Soustružení 14140

Technologicke postupy a měřidla v dílně
prochaska
Sponzor fora
Příspěvky: 8163
Registrován: 16. 7. 2006, 12:33
Bydliště: Praha Bohnice + Roudnice nad Labem
Kontaktovat uživatele:

3. 12. 2010, 7:46

Tak jsem si chtěl udělat šroubek ze 14140. Když to frézuju, tak to vychází krásně, lesklé hlaďounké plochy, ale soustružení mi nějak nejde ... povrch odrbaný, jako posetý krupičkou. Když tam dám větší posuv (cca 0.2 - tak, aby z toho lezla modrá špona) a záběr (1 mm) tak je to na řezu lesklé ale zase vadí ta stopa po velkém posuvu. Co by doporučili odborníci, jaký posuv, otáčky (na průměru 16) a jakou vbd?
Aleš Procháska
Uživatelský avatar
magi
Sponzor fora
Příspěvky: 2654
Registrován: 16. 10. 2006, 12:40
Bydliště: Třebíč
Kontaktovat uživatele:

4. 12. 2010, 8:29

Konkrétně s tímhle materiálem zkušenost nemám, ale můj hodně používaný je 14 220. Neřekl bych že je to s povrchem nějak tragické, nikdy s tím problém nebyl.
Nabruš si nůž :D , zkus větší točky, jinak fakt nevím.
Žádné parametry ze mě nedostaneš, protože odjakživa celej život dělám podle oka. Ještě tak maximálně přibližné otáčky, ale posuv v žádném případě nevím.
Vlastně vim :D levý volič 1:4, nortonka od 1 do 5 (podle toho jaký to bude dělat povrch) - platí pro SV18 :D
Naposledy upravil(a) magi dne 4. 12. 2010, 8:34, celkem upraveno 1 x.
Dle úpravy hnojiště poznáme hospodáře, dle výsledu voleb jakýchkoliv duševní úroveň voličů.
prochaska
Sponzor fora
Příspěvky: 8163
Registrován: 16. 7. 2006, 12:33
Bydliště: Praha Bohnice + Roudnice nad Labem
Kontaktovat uživatele:

4. 12. 2010, 8:32

Njn, asi zkusím objednat namátkou nějaké jiné plátky...
Aleš Procháska
Uživatelský avatar
magi
Sponzor fora
Příspěvky: 2654
Registrován: 16. 10. 2006, 12:40
Bydliště: Třebíč
Kontaktovat uživatele:

4. 12. 2010, 8:42

Zkus to obyčejným nožem, P20, P30. Uvidíš že to půjde krásně.
Dle úpravy hnojiště poznáme hospodáře, dle výsledu voleb jakýchkoliv duševní úroveň voličů.
prochaska
Sponzor fora
Příspěvky: 8163
Registrován: 16. 7. 2006, 12:33
Bydliště: Praha Bohnice + Roudnice nad Labem
Kontaktovat uživatele:

4. 12. 2010, 10:01

Že by? Nedávno jsem nějaké zahlédl v nejspodnějším šuplíku tak to s nima ještě zkusím :D, jinak jsem přešel na plátky protože jsme stráááášně líný cokoliv brousit a když kolem jde krabice plátků za pár korun tak to se prostě nedá odolat :-)
Aleš Procháska
Uživatelský avatar
magi
Sponzor fora
Příspěvky: 2654
Registrován: 16. 10. 2006, 12:40
Bydliště: Třebíč
Kontaktovat uživatele:

4. 12. 2010, 10:10

To já dosud plátkům na chuť nepřišel. I když vím, že výkony jsou jinde, přesnost, broušení atd. (hafo výhod).
Nemám to rád z toho důvodu, že dělám ponejvíc kusovku, většinou prototypy a držák mi věčně nekde překáží.
Sériovku jsem dělal naposled před nějakými 6ti lety. Stejně mě to ale nikdy nebavilo, říkal jsem s oblibou že jak je něčeho víc jak 10ks stejných, už mě to sere :wink:
Podobné pořekadlo jsem měl i na velikost dílců - nejsem hodinář, od pr. 50mm dolů nic dělat nebudu.
Můj vedoucí kdysi v mém prvním zaměstnání mě za tyhle projevy měl hrozně "rád".
Doslova mě "miloval" když k nám na dílnu jednou přišla delegace konstruktérů z Bosch Diesel Jihlava. Viděli mě totiž zrovna v okamžiku, kdy jsem přímo na frézce vyvařoval TIGem přípravek pro ně, který jsem asi 20min předtím blbě navrtal :D
Dle úpravy hnojiště poznáme hospodáře, dle výsledu voleb jakýchkoliv duševní úroveň voličů.
prochaska
Sponzor fora
Příspěvky: 8163
Registrován: 16. 7. 2006, 12:33
Bydliště: Praha Bohnice + Roudnice nad Labem
Kontaktovat uživatele:

4. 12. 2010, 10:22

To já sériovku taky ne, jedině na frézce a max. 3 kusy - na prvním odladím program, druhý s prstem na stopu bedlivě pozoruju a u třetího popíjím kafe a libuju si jak to odsejpá :-) Ale u soustruhu, třeba co se týká závitů tak vůbec nevím jak bych si poradil bez plátků :-) A nebo třeba mosaz - ještě nikdy se mi nepodařilo nabrousit nůž na mosaz tak abych neměl špony i za krkem, ale s plátkem na hliník se to sypě pěkně vedle nože, ani šponka nezabloudí :-)
Aleš Procháska
prochaska
Sponzor fora
Příspěvky: 8163
Registrován: 16. 7. 2006, 12:33
Bydliště: Praha Bohnice + Roudnice nad Labem
Kontaktovat uživatele:

4. 12. 2010, 10:23

magi píše:Doslova mě "miloval" když k nám na dílnu jednou přišla delegace konstruktérů z Bosch Diesel Jihlava. Viděli mě totiž zrovna v okamžiku, kdy jsem přímo na frézce vyvařoval TIGem přípravek pro ně, který jsem asi 20min předtím blbě navrtal :D
:)
Aleš Procháska
Uživatelský avatar
tumlik
Sponzor fora
Příspěvky: 3579
Registrován: 19. 12. 2007, 8:20
Bydliště: já su z Moravskej :-)
Kontaktovat uživatele:

4. 12. 2010, 10:53

Já taky 14 140 nikdy netočil, 14 220 mám plno a dost z ní dělám. Točím nejraděj SK plátkama, nejradši mám nabroušený břity s lamačem jak u upichováku, nafotil jsem ti to, povrch vidíš, nůž je po 40ti kusech ostřil jsem jednou , ale musí být rádius na špičce, odhadem tak 0,8-1mm s emulzí a jen to šustí, soustružím vždycky tak aby ta tříska byla POŘÁD STEJNÁ je jedno jaká ale stejná otáčky zkusím , špona 4mm záběr posuv taky na fotkách 450ot/min posuv na nortonu 7 a 1/4 posuv (sv18) :lol: :lol: kolik to je neštuduju, žádný kroucení kolem nože taky jsem ti to nafotil, dneska jsem zas hrnul , je to 14 220 :wink:
A že se to musí často přebrušovat ?: blbost , jak chladím tak dělám ani nevím, že to řeže a když už tak přebrousím
to se asi nedá u těch SK plátků určit, jak nabrousíš jinej sklon ostří tak to řeže jinak
ta dlouhý kroucený špony jsou bezva ale chová se to jak trubička, teče tím emulze kam já nechcu :D
Přílohy
P1060029.JPG
P1060031.JPG
P1060025.JPG
http://www.tumlikovo.cz/
Popularizační web nástrojařství a kovoobrábění
Uživatelský avatar
tumlik
Sponzor fora
Příspěvky: 3579
Registrován: 19. 12. 2007, 8:20
Bydliště: já su z Moravskej :-)
Kontaktovat uživatele:

4. 12. 2010, 10:55

Jinak takovou šponu jsem ještě s vbd neudělal a že už jsem jich zkoušel, no ale točím jen do max. 1800 tak nemůžu posuzovat
http://www.tumlikovo.cz/
Popularizační web nástrojařství a kovoobrábění
prochaska
Sponzor fora
Příspěvky: 8163
Registrován: 16. 7. 2006, 12:33
Bydliště: Praha Bohnice + Roudnice nad Labem
Kontaktovat uživatele:

4. 12. 2010, 11:00

Pěkná práce :-) Tak já se snad budu na starý kolena učit brousit nože...
Aleš Procháska
Uživatelský avatar
robokop
Site Admin
Příspěvky: 22386
Registrován: 10. 7. 2006, 12:12
Bydliště: Praha
Kontaktovat uživatele:

4. 12. 2010, 11:08

taky mi vychazi ze dobre nabrousenej nuz je lepsi nez nejakej vicemene univerzalni platek

asi to je tim ze ty vymeny platky maji relativne kulaty hrany asi kvuli vetsi zivotnosti
a dari se mi povrch vzdy pri vetsi spone nebo otackach

kdyz to potrebuju smrdlat tak mi vychazi lepsi povrch od klasicky kudly s letovanym pl. nebo radeka

vyjimka jsou vymeny platky na barevny kovy ty jsou super asi vzdy
Vsechna prava na chyby vyhrazena (E)
Uživatelský avatar
magi
Sponzor fora
Příspěvky: 2654
Registrován: 16. 10. 2006, 12:40
Bydliště: Třebíč
Kontaktovat uživatele:

4. 12. 2010, 11:14

Kdepak ty vaše plátky porád. Za mějch mladejch let to nebejvávalo :lol:
Co jsem mu napsal hned v druhém příspěvku? Že si má nabrousit nůž :wink:
A jak správně podotkl Tumlik, na noži musí být rádius, nebo aspoň sražená hranka a dobre vybroušený lamač.
Dle úpravy hnojiště poznáme hospodáře, dle výsledu voleb jakýchkoliv duševní úroveň voličů.
Uživatelský avatar
tumlik
Sponzor fora
Příspěvky: 3579
Registrován: 19. 12. 2007, 8:20
Bydliště: já su z Moravskej :-)
Kontaktovat uživatele:

4. 12. 2010, 11:24

Ta kudla se bude samozřejmě jinak chovat bez chlazení, poleze z ní taková kurevskydlouhatánskánepřerušovanámodrášpona :D :D
pokud se ti nechce ten lamač brousit tak ti poradím takový fígl.
Vemeš podložku , dejme tomu 3mm obyč. železa a ten nůž s SK plátkem nabrousíš naplocho (hřbet,čelo,řezný úhel) já to vždycky radši přeženu a ty úhly odklonu dělám větší, nejradši dělám s takovým co je na fotce, podélně i čelně pipi :D
Na té podložce vybrousíš buď úkos na konci a nebo i rádius (takový vnitřní oblouček. A jak budeš upínat nůž tak tu podložku strčíš zvrchu na nůž a tím úkosem nebo rádiusem se co nejvíc přiblížíš na čele k břitu.
Mělo by se to chovat skoro stejně jak ten lamač :wink:
Samozřejmě pod emulzí :D
http://www.tumlikovo.cz/
Popularizační web nástrojařství a kovoobrábění
Uživatelský avatar
tumlik
Sponzor fora
Příspěvky: 3579
Registrován: 19. 12. 2007, 8:20
Bydliště: já su z Moravskej :-)
Kontaktovat uživatele:

4. 12. 2010, 11:48

robokop píše:taky mi vychazi ze dobre nabrousenej nuz je lepsi nez nejakej vicemene univerzalni platek

asi to je tim ze ty vymeny platky maji relativne kulaty hrany asi kvuli vetsi zivotnosti
a dari se mi povrch vzdy pri vetsi spone nebo otackach

kdyz to potrebuju smrdlat tak mi vychazi lepsi povrch od klasicky kudly s letovanym pl. nebo radeka

vyjimka jsou vymeny platky na barevny kovy ty jsou super asi vzdy
Mě vadí na vbd hlavně to, že ten břit není ostrý. Nemyslím špičku, tam si můžeš zvolit rádius 0,4-0,8-1,2 ale ostří je tak nějak tupé, chce to velký výkon na mašině
Ten lamač je na většině vbd v podstatě stejný jak jsem popsal, je zajímavé, že kopec lidí s těma desičkama mydlí matroš na malých soustruzích a přitom s SK plátkama by udělali mnohem víc muziky ať už s chlazením nebo bez, taky je to o jiných penězích. Každopádně vbd chce naložit jak třísku tak posuv jinak to sice bere ale povrch nic moc. Já jsem nejvíc parády udělal s rádiusem 0,4 a bylo jedno jaký tvar, většímu už jsem nedovedl tolik naložit tím způsobem abych si byl jistej rozměrem který by mě tím odporem rádiusu neuhl a zároveň měl pěkný povrch. No a když vidím na malým asistu kulatou destičku r12 na noži tak to mě berou všichni čerti :D
http://www.tumlikovo.cz/
Popularizační web nástrojařství a kovoobrábění
Odpovědět

Zpět na „Technologie a měření“