hůře se obrábějí a podobně. Díky demagnetizaci se tohoto problému zbavíte. Na základě velikosti a objemu výrobků můžete využít ručních, stolních nebo tunelových demagnetizérů.
Proč dochází k magnetizaci výrobků

Jestliže pracujete s výrobky z magnetických materiálů, může při práci s nimi dojít k nezamýšlenému zmagnetizování. Nejčastěji v případech, kdy výrobky:

upínáte nebo s nimi manipulujete pomocí magnetů,
svařujete technikou magnetického pulsního svařování,
ohýbáte nebo rovnáte,
děrujete (razíte plechy),
indukčně kalíte,
kováte za studena,
vrtáte nebo řežete,
nebo například značíte laserem.
Zdroj:
https://www.walmag.cz/blog/demagnetizac ... ne-provest

Ovšem, jaksi tam chybí to proč. Proč dochází k magnetizaci dílu při obrábění, tváření a laserovému značení? Aby se ocel zmagnetizovala, musí projít magnetickým polem. Tak co ho generuje?
lapa
medaile za lepsi forum
Příspěvky: 2567
Registrován: 6. 5. 2009, 7:18
Bydliště: Praha

19. 5. 2022, 10:21

bobik píše: 19. 5. 2022, 8:55 ... Aby se ocel zmagnetizovala, musí projít magnetickým polem. ...
Podle mne nemusi a to je prave ta souvislost s temi "mikromagnetickymi" Weissovymi domenami (oblasti se stejnou magn. orientaci) - cim mensi triska/spona (a la brouseni nebo frezovani s velmi malou triskou), tim vice se uplatni ten lokalni magnetismus v tech domenach, ktere jsou naruseny vetsi nebo mensi triskou.
Laicky bych rekl - malou triskou oddelis od materialu az v extremu jen jednu domenu - cili jeden magnet - triska se "magneticky lepi"...
Velkou triskou oddelis hodne domen v dane trisce a jejich nahodne orientovany magnetismus se "vzajemne vyrusi" - takze navenek se nejevi/nechovaji jako magnet ...
Takze v tom materialu je ten magentismus latentni a projevi se pri oddeleni podle velikosti trisky - tedy tim, jak se trisky/spony lepi na okoli ...

Tim nijak neresim/nerozporuji mozne zmagnetovani obrobku po pouziti magnetickych nastroju jako trebas upinacu ...

Ale uz koncim a nechavam dalsim k diskusi :-).
Kostka těžko vysvětlí úsečce, natož bodu, že život má i jiné dimenze než má ten jejich ...
Uživatelský avatar
bobik
Příspěvky: 4564
Registrován: 11. 12. 2007, 7:48
Bydliště: Okres Klatovy

19. 5. 2022, 2:43

Laicky bych rekl - malou triskou oddelis od materialu az v extremu jen jednu domenu - cili jeden magnet - triska se "magneticky lepi"...
Velkou triskou oddelis hodne domen v dane trisce a jejich nahodne orientovany magnetismus se "vzajemne vyrusi" - takze navenek se nejevi/nechovaji jako magnet ...
Zní to logicky. Jen třeba u 11 523, tu jsem frézoval se zhruba stejnými podmínkami a magnetická nebyla. 1.2316 má 16% Cr. Je to nerezová nástrojová feromagnetická ocel, aby se dala dobře brousit na magnetu. Holt bude hodně záležet na složení oceli.
Milan199
Příspěvky: 2907
Registrován: 18. 8. 2010, 9:04

19. 5. 2022, 5:51

lapa píše: 19. 5. 2022, 10:21
Laicky bych rekl - malou triskou oddelis od materialu az v extremu jen jednu domenu - cili jeden magnet - triska se "magneticky lepi"...
Velkou triskou oddelis hodne domen v dane trisce a jejich nahodne orientovany magnetismus se "vzajemne vyrusi" - takze navenek se nejevi/nechovaji jako magnet ...
Takze v tom materialu je ten magentismus latentni a projevi se pri oddeleni podle velikosti trisky - tedy tim, jak se trisky/spony lepi na okoli ...

Tim nijak neresim/nerozporuji mozne zmagnetovani obrobku po pouziti magnetickych nastroju jako trebas upinacu ...

Ale uz koncim a nechavam dalsim k diskusi :-).
Tím by se vysvětlilo "zmagnetování" šponek, ale Bobík psal že po obrábění se chová magneticky ten obrobek.
Konzultoval jsem to se synem, který dělá na pětiose a s kolegou co dělá celý život v nástrojárně. Oba potvrdili, že se to stává, ale ne vždy a výhradně u nástrojovek.
Příčina bude jinde, ale nedopátral jsem kde. Každopádně jsem "rozhodil sítě", tak snad někdo poučí.
Uživatelský avatar
bobik
Příspěvky: 4564
Registrován: 11. 12. 2007, 7:48
Bydliště: Okres Klatovy

19. 5. 2022, 7:13

Říká se, že jeden zmagnetizovaný šroubek je schopný zmagnetizovat celou krabičku šroubků. Tak možná jak emulze unáší ty špony po povrchu dílu, tak to zmagnetizuje celý díl. Ale moc se mi to nezdá. Ten druhý díl jsem měl zmagnetizovaný tak po 10 minutách obrábění.
zverodoktor
Příspěvky: 2969
Registrován: 3. 6. 2007, 9:49
Bydliště: Bratislava

20. 5. 2022, 8:56

Ten garážový demagnetizér ma zaujal, tak som trochu popátral a zdá sa, že výroba je jednoduchá, je to vlastne jednoduchý generátor tlmených kmitov:
http://www.geocities.ws/dushang2000/Hor ... tiser.html

alebo z všestranne využívaného MOT-u:

https://www.instructables.com/Demagneti ... ansformer/

A pri tej príležitosti ma napadlo, že toto jednoduché elektrické riešenie by zrejme bez výhrad mohlo fungovať aj na upínací elektromagnet brúsky na plocho.
Ak sa niečo môže pokaziť, tak sa to aj pokazí...
Uživatelský avatar
Mylan
Příspěvky: 460
Registrován: 7. 8. 2016, 3:04
Bydliště: SNV

20. 5. 2022, 11:02

Magnetovanie som zažil pri prvom obrábaní 15 142 QT a ešte nejakej 16 xxx. Tiež ma to prekvapilo, ale podstaty veci som sa nedopátral.
SV18R,FA3AH,V23a,Plazma Berlan40,MIG ETP208,2H125,brúska z F1,Bomar160.120
Odpovědět

Zpět na „Technologie a měření“