Vretennik brusky - hadzavost

Technologicke postupy a měřidla v dílně
Odpovědět
PBr
Příspěvky: 941
Registrován: 16. 6. 2007, 8:21
Bydliště: Slovensky Grob
Kontaktovat uživatele:

8. 1. 2023, 9:13

Pekny vecer.

Chcel by som sa opytat na vas nazor. Chcel som dnes zrovnat pracovny vretennik na nastrojarskej bruske s pozdlznym posuvom. Mam meraci trn s MK3 300mm, takze som to pouzil cez redukciu mk5/3. Na konci hadzal asi 0.2mm. Chapem, ze to nie je ideal a nejak som dnes neriesil povod toho hadzania, najskor bude kombinacia hadzania vretennika a redukcie.

Moja otazka znie - aka by mala byt max. hadzavost samotneho vretennika? Mam este jeden podobny a tam tusim to hadzalo 0.02 v dutine (meral som to davnejsie), co mi pride celkovo dost, zasa tisicinu asi by som nemal od toho cakat.

Dakujem za postrehy.
zverodoktor
Příspěvky: 2994
Registrován: 3. 6. 2007, 9:49
Bydliště: Bratislava

8. 1. 2023, 10:37

Ahoj,
mám merací protokol z maďarskej deličky TOF100 r.v. 1966. Hádzavosť vretena je meraná na meracom tŕni pri vretene v tolerancii do 0,01 (namerané 0,005) a vo vzdialenosti 300 mm od konca vretena 0,02 mm (namerané 0,01). Je to delička k frézke, predpokladám, že vretenník k nástrojovej brúske by mal byť aspoň v tejto tolerancii, alebo lepšej.
Ak sa niečo môže pokaziť, tak sa to aj pokazí...
testone
Sponzor fora
Příspěvky: 7209
Registrován: 3. 12. 2010, 5:56
Bydliště: Slaný

8. 1. 2023, 11:41

tipoval bych to redukční pouzdro
nedávno jsem něco podobného zkoušel taky a ty nový kusy (samozřejmě Čína) byly běs děs
naraž to futro na trn, dej celou sestavu mezi hroty, na povrch hodinky a uvidíš
Obvykle se dějí věci obvyklé. Méně často se dějí věci neobvyklé a zcela vyjímečně se dějí věci vyjímečné...
Masturn 40 CNC, Hermle UWF1200H CNC a pár klasik
http://www.radialengine.cz" onclick="window.open(this.href);return false;
http://www.autopejsek.cz" onclick="window.open(this.href);return false;
PBr
Příspěvky: 941
Registrován: 16. 6. 2007, 8:21
Bydliště: Slovensky Grob
Kontaktovat uživatele:

9. 1. 2023, 7:15

Diki za odpovede. Dufam,ze len puzdro bude K.O.
Ta druha delicka s tym hadzanim 0.02 teda je asi na rozborku, davam si to do patrocnice.
ovi-ivo
Příspěvky: 1117
Registrován: 12. 4. 2015, 9:41
Bydliště: kůsek od Hodonína

9. 1. 2023, 11:59

Při takovým házení ti stačí na odhalení jestli je to to v redukci nebo ve vřeteni pipitasky - páčkový úchylkoměr změříš v dutine na začátku za otáčení vřetenem uděláš čárku fixou v místě kde je třeba největší úchylka a zapíšeš úchylku pak dáš pupitasky co nejdál do vřetena, abys na to ještě viděl a tam samý postup pak vyhodnotíš úchylky a kde máš čárky fixou a orientačně víš kam to letí.
Tento rok sem proměřával 4 pracovní děličky na nástrojovku s mk 5 trnem 3ks byly do 0,02mm na konci trnu cca 300mm, jedna byla 0,1 mm vypadalo to jako by byla špatně vymezaná vůle kroužky tak sem laboroval, hledal klepance a laboroval už šla natuho a pořád jako by to spadlo v určitým místě pak sem zjistil že v jednom místě je ten kužel kluznýho ložiska projetej takže možná bobrý na orýsování na něco, ale na broušení nástrojů nanic.
Prostě byla ve fabrice a neviděla nikdy olej, aby šla lehčejc otáčet a nikdo ju nevymezoval....
qwer
Příspěvky: 1301
Registrován: 8. 4. 2008, 8:09
Bydliště: Kostolec (Pov. Bystrica)

9. 1. 2023, 7:23

Zakupil som na aukre menší vreteník, a na konci dutiny hádzal 1,5 desatiny. Po rozobraní som zistil, že ho niekto v rukách na brúske dolaďoval :D
Dal som ho prebrúsiť s minimom úberu, aby sa ešte dal v tom kuželi ustaviť. Brusič sa pochlapil, tisícinové hodinky sa sotva pohli.
027.JPG
ves178
Příspěvky: 530
Registrován: 25. 3. 2016, 8:23
Bydliště: Tichá okr NJ

11. 1. 2023, 1:56

Na mé NUA 25 dutina vřeteníku háže 0.02, vnější průměr bych si tipnul tak 0.003-5 přesněji jsem to neměřil, to je dané ložisky, přesnost p5 , chtěl jsem si nechat přebrousit dutinu celkem mě to házení sere, ale to házení ložisek stejně nijak nepořeším teda pokud nechci investovat nesmysl do vysoce přesných ložisek
WEILER LZ280, FNA22
PBr
Příspěvky: 941
Registrován: 16. 6. 2007, 8:21
Bydliště: Slovensky Grob
Kontaktovat uživatele:

11. 1. 2023, 2:54

Vyzera, ze mame rovnaku seriu lozisiek, kedze aj ja mam vretennik nua 25 a hadze presne takisto 0.02 :)
Dik za info.
ovi-ivo
Příspěvky: 1117
Registrován: 12. 4. 2015, 9:41
Bydliště: kůsek od Hodonína

11. 1. 2023, 3:43

Investovat do drahších ložisek je zbytečný luxus...
napíšu ti krátký sci-fi:
Když najdeš někoho multifunkčního a přebrousí ti to už v hromadě s ložiskama usazenýma ve vřetenu na kalibr a vřeteno bude poháněno při broušení tak to budeš mět přesný, ale NESMÍŠ TO UŽ ROZDĚLAT jinak ztratíš tu přesnost, taky to zaplatíš a při další výměně ložisek tě čeká pravděpodobně stejná sranda.
To samý se myslím dělává při výměně ložisek ve vřetenu soustruhu když to pak háže - přebrousí se dutina vřetena.

menší sci-fi 2:
Nebo to rozděláš proměříš vřeteno jak háže dutina k plochám pro ložiska a jak hází ložiska a budeš se to snažit složit tak, aby se házení ložisek a vřetene navzájem zmenšilo. Je taky možný že zjistíš že vřeteno je pohlý a ty 0,02 dělá všechno vřeteno.

realita: vysereš se na to maximálně si uděláš rysku na vřetenu z čela a pak na všechny trny taky rysku, orovnáš kotouč a pak dáváš pořád ryskama k sobě- čili cca pořád nastejný místo stejně pootočený. nesmíš z trnu už zdělávat kotouč či měnit přírubu (nevím jak to je na nu25) to vše za předpokladu,že jde o brusný vřeteno. stejně na finální brus bys měl znovu orovnat (pokud nejde o dia či cbn kotouč)
ves178 píše: 11. 1. 2023, 1:56 Na mé NUA 25 dutina vřeteníku háže 0.02, vnější průměr bych si tipnul tak 0.003-5 přesněji jsem to neměřil, to je dané ložisky, přesnost p5 , chtěl jsem si nechat přebrousit dutinu celkem mě to házení sere, ale to házení ložisek stejně nijak nepořeším teda pokud nechci investovat nesmysl do vysoce přesných ložisek
ves178
Příspěvky: 530
Registrován: 25. 3. 2016, 8:23
Bydliště: Tichá okr NJ

12. 1. 2023, 6:43

Psal jsem o pracovním vřeteníku.
U brusného vřetena mám vnější kužel, tam mi to hází 0,003-4, dle tolerancí je to v normě, ale i tam bývá problém s prodlužovacími trny(pouzdry). Tam jsem si našel polohu ve které to je to házení nejmenší a označil je tak jak píšeš

problém je s pracovním vřetenem kde to hází 0,02 dutina proti povrch 0,003, jak to spolu běží už si nepamatuji, je to tak rok co jsem na to koukal, všiml jsem si zvláštního chování když jsem s tím dělal pokusy.
Broušená kulatina D20 upnutá v klěštině v prac. vreteniku poháněny pro broušení na kulato, vyložení cca 100, na konci házela cca0,1. najel jsem kotoučem do zaberu že to srovnám, nebrousil jsem na rozměr jen jsem si hrál.
Po srovnání toho házení se to chovalo tak ze při každém průchodu kotouče jsem viděl přerušované jiskření s periodou otáčení obrobku, při přísunu cca 0,01 se mi nikdy nepodařil plynulý úběr materiálu pořád přerušované jiskření i když jsem to nechal vyběhat. Z toho si troufám usoudit že i v ložiscích dochází k nějakým interferencím a házení se mění jak amplitudou tak i polohou, alespon mě to tak připadá a z toho mi plyne závěr ze přesné broušení z větším vyložením je u takového vřeteníku nereálné

Celkem by mě zajímalo jak se to chová u profi brusek, a jestli to řeší uložení vřetena v pouzdrech

ovi-ivo píše: 11. 1. 2023, 3:43 Investovat do drahších ložisek je zbytečný luxus...
napíšu ti krátký sci-fi:
Když najdeš někoho multifunkčního a přebrousí ti to už v hromadě s ložiskama usazenýma ve vřetenu na kalibr a vřeteno bude poháněno při broušení tak to budeš mět přesný, ale NESMÍŠ TO UŽ ROZDĚLAT jinak ztratíš tu přesnost, taky to zaplatíš a při další výměně ložisek tě čeká pravděpodobně stejná sranda.
To samý se myslím dělává při výměně ložisek ve vřetenu soustruhu když to pak háže - přebrousí se dutina vřetena.

menší sci-fi 2:
Nebo to rozděláš proměříš vřeteno jak háže dutina k plochám pro ložiska a jak hází ložiska a budeš se to snažit složit tak, aby se házení ložisek a vřetene navzájem zmenšilo. Je taky možný že zjistíš že vřeteno je pohlý a ty 0,02 dělá všechno vřeteno.

realita: vysereš se na to maximálně si uděláš rysku na vřetenu z čela a pak na všechny trny taky rysku, orovnáš kotouč a pak dáváš pořád ryskama k sobě- čili cca pořád nastejný místo stejně pootočený. nesmíš z trnu už zdělávat kotouč či měnit přírubu (nevím jak to je na nu25) to vše za předpokladu,že jde o brusný vřeteno. stejně na finální brus bys měl znovu orovnat (pokud nejde o dia či cbn kotouč)
ves178 píše: 11. 1. 2023, 1:56 Na mé NUA 25 dutina vřeteníku háže 0.02, vnější průměr bych si tipnul tak 0.003-5 přesněji jsem to neměřil, to je dané ložisky, přesnost p5 , chtěl jsem si nechat přebrousit dutinu celkem mě to házení sere, ale to házení ložisek stejně nijak nepořeším teda pokud nechci investovat nesmysl do vysoce přesných ložisek
WEILER LZ280, FNA22
PBr
Příspěvky: 941
Registrován: 16. 6. 2007, 8:21
Bydliště: Slovensky Grob
Kontaktovat uživatele:

12. 1. 2023, 7:16

Ospravedlnujem sa, samozrejme sa bavine o pracovnom vretenniku cely cas.

Zaujimava skusenost s tym brusenim gulatiny. Mne sa podobne veci diali vtedy ked som nemal dotiahnuty vrchny stol, proste nie a nie docielit rovnomerny povrch.

Podla mna pre presne brusenie jedine cez mrtve hroty a nahon cez unasac, ale to na nastrojarkych hrackach bez chladenia len pre male veci. Ale to uz je ina tema a su tu na to kvalifikovanejsi ako ja :)
jergus.balaz
Příspěvky: 1547
Registrován: 24. 6. 2020, 8:41
Kontaktovat uživatele:

12. 1. 2023, 8:46

Ak sa bavíme o bruseni na gulato, tak brúsky ako NUA25 na to nie sú prioritne určené.
U bruskach na to určených (BU, BHU, U a pod) je pracovný vretennik na klznych puzdrach. Pokiaľ nebol pridrety, naburany, tak hadzavost v dutine musí byť v pár tisicinach, v top stave pod tisicinu. Takže ak do sklucovadla upnem guľatinu, obrúsim ju, tak výsledné obvodové hádzanie musí byť v bežných podmienkach nemerateľné. O bruseni medzi hrotmi sa baviť netreba. Taktiež kusy ktoré trčia von zo sklucovadla, musia mať obvodové hádzanie nemerateľné.
Na druhej strane si treba uvedomiť, že tie pracovné vretenniky nemajú žiadnu brutálnu tuhosť a napr v takej BUA16 kde je obežny priemer 160mm, už brúsiť kus v sklucovadle letmo o priemere 60mm a hmotnosti 1kg je na hranici možností. V manualoch k strojom su vždy napísané efektívne priemery brúsenia, maximálne hmotnosti letmo / medzi hrotmi. A treba si uvedomiť, že to je k novému stroju s novými geometrickými presnosťami. Nejaká 50 ročná brúska čo videla generálku naposledy v 1987 nepodá výkon ako nová mašina.
BalazKovo.sk
majo477
Příspěvky: 873
Registrován: 28. 5. 2014, 8:39

12. 1. 2023, 12:43

v top stave pod tisicinu. Takže ak do sklucovadla upnem guľatinu, obrúsim ju, tak výsledné obvodové hádzanie musí byť v bežných podmienkach nemerateľné. O bruseni medzi hrotmi sa baviť netreba.

https://youtu.be/w_UcIQu7MTo
Odpovědět

Zpět na „Technologie a měření“