Rozne sposoby uchytenia serva pri remenovom pohone

řemenové převody a pohony linearizace pohybu pomocí řemenu
Odpovědět
HoGo
Příspěvky: 92
Registrován: 22. 12. 2009, 12:15

7. 12. 2012, 8:55

Riesim detaily uchytenia servomotorov na jednotlive osi a potreboval by som trochu nakopnut...
Akymi sposobmi sa riesi uchytenie motorov s remenicami ku samotnej konstrukcii (teda nie priamo cez spojku na srob)?
Jedna vec je ako je vyhodnejsie riesit nastavenie napnutia remena... ci ma byt motor posuvny v dlhsej kapse, alebo je lepsie motor mat napevno v nejakej platni a posuvat tu ako celok? Alebo je tu este moznot pritlacneho loziska...
Druha vec je samotne uchytenie motorov. Podla vykresov su v motore otvory 5.5mm takze pojde M5 skrz bud do pevneho zavitu v uchyte, alebo budem musiet dat oproti maticky (to asi v tesnych priestoroch nie je prave prakticke pre dve ruky). Skusil niekto do motora narezat zavit a prisrobovat to do toho? (M6 do 5.5mm dier je trochu na hrane, ale mohlo by to nieco udrzat)
Ak ste nieco take riesili, tak prosim dajte tipy (najlepsie s obrazkami) a popiste vyhody, ci nevyhody a na co si dat pozor.
Dik,
Adrian
Adrian
RaS
Příspěvky: 8589
Registrován: 26. 3. 2009, 9:12
Bydliště: Úvaly

7. 12. 2012, 10:00

já mám na profi mašině srovnanou dosedací plochu (na vlastním odlitku) obrobenou najednou s ložiskama šroubu v ní jsou 4 závity, motor je chycenej napevno do desky která má v sobě oválné otvory kterejma je to chyceno do tamtěch 4ech závitů takže je umožněno hejbat s tím motorem... plus je tam navíc napínání řemenu..

pokud bys udělal závity v motoru nic si nepomůžeš, stejně musíš někde udělat ty oválné štelovací díry a pak už je to lepší udělat jak jsem napsal..
věčný rýpal,který musí mít poslední slovo, odpůrce low-cost zařízení končících v naprosté většině případů v hromadě šrotu
uživatelé hýbátek, kteří mají z mých příspěvků celoživotní trauma nechť si mé příspěvky VYPNOU
HoGo
Příspěvky: 92
Registrován: 22. 12. 2009, 12:15

8. 12. 2012, 10:22

Dik za odpoved.
presne tak to mam momentalne poriesene na osi Y, tam bude motor skryty vo vnutri portalu a dobry pristup by bol len ku srobam z vonku.
Na X som volil dosku napevno a motor je "pohyblivy". Tam je lepsi pristup a spodok dosky bude pod zakrytovanim, tak je jednoduchsie pohnut motorom. Na Z podobne, pohybliva doska by mohla zavadzat, tak radsej dam pohyblivy motor.
BTW, vcera som este guglil po obrazkoch na nete a aj tu na fore a nasiel som aj par pripadov kde to bolo vsetko napevno. Napriklad tunajsi "projekt R1"
http://www.c-n-c.cz/viewtopic.php?f=15&t=1538" onclick="window.open(this.href);return false;
Napadla ma este jedna otazka... poradte nejaky dobry kalkulator na remenove prevody. Pred cason som skusal nejaky (nepamatam si firmu, ale niekto to tu na fore odporucal), ale nevedel som si s tym poradit a ked som tam nahodil nejake data, tak mi to nakoniec zamrzlo. odvtedy som to neskusal znovu, ale uz to budem musiet...
Aky velky pohyb nastavenia je potrebne mat? Ja som dal 10mm na kazdu stranu, na Y len +-5mm pre nedostatok priestoru, ale to este nemam zratanu zakladnu vzdialenost osi remenic, zatial len tak od oka.
Vacsinou som videl odporucania na 15 mm 3M remen (niekde, ze staci aj 9mm), je to dobra volba? (na dve 400W serva na X na cca 100kg portal, 1x 400W na Y a tiez na Z)
A na koniec. V pripade toho 15mm remena, bude mi stacit 20mm dlha os na serve a gul. srobe na uchytenie remenice?
Adrian
RaS
Příspěvky: 8589
Registrován: 26. 3. 2009, 9:12
Bydliště: Úvaly

9. 12. 2012, 1:54

kalkulátor je třeba na stránkách tymy, která prodává řemeny, nebo se podívej po programu strojař, je to asi měsíc free tam je to podle mě uživatelsky přátelštější..
s tím štelováním jde taky o to jaké použiješ řemenice, pokud budeš mít na obou stranách takové ty s tím vodícím límcem po krajích tak potřebuješ trošku víc abys ten řemen nasadil, taky jinak se nasazuje řemínek 3M v šířce 10 a jinak 8M v šířce 35.. nicméně těch +-10 by mělo stačit, u těch tvejch 5mm bych to osobně spočítal na přesně a zvolil spíš třeba +2 -8 uvidíš sám..
20mm stačí, já mám všude taper pouzdra a ty mají pro tuhle šířku ty nejmenší asi 22mm na šířku takže by to ve 2-3mm nebylo v celé ploše.. pokud použiješ řemenici na pero tak ta je pro tenhle řemen ještě o něco delší..
věčný rýpal,který musí mít poslední slovo, odpůrce low-cost zařízení končících v naprosté většině případů v hromadě šrotu
uživatelé hýbátek, kteří mají z mých příspěvků celoživotní trauma nechť si mé příspěvky VYPNOU
Miroslav Souček
Příspěvky: 31
Registrován: 16. 12. 2007, 12:10
Bydliště: Hradec Králové

9. 12. 2012, 9:52

Zdravím, ten prográmek co je ke stažení u TYMA, po mne chce teď heslo.
Dřív to chodilo bez problémů. Nevíte co s tím?
potraviny
Příspěvky: 1993
Registrován: 17. 9. 2009, 10:05
Bydliště: Most
Kontaktovat uživatele:

9. 12. 2012, 10:36

Miroslav Souček píše:Zdravím, ten prográmek co je ke stažení u TYMA, po mne chce teď heslo.
Dřív to chodilo bez problémů. Nevíte co s tím?
Zažádej přímo v programu o číslo a emailem ti bude posláno zpět zcela zdarma. Je to tuším někde v nastavení, pohledej.
HoGo
Příspěvky: 92
Registrován: 22. 12. 2009, 12:15

9. 12. 2012, 3:16

Ten Contitech suite od Tymy som si stiahol a ziadal som kod od nemcov. Teraz som si spomenul, ze to bol problem predtym, ze sa mi nemci neozyvali a ten druhy program, co som skusil blbol a chcel nepricetne vela parametrov, o ktorych somnic netusil.
Teraz som si to nainstalloval znovu a uvidime... Ten instalator sa snazi vygenerovat mail cez Outlook, ale ten ja nemam, tak som napisal mail rucne... mozno aj preto sa mi vtedy neozvali naspat, teraz snad budem mat stastie.
RaS píše: u těch tvejch 5mm bych to osobně spočítal na přesně a zvolil spíš třeba +2 -8 uvidíš sám..
20mm stačí, já mám všude taper pouzdra a ty mají pro tuhle šířku ty nejmenší asi 22mm na šířku takže by to ve 2-3mm nebylo v celé ploše.. pokud použiješ řemenici na pero tak ta je pro tenhle řemen ještě o něco delší..
Dik za pomoc.
Uvidime, co vyhodi softver... v pripade potreby to mozem aj prekreslit a dat tam pritlacne lozisko. Jedine sa potrebujem zmestit do toho priestoru s motorom.
Myslite, ze ten 10mm remen 3M v pohode staci na 400W servo do 3000ot/min? Na X su dve samostatne pohanane matice ale nebudu spolu spriahnute pre nedostatok miesta, tak radsej by som predimenzoval?
Na servach su drazky na pero, to by som mohol vyuzit (podla dokumentacie maju 20mm a priemer 8, tusim). Na srobach mam standardne opracovane konce, ale trosku predlzene pokial si pamatam, tak 25mm je tam hladkeho konca.
Ako, prosim ta, vyzeraju tie "taper puzdra"? S tym som sa este nestretol. Vacsinsom videl bud cerviky, alebo pero v drazke.
Adrian
RaS
Příspěvky: 8589
Registrován: 26. 3. 2009, 9:12
Bydliště: Úvaly

9. 12. 2012, 3:51

taper pouzdro je naříznuté pouzdro uvnitř válcová díra na hřídel motoru(šroubu) třeba 20mm a zvenku je kužel, řemenice k tomu má zase kuželovou díru, složíš to do sebe a stáhneš 2ma (3ma atd.. podle velikosti) šroubama a ten kužel se zatáhne a stáhne se na tu válcovou hřídel.. nepotřebuje to žádné další jištění jako třeba pero a drážka a nemá to žádnou vůli jako třeba může mít pero.., případně jsou i taper s drážkou pro pero, pak ten spoj přenese mnohem větší krouťák.. nicméně i bez pera přenese víc než dá motor na daném průměru.. pokud to chceš rozebrat vyšroubuješ šrouby a zašroubuješ do druhé díry tím se to odtlačí od sebe a je rozpojeno.. strašně jednoduchý, spolehlivý..
katalog a obrázky pokud jsi to nepochopil jsou třeba taky u TYMY ..
věčný rýpal,který musí mít poslední slovo, odpůrce low-cost zařízení končících v naprosté většině případů v hromadě šrotu
uživatelé hýbátek, kteří mají z mých příspěvků celoživotní trauma nechť si mé příspěvky VYPNOU
Kvako1
Sponzor fora
Příspěvky: 1712
Registrován: 5. 4. 2011, 7:29
Bydliště: Praha, Čadca

9. 12. 2012, 6:45

skus tohle
ja psal do kontitechu 4x a nikdy se neozvali
Přílohy
Výpocet remenu.zip
(552.14 KiB) Staženo 369 x
HoGo
Příspěvky: 92
Registrován: 22. 12. 2009, 12:15

9. 12. 2012, 10:00

Dobre vediet, ze asi na contitech cakam marne...
Skusil som ten programcek... na prvy pokus to neslo, len vyhodilo chybovu hlasku, aj ked som to dal spustit ako v WXP to spadlo, ale na treti pokus to zrazu ide standardne pod W7. Pekne jednoduche a presne na to, co treba. Dik moc!
Adrian
Adrian
Kvako1
Sponzor fora
Příspěvky: 1712
Registrován: 5. 4. 2011, 7:29
Bydliště: Praha, Čadca

10. 12. 2012, 8:39

tak stim jsem se nesetkal. funguje mi to na xp i na win7 64 normalně.
HoGo
Příspěvky: 92
Registrován: 22. 12. 2009, 12:15

10. 12. 2012, 9:12

Necudoval by som sa ak tento srot "probook" ide znova do kelu... :x
Uz mam pre istotu objednany novy externy HDD na zalohu, keby sa odobral do vecnych lovist, snad to stihnem vyzalohovat :)
Adrian
Adrian
Odpovědět

Zpět na „řemenové převody a pohony“