vakum - zdroj vakua na upnutie obrobku

Technologicke postupy a měřidla v dílně
Odpovědět
Fero Cabadaj
Příspěvky: 112
Registrován: 10. 4. 2007, 6:33
Bydliště: Žabokreky nad Nitrou
Kontaktovat uživatele:

7. 1. 2008, 7:20

upínate niekto obrobky na frézovací stol pomocou vakua?? ak ano, čo použivate na výrobu vakua ?
prochaska
Sponzor fora
Příspěvky: 8163
Registrován: 16. 7. 2006, 12:33
Bydliště: Praha Bohnice + Roudnice nad Labem
Kontaktovat uživatele:

7. 1. 2008, 8:10

Fero Cabadaj píše:upínate niekto obrobky na frézovací stol pomocou vakua?? ak ano, čo použivate na výrobu vakua ?
Vakuum používám docela často, oblíbil jsem si ho hlavně na plexisklo a tenké plechy. Teď mám membránovou vývěvu (vakuum lepší než 1/10 atmosférického tlaku). Před tím jsem měl hadicovou vývěvu vlastní výroby, měla dost malou čerpací rychlost ale též celkem dobrý podtlak (hlavní výhoda byla ovšem téměž nulová cena, nepočítám-li práci). Taky se dá použít vodní vývěva, stojí asi pětikilo ale musí být po celou dobu připojená na vodovod a puštěná voda takže se hodí jen na nějaké občasné drobnosti. Rozhodně je dobré před vývěvu dát filtr na stlačený vzduch, funkce žádné vývěvy se nezlepší když náhodou nasaje špony :-)
Naposledy upravil(a) prochaska dne 7. 1. 2008, 9:04, celkem upraveno 1 x.
Aleš Procháska
QNX
Příspěvky: 3701
Registrován: 20. 12. 2006, 9:59
Kontaktovat uživatele:

7. 1. 2008, 8:49

rotační vývěva, nebo ejektorová vývěva (na slačený vzduch) je nejčastější volba. První má nízké provozní a velké pořizovací náklady, u druhé je to přesně opačně.
prochaska
Sponzor fora
Příspěvky: 8163
Registrován: 16. 7. 2006, 12:33
Bydliště: Praha Bohnice + Roudnice nad Labem
Kontaktovat uživatele:

7. 1. 2008, 9:03

QNX píše:rotační vývěva, nebo ejektorová vývěva (na slačený vzduch) je nejčastější volba. První má nízké provozní a velké pořizovací náklady, u druhé je to přesně opačně.
Rotačka (olejová) ale nebývá z takového provozu moc nadšená. Správně by měla převážně pracovat "do vakua", časté odsávání vzduchu pod normálním tlakem způsobuje rychlé stárnutí oleje a kondenzaci vody ve vývěvě. Když už jsou peníze tak bych doporučoval tu membránovou, je prakticky nezničitelná, nevadí ji když nasaje třeba chladicí kapalinu. V nejhorším stačí šroubovák a hadr a za pět minut je zase ok. O pár kPa horší vakuum v téhle aplikaci není znát.
Aleš Procháska
Kopi.
Příspěvky: 310
Registrován: 26. 10. 2006, 3:02

7. 1. 2008, 9:23

Asi budu po pár dalších mých příspěvcích za uplnýho trotla, ale zase jedna otázka k zamyšlení - proč se nedá použít normální kompresor - připojit hadici na sání. Já vim, asi by to šlo, ale ne moc dlouho.

(já vim, touhle otázkou jsem to asi už přehnal, slibuju že už dam pokoj)
prochaska
Sponzor fora
Příspěvky: 8163
Registrován: 16. 7. 2006, 12:33
Bydliště: Praha Bohnice + Roudnice nad Labem
Kontaktovat uživatele:

7. 1. 2008, 9:45

Kopi. píše:Asi budu po pár dalších mých příspěvcích za uplnýho trotla, ale zase jedna otázka k zamyšlení - proč se nedá použít normální kompresor - připojit hadici na sání. Já vim, asi by to šlo, ale ne moc dlouho.

(já vim, touhle otázkou jsem to asi už přehnal, slibuju že už dam pokoj)
To taky jde. Dokonce když použijete bezolejový kompresor tak máte hnedle membránovou vývěvu. Vakuum bude trochu horší, ale bude.
Aleš Procháska
Josef
Sponzor fora
Příspěvky: 5699
Registrován: 19. 11. 2006, 9:25
Bydliště: Valašsko

7. 1. 2008, 9:47

QNX
Příspěvky: 3701
Registrován: 20. 12. 2006, 9:59
Kontaktovat uživatele:

7. 1. 2008, 10:04

prochaska: máme rotační vývěvu, která je pro tento účel přímo určená .... abych pravdu řekl, tak ani nevím, jestli je v ní nějaký olej. Musel bych to zjistit.
prochaska
Sponzor fora
Příspěvky: 8163
Registrován: 16. 7. 2006, 12:33
Bydliště: Praha Bohnice + Roudnice nad Labem
Kontaktovat uživatele:

7. 1. 2008, 10:46

Olejová se pozná podle toho že charakteristickým způsobem bublá a smrdí olejem (vyfukovaný vzduch strhává páry oleje který se ve vakuu vypařuje). Typicky se používá v laboratořích na předčerpávání "pořádných" vývěv, na přímo ji používají chladaři.
Aleš Procháska
QNX
Příspěvky: 3701
Registrován: 20. 12. 2006, 9:59
Kontaktovat uživatele:

7. 1. 2008, 10:56

bublající, smrdící, olej frkající laboratorní mám taky ... ta o které jsem psal nesmrdí, nebublá a olej nechrchlá. Mám dojem, že tam jsou nějaké samomazné lamely.
Fero Cabadaj
Příspěvky: 112
Registrován: 10. 4. 2007, 6:33
Bydliště: Žabokreky nad Nitrou
Kontaktovat uživatele:

8. 1. 2008, 6:38

nemam s tym skusenosti tak od základu: znamená to že výveva ide ,, furt ,, alebo je pripojená k nejakému vzdušníku kde sa hromadí vákum a ventili ho púšťajú podla potreby tak ako na kompresore?? pozeral som uz aj nejaké meniče ktoré sa pripájajú k rozvodu stlačeného vzduchu a menia ho na vakum - mam pocit ze to bolo na strankach uni-max. Namáte skúsenosti aj s nejakou HOMEMADE verziou?? ide o upnutie obrobku k stolu frézy lebo pri menších kusoch sa mi to zdá ako úspora času oproti stálemu dotahovaniu šróbov. DIK
Uživatelský avatar
robokop
Site Admin
Příspěvky: 22386
Registrován: 10. 7. 2006, 12:12
Bydliště: Praha
Kontaktovat uživatele:

8. 1. 2008, 7:59

to s tim vzdusnikem je pekne ale bojim se ze pri mensi netesnosti by doslo celkem rychle vakuum pri malem vykonu vyvevy
mozna ta vodni by se dala takhle pouzit
ta ma tusim velky vykon a nemuselo by se porad cerpat ale pouze podle potreby
Vsechna prava na chyby vyhrazena (E)
hopik
Příspěvky: 248
Registrován: 11. 9. 2006, 3:30
Bydliště: Ružomberok

8. 1. 2008, 8:16

možno by Ti stačilo niečo taketo, netreba možno hned vývevu.
http://www.gravograph.cz/pripravky/GRAVOGRIP.html
Nemam to, ale uvažujem, že si to obstaram.
Fero Cabadaj
Příspěvky: 112
Registrován: 10. 4. 2007, 6:33
Bydliště: Žabokreky nad Nitrou
Kontaktovat uživatele:

8. 1. 2008, 9:44

niečo podobne zvladne obojstranná páska ktorá na jednej strane drží viac a na druhej menej - super vecička , ale pri preglejke by nastal problem a prach v stolarskej dielni sa s takými nekamaráti preto bude treba zdroj podtlaku. Co keby poradil Aeroomni on ma skusenosť s kompresorom s chladničky. potom už bude rozvod k lokalnym držiakom ktoré sa rozostavia tak aby sa pri rezaní chodilo okolo nich. Ale inak idem robiť stol s drážkami v tvare šachovnice a priestor kde treba vakum sa vymedzí tesnením - niečo ako maju pri ,,shopboote,, naši kolegovia za velkou mlakou.
QNX
Příspěvky: 3701
Registrován: 20. 12. 2006, 9:59
Kontaktovat uživatele:

8. 1. 2008, 10:02

Vzdušník lze použít, za předpokladu, že je použitá vývěva dostatečně výkonná. Pak ji lze spínat podtlakovým spínačem. Když je vývěva slabší, tak zůstává puštěná stále. Ten "měnič" na kompresor je ejektorová vývěva. Funguje to velice dobře, ale spotřeba vzduchu je dost velká. Většina ejektorů je jednostupnová, tedy s malou účinností, ale prodává se i třístupnový ejektor, který je na tom podstatně lépe. (ale cena je tam kolem 20 000kč) Udělat doma jednostupňový ejektor není problém, je to velice snadné. Největší problém je udělat správný průměr trysky ... jeden jsem udělal a trysku jsem tak dlouho zvětšoval, až jsem to dost přehnal. Mám ho někde ve svém bordelu, kdybych ho našel, klidně ho někomu daruju ... po zmenšení trysky by fungoval.
Odpovědět

Zpět na „Technologie a měření“