Mikrometrický výškoměr

Technologicke postupy a měřidla v dílně
Uživatelský avatar
filla
Příspěvky: 3536
Registrován: 1. 12. 2013, 12:55
Bydliště: Brno
Kontaktovat uživatele:

11. 1. 2023, 5:33

ovi-ivo píše: 11. 1. 2023, 1:40 Takže se používjí digi výškoměry jako náhrada toho 60let starýho systému?
ja takoveto vyskomery vzdy pouzival jako nadrh, protoze jsem si naprosto jistej, ze tim nezmeris vysku s toleranci ±0,005
"do řiti se řítíme, ani o tom nevíme.."
jergus.balaz
Příspěvky: 1547
Registrován: 24. 6. 2020, 8:41
Kontaktovat uživatele:

11. 1. 2023, 8:49

ovi-ivo píše: 11. 1. 2023, 5:27 No tomě hned napadlo, že měrky ani žádný měřidlo přeci nebudu máčet pro temperaci teploty do chladící kapaliny...
Takže kalibr do chladící kapaliny a tím pak měřit nebo tam chladit obrobek co je hotový a mírově ověřený ve standartních meřících telpotách 20°C a podle něj porovnávat?
Hlavne v sériových brusiarňach máš viac možností. Asi najideálnejšie je mať vybruseny hotový diel na nulu (stred tolerančneho poľa), ten mať odmeraný na medzioperačnej / vystupnej kontrole napr na 3Dčku. Takýto kus hodíš do brúsky, aby ho stále oplachovala emulzia. Na tento kus si nastaviš porovnavacie meradlá, či už to sú pasametre, alebo stojanceky s odchylkomermi. No a počas brúsenia meriaš - porovnavaš.
Druhá možnosť je zobrať starú vyradenu johansonku a nabrusit ju na požadovaný rozmer, zas odmerať na kontrolnom stanovisku, zas ju hodiť do brúsky a zas merať porovnávať.
Takto sa dá bez problémov vyrábať v sériách v tolerancii triedy 6.
PS: na pasameter je pohodlné robiť (oproti kalibrom), pretože vieš koľko máš ešte prídavok na dobrusenie.
PS2: my napríklad robíme opakovane série jedného výrobku, vždy jeden týždeň v mesiaci, bruseny jeden priemer 23,98 -0.03mm. Zobral som vyradenu johansonku a prebrúsil som ju na plocho na požadovanú mieru, a pri opakovanej zákazke vždy nastavujeme pasameter na tú johansonku (stále je hodená v BUA16 pod kotucom)
BalazKovo.sk
Sancho Panza
Příspěvky: 1035
Registrován: 6. 3. 2021, 12:50

12. 1. 2023, 5:04

filla píše: 11. 1. 2023, 5:33 ja takoveto vyskomery vzdy pouzival jako nadrh, protoze jsem si naprosto jistej, ze tim nezmeris vysku s toleranci ±0,005
Obsah sdělení jsem s prominutím nepochopil.
Viz třeba:
https://www.higherprecision.com/product ... ch-4429010
-----
Measuring error* in µm: 1.8+L/600
Sancho Panza
Příspěvky: 1035
Registrován: 6. 3. 2021, 12:50

12. 1. 2023, 5:12

jergus.balaz píše: 11. 1. 2023, 8:49
ovi-ivo píše: 11. 1. 2023, 5:27 No tomě hned napadlo, že měrky ani žádný měřidlo přeci nebudu máčet pro temperaci teploty do chladící kapaliny...
Takže kalibr do chladící kapaliny a tím pak měřit nebo tam chladit obrobek co je hotový a mírově ověřený ve standartních meřících telpotách 20°C a podle něj porovnávat?
Hlavne v sériových brusiarňach máš viac možností. Asi najideálnejšie je mať vybruseny hotový diel na nulu (stred tolerančneho poľa), ten mať odmeraný na medzioperačnej / vystupnej kontrole napr na 3Dčku. Takýto kus hodíš do brúsky, aby ho stále oplachovala emulzia. Na tento kus si nastaviš porovnavacie meradlá, či už to sú pasametre, alebo stojanceky s odchylkomermi. No a počas brúsenia meriaš - porovnavaš.
Druhá možnosť je zobrať starú vyradenu johansonku a nabrusit ju na požadovaný rozmer, zas odmerať na kontrolnom stanovisku, zas ju hodiť do brúsky a zas merať porovnávať.
Takto sa dá bez problémov vyrábať v sériách v tolerancii triedy 6.
PS: na pasameter je pohodlné robiť (oproti kalibrom), pretože vieš koľko máš ešte prídavok na dobrusenie.
PS2: my napríklad robíme opakovane série jedného výrobku, vždy jeden týždeň v mesiaci, bruseny jeden priemer 23,98 -0.03mm. Zobral som vyradenu johansonku a prebrúsil som ju na plocho na požadovanú mieru, a pri opakovanej zákazke vždy nastavujeme pasameter na tú johansonku (stále je hodená v BUA16 pod kotucom)
Asi tak - ten Height Master je konkrétní měřidlo pro konkrétní použití a "vymýšlet" jestli ho má smysl používat jako rovnák na ohybák nemá příliš smysl.
Aktuální uplatnění podle mě nebude příliš jednoduché - na to, na co to bylo navrhované se v současnosti se v firmách používají jiná měřidla, pro hobbíka k Promě :lol: to je celkem zbytečné.
Jedinou zásadní výhodu bych v tom viděl to, že v tom není ani stopa elektroniky, takže riziko, že by v tom něco elektricky lehlo, je čistá nula.
Samozřejmě z hledisky strojařiny je to krásný předmět.
Odpovědět

Zpět na „Technologie a měření“