Soustružení 14140

Technologicke postupy a měřidla v dílně
Kvako1
Sponzor fora
Příspěvky: 1712
Registrován: 5. 4. 2011, 7:29
Bydliště: Praha, Čadca

3. 3. 2016, 9:02

ja na obyč oceli taky používal plátky na hliník, bez problému.
na tom povrchu je vidět že se ti to rozvibruje jak ratlík.
nechce se mi věřit že nemaš nikde vůli, tohle mi dělalo jak se povolilo vřeteno v ložiskách.
pak ta řezná rychlost a taky posun na otočku .děla to pokud se bere moc malá špona
Uživatelský avatar
tumlik
Sponzor fora
Příspěvky: 3579
Registrován: 19. 12. 2007, 8:20
Bydliště: já su z Moravskej :-)
Kontaktovat uživatele:

3. 3. 2016, 9:19

koumes9 píše:.........Čím to může být? Materiál je 12 050. S tímto materiálem a těmito plátky by to mělo jít samo.
Pokud máš vřeteno v cajku, posuvy utažené, tak tohle udělá to, když upneš kulatinu, která má třeba 1m délky do sklíčila a to sklíčidlo není úplně v cajku, případně kulatina mírně háže a ty to nemáš na konci vřetena podložené ve stojánku, tak tohle ti to umí udělat že se to rozvibruje i při malých otáčkách na konci té kulatiny a přenese se ti to na ten povrch.....to tam totiž nepíšeš jak dlouhý matroš jsi tam nacpal :wink:
http://www.tumlikovo.cz/
Popularizační web nástrojařství a kovoobrábění
koumes9
Příspěvky: 88
Registrován: 19. 2. 2015, 5:57

3. 3. 2016, 9:32

Matroš byl dlouhý cca. půl metru. Ze vřetena ani nekoukal. Univerzálku mám novou doposud nepoužitou TOSácku, ještě starou komančskou kvalitu. Těžko říct, jestli to dělaly ty pomalé točky, že se to tak rozvibrovalo. S jinými noži udělám povrch parádní. Zítra se uvidí.
Mimochodem Tumlíku, co myslíš tím stojánkem? Já mám v plánu z druhé strany vřetena udělat takový našroubovatelný bazmek se třema šroubama, kterým se bude dát případně dlouhá tyč zajistit. Co používáš ty?
TOS S32
Uživatelský avatar
Ferda
Příspěvky: 329
Registrován: 28. 5. 2009, 9:15

4. 3. 2016, 7:18

Ahoj ,
Krásná diskuse. Dřív za komančů (již si nepamatuji přesně) bývala v normě třída obrobitelnosti materiálu . Dobrý střed 14b asi automatovaka co je víc to bylo super. 12050 to bylo myslím 12b a jak to padlo pod 10b tak to bylo v hajzlu museli nastoupit páni brusiči
Ocel třídy 14.... to je velký rejstřík materiálového použití .
14100 a 14109 ocel na ložiska kalení bez problému 63 HRC
14140 Chromová ocel k zušlechťování- Použití na středně namáhané součásti leteckých motorů a součásti motorových vozidel zušlechtěných na vyšší pevnost to asi dobře řezat nepůjde..
14220 cementačka a bez uhlíku se to řeže jako fík.
Ruská poučka -nejlepší je stroj jako kráva a hezky vosolit přiměřeně k materiálu.
Jen info: netvrdím že nerez 1724O (Korozivzdorná austenitická nestabilizovaná ocel - austenit je nárůstková svině)
budu řezat přes 70m/min ,jako občas přesvědčivě tvrdí technický prodejce firmy XY a prý to zaručeně půjde. Nejlepší by bylo ho poslat na cestu poznání , ale kdo by to platil a kde vzít ten čas aby se znemožnil v přímém přenosu. Jo když to bude automatová nerez 17243 tak to asi půjde.
samo že řezný proces má ještě jednu velkou neznámou a to je chlazení -samostatná věda a finty.
Práce fšeho druhu (hlavně závity)
Jsme ČEŠI, musíme si pomáhat!
Uživatelský avatar
kenybz
Příspěvky: 3295
Registrován: 16. 2. 2015, 11:16

11. 10. 2018, 6:47

nechci zakládat nové vlákno tak to Zkusím dát sem.
Jedná se o vnitřní CNC soustružení trubky z materiálu 12050 do hloubky 120mm.
Výchozí vnitřní průměr 25mm trubka má šev! Požadovaný vnitřní průměr je 27,3mm. Vnější průměr trubky asi 35mm Povrch musí být hladký neodrnčelý.
Dělá se to na cnc soustruhu...včera jsme o tom debatovali s kamarádem co má 40 let zkušeností v konvenčním obrábění.
Cnc má asi půl roku...
Zatím se to vrtá vrtákem s destičkama kyocera nicméně to kvičí a tím je povrch špatný, další problém je, že špóny jdou do vřetena a občas se některá dostane mezi vrták a vrtanou díru a odtlačí nástroj je to prostě sviňa matroš.
Včera jsem s polu s kámošem a jeho kolegou navrhl několik možných řešení, ale jistě se zde najdou zkušení cnc technologové a snad navrhnou lepší a funkční řešení
Děkuji za konstruktivní a smysl plné rady
Edit: šev /svár/ v trubce znesnadňuje utváření třísky, vrták kteráý je použit je určený na větší úběr a tříska se utváří dozadu, protože se neopře o obráběný materiál a vyplachování taky v tomto případě nemůže fungovat.
V plánu je projet to vrtákem a pak vnitřním nožem s dcmt destičkou poslední 3 desetiny obrábět od zadu do předu.
Úlomky třísek celkem poškrábaly povrch drahého vrtáku již po pár kusech.
Výchozí materiál nelze změnit z důvodu ceny
Naposledy upravil(a) kenybz dne 11. 10. 2018, 6:59, celkem upraveno 1 x.
Gdyž sa chce, tak ide fšecko...
milan584
Příspěvky: 2130
Registrován: 12. 5. 2009, 2:17
Bydliště: na jihu

11. 10. 2018, 6:57

kenybz píše: 11. 10. 2018, 6:47 nechci zakládat nové vlákno tak to Zkusím dát sem.
Jedná se o vnitřní CNC soustružení trubky z materiálu 12050 do hloubky 120mm.
Výchozí vnitřní průměr 25mm trubka má šev! Požadovaný vnitřní průměr je 27,3mm. Vnější průměr trubky asi 35mm Povrch musí být hladký neodrnčelý.
Dělá se to na cnc soustruhu...včera jsme o tom debatovali s kamarádem co má 40 let zkušeností v konvenčním obrábění.
Cnc má asi půl roku...
Zatím se to vrtá vrtákem s destičkama kyocera nicméně to kvičí a tím je povrch špatný, další problém je, že špóny jdou do vřetena a občas se některá dostane mezi vrták a vrtanou díru a odtlačí nástroj je to prostě sviňa matroš.
Včera jsem s polu s kámošem a jeho kolegou navrhl několik možných řešení, ale jistě se zde najdou zkušení cnc technologové a snad navrhnou lepší a funkční řešení
Děkuji za konstruktivní a smysl plné rady
použít smysluplný polotovar :D a napsat toleranci, co ta díra má mít.
Navíc jako obvykle, bez výkresu je to diskuze o ničem, protože ani jasnovidec netuší, jak vypadá zbytek té "trubky" - jestli tam není nějaké jiné "ale".
btw, podélně svařovaná trubka z C45 (12050), se mi zdá jako poměrně neobvyklý :lol: polotovar.
Uživatelský avatar
kenybz
Příspěvky: 3295
Registrován: 16. 2. 2015, 11:16

11. 10. 2018, 7:03

Ahoj už jsem to napsal výkres může dodat, ale je to jen trubka v delce 120mm a díra skrz a obrobené čela. ty 3 desetiny navíc je zemědělská vůle. uvnitř je pak čep, proto ten hladký povrch.
Sám jsem mu říkal že je to na zemědělský stroj že je to šumák, ale on chce aby byl povrch perfektní.
Myslím si že netřeba kreslit
Gdyž sa chce, tak ide fšecko...
Uživatelský avatar
kenybz
Příspěvky: 3295
Registrován: 16. 2. 2015, 11:16

16. 11. 2018, 11:43

vyřešeno antivibrační držák na vbd vlastní výroby né teda mojí ale padla varianta aby si to kámoš spáchal sám už s tím má zkušenosti a funguje to naprosto perfektně
Obrázek
Gdyž sa chce, tak ide fšecko...
Uživatelský avatar
fmodel
Příspěvky: 10119
Registrován: 26. 10. 2011, 10:37
Kontaktovat uživatele:

16. 11. 2018, 12:06

Proč je to antivibrační? Tvrdokov to asi nebude ,to máš dvojkov (nalisovanej tvrdej do měkkýho ) nebo v čem je rozdíl ? Pochlub se.
http://www.rm-reznicek.cz" onclick="window.open(this.href);return false;
Uživatelský avatar
kenybz
Příspěvky: 3295
Registrován: 16. 2. 2015, 11:16

16. 11. 2018, 12:25

:) to bys rád věděl že? myslím i výrobci nástrojů...
část držáku je normální běžně dostupný držák na DCMT akorát uřízlý
a zbytek? ano ten kalený není je to duté a uvnitř je malé tajemství...
Zda ho můžu veřejně vykecat na to se musím zeptat
Gdyž sa chce, tak ide fšecko...
Uživatelský avatar
fmodel
Příspěvky: 10119
Registrován: 26. 10. 2011, 10:37
Kontaktovat uživatele:

16. 11. 2018, 12:28

Tak mi ho vykecej neveřejně :D
http://www.rm-reznicek.cz" onclick="window.open(this.href);return false;
Uživatelský avatar
tumlik
Sponzor fora
Příspěvky: 3579
Registrován: 19. 12. 2007, 8:20
Bydliště: já su z Moravskej :-)
Kontaktovat uživatele:

16. 11. 2018, 7:36

kenybz píše: 16. 11. 2018, 12:25 ....je to duté a uvnitř je malé tajemství...
já mám tip a pokud ne tak tohle https://youtu.be/rkttMvX-ITA?t=49 :D :D
http://www.tumlikovo.cz/
Popularizační web nástrojařství a kovoobrábění
Uživatelský avatar
fmodel
Příspěvky: 10119
Registrován: 26. 10. 2011, 10:37
Kontaktovat uživatele:

16. 11. 2018, 8:27

No já bych tam nasypal broky ,ale třeba máš pravdu :lol:
http://www.rm-reznicek.cz" onclick="window.open(this.href);return false;
Odpovědět

Zpět na „Technologie a měření“