Soustružení 14140

Technologicke postupy a měřidla v dílně
prochaska
Sponzor fora
Příspěvky: 8163
Registrován: 16. 7. 2006, 12:33
Bydliště: Praha Bohnice + Roudnice nad Labem
Kontaktovat uživatele:

5. 12. 2010, 12:45

Nojo, to je fakt, s vbd musím to železo loupat jak pomeranč aby povrch za něco stál :-(

Zatím se mi na malou šponu nejlíp osvědčily úplně mrňavé vbd do vyvrtávacích nožů, ale taky to pořád není na 100 %.
Aleš Procháska
prochaska
Sponzor fora
Příspěvky: 8163
Registrován: 16. 7. 2006, 12:33
Bydliště: Praha Bohnice + Roudnice nad Labem
Kontaktovat uživatele:

5. 12. 2010, 12:47

tumlik píše:A jak budeš upínat nůž tak tu podložku strčíš zvrchu na nůž a tím úkosem nebo rádiusem se co nejvíc přiblížíš na čele k břitu.
Mělo by se to chovat skoro stejně jak ten lamač :wink: Samozřejmě pod emulzí :D
To někdy zkusím, dík :-)
Aleš Procháska
peter1
Příspěvky: 624
Registrován: 24. 4. 2010, 8:00
Bydliště: vychodne slovensko

5. 12. 2010, 8:11

...škoda že si nenapisal akými platkami ti to vlastne nejde to sustruženie mistře Procházko :D ..a okolo teba chodia platky? :D :D nejake na hlinik kdyby tam šly ja bych kuuupil...lebo nech už su platky ake su ale určite platky na hlinik ja vždy rad použijem .a k tomu bruseniu nožov sustružnickych tie lamače triesky ono to možno vyzera že je to hračka nabrusiť to ale myslim že to treba vedieť a hlavne často v domacich podmienkach každy nema na to dosť dobru brusku lebo ked sa bruska trasie a beha po dielni ked ju pustiš tak ten lamač tam ťažko nabrusiš..
sustruh sv18 ,vrtačka
peter1
Příspěvky: 624
Registrován: 24. 4. 2010, 8:00
Bydliště: vychodne slovensko

5. 12. 2010, 8:36

..misr tumlik tu píše lamač nabrusiť ako na upichovaku..predpokladam že ten lamač ma okruhly prierez aspon ja tak brusim upichovaky ale mna by zaujimalo či niekto neskušal lamač triesky na sustružnickom noži brusiť alebo dobrusovať dokončovať na priamej bruske na nej by sa ten okruhly lamač dal krasne vytvarovať ..aj ked spekany karbid brusiť niečim takym asi je to blbosť.
sustruh sv18 ,vrtačka
prochaska
Sponzor fora
Příspěvky: 8163
Registrován: 16. 7. 2006, 12:33
Bydliště: Praha Bohnice + Roudnice nad Labem
Kontaktovat uživatele:

5. 12. 2010, 8:44

To šly okolo takhle tři krabičky CCMT120408 TiAlN, povídám jim, hoši, co jste zač a oni na to, že za deset korun kousek. Tak jsem je vzal :-) A třeba zrovna tady na fóru jsem se nedávno ujal osiřelých CCMT0602, taková droboť, ale co zastane práce :-) Tak zrovna těma jsem to zkoušel a ani jedny mě neuspokojily. I když jak o tom přemýšlím tak je možné, že ta kulatina co mám doma je nějaký úplně jiný materiál než jsem myslel, protože když jsem tím upravoval pevnostní šrouby 12.9 které by měly být +- z podobného materiálu tak to šlo docela normálně.

Ale ty na hliník jsem bohužel musel koupit za plnou cenu, vlastně ani tak ne bohužel protože jsou fakt hodně užitečné :-) Jinak ten lamač třísek, pokud se do něj budu pouštět, tak spíš vyfrézuju, protože si nemůžu pomoct ale s broušením jsem se opravdu nějak nesžil :-)
Aleš Procháska
peter1
Příspěvky: 624
Registrován: 24. 4. 2010, 8:00
Bydliště: vychodne slovensko

5. 12. 2010, 8:52

..mistře Procházko ty chceš vyfrezovat lamač triesky do spekaneho karbidu??? :lol: :lol: :lol: jako for to beru..niečo ine by bolo do 19 tky materialu to vyfrezovať ten lamač triesky potom zakaliť a skusiť stym sustružiť hliník dural silon napriklad to by mazaujimalo či to niekto skušal robiť..
Naposledy upravil(a) peter1 dne 5. 12. 2010, 9:02, celkem upraveno 1 x.
sustruh sv18 ,vrtačka
prochaska
Sponzor fora
Příspěvky: 8163
Registrován: 16. 7. 2006, 12:33
Bydliště: Praha Bohnice + Roudnice nad Labem
Kontaktovat uživatele:

5. 12. 2010, 8:58

Jako fór je to fakt dobrý :-) ale tady se mluvilo o příložném lamači třísky ze železa :-) A to už mi frézovat jde :-)
Aleš Procháska
peter1
Příspěvky: 624
Registrován: 24. 4. 2010, 8:00
Bydliště: vychodne slovensko

5. 12. 2010, 9:14

..aha ok už som sa zlakol že ideš na toho karbida spekanyho ..inak tu vec čo ti tu radi tumlik videl som to v jednej starej priručke sustružnika akurat som ju zhanal po byte chcel som to sem hodilť ale som to nenašiel..ale aj ten utvarač ktory tam pritlačiš na tu platku aby ti to otočilo tú šponu by asi bolo dobre z niečoho tvrdšieho...ono spona niekedy dokaže vydlabať platku zospodu neviem či si to videl normalne sa ti pod platkou urobi diera od toho ako tam tlači obrabana špona.ale to už pri takych pracach hrubšie obrabanie ked sa robi..
sustruh sv18 ,vrtačka
RaS
Příspěvky: 8589
Registrován: 26. 3. 2009, 9:12
Bydliště: Úvaly

5. 12. 2010, 9:47

pokud porovnáváš pevnostní šroub a něco co je třeba normalizačně žíhaný tak to bude vždycky rozdíl, jakou pevnost má ten tvůj materiál?
já tedy tady ty kacířský myšlenky neuznávám, přešel jsem na VBD a určitě toho nelituju, broušenej klasickej nůž použiju hlavně jako polotovar když z něj něco vyfrézuju :D a nebo na něco specialního na co není VBD
hlavně je to o použitém plátku, pokud použiješ nějaký univerzál který má předepsanou minimální šponu třeba 0,5mm tak od něj nemůžeš čekat dobrý povrch při finiši na třeba 0,2mm zkus si pro změnu koupit dokončovací plátky a budeš mluvit jinak..
a hlavně pokud to je žíhaný bláto tak ten povrch taky nebude tak dokonalej jako u něčeho tvrdýho..
věčný rýpal,který musí mít poslední slovo, odpůrce low-cost zařízení končících v naprosté většině případů v hromadě šrotu
uživatelé hýbátek, kteří mají z mých příspěvků celoživotní trauma nechť si mé příspěvky VYPNOU
prochaska
Sponzor fora
Příspěvky: 8163
Registrován: 16. 7. 2006, 12:33
Bydliště: Praha Bohnice + Roudnice nad Labem
Kontaktovat uživatele:

5. 12. 2010, 9:54

[quote="peter1ono spona niekedy dokaže vydlabať platku zospodu neviem či si to videl normalne sa ti pod platkou urobi diera od toho ako tam tlači obrabana špona.ale to už pri takych pracach hrubšie obrabanie ked sa robi..[/quote]

Já toho zase tolik nenasoustružím :-) Pro mě je i prosté opotřebení nože mimořádka :-)
Aleš Procháska
prochaska
Sponzor fora
Příspěvky: 8163
Registrován: 16. 7. 2006, 12:33
Bydliště: Praha Bohnice + Roudnice nad Labem
Kontaktovat uživatele:

5. 12. 2010, 10:08

RaS píše:pokud porovnáváš pevnostní šroub a něco co je třeba normalizačně žíhaný tak to bude vždycky rozdíl, jakou pevnost má ten tvůj materiál?
já tedy tady ty kacířský myšlenky neuznávám, přešel jsem na VBD a určitě toho nelituju, broušenej klasickej nůž použiju hlavně jako polotovar když z něj něco vyfrézuju :D a nebo na něco specialního na co není VBD
hlavně je to o použitém plátku, pokud použiješ nějaký univerzál který má předepsanou minimální šponu třeba 0,5mm tak od něj nemůžeš čekat dobrý povrch při finiši na třeba 0,2mm zkus si pro změnu koupit dokončovací plátky a budeš mluvit jinak..
a hlavně pokud to je žíhaný bláto tak ten povrch taky nebude tak dokonalej jako u něčeho tvrdýho..
Má to nějakých 38 HRC - to by zhruba odpovídalo očekávání. Ale je to materiál který jsem kdysi velice dávno zachránil před znárodněním, tak kdoví, jestli to nebylo blbě označené :-)
Aleš Procháska
Uživatelský avatar
magi
Sponzor fora
Příspěvky: 2653
Registrován: 16. 10. 2006, 12:40
Bydliště: Třebíč
Kontaktovat uživatele:

5. 12. 2010, 10:35

On ten břit na vdb není neostrý. Nopak, geometrie je vemi pečlivě propracována, ale jak říkáš musíš tomu naložit na hrb šponu a posuv. Jednou jedinkrát jsem vdb úspěšně používal na nerezu, byl to jakýsi držák od Sandviku který koupil můj zaměstnavatel. Přijel tenkrát dealer přímo na dílnu, dali jsme to do mašiny SU50 (poměrně dost silná mašina), já se ho ptal jaký mám dát posuv, otáčky a jakou mám vzít šponu. Chlápek zalistoval v tabulkách, vysypal nějaké ty parametry, já to tam naházel. Otáčky byly myslím 710, posuv už nevím, ale velký jak prase a šponu 10mm. Pustili jsme to, jelo to rychle jako bych dělal ze silonu, sypaly se z toho krásné nalámané špony. Ale jen asi 10 sekund. Pak se mašina zastavila a plátek se ulomil. SUI má mezi spojkouvou a převodovou skříní řemenový převod, je tam 7ks 13mm klíňáků. Normálně to proklouzlo.
Takže ono to taky chce mašinu která to utáhne a to není každá.
Dle úpravy hnojiště poznáme hospodáře, dle výsledu voleb jakýchkoliv duševní úroveň voličů.
Uživatelský avatar
tumlik
Sponzor fora
Příspěvky: 3579
Registrován: 19. 12. 2007, 8:20
Bydliště: já su z Moravskej :-)
Kontaktovat uživatele:

5. 12. 2010, 11:27

RaS píše: hlavně je to o použitém plátku, pokud použiješ nějaký univerzál který má předepsanou minimální šponu třeba 0,5mm tak od něj nemůžeš čekat dobrý povrch při finiši na třeba 0,2mm zkus si pro změnu koupit dokončovací plátky a budeš mluvit jinak..
..
V tomto máš pravdu, jenomže musíš si uvědomit jednu zásadní věc a tou je fakt, že vlastnosti těch plátků budou beze zbytku využity jenom v hromadné výrobě. Taky na cnc mašině s výměnnýma nástrojema, kdy jeden nahrubuje s daným posuvem a třískou pak nastoupí druhý dokončovací změní se řezné podmínky, lízne to a je vymalováno.
I na konvenčních mašinách se tento postup dá udělat, nahrubuju sto kusů s postupným ládováním do kleštin nebo sklíčidla a pak vyměním za ten dokončovací změním podmínky a jedu zase sto kusů a dokončuju :D
Nebo jeden hrubuje na jedný mašině a druhej ty nahrubovaný kusy láduje do jiného soustruhu a tam je dokončuje.

On asi nikdo z těch konstruktérů vbd nešpekuluje nad tím že to bude do konvenční mašiny cpát nějakej Jarin v rádiovce co si potřebuje líznout nějakou součástku do traktoru :D

Na jednom kusu kdy potřebuju určitý průměr tak to beru co to dá a nehledím na to co je k tomu plátku informací, pak většinou změřím a potřebuju jenom dolíznout zbytek, to už ale budou samozřejmě jiný podmínky(tloušťka třísky) a samozřejmě tím pádem i jíný povrch. Neříkej mě, že ten nůž vyměníš a jedeš zase jiným, i když pokud bys měl na klasické mašině ten rychlovýměnný držák tak by to taky šlo, ale stejně bys to musel dopředu naštelovat ten nůž a jak říkám u jednoho nebo pár kusů je to nagule :wink:

:D Procházka nás tady lakuje s 14 140 a nakonec z něj vyleze, že má doma kus tyčky od rajčat odněkud z hulweku :lol: :lol:
http://www.tumlikovo.cz/
Popularizační web nástrojařství a kovoobrábění
prochaska
Sponzor fora
Příspěvky: 8163
Registrován: 16. 7. 2006, 12:33
Bydliště: Praha Bohnice + Roudnice nad Labem
Kontaktovat uživatele:

5. 12. 2010, 11:31

No a právě tu tyčku od rajčat potřebuju osoustružit, protože v "Mladém Mičurinovi" píšou, že tam zapíchneme desítku kulatinu a já mám jen tuhle dvacítku.
Aleš Procháska
RaS
Příspěvky: 8589
Registrován: 26. 3. 2009, 9:12
Bydliště: Úvaly

5. 12. 2010, 12:13

tumlik píše: V tomto máš pravdu, jenomže musíš si uvědomit jednu zásadní věc a tou je fakt, že vlastnosti těch plátků budou beze zbytku využity jenom v hromadné výrobě. Taky na cnc mašině s výměnnýma nástrojema, kdy jeden nahrubuje s daným posuvem a třískou pak nastoupí druhý dokončovací změní se řezné podmínky, lízne to a je vymalováno.
I na konvenčních mašinách se tento postup dá udělat, nahrubuju sto kusů s postupným ládováním do kleštin nebo sklíčidla a pak vyměním za ten dokončovací změním podmínky a jedu zase sto kusů a dokončuju :D
Nebo jeden hrubuje na jedný mašině a druhej ty nahrubovaný kusy láduje do jiného soustruhu a tam je dokončuje.

On asi nikdo z těch konstruktérů vbd nešpekuluje nad tím že to bude do konvenční mašiny cpát nějakej Jarin v rádiovce co si potřebuje líznout nějakou součástku do traktoru :D

Na jednom kusu kdy potřebuju určitý průměr tak to beru co to dá a nehledím na to co je k tomu plátku informací, pak většinou změřím a potřebuju jenom dolíznout zbytek, to už ale budou samozřejmě jiný podmínky(tloušťka třísky) a samozřejmě tím pádem i jíný povrch. Neříkej mě, že ten nůž vyměníš a jedeš zase jiným, i když pokud bys měl na klasické mašině ten rychlovýměnný držák tak by to taky šlo, ale stejně bys to musel dopředu naštelovat ten nůž a jak říkám u jednoho nebo pár kusů je to nagule :wink:
ono se samozřejmě dá obrábět i dokončovacíma plátkama úplně všechno.. pak nemusíš nic měnit, akorád dřív odejdou..
já jen odporoval ten názor že klasické nabroušené nože jsou super a VBD na nic.. tak to prostě není..
věčný rýpal,který musí mít poslední slovo, odpůrce low-cost zařízení končících v naprosté většině případů v hromadě šrotu
uživatelé hýbátek, kteří mají z mých příspěvků celoživotní trauma nechť si mé příspěvky VYPNOU
Odpovědět

Zpět na „Technologie a měření“