Soustružení 14140

Technologicke postupy a měřidla v dílně
Uživatelský avatar
magi
Sponzor fora
Příspěvky: 2653
Registrován: 16. 10. 2006, 12:40
Bydliště: Třebíč
Kontaktovat uživatele:

5. 12. 2010, 12:29

I klasické nože máš hrubovací a dokončovací. P40 je jednoznačně hrubovací, snáší mnohem větší tlaky na břit, ale zase nesnáší tak veliké řežné rychlosti. U P20 je to přesně naopak, je to dokončovák a nesnese velké špony a posuvy.

Ten Jarin v rádiovce, to je nádherně vystihující výraz přesně pro údržbu v naší fabrice :lol: :lol: , kde je použití VBD předem vyloučeno. Tady přijde nějakej Bohouš a začne rajbovat rezavou odněkud upálenou přírubu k obrazu svému.
Proto všechny přesné věci jezdím dělat domů, protože ve fabrice kromě 3 soustruhů, pár vyštípaných nožů a jedné vykvedlané rezavé šuplery made in Baťa není lautr vůbec nic.
Naposledy upravil(a) magi dne 5. 12. 2010, 12:55, celkem upraveno 1 x.
Dle úpravy hnojiště poznáme hospodáře, dle výsledu voleb jakýchkoliv duševní úroveň voličů.
prochaska
Sponzor fora
Příspěvky: 8163
Registrován: 16. 7. 2006, 12:33
Bydliště: Praha Bohnice + Roudnice nad Labem
Kontaktovat uživatele:

5. 12. 2010, 12:49

Ale fakt je, že ty vbd jsou hodně optimalizované na cnc a sériovou výrobu vůbec a na mechanické soustruhy a kusovku se moc nemyslí. A nebo myslí, ale neumím to najít :-)
Aleš Procháska
tralalacz
Příspěvky: 63
Registrován: 5. 12. 2010, 1:23

5. 12. 2010, 4:29

prochaska píše:Tak jsem si chtěl udělat šroubek ze 14140. Když to frézuju, tak to vychází krásně, lesklé hlaďounké plochy, ale soustružení mi nějak nejde ... povrch odrbaný, jako posetý krupičkou. Když tam dám větší posuv (cca 0.2 - tak, aby z toho lezla modrá špona) a záběr (1 mm) tak je to na řezu lesklé ale zase vadí ta stopa po velkém posuvu. Co by doporučili odborníci, jaký posuv, otáčky (na průměru 16) a jakou vbd?
Mat. tridy 14 se obrabi dobre. Staci platky s universalnim britem jen na zavity je potreba mazat. Na sucho to moc nejde. Hustomerem kontroluji na hustotu 7 a vice. Na klasice casto jedu neredenym emulsinem. Staci zavit namaznout treba jen olejem z fritaku a hned je to o necem jinem. Na CNC masinach mam nejradeji Blaser.
tralalacz
Příspěvky: 63
Registrován: 5. 12. 2010, 1:23

5. 12. 2010, 5:04

prochaska píše:Ale fakt je, že ty vbd jsou hodně optimalizované na cnc a sériovou výrobu vůbec a na mechanické soustruhy a kusovku se moc nemyslí. A nebo myslí, ale neumím to najít :-)
Promin, ale to jsi napsal je blbost. Rozdil mezi klasikou a CNC je jen ve vulich stroje. Britove desticky musis rozlisovat podle vyrobce, druhu prasku z ktereho jsou vyrobeny, geometrie, druhu povlaku, druhu obrabeneho materialu a taky podle upnuti a dalsich promennych. Vse je jak u klasiky a CNC strojich stejne, jen musis pocitat s vuli stroje. Takze pro soustruh pouzivam nastroje od fi Iscar a Pramet. Pro rovinne frezovani Pramet (nema dnes konkurenci s ohledem na tuhost stroje), pro frezovani drazek platkovymi frezami WNT, pro frezovani monolity Arno (velmi prijatelne ceny), pro velmi presne frezovani se obracim na FETTE, pro frezovani nad 55HRC fi.Fette.

Proste kazdy je v necem lepsi.

A jak o me rikaji obchodnici "Panacek je labuznik"

PS: Nech si prebrousit dva nastroje , jeden si nechej povlakovat TiN (zluty povlak) a vyzkousej ten rozdil. Treba nastroj z rychlorezky. TiAlN (tmavy) je na zelezo jeste lepsi, ale na dural nebrat. O Cermetech, keramice a diamantech na klasice neuvazuj. Spis HPD SUS, PMD a podobne.

Praci zdar
prochaska
Sponzor fora
Příspěvky: 8163
Registrován: 16. 7. 2006, 12:33
Bydliště: Praha Bohnice + Roudnice nad Labem
Kontaktovat uživatele:

5. 12. 2010, 5:55

Já bych tam možná pár rozdílů našel. Třeba možnost srovnat celé čelo v optimálních otáčkách nebo nějaký složitější povrch na jednu šponu, všude stejně tlustou a zase v optimálních otáčkách - to na klasice neumím, tam si to musím rozdělit, válec zvlášť, kužel zvlášť, pak srazit hrany, ... Taky takový to dojíždění až k další ploše, zastavit, dělat další povrch -- na CNC to jde udělat kopírákem z jedný vody načisto a zase se to projeví na kvalitě povrchu - například když dojedu k dorazu tak mi chvilku trvá než odjedu příčným suportem a za tu dobu mi to v tom místě odrbe povrch. Tenhle problém na cnc neexistuje.

Čímž ovšem nechci říct, že bych se v těch vbd nějak vyznal - spíš naopak :-) Věděl bys, jakou vbd mám na tohle použít - klidně třeba konkrétního výrobce a konkrétní objednací číslo? Teď už jsem to nejak došolichal, ale do budoucna bych rád věděl :-)
Naposledy upravil(a) prochaska dne 9. 12. 2010, 1:53, celkem upraveno 1 x.
Aleš Procháska
FuN
Příspěvky: 292
Registrován: 12. 4. 2007, 6:57
Bydliště: Choceň

5. 12. 2010, 6:41

Tak nevím

- O Cermetech, keramice a diamantech na klasice neuvazuj. Spis HPD SUS, PMD a podobne.

divný, já na svém doma vyrobeném soustruhu dle USS z roku 90 a doma vyrobeném držáku, používám na přelíznutí kalených součástek vbd s CBN a pohoda, jinak stejnou práci zastane i dobře nabroušený nůž na litinu :D

Taky záleží na jakého dealera se narazí, jeden chce prodat za každou cenu a nic o tom neví, jiný ale zase poradí a pomůže odladit - trh je boj :mrgreen:
Vasek
Příspěvky: 199
Registrován: 22. 3. 2008, 9:19
Bydliště: Nymburk

5. 12. 2010, 9:03

Zdravím všechny a též přispěji do diskuse, každý materiál je jiný a z toho se musí vycházet. Ocel třídy 14... je různorodá, jedna je přímokalitelná, druhá je k zušlechtění a další je cementační. Materiál 14140 je určen k zušlechtění a osobně bych použil otěruvzdornější sortu karbidu. Dále, dnes se nabízí spousta VBD s ostrou geometrií AL a utvařeči SI, stejnými jako se dá nabrousit na klasickém noži. Ostrá nepovlakovaná geometrie AL se používá na hliník a povlakovaná na ocel. Utvařeč SI vypadá stejně jako když na klasickém noži vybrousíte žlábek na lámání špon a je nabízen jak na pozitivních VBD tak i na negativních VBD, což umožňuje použít tyto VBD jak na výkonných strojích, tak i na hobby strojích. Na stránkách Prametu v sekci ke stažení je soustružnický katalog ke stažení v PDF a na straně 149 jsou například plátky CCMT s AL geometrií a též s utvařeči SI v různých sortách. V technické části naleznete popis sort a jejich použití.
http://www.pramet.com/indexc1b6.html

Na této stránce na konci najdete rozdělení meriálu podle tříd ocelí a účelu použití:
http://www.fskladno.cz/Default/ProdejOc ... iment.aspx

Vašek
prochaska
Sponzor fora
Příspěvky: 8163
Registrován: 16. 7. 2006, 12:33
Bydliště: Praha Bohnice + Roudnice nad Labem
Kontaktovat uživatele:

5. 12. 2010, 9:48

Dík, ty utvařeče SI by mohly být to co jsem hledal :-)

Ty plátky AL (povlakované) tu nějaké mám ale netroufnul jsem si je použít na ocel, měl jsem pocit, že by to byla jejich poslední vteřina :-) Ale schválně jsem to teď zkusil a ono to není tak úplně špatné - a plátek jsem ani nezničil :-)
Aleš Procháska
TOMI BOY
Příspěvky: 52
Registrován: 26. 6. 2010, 9:00

7. 12. 2010, 7:59

dovolim si nesuhlasit. pre sustruznicke VBD je u firmy WNT ku kazdemu typu VBD 12 druhou lamacou triesky a co sa tyka ostrych reznych hran su aj take ale ja skor pouzivam negatyvne geometrie valam tym sponu 5 - 7 mm f/ot 0.25 - 0.4mm a ide to krasne spona scasu nacas modra ak uleti moc skoro a vyhne sa chladeniu ale to je fakt len 0.01% spon. je prauda ze to tocim na CNCcku ale motor ma len 3,2KW takze zadne velke monstrum. a co sa tyka farebnych kovou tak VBD u mna vytazi na celej ciare tak isto mosadz a liatina kludne pri otvorenich dverach bez chladenia a pred strojom o spone ani stopa velkou vyhodou VBD je ich vydrz no pri komplikovanych kusoukach ma vyhodu klasika tam som si vzdy nôz nabrusil rave tak ako som potreboval a mal som po problemoch ktore by som mal aj na cnc kedze ani 30st. platom by som sa na niektore miesta nevliezol. no pokial ide o povrch tak jednoznacne VBD s radiusom minimalne 0.8 a negativnou geometriou. povch to roby dokonaly
Vasek
Příspěvky: 199
Registrován: 22. 3. 2008, 9:19
Bydliště: Nymburk

8. 12. 2010, 6:05

Tato diskuse se týká, jestli jsem to dobře pochopil, spíše soustružení na klasice a né každý umí nabrousit kudlu tak aby to za něco stálo (natož v domácích podmínkách kde určitě nemí k dispozici lapovací a žlábkovací kotouč), nebo raději sáhne po VBD než by se stím mořil. Chci říci, že jsou dobré plátky i pro méně výkonné stroje, kde je potřeba nějaký úběr a přitom lehký řez a právě tady se nejvíce uplatní VBD s ostrou geometrií nebo utvařečem SI. Klasické nože brousit umím, ale na SV18tce pro podélné soustružení nejraději používám KNUX s rádiusem R0.5. i když je to starý a drahý typ VBD s pouze dvěma břity. Nahradou za něj je DNMG právě s utvařečem SI a čtyřmi břity, ale KNUX má podle mého pevnější a odolnější břit, což je znát hlavně u houževnatých a pevnostních ocelí.

Vašek
Jan Danda
Sponzor fora
Příspěvky: 1143
Registrován: 8. 7. 2009, 9:55
Bydliště: jarpice

8. 12. 2010, 7:45

Brousíte také někdo plátky?
Přílohy
nože.jpg
Uživatelský avatar
robokop
Site Admin
Příspěvky: 22384
Registrován: 10. 7. 2006, 12:12
Bydliště: Praha
Kontaktovat uživatele:

8. 12. 2010, 8:08

ja obcas jo, kdyz mam setrivou
Vsechna prava na chyby vyhrazena (E)
prochaska
Sponzor fora
Příspěvky: 8163
Registrován: 16. 7. 2006, 12:33
Bydliště: Praha Bohnice + Roudnice nad Labem
Kontaktovat uživatele:

8. 12. 2010, 9:29

Co takhle říkáte vbd z HSS? Je to blbost která kombinuje nevýhody HSS nožů s nevýhodami vbd nebo to k něčemu může být dobré? Třeba WNT má pár typů takových vbd v nabídce.
Aleš Procháska
prochaska
Sponzor fora
Příspěvky: 8163
Registrován: 16. 7. 2006, 12:33
Bydliště: Praha Bohnice + Roudnice nad Labem
Kontaktovat uživatele:

9. 12. 2010, 1:39

Tak jsem se dopracoval k řešení. Znamenalo to použít vbd s vhodnou geometrií, konkrétně CCMT-ZF od WNT (Pramet jsem zkoušel taky, ale nějak s nima není řeč, už týden mi například "posílají" ceník). Druhá věc byla dostatečná hloubka záběru a případně to co chybí na hloubce nahradit otáčkami :-) Ten hlavní problém byl asi psychický, nějak jsem se nedovedl vypořádat s tím, že bych měl dvacítku železo soustružit při 2000 otáčkách, ale nakonec to bylo to nejdůležitější :-) Teď už jsem s kvalitou povrchu zcela spokojený :-)

Díky všem za rady.
Aleš Procháska
TOMAX
Příspěvky: 116
Registrován: 25. 5. 2010, 8:34
Bydliště: Nové Zámky
Kontaktovat uživatele:

13. 12. 2010, 6:18

No co sa tyka WNT tak od nic mam vedsinu vybavena veci mi posielaju do 24h aj ked sa jednalo len o 2 karbidove frezi a krabicku platkou zatial co pramet mi katalog posielal 6 tyzdnou a ked mam malu objednavku tak s tym maju tiez problem, cize s vnt 105% spokojnost
SolidWORKS 2012 + SolidCAM 2012
-
CNC sustruh pohánanými nástrojmi
5oska DMU eVo 40
a nejaké tie 3osé mašinky :)
Odpovědět

Zpět na „Technologie a měření“